Skocz do zawartości

Budowa własnego teleskopu w systemie Newtona


eReSix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Beer:

 

Zwierciadło postało przez noc w moim 'laboratorium' :szczerbaty:. Przed chwilą zrobiłem kolejny pomiar. Zastrzelcie mnie :blink:

 

moje_zwierciad_o_2_Surface_drugi_pomiar_1.JPGmoje_zwierciad_o_2_Surface_drugi_pomiar.gif

 

Jestem w małym szoku. Muszę zaznaczyć, że zawsze przykrywam pomiary poprzednich serii, aby się nimi nie sugerować.

 

1/17,19 lambda

 

Jeszcze jeden pomiar z obróconym lustrem i finito.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał,to moze pozostaw zwierciadlo na kilka dni w spokoju,to dokladnosc jescze wzrosnie..;) hahahaa

Wiem,czepiam sie i zaczepiam,ale to przez to ze kiedys szlifowalem,ehhh ale ja nie mialem 1/17 lambda tylko 17 lambda..;)

 

Pozdrawiam i zycze wlasciwej interpretacji cieni,wlasciwej temperatury w pokoju pomiarow i zakreconych grzejnikow,uszczelnionych szpar w drzwiach,zamknietych okien..hehehe.No jak sie uda to bedzie pieknie :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał,to moze pozostaw zwierciadlo na kilka dni w spokoju,to dokladnosc jescze wzrosnie..;) hahahaa

 

hehe :) Pomiedzy 1/14 a 1/17 lambda jest ok. 1/100 lambda różnicy, wiec mysle ze zwierciadło jest dobre, tylko pytanie - jak bardzo. Ja mogę z czystym sumieniem przyjąć, że na pewno 1/12 lambda :szczerbaty:

 

Grzejniki przykręcone ;)

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Dzisiaj trzykrotnie wykonałem 3 serie pomiarów. Raz wyszło 1/7,67, raz 1/10 a raz 1/8,24 lambda. Czyżby lustro nie było do końca wychłodzone? hmm :huh: Nie wiem, wiem ze mam teraz 1/8 lambda, i ze trzeba to poprawić. Grunt to spokój i cierpliwość.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim największy sukces to taki, że wiesz już jak zachowuje się powierzchnia po każdym ruchu. Problem jest w tym, że nie zdążyłeś się jeszcze wprawić w odczytach a już masz prawdopodobnie skończoną parabolę :szczerbaty: (też mi problem!)

Przechowujesz lustro w tym samym pomieszczeniu co robisz pomiary? Może lustro jest czymś za mocno przyczepione do stojaka i są odkształcenia? Najprawdopodobniej jednak będzie to kwestia wprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechowujesz lustro w tym samym pomieszczeniu co robisz pomiary? Może lustro jest czymś za mocno przyczepione do stojaka i są odkształcenia?

 

Tak, z tym, że lustro swobodnie stoi na stojaku.

 

Najprawdopodobniej jednak będzie to kwestia wprawy...

 

Chyba tak, przy nast. lustrze bedzie leoiej :szczerbaty:B)

 

Wczoraj zrobiłem jeden obrót zwierciadła MOT COC 1/3D zeby zredukować 3 strefe, odczekałem 2 godziny, zrobiłem 2 pomiary po 3 serie, obydwa 1/12 lambda, jesli dzisiaj wyjdzie tak samo albo lepiej - koniec.

 

Pytanie do Was, dobrzy ludzie :)

 

Gdzie najlepiej poaluminizują mi zwierciadło? Pytałem w astrokraku, tam cena za napylenie tego lusterka to 200zł z utwardzeniem. Proszę o wasze rady.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Ponawiam pytanie o aluminizację - to bardzo ważne! Wogóle chcę powiedzieć, że bez Was ten projekt nie ma szansy na sukces... Bardzo Was proszę o pomoc :Beer:

 

Oto szkic celi, którą sobie 'ubzdurałem':

1.JPG

 

Co o tym powiecie? To jest tylka ta 'górna' część, w sumie cela będzie musiała być większa od lustra, aby można było zamontować 'łapki' na lustro - myślę o 3 śrubach rozłożonych symetrycznie na zewnątrz zwierciadła + podkładki z jakieś miękkiego materiału. Oczywiście wiem, że nie można za bardzo dokręcać, aby lustro się nie odkształcało. Znacie jakąś stronkę w internecie, gdzie program wyliczyłby mi odległości punktów podparcia od środka celi? Na razie mam to: http://postepy.camk.edu.pl/tm2.html Czy celę zamiast ze sklejki mogę wykonać z płyty wiórowej o grubości 25mm?

