Skocz do zawartości

Tani teleskopik


marcin_pila

Rekomendowane odpowiedzi

Moim skromnym i nie kompetentnym zdaniem odradzam nawet 114/500 z refraktorów minimum skyluxa ale osobiście bym go sobie darował , są dostępne na rynku dobre systemy ratalne , zagadaj z mamą daj jej tyle kasy ile zdołasz unieść w portfelu a resztę weźcie na raty ja tak zrobiłem i teraz jestem bardzo zadowolonym posiadaczem prawie normalnego teleskopu 150mm to jednak jest absolutne minimum do czegokolwiek :)

 

JEDŹ DO SAYWIEHA ZOBACZYSZ OBRAZY Z SYNTY 8 I NA DRUGI DZIEŃ BĘDZIESZ JUŻ MIAŁ TEGO TELEPA NA DWORZE ;] BO JAK PORÓWNASZ OBRAZY Z MNIEJSZYCH LUSTER A ZOBACZYSZ W TEJ SYNCIE TO UUUUUUUUUUUUUUUUHAAAAAAA , WIEHU DAJ MU LOOKNĄĆ NA M42 I KOLEJNA SYNTA NA RYNKU BĘDZIE I BRAK POGODY DO KOŃCA MARCA :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie,

ja odpowiem bardzo przewrotnie:

każdy instrument optyczny , który:

- pozwala zobaczyć więcej niż nieuzbrojonymi patrzałkami

- będzie używany (a nie będzie stał w kącie)

jest miłośnikowi nieba przydatny.

 

Pojawia się natomiat pytanie następne:

czy każdy instrument optyczny warto kupić?

Wszyscy chyba są zgodni, że nie każdy.

 

Ograniczenie w postaci kwoty, którą ma się do wydania zwykle niweczy nasze aspiracje i wyobrażenia.

Takie jest niestety życie ...

 

Co zatem Ci zaproponuję?

Lornetka z aperturą od 50 mm w górę i powiększeniem 7-10x jest bardzo dobra na początek do poznania nieba. Pamiętaj, że za jakiś czas (to zależy od Twojej cierpliwości) i tak staniesz przed dylematem: jaki kupić teleskop?

 

Otóż - jeśli masz możliwość zakupu lornetki, a w przyszłości teleskopu - kup lornetkę, która będzie kiedyś doskonałym uzupełnieniem teleskopu.

 

Jeżeli szanse na zakup drugiego sprzętu są niewielkie - to kup lepiej od razu niewielki teleskop.

Też jestem zdania, że w Twoim przypadku Synta 114 mm lub Skylux będą najlepszym rozwiązaniem.

Ja bym wybrał refraktor, ale newton też nie będzie zły.

 

Ja również przyłączam się do opinii, że powinieneś rozważyć zakup sprzętu używanego, który będzie Cię kosztował mniej niż nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze sie z toba, moim zdaniem w tej sytuacji lepszy bylby zdecydowanie skylux. Kolega wspomnial, ze glownie chce obserwowac ksiezyc,planetki, a skylux daje przyzwoite obrazy planet/ksiezyca. Po drugie skylux ma lepszy montaz, i latwiej mu bedzie nim manewrowac.

No tak do księżyca i planet 114/500 się na pewno nie sprawdzi, to duża światłosiła

- planetki będą prześwietlone, nie uwypuklisz szczegółów

- ogniskowa 500mm da z pewnością zbyt mały power

- montaż no przy tej wadze to nie robi wielkiej różnicy ale ten lidlowy jest lepszy (nowszy) bo bazuje na eq2

- okularki od razu do sprzedaży na allegro za 3 szt. może dostaniesz z 50 zł (sky-lux ma kelnery trochę lepsza jakość od „H”)

Reasumując na planety, księżyc, skylux zdeklasuje małą syntę, bo to sprzęt poniekąd uniwersalny

Ale myślę że Marcin nie poprzestanie na planetkach i będzie szukać czegoś więcej.

