Skocz do zawartości

mobilny teleskop do planet i DS?


Rekomendowane odpowiedzi

to błedne wnioskowanie - jest dokładnie odwrotnie. Luneta jako z definicji przeznaczona do obserwacji z umiarkowanymi powiększeniami nie musi mieć tak dobrej korekcji aberracji chromatycznej jak teleskop. To dlatego achromat Celestron WideView może mieć i ma światłosiłę F/5 - większą niż ma Orion. Pamiętaj, że resztowa aberracja achromatu zależy od apertury i światłosiły:

http://www.cityastronomy.com/CA-ratio-chart-achro.jpg

Luneta to nie jest sprzęt do planet.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu,

ja swoje 3 grosze wtrącę: pomysł z krótkim refraktorem jako mobilnym teleskopem jest naprawdę O.K. -sam czasem używam 80/400 jako travellera na zaćmienia itp. Też optowałbym za F/6 a nie F/5. Mniejsza aberracja [a gabaryty niemal identyczne], no i łatwiej dobrać okulary. Również ogniskowanie tanim, prostym wyciągiem okularowym jest łatwiejsze, co dość istotne w praktyce. Nieprzypadkowo analogiczne refraktorki z górnej półki [np. William Optics] mają dwubiegowe wyciągi [microfocuser].

No i sprawa najważniejsza: nawet na solidnym statywie foto nie da sie efektywnie pracować z powiększeniami ponad 50-60x ze względu na efekt sprężystego opadania głowicy w pionie. Konieczne jest albo wyważenie tuby w płaszczyźnie pionowej [co dal małych sprzętów jest dość trudne, gdy pracujemy np. z barlowem], albo mikroruchy. Problem masz opisany przeze mnie m. in. w podlinkowanym przez Hansa wątku o jego C102. Pokazane przez mnie prowizoryczne rozwiązanie wymaga dopracowania. Sprawdzało sie do czasu zakupu barlowa, który rujnuje wyważenie, bo zacisk osi w postaci śrubki okazał się totalnym niewypałem.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto jak to sie skończyło w moim przypadku - chciałem krótki refraktor a w końcu jednak wybrałem maka (127). czyli jakby bardziej pasujący do tematu wątku (planety na pierwszy miejscu) i bardziej pasujacy do plecaka. ciekawe jak będą w nim wyglądać DSy i czy je znajde w polu widzenia 1,1 stopnia :szczerbaty:

 

dla jaj zamontowałem mu rewelacyjny! ultramobilny! montaż firmy hama! :D

 

mak_ultramobilny.jpg

 

kupilem też AZ3 i już widać że na pewno się przyda choćby z powodu mikroruchów - ach te makowe nieludzkie powiększenia! ale będę też kombinował jakby tu użyć czegoś lżejszego (mój obecny statyw niestety nie da rady utrzymać tego kloca w pozycji innej niż pozioma :Boink: )

 

dziękuję wszystkim za porady! B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

dla jaj zamontowałem mu rewelacyjny! ultramobilny! montaż firmy hama! :D

mak_ultramobilny.jpg

(...)

 

ROTFL! Fotka tygodnia! :szczerbaty:

 

A co do mobilnego statywu. To AZ3 ma mikroruchy, to już nie ta bajka co głowica foto. Jak będzie w twoim oczuciu za mało poluj na coś w rodzaju Vixenowskiej Porta albo na któreś większe Giro.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Szuu! To w sumie całkiem rozsądny zestaw. Ten Mak to b. mobilny sprzęt i w zasadzie uniwersalny w granicach swojej apertury. W DS-ach małe pole widzenia przeszkodzi Ci tylko przy paru b. rozległych obiektach -te pooglądasz sobie lornetką. Trochę irytująca jest konieczność chłodzenia, ale da sie z tym żyć, a już przy transporcie na większą odległość problem częściowo znika. W razie problemów z wyszukiwaniem obiektów możesz wymienić starpointera na szukacz lunetkowy, najlepiej 50mm. Ale to oceń rzetelnie w praktyce, niektórzy wola taki celownik od lunetki.

Powodzenia w obserwacjach

-J.

