Skocz do zawartości

Budowa własnego teleskopu w systemie Newtona


eReSix

Rekomendowane odpowiedzi

120 zl!?!? Qrde ja tube kupilem za niecale 10$ Moze trafiles na jakis drogi sklep? Ja na twoim miejscu zadzwonilbym tam jeszcze raz i powiedzial o co chodzi - ludzie czesto sa zaciekawieni i sa sklonni do wyjatkow w takich przypadkach. Moze maja jakies odpady, np. rura uszkodzona z jednego konca?

U mnie tuba tez miala woskowa warstwe, ale odeszla ona bez problemu - zreszta chyba jest fotka w artykule.

Pozdrawiam i do przodu! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120 zl!?!? Qrde ja tube kupilem za niecale 10$ Moze trafiles na jakis drogi sklep? Ja na twoim miejscu zadzwonilbym tam jeszcze raz i powiedzial o co chodzi - ludzie czesto sa zaciekawieni i sa sklonni do wyjatkow w takich przypadkach. Moze maja jakies odpady, np. rura uszkodzona z jednego konca?

U mnie tuba tez miala woskowa warstwe, ale odeszla ona bez problemu - zreszta chyba jest fotka w artykule.

Pozdrawiam i do przodu! :)

 

U tego Pana do którego dzwoniłem mam za 30zł :Beer:

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Pogratulować uporu.Byłem święcie przekonany że skończy się na chęciach. :Boink:

 

Hanysy som twarde :szczerbaty:

 

Zakupiłem wczoraj w sklepie budowlanym płytę OSB 18mm do budowy Dobsona. Zapytacie dlaczego nie sklejka? Ponieważ jest 3 razy droższa. A montaż z OSB myślę, że będzie wyglądał ciekawie :rolleyes: Zresztą w ciągu tygodnia wrzucę fotki jak idzie praca.

 

Kupiłem czarną matową emalię jak już wcześniej pisałem, ale po wyschnięciu (zrobiłem próbę na małej powierzchni kartonowej) całość się świeci jak chol...... Czyżbym musiał kupić farbę emulsyjną? :unsure:

 

I jeszcze pytanie i paski teflonu. Czy wiecie gdzie mogę takie nabyć? Na allegro nie ma, w sklepach też nie widzę... Ma może ktoś do sprzedania?

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Korzystając z dzisiejszej ładnej pogody oraz (przede wszystkim) z tego, że dzisiaj dostarczono mi tubus, zabrałem się za położenie pierwszej warstwy lakieru. Oczywiście najpierw musiałem usunąć warstwę woskową z wnętrza tuby, lecz to poszło w miarę gładko. Oto zdjęcia:

 

P1060443.JPGP1060445.JPGP1060446.JPG

 

W najbliższym czasie kolejna warstwa.

 

Teraz pytanie stricte o ustawienia optyki. W Newtwin'ie (po wprowadzeniu dokładnych danych o tubie) mam coś takiego:

 

newtwin.JPGnewtwin2.JPG

 

Gdy zmienię wartość w polu "spare focuser in travel" o 1mm, już pokazuje mi winietowanie. Obawiam się, że może być problem z ostrością przy długoogniskowych okularach. Czy te obawy są uzasadnione?

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Ponawiam moje pytanie z poprzedniego postu:

 

Gdy zmienię wartość w polu "spare focuser in travel" o 1mm, już pokazuje mi winietowanie. Obawiam się, że może być problem z ostrością przy długoogniskowych okularach. Czy te obawy są uzasadnione?

 

Dzisiaj zrobiłem razem z dziadkiem porządne kółka do łożysk w tubusie, które będą umożliwiały ruch dobsa w pionie.

 

kolka_1.jpgkolka_2.jpg

 

Po wycięciu kół wyżynarką brzeg nie był prostopadły do powierzchni tego koła, przez co z jednej strony średnica wynosiła 15cm, a z drugiej 16,5cm, nie mogłem tak tego zostawić. Nawiertałem w środkach kół otwory i umieściłem (dziadek umiescił ;) ) najpierw jedno, potem drugie na 'szmyrglu' (po polsku chyba szlifierka :szczerbaty: ) zdłubująć dłutem nadbywające drewno, aż do osiągniecią dwóch idealnych kół o tych samych średnicach (wyszło 14,6cm).

 

kolka_3.JPGkolka_4.JPG

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Pozdrów dziadka!

 

Dziadek to jest ktoś, ja bez pomocy swojego dziadziusia wielu rzeczy bym nie zrobił :D

 

Pracuj, pracuj konstrukcja od dawna zapowiada sie conajmniej ciekawie.

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wycięciu kół wyżynarką brzeg nie był prostopadły do powierzchni tego koła, przez co z jednej strony średnica wynosiła 15cm, a z drugiej 16,5cm, nie mogłem tak tego zostawić.

