Skocz do zawartości

DS pod wiejskim niebem


Mario33

Rekomendowane odpowiedzi

Katalog M jest dosyć obszerny więc zobaczenie wszystkich obiektów z niego może dla niektórych potrwać dłuższy czas. Chodzi tu nie tylko żeby przemknąc przez cały katalog od tak ale przystanąć przy obiekcie i wyłuskać jak najwięcej. Apropo innych katalogów to ma ktoś jakieś linki do stronek.

Ja troche bazuje na Sky-Map, ale brakuje tam jakoś jasności niekórych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze 37 to wciaz mało-tyle mozna np zobaczyc w (powiedzmy godzine)-poza tym nie wszystkie sa opisane -jak były widziane w teleskopie-mysle ze to najbardziej pomaga

Widzę, ze jesteś zwolennikiem błyskawicznego zaliczania jak najwiekszej ilości obiektów - ja nie traktuje obserwacji jak wyścigi, uważam takie podejscie za kompletnie pozbawione sensu, samo zaliczanie tylko dla dobrze wyglądajacej statystyki i ilości, zostawiam wielbicielom maratonów, i to nietylko Messiera

 

Chociaż maraton Messiera jako taki, uważam za ciekawe doświadczenie

 

Co do opisu obejrzanych obiektów i chociaż krótkich komentarzy , całkowicie się zgadzam, i mysle, że czytanie takich bardziej osobistych opisów jest znacznie bardziej ciekawe niż podawanie suchych cyfr i symboli zaliczonych obiektów

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie ma teleskop 10cm to faktycznie mozna zobaczyc ze 2-3 obiekty w czasie jednej obserwacji ale tak przy 40cm to "jechanie na mase" nie jest czyms nadzwyczajnym.

Otwierasz taka uranometrie na stronce z gestsza grupa galaktyk i faktycznie na obszarze kilkunastu stopni kwadratowych mozna zobaczyc ze 40 galaktyk.

To jest jak najbardziej normalne.

 

Punkt widzenia zmienia sie wraz ze wzrostem apertury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie ma teleskop 10cm to faktycznie mozna zobaczyc ze 2-3 obiekty w czasie jednej obserwacji ale tak przy 40cm to "jechanie na mase" nie jest czyms nadzwyczajnym.

Otwierasz taka uranometrie na stronce z gestsza grupa galaktyk i faktycznie na obszarze kilkunastu stopni kwadratowych mozna zobaczyc ze 40 galaktyk.

To jest jak najbardziej normalne.

 

Punkt widzenia zmienia sie wraz ze wzrostem apertury.

Dobsonme, Twoje argumenty wogóle mnie nie przekonują - to czy obserwator ''idzie'' w tylko w ilość oglądanych obiektów, nie ma moim zdaniem nic wspólnego z aperturą teleskopu, tylko z filozofią oglądania

 

pozdrawiam w sporze

Moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie rozmineliscie w sporze.

Jesli ktos ma 40cm i obserwuje grupe galaktyk Hicksona w jednym polu to wg mnie powinien zapisac to jako jeden obiekt.

 

Moralezowi chodzilo o zupelnie odrebne obiekty, jak gromady otwarte, pojedyncze mglawice, galaktyki i takie tam.

 

Edit: chyba o to chodzilo... ;)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris

Faktycznie słuszna uwaga, zgadzam się z Twoimi sugestiami,

Chodziło mi o penetracje odzielnych, pojedyńczych obiektów np. galaktycznych emek

 

 

ps.

Polaris gratuluje nowej Makówki - może popełnisz na forum jakiś bliższy opis tego instrumentu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps.

Polaris gratuluje nowej Makówki - może popełnisz na forum jakiś bliższy opis tego instrumentu

 

Szczerze mowiac nie ma czego gratulowac.

To "nowy stary" Mak.

Ale dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

 

Ostatnio pogoda dopisała i mogłem troche obserwować DS. Poszperałem troche w dość ciemnych galaktyczkach. I udało się wyciągnąć w:

Wielka Niedzwiedzica-NGC2985,3027,3065(12,5mag) oj trudno to zobaczyć przy 8",2787, 2805, 2880.

Powiem tu że galaktyczki powyżej 13mag to chyba przez synte 8" nie zobacze, chyba że będę miał warunki i może jakiś odpowiedni okularek.

Ale najwięcej czasu ostatnio poświęciłem M3 i M13.

Użyłem okularka 5mm i tu już coś można powiedzieć.