P.S. Ciekaw jestem, jak sobie poradzi z nim AZ3 Problemem tu jest ramię momentu działającego na głowicę montażu i jego wpływ na pracę mikroruchów. Ten Mak jest ciut masywniejszy od krótkich refraktorów 100mm,ale przede wszystkim bardziej pękaty [większy dystans środka masy od osi Alt]. Ale mimo wszystko powinno działać O.K. W razie problemów przy dużych kątach podniesienia tuby, pomyśl o niewielkiej przeciwwadze na długim ramieniu poprawiającej wyważenie głowicy -nie musi być duża, wystarczy lekkie zmniejszenie momentu gnącego głowice, a nie jego likwidacja. Odpada wiec również problem każdorazowej regulacji tego elementu, inaczej niż w paralaktyku.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

P.S. Ciekaw jestem, jak sobie poradzi z nim AZ3 Problemem tu jest ramię momentu działającego na głowicę montażu i jego wpływ na pracę mikroruchów. Ten Mak jest ciut masywniejszy od krótkich refraktorów

...

 

tak, zdążyłem już zauważyć tę niedogodność <_<

oprócz przeciwwagi o której mówisz spotkałem się też z zaawansowaną konstrukcją by grzybu http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19388 natomiast ja na razie optymistycznie zakładam że w wielu przypadkach wystarczy zamocowanie tuby w pozycji trochę bardziej wysuniętej do przodu żeby mu ulżyć podczas patrzenia w górę B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ujmując nic "zaawansowanej" konstrukcji by grzybu, jest ona na tyle prosta a przede wszystkim skuteczna, że zdecydowanie warto ją zastosować! MAK 5" na "zwykłym" AZ-3 to trochę za dużo.

Ciekawe ile grzybu liczy za copyright?

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja jest na tyle prosta, że zrobienie takiego czegoś we własnym zakresie nie powinno zająć więcej niż 30minut. Mam teraz pomysł na lekkie usprawnienie całości ale to za parę, paręnaście dni jak mi ekipy remontowe wyjdą z mieszkania ;)

Konstrukcja jest oczywiście w pełni wolna, chociaż jakby ktoś na tym zaczął trzepać góry kasy to oczekuję gratyfikacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100/500 SW nie ma stopki do statywu fotograficznego. Mak102 ma taką stopkę. Mam oba i jak dla mnie to się świetnie uzupełniają. Refraktorek jest świetny do niewielkich powiększeń i DS'ów, a Mak do większych powiększeń, bo nie ma kolorków. Do DS'ów to trochę gorzej, bo ogniskowa 1300 i szerokie pole jest raczej nieosiągalne. Jako uniwersalny traweler refraktor jest dla mnie lepszy bo jak jadę pod ciemne niebo to nie po to, żeby oglądać jasne planety. Planety mogę oglądać z balkonu pod jasnym niebem za pomocą Maka.

Przypuszczam że w przypadku krajobrazów tj. góry, itd. wygrywa Mak102.Natomiast czy Maka 127 można nazwać sprzętem mobilnym ? Z tego co tu przeczytałem to jeśli Mak 127(1kg cięższy od Maka102, waży 3,2kg) to, co najmniej na AZ3(statyw foto odpada), a to oznacza że samolot i dłuższe wypady w góry odpadają.Może dopowiedzą kilka słów ci, co mają Maka 127 posadowionego na głowicy foto.

Pozdrawiam.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jade na tym:

 

http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info....products_id=521

http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info....products_id=529

 

I to jest najbardziej "mały" zestaw jaki daje względnie komfortowe obserwacje tubą klasy 10cm achro na małej ogniskowej. U mnie konkretnie z C102VW. 100/500

 

Pozdrawiam.

Znalazłem coś takiego- http://www.allegro.pl/item304753625_profes..._do_makro_.html

Statyw podany w linku jest z kulową głowicą fotograficzną , czy to nie jest lepsze rozwiązanie?.Myślałem czy aby na tym nie powiesić Maka 102.

Pozdrawiam.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pracowałem z czymś takim i nie odpowiem konkretem, ale na mój gust to to jest jakieś takie... no nie wygląda na coś, co się sprawdzi.

 

Poczekaj jednak na opinie innych userów. Moja kobieca intuicja jest omylna ;) A tego typu towar lepiej kupowac po wysłuchaniu sprawozdania z testu, a nie widzimisie gościa co w rękach tego nie miał.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o sam rodzaj głowicy fotograficznej,lepsza kulowa ,czy zwykła?

 

Cerber, ZAPOMNIJ o kulowej głowicy do tych zastosowań. Tego da sie użyć może z małą lornetką, ale nie z teleskopem. Pamiętaj też o problemie opadania lunety w osi podniesienia [Alt]po zablokowaniu głowicy -na normalnej głowicy foto jeszcze można z tym walczyć, dorabiając jakąś przeciwwagę czy mikroruch w osi Alt. Tutaj żadnych szans, poza ciężką przeciwwaga z idealnym wyważeniem względem tuby-co jest w praktyce NIEWYKONALNE z racji choćby wymiany okularów czy pracy wyciągu okularowego. Teleskop to ciężki sprzęt, a ze względu na zakres powiększeń wymaga precyzyjnego operowania w dwóch dobrze zdefiniowanych osiach, w których możesz obracać sprzęt niezależnie.

