Jump to content

OPTISAN STAR 900114 II

Arturo2003
 Share

Recommended Posts

Niestety w sprzęcie astro cena jest najczęściej wyznacznikiem jakości. Ja używam rosyjskich BPC 10x50 i 20x60 i jestem z nich zadowolony, ale pewnie dlatego, że nie patrzyłem jeszcze przez Zeissa czy Fujinona. Myślę jednak, że BPC jest dobra na początek.

Guest Janusz_P.

Chłopcze nie napalaj się na maxymalny power , to w astronomii parametr wtórny, tutaj liczy się jakość i średnica optyki oraz dobry montaż a za to trzeba troche zapłacić a dopiero potem możliwe do uzyskania z tego powiększenia :wink:

Tania lornetka z Zoomem to chyba najgorsze z możliwych rozwiązań :(

Mam takie obrazowe porównanie z autem, masz furę która na liczniku ma 240 km/h a czy większość czasu nie będziesz nią jeździł około 40-60km/h po mieście, pomyśl o tym zanim wyrzucisz kasę w błoto na kiepski instrument nie adekwatny do twoich potrzeb i oczekiwań :?:

Guest Janusz_P.

Ktoś na forum chyba niedawno opisywał lunetę 100mm Jukon z Białorusi jako dającą dobre obrazy i rozdzielającą przy 100x nawet Epsilony Lutni, może poszukaj czegoś w tym kierunku, obudowa to chyba też plastik ale solidnie po rosyjsku wykonany a optyka ponoć bardzo dobra , kto to testował bo nie pamiętam, cena chyba coś koło 1200 zł ???

A niech tam, jutro zamawiam jedną do firmy do testów i zobaczymy co to jest warte w amatorskiej astronomii ???

Dzięki Janusz, że ciągniesz te nauki edukacyjne. Młodym ludzią trzeba pomóc aby dokonali prawidłowego wyboru. Ja mam jeszcze jedną propozycję do Artura 2003 napisz skąd jestes to może w Twojej miejscowości jest ktoś kto posiada sprzęt i [pokazał by Ci co widać przez lornetke itd. Trudno jest opisać co widać zdecydowanie lepiej samemu pomacać.

Arturze. Jako, że jesteś początkujący. Nie powinieneś pakować się od razu w zakup sprzętu. Poprostu umów się z kimś bardziej zaawansowanym a dokładnie takim, który ma już jakieś doświadczenia obserwacyjne i przede wszystkim sprzęt.

Poza tym na nic nie przyda ci się sprzęt jak nie znasz nieba. do nauki i przeglądu nieba zdecydowanie najbardziej nadaje się lornetka o małym powiększeniu i dużym polu widzenia.

Jeśli obserwujesz z miasta to zacznij od 10x50 jeśli jednak masz możliwość obserwować z mniej cywilizowanych miejsc wykorzystaj młodość swojego wzroku i kup 7x50.

To na początek wystarczy.

Zapraszamy również częściej na forum. Zdobędziesz z czesem na tyle dużo wiedzy, że wyboru teleskopu dokonasz sam.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.