Skocz do zawartości

Dylematy Krokodyla


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz naszla mnie wasnie taka mysl: czy nie z takimi problemami walczyli wlasnie konstruktorzy sct, mc i innych? Refraktor jak rosnie robi sie dlugi, ciezki i drogi, Newton robi sie dlugi i ciezki. A wiemy wszyscy, ze pies pogrzebany jest w aperaturze i tu nie ma co sie czarowac.

 

Newton czy Cassegrain robi się wprawdzie dłuższy i większy ale te o ażurowej, kratownicowej konstrukcji mają bardzo korzystny stosunek masy do apertury 8)

Masy przykładowo 50 cm refraktora to nawet cieżko mi sobie wyobrazić :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu;

dołożenie soczewek zwiększa bardzo ciężar. Szkło samo w sobie waży, a i cela też jest innego wymiaru. Dla przykładu podam:

 

Vixex 102 FL F9,2 waży 3.5 kg (2 soczewki);

Vixen 108DED F6,2 waży ponad 7 kg (4 soczewki). Tubus wykonany z tych samych profili, tylko krótszy. Wyciągi identyczne.

Sam producent zniechęcał mnie do tego zakupu jeśli miałbym używać jedynie do wizualu.

 

Co mi chodzi po głowie, to jakiś 20-25 cm apertura, ale w krótkim tubusie. Ciężar w zasadzie ma mniejsze znaczenie - i tak nie noszę na dalekie odległości. MC byłby zatem najlepszy, ale nie ukrywam, że wolałbym jakość refraktora apochroma. Ten natomiast w wymiarze 150/1200 to absolutny max wymiarowy jaki wchodzi w grę.

 

Chyba trzeba się zahibernować na jakieś 50 lat i powrócić jak technologia pójdzie naprzód.

 

Widziełm też kilka 130 lub 150 z f w granicach 6-7. Są trochę krótsze, ale nie wiem czy to jest odpowiedni kierunek rozważań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20-25cm MC to jest potwornej wielkości wiadro..... 8) ja niewiem czy to jest dobry pomysł na mobilny sprzęt... 8)

 

25cm to jest na granicy mobilności można zaryzykować stwierdzenie, że to w mobilności odpowiednik lunety 150/1200

 

20cm to odpowiednik lunety 100/800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie Koledzy na półmetrówkę Tura mieszczącą się w skromnym Focusie Combi, no co może nie mobilna??? a składa się ją do 10 minut w terenie i hajda na wypas galaktycznej trzody :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie Koledzy na półmetrówkę Tura mieszczącą się w skromnym Focusie Combi, no co może nie mobilna??? a składa się ją do 10 minut w terenie i hajda na wypas galaktycznej trzody  :lol:

 

Jawol na Kudłaczach jak chcieliśmy teleskop przestawić to robiliśmy to w czterech chłopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest złoty środek :shock:

 

moja pierwsza obawa to porządne ustawienie osiowości tych lusterek...szczególnie tego newtonowego.. :roll:

 

szkoda że niema jeszcze dekielka kamery Maksutowa albo Shmidta albo conajmniej klewstova razem z tym lusterkiem cassagrena 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem reklamy teleskopu TEC (nie znam) 140mm, nie za długie APO, może to??? Te teleskopy często widać na zdjątkach ze zlotow zagranicznych. Ceny nie są wygorowane, ale nic więcej nie wiem na temat tych apochromatów.

Pozdr.

 

Coś więcej będzie wiadomo jak Przemas Rudź go dostanie. Ma zamówiony ale nie wiem na kiedy odbiór.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo na TEC'a 130 czeka Przemas. JEzeli sie na niego zdecydowal, to moze cos nam skrobnie na jego temat.

 

Co do tej konstrukcji "podwojnej", ja tez sie obawiam, jak to bedzie z kolimacja tak krotkiego newtona? W necie faktycznie niewiele... Boje sie, ze to nie bedzie ani dobry cass., ani dobry newton. Poza tym, ja nie lubie majsterkowac, wiec wolalbym tachac 2 telepy niz w nocy pod ciemnym niebem cos kombinowac ze srubkami przy teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm:

http://www.buytelescopes.com/product.asp?pid=4271

Jak widac to ED z separacją olejową.

Rozwiązanie pewnie pomiedzy fluorytem a ED pod wzgledem korekcji koloru, cena jak na 140mm jest autentycznie niska. Teleskop z zewnątrz b.przypomina apochromaty zeissa.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbys panie poczytal, to bys wiedzial, ze wszystkie wieksze maja aktywne systemy chlodzenia ICE! Wiec szybciej sie wystudzi taka 250 niz twoja 150 :)

 

"TEC-Ice cooling system" - cokolwiek by to nie znaczylo :lol: :smoke:

 

A najblizej mozna je kupowac tu:

http://www.vehrenberg.de/frmset_neuheiten.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.