Skocz do zawartości

Starry Night Pro 4.0


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Obawiam się że problem nie leży w samym OpenGL. To bardzo dobry standard wyświetlania grafiki, przemyślany i dopracowany o wiele lepiej niż np. microsoftowy Direct X. Pracowała nad nim firma Silicon Grafics zatrudniając najlepszych swoich speców od grafiki komputerowej. Alternatywą dla niego jest stary windowsowy GDI, wg którego do niedawna robiło się całą grafikę w programach astronomicznych. Niestety grafika GDI wygląda już nieco archaicznie :-/. Wystarczy wyłączyć OpenGL w SN 4 albo zobaczyć SkyMap Pro, aby mieć porównanie.

 

Problemy w SN 4 mogą (ale nie muszą) być spowodowane błędami w samym programie. Czasami winna jest karta graficzna, która nie dość dobrze interpretuje standard OpenGL. Zwykle pomaga poprawienie sterowników przez producenta karty. W tym konkretnym wypadku może to być jednak pierwsza opcja, bowiem chipsety nVidii bardzo dobrze radzą sobie z OpenGL'em i są optymalizowane pod kątem takiej grafiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie Piotrze

Mi na ogl pewne gry chodza szybciej niz na directx, po czesci jest to wina programistow - kiedys jak pisales program i on wolno chodzil optymalizowals algorytm - a teraz po prostu kupujesz lepszy sprzet - takie czasy. I mamy kwiatki w stylu k. graficznej kosztujacej 2,5 tys - i gry chodza pieknie szybko z bajeczna grafika - a konsole kosztuja ok 1 tys :)

Ja zmienilem na voodoo3 - tak z ciekowosci i niektore program i gierki chodza mi plynniej niz na nvidia. Zreszta ostatnio porownywalem jakosc obrazu na nvidii i ati i roznice widac na korzysc ati

do El_Capitano

blad wynika z tego ze amd nie do konca trzyma sie wykladni x86 - kiedys bylo od cholery problemow z niektorymi programi bo amd wycielo pewna funkcje w swoich prockach. Ale co by nie bylo amd zostaje w tyle jesli chodzi o wydajnosc multimedialna - ale ta cena np. p4 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie testuję SNB 4 na kompie 450 MHz 96 MB RAM ale nie dostałem 15-day key chociaż "an email has been sent"... Może ktosik użyczy mi swojego klucza? Czy to normalne że nie od razu przysyłają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin!!!??? - a ktore ty przepraszam gry odpalasz na V3 i twierdzisz, ze dobrze dzialaja? Bo chyba nie z terazniejszej epoki! Ich odpalenie na takiej archaicznej karcie jest w wielu wypadkach nierealne! Ta karta nie obsluguje wielu efektow 3d ktore sa juz wymagane w nowych grach. Poza tym i pamieci juz malo!

 

Potwierdzam, ze na dzien dzisiejszy liderem wydajnosci w kartach amatorskich jest ATI! nVIDIA ze swoim FX (efekciarsko OK) dala ciala i wycofala sie z produkcji seryjnej jeszcze przed premiera, a to co wyprodukowali rozchodzi sie jako seria limitowana.

 

Powod waszych problemow z zawieszaniem softu moze lezec w kilku miejscach - procesor AMD (brak odpowiedniej optymalizacji kodu przez prog.), plyta glowna (na ogol gorsze plyty niz pod intela), drivery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraszam sobie te "gorsze płyty" pod AMD.

Owszem - mam intelowskie PIV, na I850 z pamięciami RIMM. Mam, bo "firma stawia". A obok stoi prywatny Athlon na doskonałej płycie Asusa, z doskonałymi pamięciami (jeszcze SDRAM) Kingstona i mam do tego system chłodzenia Zalman (czysta miedź pokryta złotem) - chodzi szybko, cicho i niezawodnie. Tak samo sprawnie jak ten intel. A kosztował niecałą połowę P IV.

Na obu postawiłem W2K i mam święty spokój.

