Skocz do zawartości

EQ6 SynScan


ciwe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pytałem kilku kolegów na forum odnośnie zakupu EQ6, stąd pragnę oznajmić, że EQ6 SkyScan jest już u mnie. Dziś dla wprawy wystawiłem go na taras. Zabawa z montażem była przednia, choć efekty wizualne i astro zupełnie marne.

 

1.jpg 2.jpg

 

Proszę się nie śmiać z tuby, która wisi na montażu, bo nie jest to TA docelowa :)

Próbowałem zrobić kilka zdjęć "na matówkę" Canonem 300D, ale bez powodzenia. GoTo też sobie niespecjalnie radził. Powód jest oczywisty, nie udało mi się ustawić montażu na Gwiazdę Polarną. Niestety w kierunku północy mam ścianę budynku. Ustawiłem więc zgrubnie montaż na północ za pomocą kompasu i kąt nachylenia do horyzontu zgodnie z szerokością geograficzną. Niestety przy procedurze pozycjonowania montażu z wyborem 3 gwiazd udało mi się wybrać tylko jedną widoczną z mojego tarasu. Pozostałe dwie były "za ścianą".

W wyniku powyższego wiedziałem, że z prowadzenia i GoTo nie będzie pożytku, ale i tak było przyjemnie pokręcić na widoczne gwiazdki i Saturna :)

 

3.jpg

 

Mam zatem pierwsze pytania, z prośbą o radę:

1. Jak ustawić montaż paralaktyczny, na tarasie, nie widząc północy?

2. Gdzie kupić tubę Newtona 10" i którą?

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez ciwe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1. metody ustawiania montażu znajdziesz tu: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...paralaktycznego

ad.2. a w sklepach ze sprzętem astro np. w DO, FC, a którą? hmm pewnie Celestron'a C-10N tylko dlaczego 10 cali? to, że montaż jest duży, to wcale nie musi oznaczać, że pociągnie długą ogniskową (np. te 1200mm) do foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.2. a w sklepach ze sprzętem astro np. w DO, FC, a którą? hmm pewnie Celestron'a C-10N tylko dlaczego 10 cali? to, że montaż jest duży, to wcale nie musi oznaczać, że pociągnie długą ogniskową (np. te 1200mm) do foto

 

Hej,

 

W/g DO w kwitniu dojdą do DO 25cm Skywatchera, jeśli oczywiście możesz czekać...

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1. metody ustawiania montażu znajdziesz tu: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...paralaktycznego

 

Dziękuję za link. Znalazłem kilka opisów metody z dryftem, ale ten jest napisany chyba najbardziej klarownie.

Jakiego okularu z krzyżem powinienem zatem szukać, żeby przydał się do ustawienia montażu teraz na tarasie lub korygowania jego ustawienia w przyszłości po ustawieniu za pomocą lunetki?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.2. a w sklepach ze sprzętem astro np. w DO, FC, a którą? hmm pewnie Celestron'a C-10N tylko dlaczego 10 cali? to, że montaż jest duży, to wcale nie musi oznaczać, że pociągnie długą ogniskową (np. te 1200mm) do foto

 

Dlaczego 10".

Miałem możliwość oglądania nieba na różnym sprzęcie i najbardziej odpowiadały mi widoki na Dobsonach z dużym lustrem. Ponieważ dla siebie chcę jeszcze trochę wygody połączonej z ładnymi widokami zdecydowałem się na Netwtona 10" z montażem paralaktycznym.

Zgodnie z sugestiami m.in. z forum zacząłem zakupy od montażu. Nie upieram się, że najlepszym rozwiązaniem jest Newton 10".

Myślę, że aby zrobić ciekawe zdjęcie dobrze jest wcześniej obejrzeć to na niebie :) dlatego na początku obserwacje wizualne są dla mnie ważniejsze.

 

Może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

W/g DO w kwitniu dojdą do DO 25cm Skywatchera, jeśli oczywiście możesz czekać...

pozdrawiam,

Maciek

 

Dziękuję za podpowiedź. Wiem o tym, że tuby mają mieć w kwietniu. Montaż kupiłem w DO i chciałem kupić od razu komplet z Newtonem 10", ale nie mają. Nawet mi pasuje poczekać jeszcze trochę z optyką, żeby zakup był bardziej przemyślany.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też dręczą pewne wątpliwości, ile taki EQ 6 poprowadzi.

Wszystko wskazuje na to, że będę chciał na nim powiesić Newtona , aż 270/1500 ważącego około 8 kg.

Jezeli się nie uda, to za jakiś czas będzie do sprzedania dla osoby posiadającej jeszcze większy montaż :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też dręczą pewne wątpliwości, ile taki EQ 6 poprowadzi.

Wszystko wskazuje na to, że będę chciał na nim powiesić Newtona , aż 270/1500 ważącego około 8 kg.

Jezeli się nie uda, to za jakiś czas będzie do sprzedania dla osoby posiadającej jeszcze większy montaż :Salut:

 

Powiem tak, buszując w sieci znalazłem użycie EQ6 do 25-28cm. Wszystko zależy od tego czy bedziesz

miał guidowanie czy nie. Drugą istotną sprawą jest zminimalizowanie wszystkich możliwych drgań i błędów

(dokładne ustawienie bieguna itp.)