Kulowa głowica powoduje,że po zwolnieniu masz luźne kilka kg sprzętu majtające się w dowolnym kierunku 3D. To jest przydatne do szybkiego kadrowania aparatem foto z nie za ciężkim obiektywem i nadaje sie tylko do tego. Za te zdjęcia reklamowe z lornetką a już zwłaszcza spotting scopem na kulowej głowicy to ktoś autora powinien w 4L kopnąć za robienie ludziom wody z mózgu. Ten joystick pogarsza jeszcze sprawę, bo sprzęt wisi dalej od osi obrotu. Ciekawe, jak UTRZYMASZ, nie mówiąc o celowaniu w cokolwiek i śledzeniu za obiektem 2-3.5 kg Maka 102-127 ręką za taki pistoletowy uchwyt?

RADA: wybij sobie ten pomysł z głowy NATYCHMIAST.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerber, ZAPOMNIJ o kulowej głowicy do tych zastosowań. Tego da sie użyć może z małą lornetką, ale nie z teleskopem. Pamiętaj też o problemie opadania lunety w osi podniesienia [Alt]po zablokowaniu głowicy -na normalnej głowicy foto jeszcze można z tym walczyć, dorabiając jakąś przeciwwagę czy mikroruch w osi Alt. Tutaj żadnych szans, poza ciężką przeciwwaga z idealnym wyważeniem względem tuby-co jest w praktyce NIEWYKONALNE z racji choćby wymiany okularów czy pracy wyciągu okularowego. Teleskop to ciężki sprzęt, a ze względu na zakres powiększeń wymaga precyzyjnego operowania w dwóch dobrze zdefiniowanych osiach, w których możesz obracać sprzęt niezależnie.

Kulowa głowica powoduje,że po zwolnieniu masz luźne kilka kg sprzętu majtające się w dowolnym kierunku 3D. To jest przydatne do szybkiego kadrowania aparatem foto z nie za ciężkim obiektywem i nadaje sie tylko do tego. Za te zdjęcia reklamowe z lornetką a już zwłaszcza spotting scopem na kulowej głowicy to ktoś autora powinien w 4L kopnąć za robienie ludziom wody z mózgu. Ten joystick pogarsza jeszcze sprawę, bo sprzęt wisi dalej od osi obrotu. Ciekawe, jak UTRZYMASZ, nie mówiąc o celowaniu w cokolwiek i śledzeniu za obiektem 2-3.5 kg Maka 102-127 ręką za taki pistoletowy uchwyt?

RADA: wybij sobie ten pomysł z głowy NATYCHMIAST.

Pozdrawiam

-J.

Ok!Dzięki.

 

Zatem zostaje do statywu fotograficznego przerobić AZ-3 albo to http://www.teleskop-service.de/Antares/Mon...tierung.htm#EQ1 .Ten TS-AZ jest jak dla mnie za drogi, zamiast głowicy foto zostaje to http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry267904

Pozdrawiam

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerber6, AZ3 będzie O.K. w tym pomysł z tuningiem, TS-AZ też -możesz kupić samą głowice z gwintem 1/4" do posadzenia na statywie foto po wykręceniu oryginalnej głowicy [nie wiem tylko, jak z nośnością].

Ale znów:zapomnij o EQ1, EQ2 i przeróbkach tegoż. Jakikolwiek paralaktyk nie ma sensu jako zestaw mobilny w tym znaczeniu, jakie rozważasz. Po prostu masa takiego zestawu MUSI być znacznie większa od DOWOLNEGO zestawu AZ o tej samej nośności. EQ1 nie spełni minimalnych nawet kryteriów stabilności i wytrzymałości nawet pod niewielkie lunetki. Nie nadaje sie do żadnej przeróbki czy adaptacji.

Z innych montaży AZ to można polecić Giro Mini. Pod lekka tubę o małej średnicy może nie wymagać przeciwwagi, co w przypadku travellera jest mocno pożądane. Ja nawet mam do refraktorka 80/400 prowizoryczną samoróbkę podobnej głowicy na statywie foto, niestety zbyt mocno uprościłem konstrukcję i nie mam dobrze działającej blokady osi Alt. Powoduje to kłopoty w razie zmiany akcesoriów [różne okulary + barlow] i pracy wyciągu małej lunetki wskutek utraty wyważenia.Tym niemniej prawidłowo wykonane, jest to funkcjonalne rozwiązanie

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.