Na temat kart się nie wypowiem - od lat mam tylko Matroxy, grać nie gram (a Diablo i na tym fajnie hulało ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam czytaj dokladniej posty

powiedzialem a raczej napisalem

plynniej .....

zmienilem na voodoo z ciekawosc i tak zostalo poniewaz inwestowanie kgraficzna w moim przypadku na dzien dzisiejszy nie ma sensu. Ja wiem ze wodostryskie w stylu aa3 filtrowanie 3linerane z buffer, pixel shader etc nie ruszy ale da sie pograc wbrew pozorow znosnej rodzielczosc (800x600) i ilosci kolorow (16k) -  jesze w tej wersji voodoo nie obslugiwalo teksturowania przez agp wiec benchmarki wykrywaja ja jako karte pci (choc jest na agp - ciekawostak) i pamietaj ze po pierwsze primo :)

porownuje z seria tnt2 i podobnych, po drugie primo chodzilo mi o OpenGl a na tym polu nviddi zawsze bedzie daleko do 3dfx (mimo ze go wykupili)

a zatem chcesz wiedziec co mi ruszylo plynniej  niz na nvidia

prosze oto lista

1. Neverwinter Nights

2. Tornment

3. Unreal Tournament 2003 (a zebys wiedzial da sie pograc)

4. Dungeon Siege

5. Medal of Honour

 

Wywodow ciag dalszy :)

Intel tez mial potkniecie w slawetnej serii chipow 81x, i tez nalezy instalowac drivery :) ale prawda jest taka ze jesli chcesz stabilnej plyty to wybierasz cos na intelu  ->zycie.

hm to bedzie po czwarte primo - chyba

via dalo ciala z chipami dla obu platform, ostro wybija sie SIS, obecnie dla amd najwydajniejszym chipem jest nforce2 :)

tak bielack masz racje ze jest tansze ale jka popatrzysz na testy ktore dzialaja w oparciu o multimedia platforma amd zostaje daleko w tyle ale zobaczymy co przyniesie amd operton :) tym bardziej ze zaprzestali duronow i najnizsza wersja bedzie athlon 1700+

ze swojego adminskiego doswiadczenia i grzebanie w serwerach wiem ze bardzo wydajne (no i niestety drogie ) sa plyty serwerowe :) i po wakacjach przymierzam sie do kupienia jakiejs bardzo poteznej maszyny w stylu p4 3ghz z ht lub serwerowki, i poczekam na testy wydajnosciowe nowych amd :)

Bielack wbrew pozorom jesli dochodzi do "powaznych" procesorw amd ich cena niepokojaco zbliza sie do ceny p4 (athlon MP)

Adam jesli chodzi o fx ( z technologia 0,13 mikr) to nvidia ma problemy z chlodzeniem dlatego tak dlugo to trwa na szczescie ati pozostalo przy 0,15

i po n-te primo

skonczyly sie czasy ze kupujesz kompa to i pograsz sobie troche i popiszesz, teraz musisz sprecyzowac do jakich celow chcesz kompa :)

bo mozesz kupic plyte glowna za 400 pln ale mozesz i za 900 z 6 wyjsciami usb 2.0, agp x8, kontrolerem fireware, z sieciowka wi-fi, 1000 MB/s (zgadza sie 1gb/s)

z btoothem, kontrolerem serial ata i raid. i powim ci ze wbrew pozorom to wszystko sie przyda.

a tak przy okazji

jesli pamietam to asus i abit procesuja sie poniewaz uzyli gownianych kompnentow do swoich plyt i jest mnostwo skarg

Matrox zawsze produkowal najlepsze karty 2d i mialy one zawsze najlepsza jakosc obrazu

i to by bylo na tyle mojego przynudzania

 

i

jesli macie pytania co do sprzetu komp to sluze pomoca i odpowiem na pytania

pozdrawiam serdecznie

M

PS

Bielack zapusc test ktory bedzie potrzebowal duzej przepustowosci pamieci a zobaczysz :) czy tak samo i tak samo sprawnie,

podpowiedz sdram maja taktowanie 133 mhz a zobacz sobie ile rimm-y :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, nie będę nawet starał się udawać, że o komputerach wiem tak dużo, jak Ty   ;)

Ja sobie zdaję sprawę z różnic między SDRAM i RIMM - dlatego do "domowego" kompa kupiłem zwykły SDRAM, a do maszynki na której robię jakieś tam reklamówki video wybrałem RIMM...

I wbrew pozorom, nie jestem bojówkarzem AMD  ;D

Ale nie lubię, gdy ktoś woła "Tylko Intel!". Takim samym niedorostkiem wydaje mi się ktoś wołający "tylko linux", "tylko mikrysoft", czy "tylko staroffice"...

