Skocz do zawartości

Antares dual-speed Crayford focuser


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

W połowie grudnia 2006 zakupiłem w Scopes'n'Skies wyciąg, z zamiarem upgrade'du kitowego wyciągu Celestrona C8-N

no cóż, przesyłka dotarła dopiero dziś ;)

 

wyciąg wygląda tak:

newt%201%20sq.jpg

do kupienia tu: http://www.scopesnskies.com/prod/antares/t...an/crayford.hml

- lecz samego sklepu nie mogę polecać, ze względu na koszmarnie długi okres oczekiwania, oraz brak reakcji na maile

chyba, że komuś to nie przeszkadza, albo ma anielską cierpliwość, to za ok 480 zł może nabyć wyciąg Cryforda z mikroruchami

 

porównanie kitowego wyciągu i Antaresa wygląda tak:

 

_MG_7344.jpg _MG_7345.jpg

 

na wstępie ważna uwaga:

jak widać na załączonych obrazkach, oba wyciągi różnią się dość znacznie wysokością, wyciąg Antaresa jest po prostu krótszy o ok. 30mm, nie było by w tym nic niepokojącego, gdyby nie to, że naturalnie zakładając poprawną konstrukcję Celestrona, w Antaresie będzie przesunięta płaszczyzna ostrości i może zabraknąć wysuwu tego wyciągu aby wyostrzyć obraz, można to skompensować, albo podniesieniem lustra (co się wiąże z wymianą lusterka bocznego i mnóstwem innych niedogodności), można też zamocować jakąś dodatkową stopkę pod wyciąg, albo po prostu dorobić dodatkową tulejkę okularową

 

_MG_7347.jpg _MG_7350.jpg

 

w moim przypadku zupełnie to nie nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie, ponieważ i tak używam korektora komy - MPCC Baadera, który wymagał wręcz dorobienia osobnej, krótszej przejściówki, aby zechciał ogniskować w oryginalnym wyciągu

nadomiar złego, maksymalnie wsunięty wyciąg ze 3 cm wystał wewnątrz tubusa i poza tym, że już przesłaniał światło na lustrze, to jeszcze swoją srebrno-metaliczną powierzchnią wywoływał powstawanie niecentrycznych spików na każdej jaśniejszej gwiazdce

 

_MG_7354.jpg

 

Wyciąg Antaresa, może nie jest klasy WO, brakuje mu gdzieś tak z 5-ciu warstw lakieru B) , aczkolwiek wykonany jest bardzo przyzwoicie, naturalnie jak na konstrukcję Cryforda przystało, zero luzów, nierównomiernego prowadzenia, czy jakiś nagłych skośnych dzikich ruchów w bok, po prostu piękny, miękki posuw, no i posiada mikroruchy, a działa to wręcz bajecznie,

mikroruchy to po prostu dodatkowe pokrętło, prawdopodobnie z przekładnią planetarną, z podzielnikiem 1:10, pozwala wprost idealnie ustawić ostrość

 

po zamontowaniu wygląda to tak:

 

_MG_7356.jpg _MG_7360.jpg IMG_7368.jpg

 

 

 

niestety paskudna pogoda uniemożliwia przeprowadzenie jakiś testów, a lampienie się świecące latarnie, jest chyba jakoś mało wiarygodne, jako test takiego upgrade'u

 

choć już teraz, jestem pewien, że było warto, bo wygoda, przyjemność obsługi, brak luzów, mikrofocuser pozwoli na większy komfort użytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za fotki.

 

Do przykrecenia uzyles srubek ze starego wyciagu?

Rozstaw byl identyczny?

Otwor na wyciag spasowal?

Jakos dokladniej alignowales wyciag wzgledem LW czy po prostu dokreciles "na oko"?

