Skocz do zawartości

DS pod wiejskim niebem


Mario33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dzięki pięknej pogodzie wreszcie mogłem sprawdzić co tak naprawde widać z miejsca gdzie mieszkam przez moją 2 tygodnową Synte 8" i przy kitowych jak narazie okularkach 10mm i 25mm. Dodam, że ostatnio wykombinowałem sobie dość dobry okularek, zdecydowanie lepszy od tych Possli. I to na nim bazowałem podczas wczorajszej nocy. Okularek wyjąłem z lornetki Tento 10x50 i oprawiłem na 1,25". Ma naprawde duże pole. Co do wad to jest lekki astygmatyzm ale napewno nie taki jak w Puzlach. Chciałem dodać że warunki obserwacji mam dość dobre, może z odrobiną bardzo po północy kiedy to latarnie gasną i wtedy najbliższe żródła światła są na tyle daleko (ok. 7km) że mam ciemnice. Jedynym mankamentem jest Stalowa Wola miasto odległe o 17 km i zaśmieca mi południowy horyzont, a tam jest bardzo duż obiektów dla Synty. Jeśli chodzi o zasięg to nigdy jakoś nie skupiałem sie nad tą wartością bo jest ona zmienną.

 

Podczas wczorajszych obserwacji korzystałem z Synty 8" z ASCT na pełnych obrotach, musze tu dodać że chłodzenie jest naprawde potrzebnym dodatkiem podczas zimnych i wilgotnych nocy. Bez niego myśle że lusterka mogłyby zaparować a wtedy można się spakować.

Korzystałem z wydrukowanych mapek. Tu z pomocą przyszły AstroNoce bo tam znalazłem Małe Cuda-naprawde świetna sprawa, gratulacje tłumaczenia :notworthy: . Wczorajszej nocy wziałem pod uwage 7 gwiazdozbiorów: Wożnica, Orion, Bliżnięta, Rak, Lew, Psy Gończe oraz Wielką Niedzwiedzice.

 

ORION

Obserwacje zacząłem około 20:00 od Oriona. Oczywiści kierunek M42, w wyciągu 25mm i jest fajnie, wspaniałe wstęgi i jakbym widział kolorek ale sam nie wiem czy to tylko moja wyobraźnia dodała je z tych pieknych fotografi. Widoczny trapez i jakby coś tam jeszcze było-chodzi mi oszywiście o składniki E i F. Zmiana okularu na 10mm i jest widać składniczki E i F- one naprawde giną w świetle okolicy. Zmiana na okularek z lornetki Tento i jest naprawde lepiej aż sam się dziwie, widać jakby więcej szczegółów.

Przechodze na M43. Tu juz przeba wtopić wzrok. Mgławica widoczna lecz nie poświęcałem jej więcej czasu.

Jedziemy dalej i kieruje teleskop na obszar Mgławicy Płomień i IC 434. Jestem na okularku z Tento-a będę pisał często że mam okularek z lornetki Tento w wyciągu, więc nazwe go jak T. Na pierwszy rzut oka nic tu nie ma. Ale nie poddałem się i ku mojemu zdziwieniu cos tu jest lecz wygląda jak poświata-NGC2024. Sposobem do celu jest przesunięcie tak teleskopu aby Alnitak nie był w polu okularu. Ta mgławica jest na granicy tego sprzętu choć myśle że z jakims filtrem była by wyrażniejsza. Co do końskiego łba to możemy pomarzyć przy Synci. Następnie skierowałem się na M78 i NGC2071. Co tu dużo mówić, dwie mgiełki. Choć 2071 jest dużżżo słabsza. I doszło do wyzwania. Powiem szczerze nie znalazłem ale tylko dlatego że jest jak gwiazdka i nie mam odpowiedniego okularu do powera. Ale jeszcze tu wpadne by ją wychwycić.

 

Następne gwiazdozbiory już wkrótce.

Pozdrawiam i ciemności B)

Mario33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOŹNICA

 

To kolejny gwiazdozbiór który odwiedziłem wczorajszej nocy.