Chociaż, jak Adobie zrobi Photoshopa i Premiere na Linucha, to kto wie  ;D

Pozdrowienia dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez Piotrze

Ja nie twierdze ze jestes bojowkarzem AMD :) :) :) :) :)

ja tez staram sie pokazac ze sa inne alternatywy i smiech mnie ogarnie jak slysze

pozwol ze zacytuje Ciebie

Ale nie lubię, gdy ktoś woła "Tylko Intel!". Takim samym niedorostkiem wydaje mi się ktoś wołający "tylko linux", "tylko mikrysoft", czy "tylko staroffice"..."

i  tutaj sie z Toba zgadzam jak najbardziej :) :) :) :)

i tak samo ja nie potrzebuje wydajnosci w grach i dlatego w domu mam voodoo

pozdrawiam serdecznie

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje kompty opieram na procesorach AMD i nigdy się nie spotkałem z problemem kompatabilnosci z Intelem. Gdy czytam niektóre posty, nie mogę uwieżyć, że to co niektórzy piszą to ich prawdziwe zdanie.

 

Przecież w wiekszości programów astronomicznych, najważniejszy błąd popełniają sami programiści, często nie znający się na astronomii, a piszący programy dla np. Space.com czy innych firm.

Gdy ktoś skraca ilość liczb znaczących w programie osczędzając na każdym wykładniku 2 bajty, to w efekcie końcowym mamy wynikającą z obliczeń niedokładność. Tak było przecież w przypadku przejścia Merkurego, kiedy to każdy z programów podawał coś innego.

 

Schemt działania programu astronomicznego jest bardzo prosty. Po prostu liczenie, liczenie i liecznie. Dziesiątki lub setki tysięcy operacji zmiennoprzecikowych. Jeżeli w każdej operacji utniemy obliczanie do 8 miejsca po przeciku, to no już na samym początku mamy problem.

 

W SNP mamt problem OpenGL i być może używaniem polkich wersji językowych systemu operacyjnego.

Co ciekawe u mnie na głównym komputerze SNP Pro 4.0 działa bez problemu natomiast SNP Backyard 4.0 nawet niechce się zainstalować. Wszystko robie na AMD XP2000+, płyta EPOX nVidia, 256DDRAM, GF4Ti. Konfiguracja więc przyzwoita a efekt instalacji zerowy.

Na drugim znów gorszym program działa bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Ja swoje kompty opieram na procesorach AMD i nigdy się nie spotkałem z problemem kompatabilnosci z Intelem. Gdy czytam niektóre posty, nie mogę uwieżyć, że to co niektórzy piszą to ich prawdziwe zdanie.

 

Choc sprawa nie dotyczy oprogramowania astro to klopoty z AMD to prawda. Spootkalem sie z niekopatybilnoscia w

 

gierkach:

Heroes M&M (potrzebny patch dla AMD, lub reczna modyfikcja bibliotek)

Need 4 Speed 3 (gra na amd nie instaluje sie, wyswietlany jest komunikat ze nie znaleziono procesora firmy Intel)

 

Programach typu CAD:

 

Autocad chyba 12 albo 13 nie chcial dzialac poprawnie na AMD (potrzebny byl patch). Koledzy mowia mi ze do tej pory zdarzaja sie nieprzewidziane uwisy

najnowszego Autocada na AMD'ku

 

Podobnie z Pcad'em 2000 bez patcha na AMD sa odloty

 

Teraz troche hardware nie komercyjnym -

Zadna z firm konstruujaca sprzet telekom (profesjonalny sprzet !)

nie znalazla zastosowania dla AMD, tylko w wiekszosci dla Intela i Motorolki dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, nie bardzo sie z toba zgadzam a wręcz powiem, że w wielu miejscach swojej wypowiedzi pokreciłeś co nieco.

Nowe karty graficzne kupuje sie nie tylko po to by włączyc "aa3 filtrowanie 3linerane z buffer, pixel shader " czasami jest to niezbedne by uruchomic nowe tytuły a filtrowanie 3 linearne to zaden wodotrysk to norma.

Voodoo jest karta pci bo w ogóle nie korzysta z mechanizmów złącza AGP a to, że mozna ją wetknąć w złącze AGP słuzyło raczej celom marketingowym.

Piszesz również: "chodzilo mi o OpenGl a na tym polu nviddi zawsze bedzie daleko do 3dfx" - tym razem walnąłeś jak zyrafa na fotografa - bez obrazy ale to zupełna głupota. Gry na Voodoo chodziły dobrze i płynnie pod warunkiem, że były napisane pod Glide - własny API 3dfx a jeśli karta pracowała pod Directx czy opengl to była zupełna porażka. Opengl zawsze było mocną i pewną stroną nVidii a 3dfx nigdy nie miał sterownika który w pełni i dobrze obsługiwał ten standard. Wiele rozszerzeń w opengl powstało w nVidii nic z resztą dziwnego skoro zatrudniła ludzi pracujących nad tym standardem wczesniej w SG.