 

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, nie obyło się bez takich drobnych trudności:

 

- otwory mają identyczny roztaw, lecz w wyciągu Celestrona są one wywiercone pod kątem, tzn otwory są prostopadłe do powierzchni tubusa, w Antaresie są one nawiercone prosto,

 

- niestety też wraz z wyciągiem nie dostajemy żadnych śrubek montażowych, więc albo trzeba użyć tych które mocowały oryginalny wyciąg, albo poszukać czy kupić oddzielne

 

- krzywizna stopki Antaresa jest jednak wykonana na większą średnicę, różnica krzywizny to pare mm, ale po prostu dolna i górna krawędź wyciągu nie przylega idealnie do tubusa

pozatym, oryginalny wyciąg Celestrona posiada wystającą tuleję, która wchodzi w otwór, natomiast wyciąg Antaresa kończy się równo ze stopką wyciągu, więc w razie nieprzylegania stopki wyciągu do tubusa, istnieje prawdopodobieństwo, że jakieś przypadkowe światło boczne dostanie się do wnętrza i spaskudzi obraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest do niego do dokupienia motofocus ? Czy trzeba samemu kombinować ?

 

 

nie widziałem nie słyszałem, ale pokrętło mikrofocusera posiada całkiem ładne ząbki, więc mam nadzieję, że uda mi się dobrać jakiś krótki pasek zębaty i zamontować silnik krokowy

 

 

...Jakos dokladniej alignowales wyciag wzgledem LW czy po prostu dokreciles "na oko"?

 

Pozdrawiam

M.

 

narazie "na oko", ale otworów nie rozwiercałem, pasowały, choć musiałem użyć dłuższych śrub

więc myślę że i całość jest w osi

 

ale i tak mam zamiar wymienić lusterko boczne na większe, wtedy będę dokładniej kombinował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze trochę danych technicznych:

Min. - Max. wysokość z adapterem 1,25": 82mm - 117mm

Min. - Max. wysokość bez adaptera 1,25": 72mm - 107mm

 

zakres wysuwu wyciągu: 35 mm

 

wymiary podstawy: 90mm x 90mm

 

rozstaw otworów montażowych równolegle do tubusa teleskopu - 70mm

rozstaw otworów montażowych prostopadle do tubusa teleskopu - 73mm

 

waga ok. 72 dkg

 

średn. pokrętła: 40mm

średn. pokrętła mikrofocusera: 26mm

przełożenie mikrofocusera 1:10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze światło już za nim, więc trochę wrażeń

okulary 1.25" ostrzą, ale prawie na krawędzi tulei, więc to tego potrzebna jest jednak przedłużka, gorzej z 2", bo do nich przedłużkę to już ciężko nawet sobie ją wyobrazić, jakby miała ona wyglądać

 

natomiast po włożeniu korektora komy MPCC, wszystko idealnie pasuje

 

noo i jak to działa to porostu bajka, mikrofocuser sprawdza się idealnie, nawet próbowałem robić doświadczenia, że próbując najpierw "normalnym" pokrętłem ustawić ostrość, najlepiej jak tylko się da, (nota bene zgrabiałymi na mrozie palcami) a jednak zawsze po tym, dało się lepiej dostroić ostrość mikrofocuserem

a robi się to w tak przyjemny sposób, że ... aż miło :)

 

równie znakomicie sprawdzą się to przy ustawianiu ostrości w aparacie, działa perfekcyjnie

webcama niestety nie udało mi się przetestować, bo mi bateria zdechła w lapku, może innym razem się uda

 

podsumowując, ten zakup uważam za bardzo udany i gorąco polecam wszystkim, którzy chcą wymieniać standardowe chińskie wyciągi w swoich teleskopach, jednocześnie pamiętajcie, że jest on niższy od standardowego i że nie ostrzy bez przedłużek w newtonach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzięki sumas za ten wątek.

Zmobilizował mnie on do upgradu moich Taurusów.

Zakupiłem niskoprofilową wersję opisywanego przez Ciebie wyciągu.

Kupowałem tutaj:Agena AstroProducts

Firmę mogę polecić: natychmiastowy kontakt mailem, szybka, fachowa pomoc w kłopotach z kartą kredytową, natychmiastowa wysyłka.

Wyciągi dotarły wczoraj i od razu zostały zamontowane.

Wszystko działa perfekcyjnie.

