Skocz do zawartości

Zakrycie Saturna przez Księżyc


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj mamy nieco wyraźniejsze zdjęcie satelitarne z godziny 21 cse. Jak na nim widać centrum niżu jest zapewne w okolicach Danii i przemieszcza się w kierunku ... Polski. Ale przed frontami związanymi z tym niżem mamy przejaśnienia, które w nocy przejdą nad naszym krajem. Jak widać były nad Poj. Pomorskim. Tylko pytanie, gdzie znajdą się w momencie zakrycia Saturna?

 

Sytuacja nad naszym krajem jest zmienna. Myk, myk i mogą zniknąć chmurki, ale myk, myk i mogą się pojawić :(

 

post-2346-1172782188_thumb.jpg

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapie radarowej widzę, że teraz potężnie leje na Górnym Śląsku i obawiam się, że te opady dotrą do mnie w sam raz na zakrycie. Największe szanse na obserwację daję centralnej Polsce, gdzie pewnie dojdą obecne przejaśnienia znad Wielkopolski.

 

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/radary.html

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedzwiady saturna juz mają , jest żyleta byle tak do zakrycia

 

 

no ekstra :), ale jakby tak jeszcze Niedźwiady mogły "przejechać" zawczasu na Księżyc i na tych samych ustawieniach webcama sprawdzić, czy się nie przypali czasem jego tarcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gdańsku jakieś 40 minut temu zaczęło się rozpogadzać. Robi się ładnie! :) Wystawiłem sprzęt na zewnątrz.

 

Edit ( dodane godzinę później prawie )

 

ICM (ostatnio nazywam to to 'kłamcą' ;) ) podaje, że u mnie (Gdańsk) będa bardzo cacy warunki obserwacyjne przez całą noc! :)

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

W tej chwili wróciłem z pooglądania sobie Księżyca i Saturna. Niemal bezchmurne niebo, idealna przejrzystość powietrza, seeing taki "deczko pływający", ale to, co dziś widać na Księżycu zdarza się b. rzadko. Może to po części sprawka UO ortho, ale z szaleńczą przyjemnością "wypalałem" sobie oko ;)

A teraz... do łóżeczka. Życzę extra wrażeń z zakrycia. Wstaję b. wcześnie i mam kilkaset km do pokonania.

Jadę po sprzęciory, więc jestem "usprawiedliwiony" B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo żyleta, jak narazie sprawdza się dla mnie dobry scenariusz z ICM-u mam nadzieje że tak dotrzyma do zakrycia.

Teleskop już się chłodzi od ładnych paru godzin, wystawiłem kiedy jeszcze lało na potęge. To się musi udać ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu zgłasza się Gdańsk. Księżyc i Saturn już od jakiegoś czasu są w polu widzenia 32 mm okularu ( 31 razy powiększenia, około 1,5 stopnia pola). Zbliżają się do siebie w niecnych zamiarach.

 

Pod 110 razami Saturn pokazuje (prócz Tytana) jeszcze dwa swoje Księżyce, Rheę i od czasu do czasu Dione.

 

Cudny widok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Poznan.

 

Przy 220x w okularze widok przepiekny. Poswiata od Ksiezyca niszczy nieco kontrast, ale i tak widok nieporownywalny ze stackiem avi.

 

Od polnocy idzie tyraliera chmur i obawiam sie, ze dojdzie akurat na zakrycie :burza:

 

Szybki stack z 500 klatek avi (Mak 127):

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

To ta tyraliera ktora widze na polnocy...

 

Jesli jest az tak zle to ide spac.

Czlowiek tyle czeka, zarywa noc, a chmury przychodza dokladnie na zakrycie...

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My czekamy, LukiW sie modli bo Adaś z dobsem sie pod dach przeniesie w 10 sekund, a ja z tą artylerią to kiepsko...

 

Nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!! Ewakuacja Ewakuacja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Z zachodu przyszły "niskie czarnuchy" Total Sky Eclipce normalnie......................

Edytowane przez Łukasz Wojtyniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
My czekamy, LukiW sie modli bo Adaś z dobsem sie pod dach przeniesie w 10 sekund, a ja z tą artylerią to kiepsko...

 

Walcie w projekcji poki jest co :)

 

Ja mam teraz ladne halo dookola Ksiezyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.