Matrox nie robił najlepszych kart w 2D ale dajacych najładniejszy obraz, tylko dzisiaj w dobie monitorów LCD połączonych łączem cyfrowym DVI z karta graficzną częstotliwość taktowania przetworników DAC na wyjsciu karty graficznej i jakość filtrów dolnoprzepustowch RGB w złaczu VGA nie wpływa na jakośc obrazu.

 

Wracając do kart graficznych - chip nVidii FX5800 jest nowoczesniejszy technologicznie od Radeona 9700 (proszę zajrzec do specyfikacji) a wydajność tego drugiego jest lepsza ze wzgledu na przepustowość pamięci. Niezależnie od tego Nvidia i tak odzyskała koszulkę lidera chipem fx 5900 który jest wydajniejszy od Radeona 5800. I jescze jedna uwaga: karty nVidii produkuje wielu małych producentów którzy nie przykładaja dużego znaczenia do jakości filtrów dolnoprzepustowych (które mozna usunąć chcąc poprawic obraz) a rzekome klony Ati (szczególnie w poczatkowym okresie sprzeaży) produkowane były przez Ati. Później jak producenci oem robili karty na chipach Ati we własnym zakresie do chóru zachwytów nad jakościa obrazów karty Ati dołączyło wiele głosów krytycznych.

 

Co do stabilności komputerów na różnych prockach to niestety zgodzę się z opinią, że Intel wypada lepiej niz AMD. Po części za to odpowiada VIA produkując niedopracowane chipsety ( potwierdzają to choćby pochlebne opinie o platformie AMD zbudowanej w oparciu o chipsety Nforce2 nVidi) oraz same AMD którego choć znakomite to jednak bardziej awaryjne procki są.

Nie zgodze się z opinią, że jak chesz miec problemy ti zainstaluj Xp itp. Miałem wszystkie systemy ( za wyjatkiem NT i 2000) i na żaden specjalnie nie narzekałem. Dziś mam XP i nie mogę powiedziec złego słowa o nim.

Pozdrawiam

Bocian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Oskarze napisze o obserwacjach w Jodłowie ale akurat ten watek mnie zaciekawił stąd mój post. Tak nawiasem mówiąc sciągnąłem demo, quicktime oraz tymczasowy serial i program zadziałał od strzału. Faktem jednak jest, że próbując jego możliwosci udało mi sie zawiesić go (ale nie komputer). Całość testowano na Xp z P4 i 1024 MB ram.

pozdrawiam

Bocian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka Bocian

 

nie mialem zamiaru rozpisaywac sie nad mozliwosciami kart, bo to nie to forum :)

"aa3 filtrowanie 3linerane z buffer, pixel shader "

to tylko przyklady. :) mialem wymieniac wszystkie funkcje dokladnie -?

tylko chyba wtedy polowa czlonkow tego szacownego forum nie wiedzialaby o co chodzi.

 

to tak samo jakby oskar zaczal z nami rozmawiac jezykiem prawniczym - to np. ja na bank bym go nie zrozumial -

 

 

Ja doskonale sobie zdaje sprawe ze voodoo nie wspiera teksturowania przez agp dlatego wiekszosc np. benchmarkow rozpoznaje ja jako PCI :). Dokladniej czytaj posta chodzilo mi o v3 i tnt2 co zaznaczylem na pocztku :) a tak przy okazji ciekawostak

ut3 chodzi mi bez problemu na v3 a tnt2 mam takie zwiechy ze.... wlasnie w OpenGL;

odpal sobie np. Diablo 2 na v3 a na tnt2 zobaczysz jak duza jest roznica :) i w obrazie i plynnosci grania.

"chodzilo mi o OpenGl a na tym polu nviddi zawsze bedzie daleko do 3dfx" - tym razem walnąłeś jak zyrafa na fotografa -bez obrazy ale to zupełna głupota.

powtarzam ze mialo to byc odniesienie do serii do v3 i tnt2 :)

myslalem ze jest to czytelne - tym bardziej ze 3dfx jako takie nie istnieje :)

(nie moge tak pozno pisac postow :):):))

 

jesli chodzi o matroxa - mowiac najlepszych mialem na mysli dajacych najladniejszy obraz + calkiem wydajnych - moj blad moglem to uscislic :)