Zaczynając od M37 to jest rzeczywiście najładniejsza z trzech gromad jakie tu są. Warto dać tu troche powera co umożliwi wyciągnięci większej ilości gwiazdek. M36 i M38 również prezentują się w Syncie bardzo ciekawie. Tu jeszcze znalazłem NGC1664. Próbowałem znależć jeszcze IC2149 ale zpasowałem.

 

BLIŹNIĘTA

Oczywiście zacząłem od M35. Jest bardzo ładnie widoczna w Syncie na okularze 25mm. Jest tu jeszcze ieden obiekt NGC2158 ale to tylko mgiełka w Syncie. Następnym obiektem jaki tu obserwowałem to NGC2371. Jest dość trudna do znaleziena to się przy niej troche namęczyłem. Na koniec trafiłem na NGC2392 ale z braku odpowiednich okularów nie poświęciłem tu dużo czasu.

 

RAK

M44 ładniej wyglądała w szukaczu niż w okularze więc przeszedłem na M67 która prezentuje się o wiele lepiej w wyciągu.

 

Pomiędzy tymi obserwacjami często skakałem w różne częsci nieba. I tak trafiałem na M31-tu próbowałem wyłuskać ciemniejsze pasy i wydawało mi się że jeden widziałem. NIe próbowałem znaleźć G1. Oczywiście zerknąłem na M32 i M110 bo nie sposób ich tu minąć. Następnie kilka chwil poświęciłem M33, M34, M52, M103 i przystanąłem na h-chi. Bardzo fajnie prezentuje się w Syncie w okularku T. Tu jest dobry okularek z dużym polem. Przypomniałem sobie że jeszcze nigdy nie widziałem M1 no to luk do Byka i jest. Widać jakby poszarpanie tej mgławicy, jest dość dobrze widoczna.

Zapomniałem powiedzieć jeszcze o jednym fajnym obiekcie jaki widziałem wczoraj na niebie. Była to ISS. Choć dość nisko nad horyzontem ale w Syncie wyrażnie widać elementy stacji.

 

Resztę dodam później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka Niedźwiedzica

 

Tu poświęciłem najwięcej czasu. Jest tu naprawde tyle obiektów że uff. Dopiero tu można sprawdzic na co stać Synte.

Na pierwszy ogień M82 i M81. Przy obydwu galaktykach próbowałem wyłuskać jakieś szczegóły. I musze przyznać że więcej ich widać w M82. Przy 120x widać jakieś ciemniejsze miejsca. Co do M81 to ciężko pewnie wyłuskać spirale i niestety nie mogłem jej wyczaić. Zostało zerknąć jeszcze na towarzyszy.

NGC3077, NGC2976 i IC2574-pierwsze dwie są naprawdę dobrze widoczne. Ale nie moge powiedzieć tego o IC2574. Widziałem ją lecz nie sądziłem że jest aż tak ciemna. Jasność powierzchniowa jest pewnie gdzieś w granicy 12mag. Opuściłem ten rejon by przekierować się w poszukiwaniu M109. Tu przyznaje że widać spirale ale trzeba tu się napatrzeć. Niedaleko od M109 jest mniejsza galaktyczka NGC3953.

I czas było skierować się na NGC3718, NGC3729. I tu ku zdziwieni moge powiedzieć że obiekty te są jaśniejsze od wspomnianej IC2574. W następnym kroku spotkała mnie niespodzianka. Mianowicie kieruje się w strone M108 i M97 natrafiłem na jakiś obiekcik. Sprawdziłem że może to być jeden z tych obiektów NGC3656 NGC3631-dziś to sprawdzę. Po tajemniczym obiekcie znalazłem M108 i M97. Są interesującymi obiektami dla Synty. Warto by tu powerować a ja nie miałem czym. Następnie postanowiłem odnależ reszte obiektów jakie się tu znajdują. Odnalazłem:NGC2841, 3738, 3756, 3898, 3998, 3982, 3780. Reszta może kiedyś. Zapomiałem o jednym obiekcie którego nie oglądałem M101. Napewno się pokusze w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LEW

 

Około godziny 23 przeskoczyłem na Lwa. I tu wyczaiłem M95, M96, M105. Są dobrze widoczne.

