Skocz do zawartości

Tani teleskopik


marcin_pila

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym kupić sobie jakiś tani teleskopik do obserwacji księzyc i innych planet. Astronomią interesuję się od kilku dni i jestem całkowicie zielony w sprawach technicznych. Niewiem do czego służy okular, filtry, soczewki itp. Jeżeli ktoś mógłby mi przyblizyć sprawy techniczne to byłbym bardzo wdzięczny.

Na początku chciałem kupić ten teleskop z allegro.pl: http://allegro.pl/item159915996_teleskop_a...m_promocja.html jednak po przeczytaniu działu na temat teleskopów z allegro szybko zrezygnowałem z zakupu na allegro i znalazłem coś takiego: http://www.uniwersal.beep.pl/bresser_herkules.php . czy przez ten teleskop będe mógł obserwować księzyc i inne planety ???

Nie mam naraie większej kwoty na zakup sprzętu za 1,500 zł i chce zacząć od czegoś co nie zniechęci mnie do astronomii, a pomoże załapać bakcyla.

 

Czekam na wasze opinie.

 

Pozdrawiam,

Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej mu nie odpowiadajcie- jak naprawdę się interesuje astro, to przyjedzie do mnie i porówna sobie obrazki w różnych telepach, no i sam dojdzie do tego co mu warto, a co nie :szczerbaty:

 

A jakbyś Marcin nie qmał o co chodzi- przeczytaj wpierw, co ci napisałem w twoim powitaniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już gdzieś czytałem żeby kupić sprzęt za 1000 zł ;) Tylko że 16-sto latkowi trudno jest uzbierać 1000 zł, ponieważ nie może podjąc pracy z powodu szkoły... Więc myślałem że jest jakiś tańszy sprzet przez który pooglądam księzyc i blizsze planety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos, w tym przypadku Uniwersał jest jedynie pośrednikiem, bo oferowany teleskop nie jest ich produktem :)

Marcin poklikaj sobie tu:

http://www.astrokrak.pl/sklep/

http://deltaoptical.pl/deltasklep/

http://market.fotoclassic.pl/sklep/index.php

 

Wiem i dalej odradzam kupowanie tam czegokolwiek, ja przynajmniej nigdy bym nie kupił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Solar

Z tych sklepów, które podałeś upatrzyłem sobie te teleskopy:

- http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2e13da2b89333a5

- http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...;products_id=29

- http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2e13da2b89333a5

 

Co o nich myślicie ??

 

-ignisdei

1,000 zł napewno nie uzbieram w 1 miesiąc ;) Zbierajac kilka lat to nawet da sie uzbierać 10.000 ale ja bym chciał coś takiego, co moge kupić teraz przy wkładzie max. 300 zł i przez co nie zniechęce się do astronomii. Jak narazie zalezy mi tylko na obserwowaniu księzyca i innych planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-ignisdei

1,000 zł na pewno nie uzbieram w 1 miesiąc ;) Zbierajac kilka lat to nawet da sie uzbierać 10.000 ale ja bym chciał coś takiego, co moge kupić teraz przy wkładzie max. 300 zł i przez co nie zniechęce się do astronomii. Jak narazie zalezy mi tylko na obserwowaniu księzyca i innych planet.

 

No cóż w ostateczności mógłbym Ci polecić np syntę 114/500 na eq1 ten telp da Ci dość jasny obraz,

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1029ba144451ba5

ale mały power, choć jednak to już jakaś alternatywa. Synta robi sprzęt dość renomowany i na pewno nie będzie to bubel, no jest jeszcze wymieniony wyżej lidlowy sky-lux ale ja co do niego mam mieszane uczucia. Zaraz wielu ludzi mnie skrytykuje po co początkującemu montaż paralaktyczny lepszy dobson, i takie małe lustro, ale nie ma telpa na dobsie na rynku pierwotnym za 300-400 zł i to już duża światłosiła.

Wielu powie - poczekaj, poczytaj, kup mała lornetkę, przemawia przez nich mądrość, ale ja Cie rozumiem niebo jest takie piękne a Ty masz tylko czytać książki? Są dwie metody empiryczna i racjonalistyczna, ja wyznaję tą pierwszą tzn. muszę coś najpierw zobaczyć i dotknąć by później sprawdzić co widziałem, a książki i atlasy to narzędzia, których używam nagminnie ale które maja mnie odpowiednio ku temu nakierować. To środki a nie cele. Niektórzy korzystają z utartych wzorów obserwacji wg. schematu najpierw książki i mała lornetka,.........dalej nie będę ci truł.