 

no niestety, te brzeszczociki do wycinania krzywizn są bardzo wiotkie i raczej można ich użyć tylko do cienkiej sklejki (6 mm)

 

pozdr i powodzenia życzę

 

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratownica to dla ciebie za wysoko? Ja mam 14l i zrobiłem kratownice. :Beer:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=20132

 

PS. Czy tak trudno rzeczywiście jest osiągnąć parabole jak mówią?

 

Eresix robi prawie wszystko samodzielnie,Chociaż jesteś bardzo uzdolniony :notworthy: jego nakład pracy jest znacznie większy a wiekowo nie jest wcale dużo starszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia dla Dziadka.Fajny sposób na obróbkę drewna na szlifierce,chociaż trochę ryzykowny.Ostatnio zdarzyło mi się pierwszy raz w życiu zdemolować kamień w szlifierce {przez własną głupotę}.Był trzask,larmo i butel i gdyby nie osłona mogło by być nieciekawie.Co prawda szlifowałem stal,drewno nie zrobiło by chyba takich zniszczeń. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Dziękuję w imieniu dziadka za pozdrowienia. Oj tak, dziadek zawsze pomoże wiedzą i doświadczeniem. Ja chciałem te kółka zrobić zrobić tak, że trzymałem z boku tarnik i naciskałem na obracające się kółko, z tym że praktycznie nic to nie dawało :szczerbaty: Dziadek usłyszał, że coś się dzieje w piwnicy, przyszedł i pokazał jak to zrobić bez potrzeby profi toczenia. :)

 

Dzisiaj zrobiłem drugą część celi, tą, która będzie bezpośrednio przymocowana do tubusu. Muszę jeszcze kupić śruby i sprężyny, wtedy zajmę się pająkiem. Nie wiem czy już tutaj pisałem, zastosuję lusterko wtórne 64mm. Myślę, że nie będę już zamieszczał zdjęć dobsona i tubusu, niech to spowoduję bardziej cieknącą ślinkę u Was :szczerbaty:;)

 

No i jeszcze jedna ważna sprawa, dzisiaj dostałem wiadomość od Pana Płeszki, że lustro mam naparowane, "wyszło lux" :Beer::banan:

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, ta twoja sklejka wygląda na bardzo grubą, czy to tylko złudzenie? (mam na myśli zdjęcia koła łożyska) Pamiętaj, że jeśli używasz grubszej sklejki, musisz to uwzględnić w planach, które ci przesłałem - tamte były dla sklejki o grubości 19mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, ta twoja sklejka wygląda na bardzo grubą, czy to tylko złudzenie? (mam na myśli zdjęcia koła łożyska) Pamiętaj, że jeśli używasz grubszej sklejki, musisz to uwzględnić w planach, które ci przesłałem - tamte były dla sklejki o grubości 19mm.

 

Złudzenie. Ty użyłeś 19mm, ja mam 18mm :) Być może dzisiaj wieczór napiszę więcej, ponieważ cela jest już skończona, a pająk jest do wykończenia. :Beer:

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Wczoraj nie miałem dość czasu żeby wrzucić zdjęcia, czynię to więc dzisiaj:

 

Cela bez użytego flasha:

cela_bez_lampy.JPG

 

Z flashem:

cela_z_flashem.JPG

 

Pozostałe:

cela_3.JPGcela_4.JPG

 

Pomalowałem ją czarną farbą emulsyjną NOBILES, nie ma połysku, wydaje mi się być dość 'matowa'. Wnętrze tubusu jest 'chropowate', więc efekt razem z użytymi diafragmami powinien być zadowalający :)

 

Cela ma regulowany pochył, wszystko chodzi płynnie. Za punkty podparcia posłużyły podkładki pod krzesła, można je łatwo kupić. Mocowania na lustro zrobię, gdy będę je miał w domu.

 

Mam pytanie o mocowanie celi do tubusu. Lepiej jest ją przymocować na 6 śrubach (2 na 'łopatkę') czy wystarczą 3? Chodzi o to, żeby było to mocowanie pewne i sztywne, i zarazem dające możliwość łatwej regulacji celi w środku.

 

Nad pająkiem trwają jeszcze prace, relacja w najbliższym czasie. Teraz ważne są fundusze na zakupienie wszystkich części jak LW, szukacz, wyciąg etc., które będę miał najprędzej za miesiąc... Koniec jest bliski ;)

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Przychodzę z poślizgiem, za to niosę Wam w rękach małego pajączka :D

 

1.jpg2.jpg3.jpg

 

4.jpg5.jpg6.jpg

 

Co nieco Wam o nim opowiem. Odpowiedniej średnicy (6cm, LW będzie 64mm) drewniany walec znalazłem w... OBI. Kosztował 2 PLN i jego pierwotnym przeznaczeniem była palisada, taka w ogródku. Powiecie, że sosna (bo jest z drzewa sosnowego) się nie nadaje - wybrałem taki kołek, aby nie było w nim żadnych pęknięć. Drewno to jest lekkie, mocne, powoli je suszyłem przez 2 tygodnie, później zaimpregnowałem. Myślę, że nie będzie problemów (jak na razie - żadnych).