Wyodrębnienie pojedyńczych gwiazdek bezproblemowe zarówno na obrzeżach jak i w centrum gromad.

Naprawde wyśmienity widok M13 jak i M3. Polecam obie.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczoraj pojawiła się okazja troche poobserwować. Akurat się rozpogodziło po zachodzie Słońca więc nie czekają wystawiłem syncie na zewnątrz co by troche się ochłodziła.

Księżyc niebywale prezentował się wczorajszej nocy. Wspaniale widoczne światło popielate przez synte można było nawet rozpoznawać kratery na nieoświetlonej częsci.

Około godziny 21:00 zacząłem wypatrywać galaktyczek w Wielkiej Niedzwiedzicy i Psach Gończych.

 

M101-znalezienie tej galaktyczki poszło mi bardzo prosto bo i łatwo na nią natrafić. Starałem się coś tu więcej zobaczyć, jakieś szczególiki i tak jakby jakieś zarysy ramion widoczne, jaśniejsze centrum.

M51&5195-w 25mm prezentuje sie bardzo fajnie ale przeskoczyłem na kitową 10mm i widoczek jakby lepszy lecz ten okularek jest naprawdę kitowy, więcej go już nie użyłem. Przeskoczyłem jeszcze na okularek z lornetki Tento i pozostałem z nim do końca wczorajszej obserwacji. Dzięki niemu mogłem sobie spokojnie rozpoznać ramiona.

Ngc5196,5173-te dwie galaktyczki to sąsiadki M51, o jasności powyżej 12mag, okazały się dość łatwe do zauważenia.

NGC5145, 5103, 5023, 5112, 5033, 4956, 4914, 4868, 4625, 4618 te galaktyczki w 8" to tylko a może i aż niepozorne mgiełki z najciemniejszymi do 12,6mag, warto je szukać dla własnej satysfakcji.

M63, M94-galaktyczki o podobnej jasności z tym że M63 troche rozleglejsza zaś M94 o jasnym centrum.

 

W czasie kiedy obserwowałem te obiekty z południa zaczęły nadciągać chmurki i tak koło 23:30 trzeba było się teleportować do domku. Myśle że koło soboty, niedzieli powojujemy jak pogoda dopisze przez całą noc bo Księżyc co noc będzie rósł w siłe :angry:

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

I kolejna udana obserwacja. Dzięki bardzo dobrej pogodzie wczorajszej nocy skierowałem teleskop na Warkocze Bereniki-oczywiście te na niebie-i wychwyciłem około 40 galaktyczek. Jest tu ich od groma, często się gubiłem w identyfitacji.

Widziałem też gromady kuliste: M3, M53, 5053, 4147 no i klejnot M13-przy powiększeniu 240x robi ogromne wrażenie.

Około 2:00 skierowałem się na Lutnie i oczywiście M57, która dopiero przy dużych powiększeniach pokazuje swój urok-pierścionek, prawie jak ślubny tylko troche spuchnięty.

O 2:30 szybkie lukniecie na nisko zawieszonego Jowisz-oj paskudnie wyglądał-i do łużeczka.

Dzisiaj też coś polukamy :D

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem też gromady kuliste: M3, M53, 5053, 4147 no i klejnot M13

 

Widziałeś NGC5053 bez problemów? Mógłbyś podac jakieś szczegóły (wygląd gromady, warunki obserwacji, powiększenie etc.)? Mam identyczny sprzęcior co Ty ale poluję na nią od jakiegoś czasu, pod coraz to ciemniejszym niebem ale jak dotąd bezskutecznie. Tak jak 4147 nie nastręcza żadnych trudności (widac wyraźnie że to kulista, ma tylko dosyc małe rozmiary kątowe) to w miejcu gdzie powinna znajdowac się 5053 widzę... ciemnośc :blink:

Dodam, że kuliste obserwuję PL9 Vixena i kitowym PL25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jules- ona jest zaraz obok M53, to taka "kupka gwiazdek", wygląda jak niepozorna gromada otwarta, zero zageszczenia, "natłoku" gwiazd. Wydaje mi się że o ile w polu Pl25 powinieneś mieć (chyba) obie, o tyle w LV9 musisz zrobić "rundkę" wokół 53. Ona jest wyraźna w większym powerze, ale z uwagi na brak koncentracji- rzeczywiście łatwa do przeoczenia. Raz ją widziałem, bez problemów.