 

Kolejne pytania o tubus. Myslę, że zdecyduje się na tubus z tuby szalunkowej, oczywiście odpowiednio zaimpregnowany. Póki co telep będzie posadzony na dobsie. Tutaj nalezy zauważyć, że dostępne tuby to albo 250mm, albo 300mm. Obcuję za tą 300mm, w 250mm trudno będzie zamontować diafragmy. Tu znów kłania się sprawa lusterka wtórnego. Przy 300mm tubusie będzie potrzebny 64mm, hę?

 

Jeszcze raz proszę o pomoc i odpowiedzenie na moje pytania :) Zbudujmy najlepszego telepa pod Drogą Mleczną :szczerbaty::notworthy:

 

Pozdrawiam

Rafał

 

// EDIT: Dokonałem ponownego, ostatecznego pomiaru - wyszło 1/14,25 lambda. Różnice są więc minimalne. Poprzednie 2 odczyty były 1/12 lambda, i taką dokładność zwierciadła przyjmuję. Właśnie zaczyna się etap drugi, projektowanie. Aha, no i ostateczne dane. Średnica czynna zwierciadła to 227mm (~8,94"), ogniskowa 1300mm (równiótko :) ), światłosiła ok. 5,7. Cel - DS'y... :)

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z aluminizacją to Ci nie pomogę, bo nie jestem na miejscu :) Pamiętam jednak, że chyba na tym forum albo na astro4u był wątek o aluminizacji u niejakiego pana Gomuły?

 

 

 

Do rozkładu podparcia dobry jest PLOP

 

http://www.davidlewistoronto.com/plop/

 

 

 

Ja swoje lustro przykleiłem silikonem w punktach podparcia, ale nie polecam tego rozwiązania, bo planuje przebudowę telepa na walizkowy i sam nie wiem teraz jak to od celi oderwę. :angry: Wydaje mi się, że płyta wiórowa też się będzie nadawać, będziesz tylko miał postrzępione końce.

 

Tutaj nalezy zauważyć, że dostępne tuby to albo 250mm, albo 300mm. Obcuję za tą 300mm, w 250mm trudno będzie zamontować diafragmy. Tu znów kłania się sprawa lusterka wtórnego. Przy 300mm tubusie będzie potrzebny 64mm, hę?

 

Jeśli weźmiesz tą 10 calówkę, to wciąż masz po calu z każdej strony na przesłonę... 12 cali to może być za dużo i będziesz musiał rzeczywiście zwiększyć wtórne i przesunąć bliżej głównego... wtedy może jednak pojawić się problem z winietowaniem na focuserze. Poza tym im większe LW tym mniejszy kontrast. Jeszcze jedno, tuby szalunkowe zwykle są transportowane po trzy jedna w drugiej - przynajmniej w Stanach. Oznacza to, że nie wszystkie mierzą wartość nominalną. Najlepiej sprawdzić samemu miarką w sklepie. Możesz też skontaktować się z producentem i zapytać o niestandardowy rozmiar.

 

Dokonałem ponownego, ostatecznego pomiaru - wyszło 1/14,25 lambda. Różnice są więc minimalne. Poprzednie 2 odczyty były 1/12 lambda, i taką dokładność zwierciadła przyjmuję. Właśnie zaczyna się etap drugi, projektowanie. Aha, no i ostateczne dane. Średnica czynna zwierciadła to 227mm (~8,94"), ogniskowa 1300mm (równiótko :) ), światłosiła ok. 5,7. Cel - DS'y... :)

 

 

 

No tylko pogratulować :notworthy: Pochwal się jeszcze Strehl ratio (FigureXP pokazuje), żeby zazdrościli. Poszło Ci to bardzo sprawnie, o wiele szybciej niż mnie. Teraz powiedz wszystkim - czy parabolizajca jest tak straszna jak ją malują? :szczerbaty:

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma po co iść do tuby 300mm. 250'ka spokojne wystarczy. No jasne że cela musi być większa od lustra. Według mnie boczne śruby kolimujące nie są symetrycznie rozłożone a to chyba ważne Płyta wiórowa na cele nie wiem jak to z nią jest ale według mnie powinna się nadać nie jest taka sztywna jak skleja ale to 25mm a więc powinno wystarczyć. Do tuby 250mm powinno wystarczyć lusterko 54mm. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozkładu podparcia dobry jest PLOP

 

http://www.davidlewistoronto.com/plop/

 

Dzięki :Beer:

 

płyta wiórowa też się będzie nadawać, będziesz tylko miał postrzępione końce

 

Tego nie widać ;)

 

Jeśli weźmiesz tą 10 calówkę, to wciąż masz po calu z każdej strony na przesłonę

 

No, niecałe pół cala...

