Jump to content

Zobaczcie sami


Tedi
 Share

Recommended Posts

Sprawa tak naprawdę wygląda tak, że w Polsce jest wiele świętych krów,które nie płacą podatków. Dlaczego wyższa uczelnia nie ma płacic podatku dochodowaego. Bo kształci? Ja w firmie też kształcę pracowników i to lepiej niż nie jedna uczelnia, ja w firmie tez inwestuję.

Jestem za takim rozwiązaniem aby podatek dochodowy płacili wszyscy ale niski np. 15%.

Dlaczego rolnicy nie płacą podatku dochodowego.

Jeżeli ktoś podniesie argument, że uczelnie państwowe są instytucjami non profit to ja moge podac wiele przykłądów instytucji non profit, które płacą podatek dochodowy

Link to comment
Share on other sites

Ale Adamo,... przeciesz podatek placi sie od dochody, czyli po tym jak juz sobie wszystko placi! W tym calym biciu piany np w TV odnosze wrazenie, ze wszyscy o tym zapominaja. Pomijam kwestie, ze jako tzw "przedsiebiorca", jestem wszedzie traktowany jako zlodziej, a place nieliche podatki. 15% jest bardzo dobra opcja, ale liniowy podatek nie przejdzie w zyciu, bo mamy za silne lobby chocby ksiegowych (tak Andrzej? nie oplaci ci sie liniowy ;)), czy drukarni drukujacych poradniki. Poza tym, oznaczaloby to wypieprzenie masy ludzi z urzedow skarbowych, oraz ukrucenie praktyk wyciagania na sile (nawet nielegalnie na zasadzie oskarzania) kasy od przedsiebiorcow. Przepisy podatkowe sa tak skomplikowane, ze kazda firmie w zasadzie mozna o cos pociagnac za kieszen (grzywna). I tak to niestety dziala w praktyce. Ja np teraz zostalem oskarzony (egzekucja zaocznie przez US), ze podobno przez caly 99 rok oraz polowe 2000 nie placilem ZUSU. Zablokowali mi konto i sciagneli kase, mimo ze wszystko placilem. I to ja teraz mam tracic czas i udowadniac. Dlaczego cala procedure zrzucono na mnie? Maja burdel, PROKOM wywalil im system i to teraz ja mam przez to przejsc. Inni moi znajomi co prowadza tez firmy w 60% takze zostali tak zalatwieni.

 

A co do uczelni - Jednym z moich klientow jest wlasnie uczelnia. Bardzo bogata, wysokie uposazenia, itp (lider prywatnych uczelni). Zarabiaja swietnie, wiec dlaczego maja nie placic podatku? To normalny biznes dla jej wlascicieli.

Link to comment
Share on other sites

Nie zgadzam się. Celem uczelni jest kształcenie a nie maksymalizacja zysków. Oczywiście że w swojej działalności mogą osiągać dochód ale nie ma czego zazdrościć. Dochód ten nie jest przecież brany do kieszeni rektora tylko przeznaczany na rozwój uczelni. Każde łupnięcie podatkiem w szkoły to mniej komputerów w szkole, gorsze wyposażenie pracowni, gorsze kontakty ze światem (bo mniej pieniędzy na opłacenie zagranicznych wykładowców na gościnne wykłady), mniej pieniędzy na badania itd - a co za tym idzie gorsze wykształcenie Polaków i mniejsze szanse na rynkach pracy europejskim i światowym.

ZNam taki przykład co prawda stary sprzed 10 lat jak byłem jeszcze w technikum: szkoła na swoim terenie zrobiła parking, za dochód z parkingu (i jeszcze z reklamy powieszonej na ścianie budynku) kawał terenu pod szkołą został zamieniony w boisko z bieżnią i zakupiono troche sprzętu sportowego. Powstała pracownia komputerowa, IDS (program Internet dla Szkół) dopiero raczkował i mało która szkoła miała komputery. No i co ? tylko dlatego że dyrektor był obrotny to trzeba takim ludziom dokopać zabierając część tych pieniedzy ?

A przykład może troche inny ale w końcu cło to też pewien podatek. Arek pisał niedawno że ostatnio kupował sprzęt dla CAMK-u i mieli do zapłacenia 60% cła, ponieważ są od cła zwolnieni te pieniądze zostają im w kieszeni. I pewnie coś jeszcze ze sprzętu kupią. (albo gdyby nie to, to by go nie kupili) A i ludzie na pokazach które sie tam odbywają może skorzystają.

Link to comment
Share on other sites

no niby tak

ale te biedne instytucje (mam na myśli tylko biedne) swoje marne zyski mogą przeznaczyć na rozwój. Dobrze myśle?  

Bo nie wszystko mogą w koszty...

 

Jak troche pomysla, to beda miec w kosztach inwestycje.

Jedyny problem to taki, ze czasami firma moze gromadzic kapital na przyszlosc i wtedy ich fiskus skubnie. No ale to kazdy ma taki problem.

Link to comment
Share on other sites

Adamie mnie urząd skarbowy po kontroli wlepił 70 000 do zapłacenia w/g Pani inspektor niezapłaconego podatku dochodowego z odsetkami. Zapłaciliśmy i sie odwołaliśmy do Izby Skarbowej. Ta przyznała nam rację i otrzymaliśmy zwrot w sumie 96000 zł. Odsetki karne jakie zapłacili nam podatnicy były bardzo dobrą inwestycją.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.