Na sky-luxie nie zobaczy takich obrazów DS jak na światłosilnym 4,4, Marcin, będzie wiele czytał a taki mały światłosilny telp może mu trochę pokazać.

Może niektórzy młodsi stażem na AF nie wiedzą , że miałem taką podobną syntę na stanie przez ponad roczek 130/650 dawała naprawdę ładne jasne obrazy, ta ma mniejszy power ale to podobna konstrukcja z lustrem parabolicznym, gwiazdy jak szpileczki zasięg 12 mag.

Marcin to co pisze to mniejsze zło, wiadomo że wodotryski to nie są.

Może rzeczywiście tak jak pisał Arwe pogadaj z rodzicami, może obiecaj lepsze stopnie, dodatkowe sprzątanie, mycie naczyń przez pół roku, no wymyśl coś i naciągnij ich choćby na synte (6”) na dobsie. Ale obowiązkowo przed zakupem wiedź do Trzcianki i zobacz co jest na stanie.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak do księżyca i planet 114/500 się na pewno nie sprawdzi, to duża światłosiła

- planetki będą prześwietlone, nie uwypuklisz szczegółów

...

Marcinie, jak myślisz o planetkach i księżycu, to może mały maczek?

 

Niestety musiałbyś do niego kupić lub dorobić statyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, chyba dobrym rozwiazaniem w twoim wypadku byłby jednak jakis newtonik klasy 114/900 na EQ2 lub dobsonik 6" Ale powiedz nam jak ty sobie te swoje obserwacje wyobrażasz. Chcesz obserwować z małego balkonu w środku miasta, czy z ciemnego pola na dalekiej wsi i tego typu sprawy. Bedzie nam łatwiej coś zaproponowac.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko: odradzam zdecydowanie zakup 114/500, to b. marny optycznie sprzęt. Jeśli już Newton tej średnicy, to 114/900 -będzie o wiele bardziej przydatny. Zakup lornetki lub SkyLuxa jest dobrym rozwiazaniem, ja bym poszukał refraktorka takiego jak Skylux lub minimalnie większego [80mm], ale na montażu azymutalnym. Paralaktyk, w dodatku marnej jakości, bedzie zbędny przy powiększeniach, jakie można wycisnąć z tak małego teleskopu, zwiekszy tylko wagę teleskopu, jego cenę, zmniejszając stabilnośc statywu i komplikując obsługę. No i nie nada sie później pod nowy teleskop -utopiona kasa. Najtaniej i najefektywniej bedzie kupić lornetkę, o ile masz łatwy dostęp do ciemnego nieba za/pod miastem. Tam lornetka pokaże najwięcej. Inaczej mały refraktor minimum 70mm będzie lepszym rozwiazaniem za kilkaset zł.

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odradzam zdecydowanie zakup 114/500, to b. marny optycznie sprzęt.

 

Wybacz stary ale nie rozumiem dlaczego twierdzisz że newton 114/500 to marny optycznie sprzęt, dlatego że nie daje dużego poweru, a 114/900 niby sprzęt o klasę wyższy?

No 114/500 to na pewno marny optycznie sprzęt, do planet i jasnych obiektów z przyczyn o których pisałem wyżej, ale daje przyzwoite obrazy obiektów ciemniejszych i rozleglejszych (w normalnych okularach oczywiście bo tamte są dla picu :D ) a co za tym idzie duży kąt widzenia (szerokie pole). Sama tuba z obejmami i szukaczem bez okularów i montażu jest na pewno warta tuningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak:

 

Obserwacje chciałbym prowadzić na prawie "opuszczonym" lotnisku na uboczu miasta (lotnisko otoczone lasem) jak również na balkonie lub dachu wieżowca. Aktualnie posiadam lunete 3-9x40 i przez nią obserwuje sobie księżyc ;). Przez teleskop chciałbym zobaczyć księżyc oraz inne planety w większym przybliżeniu z większą ilością szczegółów niż przez lunete. Aktualnie w każdej chwili moge mieć 300 zł na start + ewentualne dofinansowanie z unii rodzicielskiej :D Więc za około 400-500 zł chciałbym kupić teleskop dla początkującego obsewatora, którego będe uzywał do obserwacji planet i lepszego poznania nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz już 500zł to do 800zł niedaleko bierz synte 6"

Bo jak Cie nie stać na 8" to jest jeden słuszny wybór. To moja finalna rada.