 

Będę musiał poszukać tuby 270mm, wtedy w Newtwin'ie nie pokazuje mi winietowania (wystarczy jednak lusterko wtórne 51mm). Wpisuję hipotetyczne dane fokusera.

 

1.JPG2.JPG

 

Zarówno w jednym i drugim przypadku jest winietowanie (wpisane dane widać na screenie).

 

No tylko pogratulować :notworthy: Pochwal się jeszcze Strehl ratio (FigureXP pokazuje), żeby zazdrościli. Poszło Ci to bardzo sprawnie, o wiele szybciej niż mnie. Teraz powiedz wszystkim - czy parabolizajca jest tak straszna jak ją malują? :szczerbaty:

 

Strehl ratio od 97,4% do 98,6% :) O parabolizacji powiem tak... Nie wyobrażam sobie nie parabolizować lustra, nawet jeśli sfera daje 1/6lambda albo lepiej. To jest pójście na łatwiznę. Z drugiej strony parabolizacja może się ciągnąć dosyć długo, ja miałem szczęście. Trzeba to po prostu przemyśleć. Heh, wystarczy właśnie analizować wszystkie ruchy, no i miec w miarę dokładny nóż foucaulta. Trzeba zwrócić uwagę na to, że gdyby nie parabola, to nie byłoby światłosilnych teleskopów, zostawiając sferę możemy mieć max. f/10. A to ogranicza. Prawdziwy ATMowiec to człowiek podejmujący wyzwania :szczerbaty::Beer: Parabola - to jest to :banan:

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, nie pamiętam jakie masz warunki miejscówkowo - transportowe, ale może rozważ budowę trussa? Ja właśnie przygotowuje się do kompletnej konwersji mojego dobsa na coś takiego (zdjęcia na dole strony):

http://strock.pi.r2.3.14159.free.fr/Ast/St.../10-Gilles.html

Taką walizę będę mógł zabrać nawet do samolotu, gdy np. będę leciał do Polski na wakacje, czy do samochodu, nie zajmując całego siedzenia i bagażnika.

Fakt, że rura i klasyczny dobs to najszybsze i najłatwiejsze rozwiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, nie pamiętam jakie masz warunki miejscówkowo - transportowe, ale może rozważ budowę trussa? Ja właśnie przygotowuje się do kompletnej konwersji mojego dobsa na coś takiego (zdjęcia na dole strony):

http://strock.pi.r2.3.14159.free.fr/Ast/St.../10-Gilles.html

Taką walizę będę mógł zabrać nawet do samolotu, gdy np. będę leciał do Polski na wakacje, czy do samochodu, nie zajmując całego siedzenia i bagażnika.

Fakt, że rura i klasyczny dobs to najszybsze i najłatwiejsze rozwiązanie...

 

Warunki - 700m dalej (w sumie to mogę przejść miedzą 200m) - niezłe. W ogródku też mam znośne. Tzn trudno o lepsze w moim regionie, zasięg normalnie ~4mag, zdarza się 6mag. Kratownica to za dużo jak na mnie... Póki co mam 17 lat i taki mont jak na razie to dla mnie za wysoko. W przyszłości - czemu nie ;)

 

Szczerze gratuluję samozaparcia , czy myślałeś już z czego będzie rura i że powinna być dobrze wyczerniona , czyli bafle i takie tem inne ....pozdra Janusz biggrin.gif

 

Na gratulacje jeszcze będzie czas :Beer: Rura jak napisałem wyżej - tuba szalunkowa zaimpregnowana.

 

Pozdrawiam

Rafał

 

PS: Wszystkie pytania z poprzednich postów aktualne :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba ma swoje plusy, zwłaszcza gdy obserwuje się tęgą zimą, bo ryzyko oszronienia lustra jest dużo mniejsze niż teleskopu kratownicowego, nawet z pokrowcem. Tuba chroni lustro przed zmęczonym i niezdarnym obserwatorem - wyobraźcie sobie szok po upuszczeniu okularu na LG :o Wreszcie tubus można wyposażyć w bafle i prowadzić lepsze obserwacje w miescie.

