Skocz do zawartości

Wykłady otwarte profesora Aleksandra Wolszczana


Lampka

Rekomendowane odpowiedzi

Za kilka dni odbędzie się w Toruniu cykl wykładów otwartych profesora Aleksandra Wolszczana, odkrywcy pierwszych planet spoza Układu Słonecznego. Wstępnie udało mi się ustalić, że będzie to od 26 lutego do 2 marca, codziennie po dwie godziny (prawdopodobnie 16-18). Szczegóły będę wkrótce znał i podam w tym wątku.

Zapraszam i pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby oficjalne rozpowszechnianie takiego nagrania było możliwe bez łamania prawa.

Ale jest inna możliwość, żeby uczestniczyć w wykładach prof. Wolszczana. Nie w tych otwartych, które będą w najbliższych dniach. Jest na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (jak pewnie na wielu innych uczelniach) system nauki przez sieć, który uzupełnia wykłady na żywo. Akurat na UMK działa jednostka zwana Uniwersyteckie Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania. Zasadniczo jest to dla studentów i pracowników UMK, ale są też kursy ogólnodostępne. Nie jest ich jeszcze wiele, ale wśród nich jest "Astronomia dla Każdego" kurs przygotowany przez prof. Wolszczana.

Tu jest link do UCTN na UMK z wykazem kursów:

https://www.ucntn.umk.pl/moodle/

Jak widać kurs jest dostępny dla każdego (nie tylko dla studentów UMK), ale wymaga uzyskania od prof. Wolszczana klucza dostępu.

Sprawa jest ciekawa, niestety jeszcze przeze mnie nie sprawdzona. Dlatego jeszcze o tym nie pisałem. Przymierzałem się do założenia osobnego wątku z linkami do ciekawych wykładów w ramach kursów nauczania na odległość, albo po prostu umieszczanych przez zawodowych astronomów na ich stronach w formie plików pdf lub prezentacji. Twoje pytanie trochę wyprzedziło moje działanie.

Wracam jeszcze do nagrania z wykładów otwartych. Ja nie będę pewnie na wszystkich wykładach. Zresztą nie zamierzałem ich nagrywać, ani tym bardziej rozpowszechniać. Z praktyki wiadomo, że studenci nagrywają wykłady coraz powszechniej. Myślę więc, że to nie byłby problem. Problemem pewnie byłaby oficjalna ich dystrybucja na przykład przez forum. Studenckie nagrania z wykładów są formą prywatnych notatek i jako takie, na użytek własny nie łamią prawa.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że są już oficjalne informacje o wykładach w sieci:

http://aktualnosci.umk.pl/serwis.php?dzial...=20070215140719

Można też sprawdzić na stronie:

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=1403

Dla leniwych kopiuję komunikat:

 

WYKŁADY OTWARTE – ASTRONOMIA I HISTORIA NAUKI

 

20070215140719_wgl.jpg

W najbliższym czasie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczną się dwa cykle wykładów otwartych. Prof. Aleksander Wolszczan przedstawi „Astronomię dla każdego”, a prof. Witold Wróblewski i prof. Sławomir Kalembka przybliżać będą historię nauki.

 

Cykl wykładów prof. Aleksandra Wolszczana (na zdjęciu po prawej) „Astronomia dla każdego” przeznaczonych dla studentów wszystkich wydziałów UMK, rozpocznie się 26 lutego. Pierwsza tura składająca się z pięciu spotkań zakończy się 2 marca, natomiast druga część planowana jest w maju. W pierwszej części prof. Wolszczan przybliży następujące tematy: „Wstęp – Wygląd nieba z powierzchni obracającej się ziemi” (poniedziałek 26 lutego), „Ruchy Słońca, Księżyca i planet. Nasza droga do obecnego rozumienia wszechświata” (27 lutego), „Promieniowanie elektromagnetyczne oraz narzędzia do jego obserwacji, zapisu i analizy. Czego możemy się dowiedzieć, badając światło wysyłane przez ciała niebieskie?” (28 lutego), „Powstanie i podstawowe cechy Układu Słonecznego. Ziemia i Księżyc” (1 marca), „Opis planet Układu Słonecznego. Małe ciała w naszym układzie planetarnym” (2 marca).

 

Wykłady prof. Wolszczana odbywać się będą w godz. 16.00-18.00 w auli nowego budynku Wydziału Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina.

 

Zainteresowani otrzymaniem zaliczenia z wykładu, powinni zarejestrować się na stronie https://usosweb.umk.pl

 

Natomiast 22 lutego rozpocznie się cykl coczwartkowych wykładów poświęconych historii nauki. Cykl otworzy prof. Witold Wróblewski (na zdjęciu po lewej) z Wydziału Filologicznego, który podczas pięciu pierwszych spotkań przedstawi temat „Początki naukowego myślenia i instytucji naukowych w starożytności w kręgu kultury śródziemnomorskiej”. Podczas kolejnych spotkań wykład „Powstanie i rozwój uniwersytetów i towarzystw naukowych w Europie od średniowiecza po czasy nowożytne” wygłosi prof. Sławomir Kalembka (na zdjęciu w środku) z Instytutu Stosunków Międzynarodowych, były rektor UMK.

 

Wykłady przeznaczone dla wszystkich studentów i doktorantów UMK odbywać się będą w każdy czwartek w godz. 12.00-13.30 w sali 289 w nowym budynku Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

PS. Dodam jeszcze, że wykłady na 100% są dostępne dla wszystkich, nie tylko dla "studentów wszystkich wydziałów UMK". A link do zaliczenia wykładów dotyczy oczywiście zainteresowanych studentów UMK.