 

mowisz lcd ale pamietaj ze wiekszosc ludzi ma jeszcze CRT,

w dobie dzisiejszej recesji ludzie kupia tanie klony (co bedzie sie wiazalo z gorszym obrazem jak sam piszesz) niz np. dobre karty leadteka czy asusa czy gainwarda - ktore sa odpowiednio drozsze (uslyszane w sklepie - ty patrz te same parametry a o 270 pln drozsza - po co przeplacac ?)

wiesz nie kazdy jest na tyle "kumaty"w sprzecie ze po kupieniu karty-klona bedzie usuwal filterki :)

- nie jest moja wina ze karty nvidii produkuja mali producenci - ktorzy uzywaja niskiej jakosci komponentow. Mialem kilka kart ati i nvidii w domu i je porownywalem i bezsprzecznie jakosc obrazu jest lepsza w ati :) a monitor mam dobry bo plaska 19 by sony :)

jesli karty ati zaczna produkowac "male firmy" to bedzie/jest tak samo jak z nvidia - tniemy koszty/tniemy jakosc :)

mozesz sobie kupic daewoo z dyzm silnikiem kilma elktryka etc

albo mercedesa z takim samym wyposazeniem - ciekawe co bedzie lepsze

 

co do systemow - z racji wykonywanego zawodu mam do czynienia z cala plejada windowsow :) i jak na razie tylko Nt nie stwarza za bardzo powodow do narzekan.

ja mam w sieci okolo 100 win98 na ktorych jest zainstalowany pewin standard (of2k, corel 8, wincom, irfanview) i nie mam specjalnie problemow - ale na przyklad w domu gdzie tez mam w98 i testuje rozne oprogramowanie co 4 miesiace format /q c: i install od poczatku :)

zalezy co robisz

i jeszcze taka ciekawostka

wczoraj zainstalowalem "czysty"w2k prof pl z sp3, zainstalowalem nastepnie off2k i po nacisnieciu przycisku strat nastepuje powieszenie systemu - dziwne co ? heh.

wiesz system 2000 czy xp jest to pochodne nt ktory ma swoje prawa

mam znajowmych ktorzy maja dosc spore pojecie o kompach i preinstalowali sobie xp i na moje pytanie "co slychac w xp- landii" patrza sie na mnie i odpowiadaj starym znajomym "@urwa" (ale oni notorycznie cos tam instaluja - deinstaluja, a to im sie biblioteki podmienia a to cos zgubia), a z drugiej strony mam znajomego ktory sie bawi w obrobke filmow, twierdzil ze 98 jest super, ale gdy zmienilem mu na xp - ma tylko zainstalowane swoje programy - to jest teraz na prawde szczesliwym czlowiekiem - kazdemu wedlug potrzeb :)

 

Tak to wyglada Bocianie - nie jest to forum sprzetowe, czy dotyczace sys operacyjnych dlatego nie chcialem sie rozwodzic nad mozliwosciami wspolczesnych kart graficznych ktore sa kupowane w 99% procent do grania, czy stopniu awaryjnosci systemow.

jesli chcesz porozmawiac na tematy sprzetow i inne - wymienic opinie zapraszam serdecznie na priva: drwarlock@poczta.onet.pl

Zreszta nadchodzi Longhorn a ten to ma wymagania :):):):):):):):):):):):):):)

po prostu kiler

 

pozdrawiam serdecznie

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój Marcinie, wojny nie chciałem wywoływać bo to jak zauważyłeś słusznie nie to forum :) a i wojna niczemu nie służy.

Oczywiscie V3 bedzie wydajniejsze często od TNT2 ponieważ ta ostatnia ma pamieci sdram nisko taktowane i w sytuacji gdy potrzeba "przerobić" duże ilości tekstur po prostu dławi się (jak to zauwazyłeś) ale nie jest to wina sterownika opengl ponieważ ten sam jest uzywany do wszystkich kart Nvidi poczawszy od TNT a skonczywszy na Fx-ie.

Ja świadomie nie instalowałem u siebie NT ani 2000 gdyż wykorzystuje komputer w celach rozrywkowch dość często a zwłaszcza NT nie nadawał sie do tych celów. Dopiero Xp który jest połaczeniem lini 9x i NT/2000 mozna uznac za system uniwersalny.

Jesli chodzi o doświadczenia zawodowe to bardziej jestem "sprzętowcem" ale mam także troche doświadczenia z oprogramowaniem (wszelkiej masci i statusu). Dlatego też gdy słyszę opinię typu : "sytem X jest do bani bo na sytemie Y wszystko mi działało" to wiem na pewno to, że autor takiego stwierdzenia w wiekszosci przypadków nie radzi sobie z problemem i zwala winę na kogo się da :)

pozdrawiam

Bocian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.