 

Sprawdziłem w NSOGu - to jest "XI class globular", w odróżnieniu od : "M53 is a "normal" globular of concentation class V" :)

 

P.S. To jest jeden z obiektów, co do których rzeczywiście dobrze jest wiedzieć, na co się przygotować.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jules- ona jest zaraz obok M53, to taka "kupka gwiazdek", wygląda jak niepozorna gromada otwarta, zero zageszczenia, "natłoku" gwiazd. Wydaje mi się że o ile w polu Pl25 powinieneś mieć (chyba) obie, o tyle w LV9 musisz zrobić "rundkę" wokół 53. Ona jest wyraźna w większym powerze, ale z uwagi na brak koncentracji- rzeczywiście łatwa do przeoczenia. Raz ją widziałem, bez problemów.

 

Sprawdziłem w NSOGu - to jest "XI class globular", w odróżnieniu od "M53 is a "normal" globular of concentation class V" :)

 

 

Od zawsze gromada kulista mi się kojarzyła z obiektem w którym jest chociaż trochę gwiazd. Natomiast pomiędzy M53 a trójkątnym układem gwiazd na SW od niej - owszem, może i coś tam jest - 4-5 słabych gwiazdek ale nie widzę tam kulistej. Ja rozumiem że to klasa XI ale już byle jaka otwarta jest bardziej bogata w gwiazdy. Dlatego chciałem wiedziec czego się spodziewac, bo w tym rejonie nic się nie rzuca w oczy. Nie mam podstaw żeby stwierdzic że jakaś "kupka gwiazdek" to to akurat 5053 bo 2 pola okularu dalej mogę trafic na identyczną "kupkę" i nie będzie to już żaden obiekt. :unsure:

Z resztą Wiehu, za niecałe 3 tygodnie to mi ją sam osobiście pokażesz na zlocie :D:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ona jest jak najbardziej kulista, a nie otwarta ;) Tyle, że po prostu nie jest bogata w gwiazdy.

A na zlocie- spoko oblukamy - i ją, i jeszcze PARĘ innych obiekcików! Ale myślę, że te nasze Synty kochane tam nie zagrają pierwszych skrzypiec ;)

 

P.S. Ja już nie pamiętam dokladnej lokalizacji, więc znów zajrzałem do NSOGa. Ten trójkątny układ gwiazdek na SW od 53 to właśnie miejsce "ukrycia". Ona jest WEF NIM :) Ja ją znalazłem na 100% w UWA 15 mm i obejrzałem w Pl 8 mm. Wysoki sądzie... nic więcej nie pamiętam :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Po okresie królowania Księżyca pojawiło się ciemne niebo. Wczorajszej nocy zaobserwowałem dość dużą ilość DS-ów. Warunki miałem bardzo dobre, naprwde doskonały seeing. Wreszcie mogłem wypróbować mój nowy okularek 8,8mm.

 

M51-początkowo brak struktury, ale koło 22 widoczne były ramiona.

M101-słyszałem wiele razy że ciężko ją ustrzlić, lecz jak dotą nie miałem z tym problemów, brak struktury-sądzę że za jasno

M108-dobrze widoczna ale wydawała się ciemna

M97-zdecydowanie jaśniejsza, ale pozatym nie przygladałem się szczególnie

M3-za każdym razem jest wspaniała

M53 i nieszczęsna 5053-ta pierwsza widoczna bardzo dobrze-widać pojedyńcze gwiazdki

M13-jak dla mnie to klejnot, wspaniale widoczne gwiazdki przy 240x

M57-wie ktos może jaka jest jasność gwiazdki widocznej zaraz obok pierścienia-ktoś pewnie odpowie że jest tu ich setka B)

Plus wiele słabych galaktyczek i ponowna próba złapania HCG41-mordercza wręcz próba uchwycenia chocby jakiegoś przebłysku tej gromady i powiem że jak dla mnie to jeśli oko mnie nie myliło to widziałem po około 20min wpatrywania się w okular-oczywiście z małymi przerwami-jakby lekki dymek o bardzo małych rozmiarach. Czy to było to co chciałem zobaczyć? Sądzę że przekonam się dopiero po zakupie 16".

Około północy trzeba było się zmyć bo na nieboskłonie pojawił się moon.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus wiele słabych galaktyczek i ponowna próba złapania HCG41-mordercza wręcz próba uchwycenia chocby jakiegoś przebłysku tej gromady i powiem że jak dla mnie to jeśli oko mnie nie myliło to widziałem po około 20min wpatrywania się w okular-oczywiście z małymi przerwami-jakby lekki dymek o bardzo małych rozmiarach.

 

Sugestia tego co się chce zobaczyć. Z 8" nie ma szans na takie słabizny.