Myślę że newton synty 114/500 to lepsze rozwiązanie niż refraktor sky-lux.

Poczekaj niech inni się wypowiedzą. :Salut:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż w ostateczności mógłbym Ci polecić np syntę 114/500 na eq1 ten telp da Ci dość jasny obraz,

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1029ba144451ba5

ale mały power, choć jednak to już jakaś alternatywa. Synta robi sprzęt dość renomowany i na pewno nie będzie to bubel, no jest jeszcze wymieniony wyżej lidlowy sky-lux ale ja co do niego mam mieszane uczucia. Zaraz wielu ludzi mnie skrytykuje po co początkującemu montaż paralaktyczny lepszy dobson, i takie małe lustro, ale nie ma telpa na dobsie na rynku pierwotnym za 300-400 zł i to już duża światłosiła.

Wielu powie - poczekaj, poczytaj, kup mała lornetkę, przemawia przez nich mądrość, ale ja Cie rozumiem niebo jest takie piękne a Ty masz tylko czytać książki? Są dwie metody empiryczna i racjonalistyczna, ja wyznaję tą pierwszą tzn. muszę coś najpierw zobaczyć i dotknąć by później sprawdzić co widziałem, a książki i atlasy to narzędzia, których używam nagminnie ale które maja mnie odpowiednio ku temu nakierować. To środki a nie cele. Niektórzy korzystają z utartych wzorów obserwacji wg. schematu najpierw książki i mała lornetka,.........dalej nie będę ci truł.

Myślę że newton synty 114/500 to lepsze rozwiązanie niż refraktor sky-lux.

Poczekaj niech inni się wypowiedzą. :Salut:

 

No w końcu ktoś mnie zrozumiał :helo: Ja narazie niechce odkrywać nowych gwiazd itp. Ja chce poprostu poobserwować piękno nieba...

 

Niechciałbym się mądrować ale czy jaśniejszy obraz nie bedzie w tym teleskopie http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2e13da2b89333a5 ??

 

Mam jeszcze pytanko... co to jest szukacz i soczewka barlowa :P??

Czekam na wiecej opinii ;)

Edytowane przez marcin_pila
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja rada kup, bądź pożycz od kogoś lornetkę i od niej rozpocznij przygodę z astro, jak napisałeś interesujesz się nią od kilku dni być może to tylko przelotna fascynacja (choć mam nadzieje że nie), lecz jeśli tak jest to poco wywalać pieniądze w coś co będzie stało i zbierało kurz.

Zaletami lornetki są większe pole widzenia, a wiec szybciej nauczysz się odnajdywania obiektów na niebie aniżeli teleskopem.

Pójdź za radą Dreamax'a czytaj książki z astro związane, jak również skorzystaj z zaproszenia do Trzcianki albowiem zapoznanie się z obrazami widzianymi w teleskopie zweryfikują twoje wyobrażenia na ten temat, przeważnie są dla wielu myślących iż uzyskają obrazy rodem z Hubbla jak kubłem zimnej wody

 

EDIT: nie mówię iż ty tak uważasz lecz przed zakupem sprawdź co i jak w sprzęcie piszczy

Edytowane przez krystian_koza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechciałbym się mądrować ale czy jaśniejszy obraz nie bedzie w tym teleskopie http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2e13da2b89333a5 ??

 

Mam jeszcze pytanko... co to jest szukacz i soczewka barlowa :P??

Czekam na wiecej opinii ;)

 

Unikaj takich kwiatów w stylu 76/700 ciemne jak w grobowcu.

114 to rozmiar lustra

500 to ogniskowa

do tego są okulary 10 mm 25mm

Jak weźmiesz ogniskową 500 i podzielisz przez okular np 25 otrzymasz powiększenie 20 x

Teraz zwierciadło: im większe tym więcej może zaabsorbować światła. Stosunek ogniskowej do zwierciadła nazywamy światłosiłą, im większa tym obraz jaśniejszy. W tym co Ci radziłem to 4,3 tzn . 500/114.

Daje małe powiększenie ale duże pola, i jasność.