Następnie znalazłem NGC3628, M 66, M 65. Widziałem tu równieżNGC3607,3608,3605 choć ta ostatnia jest doś ciężka do separacji. Jeszcze jeden obiekt który tu zaliczyłem to NGC2903. Wiem że jest tu dużo więcej galaktyczek ale to może kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PSY GOŃCZE

 

TO był ostatni gwiazdorbiór jaki odwiedziłem wczorajszej nocy aby go przefiltrować Syntą.

Na początek było M51. I tu zrobiłem wielkie oczy bo ogladałem ją pare dni wcześniej i jak pamiętam była naprawde kitowa. A tu widać bardzo dobrze połączenie obu składników. Czy ktoś z was widział to? Zmieniłem okular na 10mm no i właśnie kompletne zero, poprostu galaktyczka wygasła.

Miałem juz chęć na znalezienie HCG68, ale jedyny problem to jak tam się dostać?

Odnajdywanie słabych galaktyk to wielka sztuka, ale przyznam że mi to idzie bardzo łatwo. Moją metodą do sukcesu jest krok po kroku odnajdywanie kolejnych gwiazdek do danego obiektu. Chodzi tu o to że jeśli jakiś obiekcik nie znajduje się blisko jasnej gwiazdy należy odnaleźć najdogodniejszą drogę i pokolei rozpoznawać jakieś układy aby dotrzeć do celu ale do tego potrzebna jest mapka w ręku jakaś latareczka-tylko nie z białym światłem , osobiście używał zwykłego czerwonego światła od roweru, no i nie spieszyć się.

I tak po dotarciu do M63-bardzo fajna galaktyczka-sposobem jak wyżej kieruje się do HCG68. Nie sądziłem że jest aż tak łatwa do upolowania. Przy powerze około 50x widać dwie mgiełki, dopiero przeskok na 120x pozwolił na wyodrębnienie z jednej mgiełki dwie galaktyczki czyli trzeciego obiektu.

Po tym odległym obiekcie znalazłem jeszcze M94, M106, NGC4449,4490,4631. Tu warto pare chwil poświęcić NGC4631. Możliwe jest złapanie paru szczegółó.

 

Tej nocy miałem jeszcze 3 wspaniałe obiekty które przemknęły w okularze-chodzi o meteory. Jeden z nich zostawił smugę która uleciała w mgnieni oka.

Ta pierwsza poważna obserwacja była dla mnie bardzo udana. Mam nadzieje że będę mógł napisac jeszcze o wielu innych obiektach jakie w dobrych warunkach można wyłuskać przez Synte. Do pełni sukcesu potrzebne będą lepsze okulary i to jest niezbędny zakup dla mnie w najblizszym czasie.

 

pozdrowiecia

Mario33 :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Świetny, pełen poświęcenia opis. Pewno masz odciski od klawiatury ;)

 

Ja niestety miałem dość paskudne niebo, więc nie przykładałem się do obserwacji. Gdy Ignisdei (obserwowałem z nim, Tafigiem i Jutomi) zawołał nas do swojej Synty (były dwie, C8N i refraktorek 4" Celestrona) i pokazał znalezioną M97, a później obejrzeliśmy sobie wręcz "szczątki" M42, w ogóle mi się odechciało.

A propos Bliźniąt- wczoraj po raz pierwszy widziałem przeładniuchną gromadkę otwartą NGC 2420- polecam :)

 

Tak, okulary są jednak podstawową sprawą przy wyłuskiwaniu tych maleństw. No ale Synta pod ciemnym niebem jest już fajnym "aparatem do deesów" , prawda? :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedziemy dalej i kieruje teleskop na obszar Mgławicy Płomień i IC 434. Jestem na okularku z Tento-a będę pisał często że mam okularek z lornetki Tento w wyciągu, więc nazwe go jak T. Na pierwszy rzut oka nic tu nie ma. Ale nie poddałem się i ku mojemu zdziwieniu cos tu jest lecz wygląda jak poświata-NGC2024. Sposobem do celu jest przesunięcie tak teleskopu aby Alnitak nie był w polu okularu. Ta mgławica jest na granicy tego sprzętu choć myśle że z jakims filtrem była by wyrażniejsza. Co do końskiego łba to możemy pomarzyć przy Synci. .

