Skocz do zawartości

PERŁY KRAJOBRAZU POLSKIEGO


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu przedstawiłem wątek dotyczący "Cudów Świata". Wkrótce potem pojawił się pomysł, aby stworzyć własną listę najładniejszych, najciekawszych krajobrazów i obiektów architektury, ale naszego kraju.

 

Na początek proponuję zająć się krajobrazami. Na dobrą sprawę nie chcę z góry wprowadzać jakichkolwiek ograniczeń. Co może być "perłą krajobrazu" musimy ustalić wspólnie.

 

Może zróbmy w następujący sposób. Każdy może przesłać na moje PW swoje własne propozycje. Powinien być to obiekt, który "możemy objąć wzrokiem". Wyobraźmy sobie, że robimy zdjęcie. Czasami będzie to zdjęcie z bliska, czasami z większej odległości.

 

Przyznam, że nie wiem jeszcze do końca, jak sam do tego podejdę. Ale myśląc o pięknych krajobrazach przychodzą mi do głowy pewne nazwy. Aby niczego nie sugerować nie będę ich podawał.

 

Może spróbujmy w następujący sposób. Co zaliczysz do "pereł krajobrazu polskiego"? Proszę o propozycje na PW. Powiedzmy, że każdy może przesłać maksymalnie 12 propozycji. Oczywiście można mniej, a nawet jedną, dwie.

 

Z tych propozycji, które będą się powtarzały stworzę listę obiektów, podobną do tej, która była w wątku o cudach świata. I dopiero wtedy rozegra się ostateczne głosowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu przedstawiłem wątek dotyczący "Cudów Świata". Wkrótce potem pojawił się pomysł, aby stworzyć własną listę najładniejszych, najciekawszych krajobrazów i obiektów architektury, ale naszego kraju.

 

Na początek proponuję zająć się krajobrazami. Na dobrą sprawę nie chcę z góry wprowadzać jakichkolwiek ograniczeń. Co może być "perłą krajobrazu" musimy ustalić wspólnie.

 

Może zróbmy w następujący sposób. Każdy może przesłać na moje PW swoje własne propozycje. Powinien być to obiekt, który "możemy objąć wzrokiem". Wyobraźmy sobie, że robimy zdjęcie. Czasami będzie to zdjęcie z bliska, czasami z większej odległości.

 

Przyznam, że nie wiem jeszcze do końca, jak sam do tego podejdę. Ale myśląc o pięknych krajobrazach przychodzą mi do głowy pewne nazwy. Aby niczego nie sugerować nie będę ich podawał.

 

Może spróbujmy w następujący sposób. Co zaliczysz do "pereł krajobrazu polskiego"? Proszę o propozycje na PW. Powiedzmy, że każdy może przesłać maksymalnie 12 propozycji. Oczywiście można mniej, a nawet jedną, dwie.

 

Z tych propozycji, które będą się powtarzały stworzę listę obiektów, podobną do tej, która była w wątku o cudach świata. I dopiero wtedy rozegra się ostateczne głosowanie :)

 

Moja propozycja - Polskie Tatry

 

argumenty zdjęcia :D - Tatry

Tatry

Tatry

Tatry

Tatry

Tatry

 

47742_612074.jpg

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam już około 30 propozycji różnych miejsc. Niektóre obejmują małe rejony np. konkretne rezerwaty, szczyty, wąwozy, inne duże krainy. Z tej listy wybiorę te, które się powtarzają, natomiast pominę te, które zostały zgłoszone przez tylko jedną osobę. I wtedy postaram się stworzyć listę obiektów, na które będziemy głosować, wg pewnych zasad.

 

Teraz niektóre osoby podsyłają jedną "kandydaturę" inne po kilka. W głosowaniu na obiekty będą musiały być pewne reguły.

 

Czekam jeszcze na ostatnie propozycje (na PW) i jutro lub pojutrze przedstawię wspomnianą listę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na przedstawienie listy obiektów, na które będziemy głosować. Lista powstała na podstawie przesłanych propozycji. Ponieważ propozycje te obejmowały obszary o bardzo zróżnicowanej wielkości postanowiłem je nieco zgrupować. Na liście znajdują się "kandydatury" zgłoszone co najmniej przez dwie osoby. Niestety musiałem pominąć te poparte jednym głosem, gdyż wtedy lista była by bardzo długa i mało czytelna. Tym bardziej, że wśród tych pojedynczych zgłoszeń znalazły się obiekty bardzo zróżnicowane, od "zwykłych" do naprawdę ciekawych. Być może w przyszłości uda się stworzyć wątek poświęcony własnie tym ciekawym, a mało znanym obiektom.

 

1. BAGNA BIEBRZAŃSKIE i Biebrza

 

2. BIESZCZADY - Tarnica i Halicz, Połoniny Wetlińska i Caryńska, Mała Rawka, Ciśniańsko-Wetliński PK

 

3. BORY TUCHOLSKIE i Jezioro Charzykowskie

 

4. GÓRY STOŁOWE - Szczeliniec Wielki i Mały, Głazy Krasnoludków

 

5. JEZIORO SOLIŃSKIE* i Dolina Sanu (na południe od zbiornika)

 

6. JEZIORO WIGRY i Czarna Hańcza

 

7. JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Ojcowski PN

 

8. PIENINY - Przełom Dunajca, Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Homole

 

9. PUSZCZA BIAŁOWIESKA

 

10. PUSZCZA NOTECKA i Noteć

 

11. ROZTOCZE i Tanew

 

12. SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY - Wydmy, Jezioro Łebsko

 

13. TATRY - Dolina Pięciu Stawów, Rysy, Giewont, Morskie Oko, Czarny Staw Gąsienicowy

 

 

I pora na głosowanie.

