Skocz do zawartości

DS pod wiejskim niebem


Mario33

Rekomendowane odpowiedzi

Gość polaris

12" z powiększeniem 600-700x faktycznie powinieneś ją wyłuskać. Z niecierpliwością czekam na relację z dzisiejszej nocy!

 

Ta gwiazda jest trudniejsza do dojrzenia niż inne o tej jasności ze względu na słabszy kontrast (jaśniejsze tło) wewnątrz pierścienia mgławicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczorajsza noc przyniosła bardzo dobre warunki do obserwacji. Efekty były lepsze niż poprzedniej. Zrobiłem szkic M57 i to co udało się wyciągnąć, czyli gwiazdki. Wynik z tego że udało się dojść do poziomu około 15,7mag. Tym razem gwiazdka centralna troche lepiej widoczna, ale tylko zerkaniem. Użyłem powiększeń 170x, 290x, 340x, 681x i absurdalnego 1022x-w tym powiększeniu widoczna była tylko gwiazdki 12mag i 13,5, choć pierścień nadal wyróżniał się z tła. Dla porównania na powiększeniu 340x M51 jest praktycznie niwidoczna. Szkicowałem głównie z powiększenia 340 i 681. Jestem ciekaw jakie były by efekty po dobrym wyczernieni tuby.

Obserwowałem również M27. Udało się wychwycić około 6 gwiazdek z samej mgławicy, nie wiem jaką mają jasność.

Kartka ze szkicem troche się pogieła B)

Pozdrawiam Mariusz

mklawica57.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym powerze, powinny byc dwie gwiazdy w srodku okregu. Widziales tylko jedna, czy nie zrobiles drugiej kropki. Fajny szkic. Pocwicz troszke i przy twoim kalibrze i szklach, bedziesz mial PIEKNE rysunki. A my bedziemy sie cieszyli razem z toba! :D :D

 

dobrej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również wczoraj obserwowałem m57 (200/1000). Również widziałem gwiazdę centralną po odpowiednim ustawieniu oka, dosyć mocno wycina się z tła, nawet kosztem mgławicy. Zapewne nie dwie - ale skoro ta centralna ma 15 mag, dzisiaj mam nadzieję powtórzyć i spróbować edkiem 100 mm w ramach eksperymentu :)

 

pozdrawiam, pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również wczoraj obserwowałem m57 (200/1000). Również widziałem gwiazdę centralną po odpowiednim ustawieniu oka, dosyć mocno wycina się z tła, nawet kosztem mgławicy. Zapewne nie dwie - ale skoro ta centralna ma 15 mag, dzisiaj mam nadzieję powtórzyć i spróbować edkiem 100 mm w ramach eksperymentu :)

 

pozdrawiam, pogodnego nieba

 

A jakiego powiekszenia uzyles?

Szczerze mowiac bylbym bardzo ostrozny twierdzac, ze sie da ja zobaczyc przez 20cm.

Teoretycznie to 2 mag dalej niz zasieg tego sprzetu a dochodzi jeszcze trudne pole mglawicy.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez nie wierzę w ten eksperyment z tą Syntą 8". To mogło być jakieś przewidzenie lub złudzenie optyczne. Tak się Wam przyznam że kiedyś na zlocie próbowaliśmy ją dopaść w Taurusie 38 cm z Ortho ok. 400x i nic z tego. Możliwe że przejrzystości nie było w powietrzu dobrej, no i seeing był wtedy średni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim powiekszeniu to masz zdecydowanie za jasne niebo zaby takie szczegoliki wypatrzec.

Z drugiej strony, przy twojej ogniskowej nie bardzo mozna jakies specjalnie powiekszenie zrobic bo sie spapra obraz i tez nic nie bedzie widac.

Wg mnie to daruj sobie ta gwiazdke i zajmij sie galaktyczkami w CrB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki właśnie dokonałem 10.001 wyświetlenia tego tematu :helo:

... widać sporo osób jest zainteresowana możliwościami tej maga maszyny.

Szkoda tylko że trzeba aż 1000 pln dopłacić za tylko 5cm więcej średnicy, czyli 44% większe powierzchniowo lustro od SW 10". Jak wiadomo powszechnie: aby osiągnąć 2 razy jaśniejszy obraz potrzeba 4 razy wiekszej powierzchni zbierającej. A i tak cena Synciuchy 30 cm spadła przeciez z 3200,- na 2600,-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sie co łudzić, pamięć płata filgle - 15 mag z 200 mm lustra :Boink::szczerbaty:

Wczoraj co prawda miałem krótszą odaptację, ale jedyne co udało mi się wypatrzeć to przy 200x zerkaniem gwiazdkę obok pierścienia M57 (tą najbliższą i najbardziej jasną z rysunku Mario.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz się już skończył czas takich ambitnych obiektów. Trzeba poczekać z tym do końca Lipca przynajmniej aż zaczną sie prawdziwe noce astronomiczne. Teraz to co najwyżej można mgławice w miarę pooglądać, ale tylko z odpowiednim filtrem. No i jaśniejsze gromady kuliste czy otwarte. Galaktyki sobie można raczej odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.