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciwe,

 

Mam takie pytanie OT jaką wersję firmware SynScana masz ? 3.0? Interesuję mnie to

bo ja sam otrzymam w środe HEQ5 SynScan-a i dopiero jutro dowiem się od DO jaka

tam jest wersja. Plusem 3 jest możliwość upgrad-owania oraz opcja (po wgraniu

chyba wersji 3.1) synchronizacji z planetariami np Sky6 czy Starry Nights

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciwe,

 

Mam takie pytanie OT jaką wersję firmware SynScana masz ? 3.0? Interesuję mnie to

bo ja sam otrzymam w środe HEQ5 SynScan-a i dopiero jutro dowiem się od DO jaka

tam jest wersja. Plusem 3 jest możliwość upgrad-owania oraz opcja (po wgraniu

chyba wersji 3.1) synchronizacji z planetariami np Sky6 czy Starry Nights

pozdrawiam,

Maciek

 

Cześć,

Sprawdziłem. Pilot przedstawia się wersją:

 

SynScan EQ ver 03.01

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Sprawdziłem. Pilot przedstawia się wersją:

 

SynScan EQ ver 03.01

 

Pozdrawiam

Robert

 

Dzieki robercie.

W razie czego jest już dostępna wersja 3.11 do pobrania. Zmiany niewielkie

ale zawsze...

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Maciej Reszelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, buszując w sieci znalazłem użycie EQ6 do 25-28cm. Wszystko zależy od tego czy bedziesz

miał guidowanie czy nie. Drugą istotną sprawą jest zminimalizowanie wszystkich możliwych drgań i błędów

(dokładne ustawienie bieguna itp.)

pozdrawiam,

Maciek

 

Newton będzie w konstrukcji kratownicowej. Będę starał się go max. odchudzić, ale na pewno nie kosztem sztywności. Bez guidu oczywiście tego sobie nie wyobrażam. By zminimalizować wpływy wiatru docelowo planuje małe obserwatorium w kształcie kopułki.

 

 

Jeżeli masz jakieś zdjęcia które ludzi wykonywali takim zestawem, to proszę podaj linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o losie swojego montażu zdecyduję po pomiarze PE. Jeżeli będzie w miarę niski, to będę starał się go nie przeciążać - do wizuala achro 152kę, którą mam na stanie a do astrofoto pewnie EDek albo newtonek 150f6

 

Jeżeli okaże się że PE jest kupiasty - 30-50" to będę do niego robił jakiegoś newtona "a la lightbridge"

300-325/1500, tylko wtedy pier trzeba będzie dorobić coś w deseń jak Meade Starfinderach bo standardowe nogi trochę za długie będą i za wiotkie mi się wydają żeby na nich ~20kg zawiesić :unsure:

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o losie swojego montażu zdecyduję po pomiarze PE. Jeżeli będzie w miarę niski, to będę starał się go nie przeciążać - do wizuala achro 152kę, którą mam na stanie a do astrofoto pewnie EDek albo newtonek 150f6

 

Jeżeli okaże się że PE jest kupiasty - 30-50" to będę do niego robił jakiegoś newtona "a la lightbridge"

300-325/1500, tylko wtedy pier trzeba będzie dorobić coś w deseń jak Meade Starfinderach bo standardowe nogi trochę za długie będą i za wiotkie mi się wydają żeby na nich ~20kg zawiesić :unsure:

 

30-50" to masz na myśli od pika do pika czyli amplituda czy +/-30-50" :) Aż tak źle to chyba nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oraz żeby było gładkie bo takie nagłe piki są najtrudniejsze to wyguidowania. Niestety wiem że SkyWatcher nie gwarantuje dokładności, poprosiłeś w DO o dobry egzemplarz? :D

 

Nie do końca się zgdzoę. Tę w wersji Pro mają dość równe PE. Z tego co czytałem na

forach niemieckich i angielskich. Również wykresy PE nie mają 'zrywów'.

W przyszłym tygodniu jak dostanę swój to ocenię to dokładnie.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zgdzoę. Tę w wersji Pro mają dość równe PE. Z tego co czytałem na

forach niemieckich i angielskich. Również wykresy PE nie mają 'zrywów'.

W przyszłym tygodniu jak dostanę swój to ocenię to dokładnie.

 

pozdrawiam,

Maciek

 

 

To zależy tylko od egzemplarza. Z tego co porównywałem pomiary PE dla HEQ5 z Astronocy i te dla mojego monta to różnią się bardzo znacznie. Nie wiem co rozumiesz po pojęciem zryw.

 

 

Podejrzewam, że gdybyś się upierał mogliby to zrobić. Pytanie tylko jak mocno się

upierał ;)

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Nie zgodzę się. Jeśli chodzi o DO to nie mają możliwości zmierzenia PE, wielokrotnie pytałem. Ale za to można w ciągu 10 dni od zakupu mont zamienić na inny egzemplarz jeśliby miał jakieś masakryczne PE.

Trzeba po prostu trafić na dobry egzemplarz niestety...

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy tylko od egzemplarza. Z tego co porównywałem pomiary PE dla HEQ5 z Astronocy i te dla mojego monta to różnią się bardzo znacznie. Nie wiem co rozumiesz po pojęciem zryw.

 

Chodzi mi o dość nieregularne wyskoki w wykresie sinusoidy PE. Myśle jednak, że z 'guidowaniem' czy to

będzie 5 czy 30" nie będzie miało to znaczenia - oczywiście gdy sinusoida będzie 'regularna'. Ale

tak na prawdę jak już powiedziałem jak dostanę w ręce - zrobię testy - i

wszystko będzie jasne.

 

 

 

Nie zgodzę się. Jeśli chodzi o DO to nie mają możliwości zmierzenia PE, wielokrotnie pytałem. Ale za to można w ciągu 10 dni od zakupu mont zamienić na inny egzemplarz jeśliby miał jakieś masakryczne PE.

Trzeba po prostu trafić na dobry egzemplarz niestety...

 

Hmmm no trudno, ale z tymi 10 dniami to ok. Tylko co jak taka sytuacja zaistnieje kilka razy? ;):szczerbaty::Boink:

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.