 

Jeżeli kogoś stać na wydatek rzędu 540 zł (tyle wyszło z cłem i podatkiem full legal) to jest to naprawdę wartościowy upgrade.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

 

 

PS. Widzę, że po moim zakupie wyciągi podrożały o 5$ i są "out of stock". Chyba nakręciłem koniunkturę i wykupiłem wszystko :)

 

PS: Właściciele Taurusów z czarnymi wyciągami Astrokraka nie będą mieli problemów z ostrością jeżeli zakupią wersję low-profile. Montaż wyciągu wymaga wywiercenia 4-rech dodatkowych otworów na śruby.

Edytowane przez Mirek_D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja równiez dokonałem upgrade'u , ale na model bez mikroruchów

aby uzyskać ostrość z canonem nie obyło się bez podniesienia lustra ale na szczęście tylko o 7mm

antares004fa3.jpg

 

z okularami wyciąg nie ostrzy bez przedłuzki , mozna ja wykonać bardzo prosto poprzez odkręcenie soczewki od 2" barlowa

wyci261g003wg0.jpg

 

całość w wyciągu z okularem

wyci261g006hv7.jpg

 

niebawem zamierzam dobudować motofocus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

nadszedł czas na kolejny etap :

robo007hb3.jpg

 

przy pomocy robofocusa nie powinno być już problemów z ustawieniem ostrości nawet przy tak niewielkim zakresie ostrosci jaką ma sprzet F4

na początek troszkę wzorkologii:

Focal Range = 0.000088 x (Focal Ratio)^2 = 0.000088 x (4^2)=0.001408 cala=0.035763 mm

 

ręczne utrafienie w punkt ostrości o takich rozmiarach jest niezmiernie trudne , dlatego zdecydowałem sie na upgrade wyciągu

ustawiając w menu robofocusa wielkość kroku na minimum stepsize=1 uzyskujemy dokładność :

40.5mm(zakres regulacji ostrości) / 11250 kroków = 0.0036 mm/krok

wynika z tego że w obszarze dokładnej ostrości będzie aż 10 kroków , zalecane minimum to 3 lub 4 kroki

 

robofocus współpracuje z wyciągiem bezproblemowo , silnik nie gubi kroków i zawsze wraca do pozycji wyjściowej

pozdro Max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem tutaj

http://www.homedome.com/robofoc1.htm#Autma...sing%20Software

aktualna cena na stronie

 

do sprzętu jest dołączony pilot , sprawdza się dobrze w czasie obserwacji wizualnych , nie potrzebny jest komputer

 

z komputera też można sterować ostrością programami DSLRfocus , Images plus , Maximem etc

napisałem kiedyś mała recenzję :

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=2917

kompensacja zmian temperatury też jest , rofofocus wyposażony jest w czujnik temperatury

ale powiem szczerze iż jeszcze nie opanowałem obsługi tej funkcji

przy najbliższej okazji spróbuję uzupełnić recenzję o opis procedury automatycznego ustawiania ostrości z canonem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mi szczerze mówiąc ta strona nigdy nie chciała się otworzyć.... nie mam pojęcia czemu... czy tylko ja mam taki problem ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stronka działa. Maxx, mam pytanie co do tego wyciągu - czy to taki jak sprzedają w AK Crayford? Jeśli tak to jak się sprawuje? Czy wykazuje ruchy na prawo/lewo lub góra/dół podczas wsuwania/ wysuwania? Potrzebuje precyzji której stary wyciąg SW nie daje i myślę że będę musiał zmienić na coś innego.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten wyciąg nie figuruje w ofercie na stronie internetowej AK , po prostu wypatrzyłem jeden w gablocie akurat był na sprzedaż

co do ruchów na boki :rolleyes: to zupełnie inna liga :D

zrobiłem test z kolimatorem laserowym i dwa razy przepusciłem go robofocusem w pełnym zakresie regulacji wyciągu od min do max

cały czas plamka w jednym punkcie :notworthy:

z czystym sumieniem mogę polecić ten wyciąg , jest on instalowany seryjnie w LightBridge

 

pozdro Max

ps

dziwne , umnie link działa

może ten będzie lepszy?

http://www.homedome.com/robofoc1.htm#Intro...ng%20ROBO-FOCUS

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze idea motofocusa powstala po to zeby nie krecic paluszkami B) ale czy przy takim podlaczeniu mozna krecic galeczka po lewej czy silnik tylko sie przekreci jak sie mu da napiecie.