 

Następne gwiazdozbiory już wkrótce.

Pozdrawiam i ciemności B)

Mario33

 

Mgławica płomień którą obserwowałem zeszłej nocy była nad wyraz dobrze widoczna, od razu ją zauważyłem.

Wyraźnie dostrzegłem jej dwa zgrubienia, jeszcze lepiej było gdy wrzuciłem UHC-S, tło stało się ciemniejsze, a przez to uzyskałem lepszy kontrast. Sam byłem zaskoczony tym widokiem, a gdzieś napisali że poniżej 10 cali lepiej się za nią nie zabierać. :D

Mgławicę obserwowałem LVW17.

Dziwi mnie trochę że tak słabo ją widziałeś bo z tego co wiem masz ciemne niebo, a u mnie łuny sięgają 50 stopni nad horyzont, będę musiał poszukać jakiegoś bardziej odległego miejsca od miasta.

 

Ten twój okular Tento to chyba nie najlepszy wynalazek, a nie lepiej używać standardowego SP10mm albo SP25mm?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że wszyscy okularowi maniacy, przeczytali posty mario33 - proszę bardzo jakie satysfakcjonujące i wartosciowe obserwacje mozna prowadzić wkładając do wyciągu soczewkę z lornety tendo. Teza o tym że szczegóły i detale obiektów mgławicowych są dobrze zauważalne tylko w okularach o wybitnych własciwościach optycznych, jest podważona ;)

 

Dodam jeszcze, że przekonałem się wczoraj jak istotne przy obserwacji słabych galaktyk jest górowanie tych obiektów nad horyzontem, poświęciłem wczoraj trochę czasu na oglądanie galaktyczek w Lwie, Psach gończych, Warkoczu i w Niedżwiedzicy, na koniec skierowałem teleskop na M81 i M82, które były już wtedy w okolicy zenitu i to był najpiekniejszy widok tej parki jaki kiedykolwiek widziałem, wspaniale widoczna struktura mgiełek i wyrażnie odcinający się od tła kształt galaktyk, szczególnie przy M82, i chociaż

oglądałem wczoraj wiele innych obiektów, w szczególności galaktyczek, to własnie one dostały tego wieczoru tytuł best of show

 

 

pozdrawiam

Moralez

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Łeee noo Moralezie, przecie M81 i 82 TO SĄ beściaki na naszym niebie :D

Moim zdanie jedynie M64 i 104 są równie fajowe. Wręcz w normalnych warunkach kudy innym galaktykom do nich!

 

Ale... w naprawdę znakomitych warunkach najbardziej mnie pociąga M51 :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Dziwi mnie trochę że tak słabo ją widziałeś bo z tego co wiem masz ciemne niebo, a u mnie łuny sięgają 50 stopni nad horyzont, będę musiał poszukać jakiegoś bardziej odległego miejsca od miasta.

 

Ten twój okular Tento to chyba nie najlepszy wynalazek, a nie lepiej używać standardowego SP10mm albo SP25mm?''

 

Wynikało to z tego że ogłądałem Oriona przed północą. Latarnie do północy znacząco pogarszają obserwacje. Dodatkowo na południowym horyzontem mam większe pojaśnienie nieba-to światła miejskie z pobliskiego miasta. Myśle że potrzebuje lepszego okularu do osiągnięcia szczegółów w tej mgławicy.

 

Okular z lornetki Tento jest-co dziwne-lepszy niż te SP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Dziwi mnie trochę że tak słabo ją widziałeś bo z tego co wiem masz ciemne niebo, a u mnie łuny sięgają 50 stopni nad horyzont, będę musiał poszukać jakiegoś bardziej odległego miejsca od miasta.