Kartonowa tuba szalunkowa może wydawać się na pierwszy rzut oka zbyt giętka. Ja swoją potraktowałem dwukrotnie szelakiem po obu stronach, po czym trzema warstwami emalii antykorozyjnej na zewnątrz. Można po niej skakać. :szczerbaty:

 

Projekt z tej francuskiej strony wydaje mi się prawie doskonały. Prawie, bo jakos nie mogę uwierzyć, że tak cienkie rurki z włókna węglowego są aż tak sztywne... chociaż mogę się mylić. Projekt Pepelita, choć stabilny, nie rozwiązuje mobilnosci - to jakby "tuba kratownicowa", której nie można złożyć. Ja potrzebuję cos bardziej mobilnego.

 

Tak teraz myslę, że może zrobię po prostu wymienną celę i pająka i będę je przekładał do trussa na podróż i z powrotem do klasycznego dobsa na obserwacje podwórkowe.

Edytowane przez Marcin Klapczyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Dziękuję wszystkim za słowa uznania, ale tak jak mówię - dopiero 90% roboty za mną :D:szczerbaty:

 

Dzisiaj wykonałem górną część celi - tą, na której spoczywa zwierciadło. Został mi jeszcze do wycięcia środek no i otwory na śruby kolimacyjne oraz 3 śruby na zewnątrz lustra trzymające samo zwierciadło.

 

cela_1.JPG

 

Punkty podparcia wyliczone przez PLOP'a. Jak widać przyda się wyrównać krawędzie, ale kosmetyka pod koniec. Zamierzam jeszcze całość zmatowić papierem ściernym, i dopiero później pokryć czarną matową farbą. Żeby wykonać dolną część celi muszę poczekać aż znajdę odpowiednią tubę.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Dziękuję wszystkim za słowa uznania, ale tak jak mówię - dopiero 90% roboty za mną :D:szczerbaty:

 

Dzisiaj wykonałem górną część celi - tą, na której spoczywa zwierciadło. Został mi jeszcze do wycięcia środek no i otwory na śruby kolimacyjne oraz 3 śruby na zewnątrz lustra trzymające samo zwierciadło.

 

cela_1.JPG

 

Punkty podparcia wyliczone przez PLOP'a. Jak widać przyda się wyrównać krawędzie, ale kosmetyka pod koniec. Zamierzam jeszcze całość zmatowić papierem ściernym, i dopiero później pokryć czarną matową farbą. Żeby wykonać dolną część celi muszę poczekać aż znajdę odpowiednią tubę.

 

Pozdrawiam

Rafał

 

Nie wycinaj środka dopóki nie zrobisz celi zewnętrznej . W zewnętrznej też nie wycinaj . Skręc obydwie cele centralnie ,powierć otwory pod sruby kolimacyjne i dopiero wytnij srodki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Dewiza zawarta w tytule tego tematu jest jak najbardziej na miejscu. Powoli, ale jednak posuwam się do przodu :)

 

Zakupiłem lakier do zaimpregnowania tuby szalunkowej (taki do parkietów bodajże), czarną, matową farbę i farbę w sprayu do pomalowania tubusu. Aby wnętrze tubusu było jak najlepiej wyczernione, po nałożeniu wewnątrz kilku warstw lakieru mam zamiar owo wnętrze zmatowić papierem ściernym, i dopiero potem pomalować na czarno. Zobaczymy jak to wyjdzie.

 

Ponadto, szukałem w marketach budowlanych tub szalunkowych, ale minimalne ich długości to 3m, a nie ma możliwości przycięcia do 1,5m (nie będę płacił 120zł za całe 3m, skoro tego nie wykorzystam). Skontaktowałem się telefonicznie z producentem takich tub i po paru minutach rozmowy doszliśmy do konsensusu, bowiem firma ta zajmuje się sprzedażą hurtową, a nie detaliczną. Może gdy powiedziałem mu, że potrzebuję taką 'rurę' do budowy teleskopu, zmiękło mu serce? :szczerbaty: Zwrócił mi uwagę, że wnętrze jest pokryte stearyną, ale mam nadzieję, że da się to łatwo usunąć - przynajmniej tak napisał pewien Mieszkaniec Chicago ;) Wezmę średnicę 300mm, przeliczyłem wszystko dokładnie w newtwinie - pasuje.

 

Kolejna sprawa to sklejka na montaż Dobsona. Cały płat 1mx2m nie wejdzie do samochodu, wiec tata podsunął mi propozycje, aby policzyć wymiary wszystkich potrzebnych części i poprosić o wycięcie - ponoć można. Tutaj kolejny ukłon do Marcina Klapczyńskiego - dzięki za plany! :notworthy:

 

To by było na razie na tyle :Salut:

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.