Soczewka barlowa zaś to taka lunetka którą wkładasz w wciąg i nakładasz na nią okular, co pozwala Ci wydłużać ogniskową zazwyczaj 2 x i tym sposobem mnożyć powiększenie np. x 2.

Jednak wprowadzając dodatkowy układ optyczny tracisz na jakości obserwacji.

Szukacz to taka mała lunetka która sterczy na tubie i pozwala Ci znaleźć szukany obiekt w małym powiększeniu ale za to dużym polu widzenia, by później móc obserwować przez właściwy teleskop. (teleskop daje zwykle pole okrojone, wycinek kontowy nieba).

Uff.. niech inni też coś powiedzą bo palce mi się grzeją.. :lol:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechciałbym się mądrować ale czy jaśniejszy obraz nie bedzie w tym teleskopie http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2e13da2b89333a5 ??

 

Pewnie tak pomyślałeś, ponieważ porównałeś światłosiły teleskopów? Na początku też myślałem tak jak ty, ale potem zauważyłem, że ze swiatłosiłą jest jak z ułamkami - tj. f/5 > f/10 :P

 

Mam jeszcze pytanko... co to jest szukacz i soczewka barlowa :P??

 

Szukacz - lunetka celownicza montowana na tubusie teleskopu, służąca do odnajdywania obiektów na niebie, z racji małego powiększenia.

Soczewka barlowa - zwiększa powiększenie teleskopu x razy, ale zmiejsza światłosiłę teleskopu. Patrz tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie na razie póki nic nie masz tzn. sprzętu mam do Ciebie takie pytanie...czy wyszedłeś kiedyś sobie wieczorem i uczyłeś się rozpoznawać gwiazdozbiory? Mapki konstelacji (gwiazdozbiorów) są powszechne nawet w Internecie znajdziesz :). Szukanie konstelacji to na początek bardzo przyjemne doświadczenie i daje dużo satysfakcji :) Powiem Ci że niewielu moich kolegów umie je rozpoznać ...no może Wielką Niedźwiedzice wskażą.... ale to niektórzy tylko.Pamiętam jak sam rozpoznawałem nieznane układy gwiazdek - co za przeżycie :helo:

 

Przyznam się że wszystkich teraz jeszcze nie znam,np. mam problem ze znalezieniem Żyrafy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak narazie rozpoznaje tylko duży i mały wóz :szczerbaty:

 

-ignisdei

Dzięki wielkie za tak dokładne objaśnienie ;) Jeżeli mógłbym Cię jeszcze "wykorzystać" to prosiłbym żebyś znalazł mi jakiś teleskop w cenie 200-350 zł z optymalną "konfiguracją". Przybliżenie jest chyba ważną rzeczą. ;)

 

A może inni maja jakies propozycje co do sprzętu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak tylko masz warunki to wychodź na podwórko.Teraz są łatwe gwiazdozbiory zimowe (Orion,Woźnica,itp.). Wiem że pewnie ciągle myślisz o teleskopie.Nie będę pisał żebyś na razie się skupił na samym rozpoznawaniu nieba,bo i tak mnie nie posłuchasz :szczerbaty: jak pisał Ignisdei.

Jak tylko będziesz miał pogodę to heja na dwór.Nic Cie to nie kosztuje ;)

 

Ja bym polecił za tą kasę dwa teleskopy ... -czyli lornetkę,ale i tak wiem na co się zdecydujesz

 

Wielki Wóź to tylko kształt części gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy,który jest podobny do Małej Niedźwiedzicy ale ma "dyszel"(część Wielkiego Wozu) wygięty w drugą stronę.

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak narazie rozpoznaje tylko duży i mały wóz :szczerbaty:

 

-ignisdei

Dzięki wielkie za tak dokładne objaśnienie ;) Jeżeli mógłbym Cię jeszcze "wykorzystać" to prosiłbym żebyś znalazł mi jakiś teleskop w cenie 200-350 zł z optymalną "konfiguracją". Przybliżenie jest chyba ważną rzeczą. ;)

 

A może inni maja jakies propozycje co do sprzętu ??