 

Ten twój okular Tento to chyba nie najlepszy wynalazek, a nie lepiej używać standardowego SP10mm albo SP25mm?''

 

Wynikało to z tego że ogłądałem Oriona przed północą. Latarnie do północy znacząco pogarszają obserwacje. Dodatkowo na południowym horyzontem mam większe pojaśnienie nieba-to światła miejskie z pobliskiego miasta. Myśle że potrzebuje lepszego okularu do osiągnięcia szczegółów w tej mgławicy.

 

Okular z lornetki Tento jest-co dziwne-lepszy niż te SP.

 

 

Całkiem niezłym okularem jest standardowy SP25 dawany razem z syntą. Okularek mi się spodobał, dość duży LER no i ogólnie ładnie przez niego widać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łeee noo Moralezie, przecie M81 i 82 TO SĄ beściaki na naszym niebie :D

Moim zdanie jedynie M64 i 104 są równie fajowe. Wręcz w normalnych warunkach kudy innym galaktykom do nich!

 

No pewnie, że 81&82 to przebojowa parka i jest bardzo niewiele galaktyk, które dorównują im urodą

 

Ja po prostu nie miałem do nich szczęścia, albo nie było dobrej widoczności, albo były zbyt nisko nad horyzontem, dopiero wczoraj te galaktyczki pokazały mi wszystkie swoje walory

 

Zawsze podczas obserwacji robię sobie taki mały konkursik, chodzi o obiekt, który podczas danej obserwacji i ogladania zaplanowanej liczby obiektów, najbardziej zachwyci, albo pozytywnie zaskoczy, uwierzcie mi, wyniki często bywają nieprzewidywalne, i nawet gdyby mogła nie zawsze wygrywałaby M42

 

Co do Podbitego oka, i Sombrrero, zgadzam się i podzielam sympatię do tych urodziwych mglistych plamek :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wruciłem z obserwacji. Mogę dopisać do swojego konta następujące objekty:

 

Lew-Hickson 44-widoczne wszystkie składniki w okularku SP 10mm.

Wielka Niedź.-M101-niezbyt wyrażna ale dla mnie bardzo łatwa w ustrzeleniu.

Próba uchwycenia Hickson 41-sądze że to możliwe uchwycenie jednego ze składników w Syncie i tu powiem że jeszcze powalcze.

Andromeda-NGC404 wyodrębnienie jej z poświaty bety udane,

NGC891 bardzo ładna galaktyczka z dobrze widocznym ciemnym pasem.

 

pozdrowiena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pogoda znów dopisała i poszalałem troche po Wielkiej Niedźwiedzicy. M81 & M82 to przepiękna para galaktyk. Niesamowitym widokiem jest podziwianie tych dwóch przepięknych obiektów w jednym polu widzenia okularu. Co tu dużo gadać, poprostu powaliły mnie na kolana. Ale trzeba tu przy okazji zaznaczyć że w Wielkiej niedźwiedzicy jest naprawdę mnustwo obiektów którym warto poświęcić troche czasu. Mi zleciało ponad 3h na obglądniecie tego gwiazdozbioru.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Moje niebo co prawda nie jest takie całkiem wiejskie, ale i tak przecież fajowe :)

Dziś rozglądałem się po Warkoczu Bereniki i Psach Gończych, póki chmury nie spędziły mnie do domu. Uch, pogubiłem się w tych obiektach, które widziałem- było tego naprawdę sporo. Zatrzymała mnie na dłużej M99, w której zerkaniem było b. ładnie widać ramiona.

Zresztą dziś w końcu dopisały wszystkie 3 warunki: nów, przejrzystość i seeing. Oj, była żyleta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Mysle ze dobrze by było aby skupic sie głównie na innych katalogach niz M

dziekuje

Aż policzylem- w temacie jest już 37 obiektów spoza katalogu M, więc tak do końca nie rozumiem intencji :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.