 

 

Sądzę że przekonam się dopiero po zakupie 16".

 

Dokładnie. :D

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57-wie ktos może jaka jest jasność gwiazdki widocznej zaraz obok pierścienia-ktoś pewnie odpowie że jest tu ich setka B)

 

Rzeczywiście sporo ich tam jest :D Ale widziałeś najprawdopodobniej tę o jasności 12,7 mag, bo to najjaśniejsza z tych położonych tuż przy pierścieniu mgławicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HCG41(Hickson Compact Group of Galaxies)to grupa 4 galaktyk,gdzie najjasniejsza w grupie ma 12.3m wg(Hickson Compact Group of Galaxies[Hickson 1982])w barwie niebieskiej (w żółtej będzie o 0.5 do 1m jaśniejsza),bo to galaktyka S1 bardzo dużej jasności powierzchniowej tak istotnej w wizualu DS,pozaty ten typ jest mocno żółty pozostałe zresztą też nie grzesża niską jasnością powierzchniową.

Dlatego dziwi mnie ze uznałeś je za słabizny??Moze to nie był HCG41? Tu link do zdjęcia http://aladin.u-strasbg.fr/alapre.pl?

 

PS wpisz w okienku HCG 41

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HCG41(Hickson Compact Group of Galaxies)to grupa 4 galaktyk,gdzie najjasniejsza w grupie ma 12.3m wg(Hickson Compact Group of Galaxies[Hickson 1982])w barwie niebieskiej (w żółtej będzie o 0.5 do 1m jaśniejsza),bo to galaktyka S1 bardzo dużej jasności powierzchniowej tak istotnej w wizualu DS,pozaty ten typ jest mocno żółty pozostałe zresztą też nie grzesża niską jasnością powierzchniową.

Dlatego dziwi mnie ze uznałeś je za słabizny??Moze to nie był HCG41? Tu link do zdjęcia http://aladin.u-strasbg.fr/alapre.pl?

 

PS wpisz w okienku HCG 41

 

Dlaczego słabizny? Wg Guide najjaśniejsza z nich (UGC 5345) ma 14.6 mag, wg źródeł internetowych jasność tejże panienki to 13.9 mag. (tutaj, czy też tutaj). Dlatego szczerze wątpię, żeby 8" tutaj dało radę.

 

pozdrawiam

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie takie to znowu cuda!,Przez swój niewiele większy telep 23,5 cm zw ustrzelałem galaktyki 15,5 m a nawet 16,5 m(pisałem o tym w kilku wątak na forum nawet parę szkicow załączyłem)stosując odpowiednie metody ( odsyłam do "zobaczyc więcej")galaktyki 14 czy 14,5 m dla 20 cm telepu z odpowiednim powiększeniem (zalecam 6xD,D -śr zw w cm) to wcale nie takie znowu cuda w galaktykach 13-13,5 m można pokusić sie o szukanie supernowych.Wszystko zależy do pojęcia"wiejskie niebo"jest wiejskie niebo do 5,5 m a jest i do 6.8-7.0m.

 

 

 

POZDRAWIAM!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie takie to znowu cuda!,Przez swój niewiele większy telep 23,5 cm zw ustrzelałem galaktyki 15,5 m a nawet 16,5 m(pisałem o tym w kilku wątak na forum nawet parę szkicow załączyłem)stosując odpowiednie metody ...

 

Mimo to musisz mieć bardzo dobre warunki i bardzo dobry wzrok. Co to była za galaktyka 16,5 mag.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOO! To mieszkasz w najwiekszej wsi w Polsce!!GRATULACJE!

ARP 322(UMa) pow.158X+filtr No8(j.żółty)obok NGC 3718.

 

od góry

MCG 919113-16.11m

UGC 6527-14.99m

UGC 6527B-15.80m

UGC 6527A-16.88m

PGC 0035609-16.46m

 

 

 

Z innych szkice w przyszłosci aparat mi glebną.

NGC 3745-16.10m,NGC 3748-15.73m (w COPELANDS SEPTET)

DRCG 37-56=16.24m,NGC 7726=15.86m(w ABELL 2634)

4C20.04=16.62m,PGC 0002696=16.78m(w ABELL 98)

NGC 7675=15.86m(w HCG 96)

MCG 1258=15.6m(w HCG 40=ARP 321)

 

 

 

 

 

 

Lista jest oczywiscie dłuższa ale tak na prędce z obserwacji z lat 2000-2002

 

 

 

 

 

 

 

 

POZDRAWIAM!!! :Beer:

ARP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.