 

Pytam bo przeciez tube mozna uzyc do wizuala w warunkach czysto-polowych bez zadnego zasilania. Odkrecanie napedu od osi mikroruchow imbusami po nocy przerabialem w EQ3-2 i raczej to mało wygodne.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie ma sprzęgła , ale bez większych przeszkód używam go do obserwacji wizualnych

operowanie pilotem jest bardzo wygodne , sam robofocus w spoczynku pobiera 50mA

a w czasie pracy wyciągiem 300mA , nie jest to wiele i spokojnie akumulator żelowy da sobie radę

 

mam akumulator o pojemności 20 Ah i w chwili obecnej konstruuję stację zasilania do montażu , robofocusa , grzałki na szukacz lub guider oraz wentylatora pod lustrem

pozwoli mi to uniezależnić się od zasilania sieciowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mysle, ze trzeba wydzielic watek dotyczacy motofocusa z watku o wyciagu i dopisac jeszcze troche szczegolow, Maxxiu licze na ciebie...

 

2. Boli mnie, ze cos z tym linkiem jest nie ten teges bo strasznie by mi sie takie cos przydalo a biorac pod uwage, ze mam taki sam wyciag az slinka mi cieknie na sam widok tego ustrojstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mysle, ze trzeba wydzielic watek dotyczacy motofocusa z watku o wyciagu i dopisac jeszcze troche szczegolow, Maxxiu licze na ciebie...

 

2. Boli mnie, ze cos z tym linkiem jest nie ten teges bo strasznie by mi sie takie cos przydalo a biorac pod uwage, ze mam taki sam wyciag az slinka mi cieknie na sam widok tego ustrojstwa.

Już wiem co jest nie tak z tym, że ta strona nie działa.....należy włączyć proxy...

 

Trzeba w swojej przeglądarce ( u mnie Opera ) wejść w Narzędzia > Preferencje > Zaawansowane > Sieć > Serwery Proxy .... i w http wpisać jakiś serwer proxy oraz zaznaczyć ptaszek. Ja wpisałem w3cache.icm.edu.pl i port 8080

 

Analogicznie w innych przeglądarkach ...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mysle, ze trzeba wydzielic watek dotyczacy motofocusa z watku o wyciagu i dopisac jeszcze troche szczegolow, Maxxiu licze na ciebie...

 

2. Boli mnie, ze cos z tym linkiem jest nie ten teges bo strasznie by mi sie takie cos przydalo a biorac pod uwage, ze mam taki sam wyciag az slinka mi cieknie na sam widok tego ustrojstwa.

 

Ok. wczoraj troszkę posiedziałem nad sprzętem , mam wykresy z autofocusa , za kilka dni zamieszczę opis w dziale recenzje

 

jeśli strona komuś się nie otwiera to proszę pobrać kopię z serwera (spakowana zip'em)

link :

http://dc37.4shared.com/download/26723082/...dConfirmed=true

lub

http://www.4shared.com/file/26723082/23a89...nnovations.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem co jest nie tak z tym, że ta strona nie działa.....należy włączyć proxy...

 

Trzeba w swojej przeglądarce ( u mnie Opera ) wejść w Narzędzia > Preferencje > Zaawansowane > Sieć > Serwery Proxy .... i w http wpisać jakiś serwer proxy oraz zaznaczyć ptaszek. Ja wpisałem w3cache.icm.edu.pl i port 8080

 

Analogicznie w innych przeglądarkach ...

 

Jasne kurcze, w zyciu bym nie wpadl na pomysl, ze trzeba proxy ustawic.

Dzieki :notworthy:

 

O bosze, moze lepiej by bylo, co bym na te strone nie wszedl. Ceny maja niesamowite.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.