A dlaczego: bo da Ci power którego chciałeś, bo ma dobsona czyli ten śmieszny biały statyw którym możesz kręcić jak dżojstikiem bez żadnego ustawiania, celowania w Gwiazdę Polarną i innych rzeczy, pierdów, skal, pokręteł które odstraszają żółtodziobów , a wreszcie bo jest tani jak na teleskop swojej klasy oraz możesz zaimponować kumplom i dziewczynie jaką to armatę kupiłeś i jaki z Ciebie rekin nieba. :D

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie stać cię na dobsona to synta 130/900 będzie dobrym rozwiązaniem, nadaje się do planet a i wiele DSów pokaże. W sklepach dostaniesz ją w granicach 650-670 a na giełdzie prawie nową za jakieś 500. Ja się nie bawię w żadne ustawianie na biegun, a różne pokrętła wcale nie są takie straszne, wystarczy ciut wprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na giełdzie prawie nową za jakieś 500. J

He He, najpierw ją dostań na rynku wtórnym, ile ludzi prócz Ciebie w Polsce posiada taki sprzęt w wydaniu Sky-watchera?

edit: A mając do wyboru lustro 150mm i 130mm co byś wybrał w tej samej cenie ?

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MASZ JUŻ TYLE KASY , TARGAJ MAMĘ PRZED KOMPUTER POKAŻ CO I JAK I BIERZ DOBSONA JEŚLI MASZ TAKIE WARUNKI

 

 

OPTIMUM---->SYNTA 8> MINIMUM---->SYNTA 6>

 

Te rury napewno cię nie zawiodą , kupisz mniejszy teleskop i co? pomyśl sobie że podbiłbyś troszkę cenę poczekałbyś i masz teleskop lepszej klasy z normalnymi okularami nie warto??

Pamiętaj że apetyt rośnie w trakcie jedzenia 114mm lustro nie zadowoli cię zbyt bardzo , obiekty poprostu zobaczysz i nic po za tym , żadnej radości że dany obiekt pokazuje coś więcej.

 

Ja także miałem kłopoty z kasą wiem jaki to ból , wszyscy mają rury a ty nie masz na nią kasy ale spokojnie!! I tak nie ma nieba na obserwacje , przeczekaj ten huk i spokojnie zastanów się nad wyborem bo teleskop ma być używany a nie kulać się po rogach w domu ( przecież mebli masz dość w domu) :szczerbaty: ;]

 

Jeśli masz możliwości to Synta 8 da ci pełen wypas na każdym obiekcie , Synta 6 da ci mniejszy ale też wypas ;D :notworthy:

 

Jeszcze raz przypominam o baaardzo dobrych systemach ratalnych www.fotozakupy.pl ja skorzystałem i nie mam żadnych problemów ze spłatą a przynajmniej jestem świadom że nie popełniłem błędu przy zakupie i jestem w pełni szczęśliwy z tego co mi to lusterko oferuje :banan:

 

Piszę o Dobsonach Synty bo w tej cenie to chyba jedyny rozsądny wybór , ale jeśli naprawdę nima bata na więcej kabony to poszukaj SkyLuxa z odzysku , słyszałem że czasem obraz z tego telepa potrafi obalić na ziymia z wrażynio :szczerbaty:

 

POZDRAWIAM SERDECZNIE i WEŹCIE TE CHMURWY WKOŃCU BO DO GŁOWY DOSTANĘ :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz już 500zł to do 800zł niedaleko bierz synte 6"

Bo jak Cie nie stać na 8" to jest jeden słuszny wybór. To moja finalna rada.