 

Każdy może zagłosować na sześć obiektów. Pierszy obiekt dostaje 3 pkt., drugi i trzeci po 2 pkt., natomiast trzy kolejne po 1 pkt.

 

1 - 3 pkt. -

2 - 2 pkt. -

3 - 2 pkt. -

4 - 1 pkt. -

5 - 1 pkt. -

6 - 1 pkt. -

 

Jeżeli ktoś chce zagłosować na jeden obiekt (dwa lub trzy) to wypełnia tylko pierwsze wiersze.

 

Odpowiedzi proszę zamieszczać tutaj lub przesyłać na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

1 - 3 pkt. - poz. 10 :helo::helo::helo: (czyżby 2 osoby tak lubiły moje okolice?)

2 - 2 pkt. - poz. 6

3 - 2 pkt. - poz. 4

4 - 1 pkt. - poz. 12

5 - 1 pkt. - poz. 5

6 - 1 pkt. - poz 2 (kiedyś najukochańsze!)

 

Ciekawe jakie będą ostateczne wyniki. W każdym razie fajna zabawa :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majne propozycje:

 

1. BIESZCZADY - wciąż nr 1 :)

2. BAGNA BIEBRZAŃSKIE i Biebrza

3. GÓRY STOŁOWE - Szczeliniec Wielki i Mały, Głazy Krasnoludków

4. PUSZCZA BIAŁOWIESKA

5. JEZIORO WIGRY i Czarna Hańcza

6. BORY TUCHOLSKIE i Jezioro Charzykowskie

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Ja głosuję tak:

 

1. (3 pkt.) Tatry

2. (2 pkt.) Góry Stołowe

3. (2 pkt.) Pieniny

4. (1 pkt.) Bieszczady

5. (1 pkt.) Jura Krakowsko - Częstochowska

6. (1 pkt.) Jezioro Wigry i Czarna Hańcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już głosy od 9 osób :). Czekam na następne.

 

Każda "kraina" ma już co najmniej 1 punkt na swoim koncie. Co ciekawe jedna z krain zebrała punkty od wszystkich głosujących, ale nie zdradzę która, aby nic nie sugerować kolejnym głosującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, niestety nie widzialem wszystkich wymienionych obiektow i przypuszczam, ze sytuacja taka ma miejsce w przypadku czesci glosujacych, zatem ostatecznym wynikiem beda pewnie nie tyle perly krajobrazu co najbardziej znane perly ;) Z drugiej strony trudno tu przyjac jakies obiektywne kryteria oceny, a krajobrazy najbardziej znane sa na ogol rowniez tymi najpiekniejszymi :)

 

Moje typy:

 

1. (3 pkt.) Tatry

2. (2 pkt.) Bieszczady

3. (2 pkt.) Góry Stołowe

4. (1 pkt.) Jura Krakowsko - Częstochowska

5. (1 pkt.) Puszcza Białowieska

6. (1 pkt.) Słowiński Park Narodowy

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Uprzejmie donoszę, że istnieje również "Czarnkowskie", do tego nawet niepasteryzowane B)

 

Jak Czarnkowskie, to i Tyskie. :szczerbaty:

 

Oh, ileż to mamy w naszym kraju pięknych miejsc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Moja bardzo osobista punktacja wygląda tak :) :

Góry i Roztocze - 3

Jeziora i rzeki - 2

Morze - 1

Niestety nie jestem w stanie wybrać z podanych miesjc tych naj naj, chociaż w 80% miejsc z tej listy już bywałem.

Edytowane przez pilot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Moja bardzo osobista punktacja wygląda tak :) :

Góry i Roztocze - 3

Jeziora i rzeki - 2

Morze - 1

Niestety nie jestem w stanie wybrać z podanych miesjc tych naj naj, chociaż w 80% miejsc z tej listy już bywałem.

 

Ale w takiej formie nie jestem w stanie przyporządkować punktów i głos jest nieważny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska jest naprawdę piękna. Nie mam serca wybierać miejsca nr 1. Ale z uwagą się przyglądam ocenom. Może pojadę to miejsce zobaczyć osobiście.

Pozdrawiam i czekam na kolejny jonkurs geograficzny.

 

Pytanko: do kiedy trwa ten konkurs Robercie?

Dla mnie może trwać bez końca.

:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze to mozemy nazwac plebiscytem na perly krajobrazu polskiego a nie konkursem Eugenia braun. :rolleyes: W roznych konkursach zazwyczaj jest rywalizacja miedzy ludzmi a nie martwa natura. :szczerbaty:

Oraz pytanie dla prowadzacego.

Kiedy mozemy spodziewac sie roztrzygniecia plebiscytu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.