Skocz do zawartości

Zakrycie Saturna przez Księżyc


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

W Poznaniowie tez ladniutko ale jak sie chmurki nie rozejda to pewnie akurat jakas wejdzie jak bedzie zakrycie.

 

Jezeli cos moze sie zepsuc to napewno sie zepsuje.

Po slicznym wieczorze i ladnej czesci nocy niebo zaslalo sie jednolita powloka nieprzezroczystych chmur.

Swoja droga to ciekawe, ze na zakrycie Saturna poluje juz bez mala 10 lat i jeszcze zadnego mi sie nie udalo zobaczyc.

Ktos mnie musi bardzo nie lubic :szczerbaty:

 

@@@@@@@@@@@@###############$$$$$$$$$$$$$$%%%%%%%%%%%%%%&&&&&&&&& - a tutaj tak szczerze napisalem co mnie na sercu lezy.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAKRYCIE

SATURNA przez KSIĘŻYC

 

2 Marzec 2007

Gliwice dziękują chmurom za to że były w tym momencie gdzie indziej.

 

 

 

Pierwszy raz widziałem to zjawisko tak dokładnie - od zbliżania się Satruna do tarczy Księżyca, poprzez pierwszy kontakt, widoczną tylko część planety z pierścieniem aż do całkowitego zniknięcia :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nikt mi czystego nieba nie zabral :).

 

Pare moich pseudo fotek ;) :

 

sat006gf9.th.jpg

 

sat013yz6.th.jpg

 

sat017jq4.th.jpg

 

sat024hm6.th.jpg

 

sat026fv1.th.jpg

 

Canon A400 + Skylux 70/700 + K20mm

 

Pewnie mnie zaraz zjecie za te fotki..., coz... okularowo lepszych nie potrafie :).

 

Pozdrawiam

Lejcyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc niby widać, a właściwie rozmazaną plamę, i całe niebo w cirrusach, wilgoć straszna, ze zjawiska nici :burza::angry::burza: . A około 2.00 jeszcze była pogoda. No i po zakryciu <_< .

 

 

Ale avatarek Ci to rekompensuje :).

U mnie po zakryciu Lysy dziwnie zmienil kolor, na taki jakby byl podczas zacmienia, a teraz przyszly chmurwy :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja to widziałem znacznie lepiej niż na zdjęciu Jacka. Teraz spokojnie czekam na odkrycie. Wprawdzie przy jasnym brzegu, ale przejrzystość powietrza mam wporzo, niebo nie jest bardzo jasne wokół Księżyca, tak więc jestem dobrej myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście dane mi było zobaczyć odkrycie!! Yes yes yes w skali kosmicznej! Efekt 3D rodem z filmów s-f, gdzie kosmiczny krążownik atakuje planetę i niecnie (oraz taktycznie) ukrywa się za księżycem planety, żeby w ostatniej chwili wyskoczyć i cap!! ;D Tak właśnie widziałem owe odkrycie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2.44 bezchmurnie. Później nadciągnęła kawaleria czarnych chmurwisk zakrywając niemal cale niebo. jednak postanowiłem zostać i obserwować przez gdzieniegdzie pokazujące się dziury najeżdżające na Księżyc. Przez sekundę zobaczyłem pierwszy kontakt a później już tylko ciemność :szczerbaty: Chmury zgęstniały nie przepuszczając światła. Jednak cieszę się że w ogóle coś widziałem. No to do maja, oby następnym razem aura była bardziej życzliwa. :sunsmiley:

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie leje

ide spać....

Ja czuwałem i się opłaciło. Przetarło się na chwilę tuż przed zakryciem, więc zdołałem cyknąć kilka fotek, a samo najlepsze oglądałem wizualnie. Fakt że do ostatniej chwili chmury się trzymały i padało co raz, więc o wynoszeniu teleskopu na balkon nie było mowy, dlatego pozostało mi focić i patrzeć przez mniejszy podręczny sprzęt, czyli nie zastąpione MTO11CA, który oparłem o ramę okna. Jasność powierzchniowa Saturna była wyraźnie mniejsza i przy Księzycu wyglądał zgaszony jak przez filtr księżycowy. W czasie zakrywania Saturna Księzyc znalazł się idealnie w luce między pasmami chmur, powietrze było czyste i pięknie to było widać nawet przy małym powiększeniu=56x. Saturn jak widać był zakrywany mniej więcej wzdłuż osi obrotu, więc trwało to kilkadzisiąt sekund zaledwie. Na odkrycie nie liczyłem, bo znowu chmury zgęstniały.

 

MTO11CA, 350D, ISO400, exp. 0.0125sek.

IMG_5272b.JPG

IMG_5272c.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o i opłaciło się :rolleyes:

świetne zdjęcia lemarcu, co prawda nie oddadzą tego niesamowitego poczucia przestrzeni, głębi, jak własnooczne obserwacje, więc śpiochy i malkontenci, albo po prostu pechowcy, niech żałują straconej okazji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna fotka nie odda głębi i tej magii kosmosu. Uważam jednak, że prezentowane fotki są naprawdę niezłe! A fotka od Tomusia wręcz niesamowita jak na projekcję okularową!

 

 

Jodłowskich warunków!

 

ps. u mnie były chmury, więc tylko tak mogę zobaczyć co się działo w niebiosach! :D

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.