 

Cały pomysł konstrukcji jest zaczerpnięty z artykułu Marcina Klapczyńskiego :notworthy: Jak się sprawuje? Miodzio!

 

Ramiona są wykonane z płaskowników do betonu. Jak widać na zdjęciach jakimś cudem (wiertarką i poźniej pilnikami) udało się wykonać długie otwory na śruby mocujące do korpusu, aby regulować długość każdego z ramion, przez to centrować pająka w tubusie. Każdy otwór na śrubę, prócz 'głównej', jest nagwintowany (śruby M6).

 

Na pewno nie umknęło Wam, że śruby regulujące przechył LW są nierównomiernie rozmieszczone... :szczerbaty: To długa historia ;) Ale po drugiej stronie śruby wychodzą "równo", wszystko gra.

 

Jeszcze jak mój stawonóg prezentuje się w tubusie:

 

7.jpg

 

Pozdrawiam, carramba! :Beer:

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota, Rafał! A te śruby kolimacyjne łatwo Ci chodzą? Jeśli nie, proponuje zmienić je na takie z łbem kulistym i prostym nacięciem. Taki stożek z philipsem może się łatwo wyrobić.

Pozdrawiam

Edytowane przez Marcin Klapczyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

A te śruby kolimacyjne łatwo Ci chodzą? Jeśli nie, proponuje zmienić je na takie z łbem kulistym i prostym nacięciem. Taki stożek z philipsem może się łatwo wyrobić.

 

Chodzą łatwo, wystarczy dobry śrubokręt i żadna śruba się 'nie zjedzie' :)

 

Nie zapomnij by pomiędzy celą LW a śrubami założyć cieką stalową podkładke o śr ok 60mm inaczej śruby kolimacyjne bedą się wbijać w cele.

 

Zrobiłem to tak, że w miejscu, gdzie śruby dotykają celi LW wywierciłem niewielkie otworki i w nie wkręciłem krótkie wkręty, działa ok.

 

Wczoraj zmontowałem całą 'skrzynkę' dobsona, muszę jeszcze zrobić obracanie w azymucie, ale to jest pestka. Koniec jest naprawdę blisko B)

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam :Beer:

 

Nie myślcie, że w temacie nic się nie dzieje ;) Dzieje się bardzo dużo. Dobson jest w 100% gotowy. Pomalowany, wykończony, wszystko picuś glancuś :) Tubus także jest pomalowany, umieściłem już na nim napis - nazwę, dzisiaj zamontowałem diafragmy (prócz 3 'górnych', które zostawiłem na sam koniec po zamontowaniu wyciągu). Ludzie, to jest niezbędna rzecz w teleskopie! Nie prowadziłem jeszcze obserwacji oczywiście, ale gdy wcześniej skierowałem tubus w stronę jasnego światła od wewn. powierzchni wyraźnie odbijało się światło, teraz - tylko światło oglądanego obiektu! Nie wyobrażam sobie nie montować tej bardzo ważnej części teleskopu (chociaż samo robienie bafli i ich montaż w sumie pochłonął ok. 7h). Jutro wrzucę zdjęcia.

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Co prawda będą zdjęcia ale może coś więcej o samych baflach.Z czego są zrobione jak założone itp..Chyba że dziadek znowu miał jakiegoś"pomysła"

 

Dziadka dopuściłem tylko raz do budowy teleskopu przy wykonywaniu kół do łożysk. Dziadek jest bardzo niecierpliwy, od początku szlifowania śmiał się że 'nie dożyje momentu kiedy skończę teleskop'. Myślał, że wszystko zrobi się samo, od razu, powiedział, że w 15minut wyszlifowałby i wypolerował zwierciadło. Denerwowało mnie jego dogadywanie, ale jeszcze zobaczy - dosłownie i w przenośni.

 

Diafragmy wykonałem i umieściłem w tubusie według danych z programu Newtwin:

 

baffles.JPG

 

Tak jak wspomniałem wcześniej zostały do zamontowania jeszcze 3 przednie, ale to dopiero pod sam koniec. Co nieco o baflach: wykonane są z płyty pilśniowej (popularnie 'dykta') gr. 4mm, wycięte wyrzynarką, zalakierowane i pomalowane czarną farbą emulsyjną (tą samą, którą pomalowany jest tubus). Przytwierdzone do tuby zostały czarnym silikonem (mocno trzyma). Dla pewności, że nie będą one przysłaniały promieni biegnących do zwierciadła (trudno wyciąć idealne okręgi), wszystkie diafragmy są przesunięte w stronę lustra o ok. 2cm.

 

Od lewej: widok z przodu, widok z tyłu, widok z przodu oraz widok z tyłu (bez flasha) z tubusem zwróconym w bardzo jasny obiekt

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.