Skocz do zawartości

Dylematy Krokodyla


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

To nie ma nic wspólnego ze sprawnością tylko dokładnością optyki a zasięgu na gwiazdach i mgławicach nie uzyskasz samą dokładnością, musi być jeszcze sprawność i oczywiście spora powierzchnia zbierajaca czyli średnica i nie ma tu przproś 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Januszu o co Ci chodzi :?:

 

Sprostowałem jedynie informację o systemie wykonania Mewlona, bo początkowo wziąłem go mylnie za typ SC (kierując się zewnętrznym image :? ) Potem zerknąłem na zdjęcia sprzętu od czoła i zdziwiłem się widząc pająka i gołą rurę.

 

Swoją drogą rozwiazanie kosztowne patrząc na ceny Takahashi.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce tez polemizować z Januszem w kwestiach różnicy odbioru DS

przez sprzęt o róznych aperturach.

 

Można jednak wyczytać sobie (DLA DS ONLY), że żadne APO rzędu 12-13cm "nie wygra" nawet z długim (z reguły) i "ciemnym" systemem SC o aperturach 20-25cm. Dla vixenowskiego APO FL 10cm kontra moj MK15cm mogę powiedzieć, że różnica jest spora na korzyść MK-oczywiście mówię o DS, dla planetek FL jest bajkowe.

 

Ja to widzę po chłopsku tak:

1)APO rzędu 13cm powierzchnia czynna wynosi 132cm2.

2)20cm SCT z elementem środkowym generującym obstrukcję rzędu 5cm średnicy-powierzchnia czynna wynosi 295cm2.

 

Biorąc sprawność fluorytu na około 95% aby zrównać osiągi musielibyśmy określić sprawność elementów w katadioptryku na ok35% (bez wpływu obstrukcji)-co jest bzdurą do kwadratu. Do DS 20cm SCT da lepsze efekty niż 130mm APO. W krótkich newtonach rzędu 20cm lustra efekt już zupełnie powali APO na kolana, ponieważ dojdzie kwestia lepszych obrazów obiektów niepunktowych ("mgławicowych").

 

Eementy optyczne w katadioptryku powodują inne efekty boczne: mglistość" obrazu, słabsza rozdzielczość, małe pole spowodowane długim ogniskiem, studzenie dosłownie godzinami-takie APO rzędu 130mm może być w "zwykłym użytkowaniu" lepszym sprzęciorem, szczególnie na wyjazdy gdzie mamy 3-4 godziny na obserwacje.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz Andrzeju, zaufaj memu osądowi z szacunku (lubię szacować!!! ) a jak nie ufasz to policz:

Przykładowo przyszłe apo Przemasa a SCT 200mm ring wolny:

 

Powierzchnia 140mm APO to 154 cm kw x sprawność 95% = 146 cm2

Powierzchnia 200mm SCT to 284 cm kw x sprawność 60% = 170 cm2

Czyli róznica w sile zbierajacej światło na poziomie ledwo ponad 15 % na kożysć lustra będzie niezauważalna zważywszy na długą ogniskową SCT i mniejsze niż w APO pole widzenia.

Wyniki mówią same za siebie i nie ma tu zmiłuj się, tu w sprawnosci grają Andrzejku 8)

Co innego SCT z super warstwami UHTC powiedzmy średnicy 250mm ale tu mówimy o porównaniu z popularnym teleskopem lustrzanym o aperturze 200 mm :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zopbaczymy jak ta 8" synta w DS sie sprawdzi w porownaniu z refraktorem 150mm. Znamy z Andrzejem jego obrazy bardzo dobrze, wiec obiektywnie porownamy, czy pokaze lepiej DS czy tak samo. Wg tej matematycznej teorii powinno byc podobnie, albo gorzej. Ja juz czuje, ze bedzie odwrotnie. Szkoda tylko, ze ten ksiezyc tak teraz wali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym Księzycu niewiele zobaczymy. Poza tym aby naprawdę określić róznice trzeba postawić obok siebie dwa telpy i użyć zblizonych powerów.