PPS. Ten sam tytuł cyklu wykładów otwartych prof. Wolszczana, jak i kursu wspomnianego przeze mnie w poprzednim poście i dostępnego przez internet, pozwala podejrzewać, że to te same wykłady. A więc materiały można zdobyć zapisując się na kurs internetowy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o rozpoczynających się jutro w Toruniu wykładach prof. Aleksandra Wolszczana „Astronomia dla każdego”

Program wykładów:

 

Poniedziałek - 26.02 - „Wstęp – Wygląd nieba z powierzchni obracającej się Ziemi”

 

Wtorek - 27.02 - „Ruchy Słońca, Księżyca i planet. Nasza droga do obecnego rozumienia wszechświata”

 

Środa - 28.02 - „Promieniowanie elektromagnetyczne oraz narzędzia do jego obserwacji, zapisu i analizy. Czego możemy się dowiedzieć, badając światło wysyłane przez ciała niebieskie?”

 

Czwartek - 1.03 - „Powstanie i podstawowe cechy Układu Słonecznego. Ziemia i Księżyc”

 

Piątek - 2.03 - „Opis planet Układu Słonecznego. Małe ciała w naszym układzie planetarnym”.

 

Wykłady prof. Wolszczana odbywać się będą w godz. 16.00-18.00 w auli nowego budynku Wydziału Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina.

 

 

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie po pierwszym wykładzie. Garść gorących wrażeń.

Wykład był naprawdę przyjemny dla oka i ucha. W założeniu ma to być wykład dla każdego, kto ma elementarne przygotowanie z fizyki i matematyki na poziomie szkoły średniej. I taki też był. A więc nie był za bardzo przeładowany wzorami i formułkami, a jednocześnie rzeczowy. Jak dla mnie może trochę za bardzo elementarny, ale ciekawy ze względu na różne smaczki.

Tak jak już wcześniej przypuszczałem, materiały do tego wykładu będą dostępne na stronie: https://www.ucntn.umk.pl/moodle/

Trzeba kliknąć "Astronomia dla Każdego", potem wprowadzić klucz dostępu - astrofans (wielkość liter ma znaczenie) i wcisnąć Enter. Nie dotyczy to oczywiście zainteresowanych zaliczeniem wykładu studentów UMK. Oni powinni się zapisać na kurs. Na stronach kursu są na razie tylko tematy pierwszych pięciu wykładów (wszystkich będzie 10), ale mają się tam sukcesywnie pojawiać materiały opisowe (bez ilustracji). Jako uzupełnienie wykładów została podana praca "Astronomy Notes" napisana przez Nicka Strobela: http://www.astronomynotes.com/

Myślę, że jest ona godna polecenia niezależnie od wykładów prof. Wolszczana.

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykłady są, moim zdaniem, coraz ciekawsze. Wczoraj było trochę historii myśli astronomicznej. Bardzo ciekawe rozważania o ewolucji myślenia o Wszechświecie, od Arystotelesa, Ptolemeusza, po Kopernika, Brahego, Keplera, Galileusza i Newtona. Potem informacje o falach elektromagnetycznych, teleskopach, tych istniejących i tych, które dopiero planuje się zbudować. No i coraz więcej astrofizyki, która zresztą będzie tematem drugiego 5. dniowego cyklu wykładów w okolicach końca maja.

Przy okazji mogliśmy się dowiedzieć, że prof. Wolszczan, który na największych instrumentach świata obserwacje prowadzi, ma u siebie w domu (w Pensylwanii) 20. centymetrowego Newtona. Wątpię, żeby to była Synta, bo w Stanach one mniej chyba popularne. :szczerbaty:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No i doczekaliśmy się drugiego cyklu wykładów.

Muszę się uderzyć w pierś (albo i w główkę), bo niestety przegapiłem informację o ich rozpoczęciu :Boink::Boink::Boink:

Trwają one już w najlepsze od poniedziałku. Więcej informacji tu:

http://aktualnosci.umk.pl/?dzial=Aktualnos...=20070511101221

Program wygląda następująco:

poniedziałek, 21. maja - „Słońce – nasza dzienna gwiazda. Podstawy astrofizyki gwiazd. Jak rodzą się gwiazdy i jak funkcjonują?”

wtorek, 22. maja - „Późne etapy ewolucji oraz śmierć gwiazd. Gwiezdny cmentarz: gwiazdy neutronowe i czarne dziury”

środa, 23. maja - „Nasza galaktyka Droga Mleczna. Galaktyki; ich budowa i wzajemne oddziaływania”

Niestety, zostały już tylko dwa spotkania:

czwartek, 24. maja - „Galaktyki na krańcach obserwowanego Wszechświata. Początek i ewolucja Wszechświata.”

piątek, 25. maja - „Życie we Wszechświecie – czy ktoś tam jest?”

Początek każdego wykładu o 16.00 w auli w nowej części Wydziału Matematyki i Informatyki (ul. Chopina 12/18).

 

Dla przypomnienia dodam jeszcze, że treść wykładów jest do pobrania ze strony https://www.ucntn.umk.pl/moodle/

Trzeba się zalogować jako gość na kurs "Astronomia dla każdego" (hasło - astrofans). Tam są wykłady w postaci plików rtf do ściągnięcia. Widzę jednak, że jest to tylko przerzucona z prezentacji treść tekstowa poszczególnych slajdów.

Ilustracje i materiały pomocnicze na stronie Nicka Strobela: http://www.astronomynotes.com/

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.