A dlaczego: bo da Ci power którego chciałeś, bo ma dobsona czyli ten śmieszny biały statyw którym możesz kręcić jak dżojstikiem bez żadnego ustawiania, celowania w Gwiazdę Polarną i innych rzeczy, pierdów, skal, pokręteł które odstraszają żółtodziobów , a wreszcie bo jest tani jak na teleskop swojej klasy oraz możesz zaimponować kumplom i dziewczynie jaką to armatę kupiłeś i jaki z Ciebie rekin nieba. :D

 

Idąc taką drogą to gdy będe miał 800 zł to już blisko do 1000 zł i do http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/5641 ;) Ale ile ja to będe zbierał ;>?? 300 zł przyszło mi z dnia na dzień bo sprzedałem karabin snajperski (moje dawne hobby to Air Soft Guns) ;) Teraz leże na łóżku i rozglądam się po pokoju i szukam zbędnych rzeczy na sprzedasz :P

Co to jest za statyw ??? Jest może gdzieś w necie fotka jak on wygląda w całości ??? bo rozumiem że ma jeszcze jakieś nogi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak go niesiesz, to ma nogi, a jak we dwóch- to i cztery :D

Tak to jest, widzicie- człowiek się produkuje, nawet zaprasza, wskazuje temat w necie, gdzie na fotkach jest wszystko pokazane, ale po co i na co- prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest za statyw ??? Jest może gdzieś w necie fotka jak on wygląda w całości ??? bo rozumiem że ma jeszcze jakieś nogi ;)

 

Jakby Ci to powiedzieć, to jest montaż w całości. Nogi owszem ma - takie małe czarne w podwoziu. Obsługa banalna - bierzesz stołek, siadasz przy okularze i oglądasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ile ja to będe zbierał ;>?? 300 zł przyszło mi z dnia na dzień bo sprzedałem karabin snajperski (moje dawne hobby to Air Soft Guns) ;) Teraz leże na łóżku i rozglądam się po pokoju i szukam zbędnych rzeczy na sprzedasz :P

ty masz 300, ja dopiero 150 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest za statyw ??? Jest może gdzieś w necie fotka jak on wygląda w całości ??? bo rozumiem że ma jeszcze jakieś nogi ;)

 

Wygląda dokładnie tak, jak na zdjęciu Synty. Zrobiłem fotę samego Dobsa: dobsul4.jpg

Kładziesz tubę na te cztery hm...bolce, przykręcasz uchwyty i obserwujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak go niesiesz, to ma nogi, a jak we dwóch- to i cztery :D

Tak to jest, widzicie- człowiek się produkuje, nawet zaprasza, wskazuje temat w necie, gdzie na fotkach jest wszystko pokazane, ale po co i na co- prawda?

 

To nie jest tak... ja poprostu myslałem że przez teleskop obserwuje się na stojąco :P A jeżeli Twoje zaproszenie jest nadal aktualne to z chęcią skozystam w niedalekiej przyszłości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak... ja poprostu myslałem że przez teleskop obserwuje się na stojąco :P

 

Jeśli masz 1,5 metra wzrostu to czemu nie. :rolleyes:

Jak coś pod nią podstawisz, np drugi stołek to można na stojąco.

 

jeśli obserwujesz w zenicie musisz na stojąco

 

Jeśli masz za niski stołek. :szczerbaty:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak... ja poprostu myslałem że przez teleskop obserwuje się na stojąco :P A jeżeli Twoje zaproszenie jest nadal aktualne to z chęcią skozystam w niedalekiej przyszłości ;)

Wygoda obserwacji na montażu Dobsona polega na tym, że sobie siadasz i "przytulasz" się do tuby. Tak można godzinami :)

W zenicie trzeba na stojąco, jeśli albo ma się nie dopasowany stołek, albo... bo się tak chce.

 

Zaproszenie aktualne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.