W Syncie można zapoznać się z jakością wykonania, spróbować rozdzielić epsilonki, zerknąc na Marsa z jakąś przeslonką (a może przy dobrym seeingu-przy dużym powerze?). Może uda się nie wypalić sobie oka obrazem Księżyca :shock: :shock:

Jestem bardzo ciekaw tego telpa, zastanawiałem się nad zakupem newtona do DS, ale marzy mi się APO z górnej półki. Na razie tylko śnię sobie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zopbaczymy jak ta 8" synta w DS sie sprawdzi w porownaniu z refraktorem 150mm. Znamy z Andrzejem jego obrazy bardzo dobrze, wiec obiektywnie porownamy, czy pokaze lepiej DS czy tak samo. Wg tej matematycznej teorii powinno byc podobnie, albo gorzej. Ja juz czuje, ze bedzie odwrotnie. Szkoda tylko, ze ten ksiezyc tak teraz wali...

 

Obstawiam, że Synta powali obrazy z refraktora 150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie porównania sprzętu trzeba robić koniecznie w jednym miejscu i czasie i przez jedną i tą sama osobę lub lewiej wiecej osób, inaczej wymknie się nam gdzieś chyłkiem po drodze obiektywizm porównania i włożona w niego praca pójdzie na marne :wink: :roll: :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie porównania sprzętu trzeba robić koniecznie w jednym miejscu i czasie i przez jedną i tą sama osobę lub lewiej wiecej osób, inaczej wymknie się nam gdzieś chyłkiem po drodze obiektywizm porównania i włożona w niego praca pójdzie na marne  :wink:  :roll: :P

 

I to jest faktycznie słuszna uwaga. Weź Synte Adaś do Jodłowa to może sprawdzimy co nieco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wraca jak bumerang sprawa sprzętu: przenośny, kompaktowy, szybki w montażu i demontażu, doskonała optyka, bezobsługowy. "

 

Wszystkie te kategorie sa wzgledne.

 

Gdybym sam mial kupic cos rzeczywiscie przenosnego - szczegolnie na wyjazdy wakacyjne, zacmienia itp - bylby to Tak SKY90 (50cm FL) lub TV85. Montaz azymutalny - np. GIRO, dobrze by bylo z DSC.

 

Wbrew pozorom, przez taki sprzet mozna zobaczyc bardzo wiele. Mam dobrej jakosci Newtona 20cm ale moj 10cm APO goni go dobrze na jasniejszych obiektach, a i slabe z odpowiednimi filtrami wychodza extra - np. Veil z Pentaxem 40mm i filtrem UHC cala (obie czesci) w polu widzenia.

 

Jezeli cos z GOTO to fajna alternatywa jest Nextar 5 - maly a sporo moze pokazac, mimo ze SCT to obrazy ma dobrej jakosci. Ogniskowa krotsza niz ETXy wiec wieksze pole widzenia do DSO. Akceptuje tez wszystkie akcesoria do SCT (np. reduktor ogniskowej).

 

Inna kategoria przenosnosci i wygody to azurowy Dobson - prawidlowo wykonany teleskop 35cm mozna przewiezc w niewielkim samochodzie, wazy mniej niz SCT 20cm a wizualnie na slabych DSO na pewno przebije APO. Moj kumpel konczy skladanie takiego teleskopu na podstawie ksiazki berrego "The Dobsonian Telescope", wiem juz ze spokojnie da sie go zlozyc w 5-10min w jedna osobe chociaz trzeba dokrecaz kilka srobek.

 

Doswiadczenia z Kudlaczy pokazuja ze jak juz sie ma ten jeden dobry teleskop + montaz + CCD to ... potrzebny jest drugi - bo co tu robic po ustawieniu 30 x 2min ekspozycji? Wiec i ja pewnie dodam do kolekcji cos w tej kategorii...

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem właśnie sobie taki scenariusz układać: refraktor apo 13-15cm do planet i jasniejszych obiektów. 25cm lustro (Newtona) do słabszych DS. Czyli pomimo zapierania się, będę zmuszony posiadać dwa teleskopy. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokodyl...jak to Krokodyl - działa szybko.

Już przeszukałem linki i sprawdziłem ceny wyciągów oraz luster. To tak w ramach dotiuningowania tej Synty. Ale cały czas mi chodzi po głowie, że nie 200mm ale ta trochę większa. Poczekam aż Jesion wyrwie ją z FC do testów. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że to wróżenie z fusów, ale ta 200/1200 jest nowa w fotoclassicu (ze 2 mc-e) a te 254/1200 i 200/1000 sa niebieskie a nie białe :roll: i są tam od dawna...

 

Fusy wskazują, :wink: że te niebieskie są starsze i nie takie dobre jak ta biała 200/1200 :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.