 

 

Raczej za tę cenę nie kupisz dobrego teleskopu no chyba że chcesz zrazić się do astro, za taką kwotę na twym miejscu zakupił lornetkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak narazie rozpoznaje tylko duży i mały wóz :szczerbaty:

 

-ignisdei

Dzięki wielkie za tak dokładne objaśnienie ;) Jeżeli mógłbym Cię jeszcze "wykorzystać" to prosiłbym żebyś znalazł mi jakiś teleskop w cenie 200-350 zł z optymalną "konfiguracją". Przybliżenie jest chyba ważną rzeczą. ;)

 

A może inni maja jakieś propozycje co do sprzętu ??

No w tej cenie to raczej powinieneś dokładnie śledzić giełdy rynku wtórnego na forach (w działach sprzedaży) Astro-forum, Astro4u, astromaniaka, czasem trafia się dobra sztuka. Możesz kupić teleskop w częściach np. małą tubę z okularkiem i szukaczem i obejmami za 200 zł, montaż np eq1-2 z statywem za 150 zł, takie okazje bywają, śledź pilnie. Poza tym możesz negocjować bo zwykle interesy załatwiane są tu na zasadach fair play (bo jesteśmy poniekąd astro-bracią) . Życzę powodzenia w doborze telpa, i wpadnij do Trzcianki bo zwykle przy ładnym, ciemnym niebie się tam spotykamy. Koniecznie wejdź w komitywę z Saywiehem, bo ma podejście pedagogiczne. :D Pozdr Robert

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach zapomniałem w tej syncie 114/500 są tandetne okularki 1,25" H20, H12.5, SR4 ,takich rzeczy najlepiej się pozbyć od razu na allegro, a kupić sobie w to miejsce jeden kitowy plossl średniej jakości, na giełdzie AF idą po 60zł. :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mozna cos dodac :D to tez radze narazie dobra lornetke. Sam nie mam jeszcze telepa ale zadnego szajsu nie zamierzam w zyciu kupowac. Zbieraj kase na SYNTE 8 B) , ja sie tak przymierzam..i przymierzam i kupic nie moge :Boink: .

A przez lornetke tez mozna pare M-ek zobaczyc (i nie tylko), jak mi sie udalo to Tobie pewnie tez sie uda :D

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż w ostateczności mógłbym Ci polecić np syntę 114/500 na eq1 ten telp da Ci dość jasny obraz,

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1029ba144451ba5

ale mały power, choć jednak to już jakaś alternatywa. Synta robi sprzęt dość renomowany i na pewno nie będzie to bubel, no jest jeszcze wymieniony wyżej lidlowy sky-lux ale ja co do niego mam mieszane uczucia. Zaraz wielu ludzi mnie skrytykuje po co początkującemu montaż paralaktyczny lepszy dobson, i takie małe lustro, ale nie ma telpa na dobsie na rynku pierwotnym za 300-400 zł i to już duża światłosiła.

Wielu powie - poczekaj, poczytaj, kup mała lornetkę, przemawia przez nich mądrość, ale ja Cie rozumiem niebo jest takie piękne a Ty masz tylko czytać książki? Są dwie metody empiryczna i racjonalistyczna, ja wyznaję tą pierwszą tzn. muszę coś najpierw zobaczyć i dotknąć by później sprawdzić co widziałem, a książki i atlasy to narzędzia, których używam nagminnie ale które maja mnie odpowiednio ku temu nakierować. To środki a nie cele. Niektórzy korzystają z utartych wzorów obserwacji wg. schematu najpierw książki i mała lornetka,.........dalej nie będę ci truł.

Myślę że newton synty 114/500 to lepsze rozwiązanie niż refraktor sky-lux.

Poczekaj niech inni się wypowiedzą. :Salut:

 

 

Nie zgodze sie z toba, moim zdaniem w tej sytuacji lepszy bylby zdecydowanie skylux. Kolega wspomnial, ze glownie chce obserwowac ksiezyc,planetki, a skylux daje przyzwoite obrazy planet/ksiezyca. Po drugie skylux ma lepszy montaz, i latwiej mu bedzie nim manewrowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, u mnie masz do obejrzenia takie cudactwa:

Syntę 8" na Dobsonie, Newtona 170/900 na paralaktyku, dwa Skyluxy (jeden z napędem w 1 osi), Newtona 65/540 na paralaktyku, refraktorek 60 mm na montażu azymutalnym. Nie widzę lepszej możliwości, niż własnooczne przekonanie się co i jak z tymi teleskopami.

Ale oczywiście wybór należy do ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.