Skocz do zawartości

Zakrycie Saturna przez Księżyc


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

ech........, łezka w oku się kręci...ech..... Zdjęcia fajne, gratulki :) a filmik na chwilę pozwolił mi zapomnieć, że ledwo zipię, powiem wiecej czuję sie zdrowszy:icon_smile: , wczułem się w klimat........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można np tak skonfigurować aby można było mieć czas ze stacji DCF77 w okienku z webkamerki TouCama i to nagrac na avika??

 

Gdzie można dostać odbiornik sygnału ze stacji DCF77 i jaki to jest koszt mniej więcej (widziałem jakąś stronkę aby go samemu wykonać ale jestem zielony w tych sprawach)

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to wyszło Adam. Trochę szkoda, że odkrycia nie zarejestrowałeś w całości. Ale i tak dobrze, że nam się ta złączka nie odkręciła do końca bo by było.... :)

 

Trzeba powiedzieć, że zjawisko takie robi niesamowite wrażenie. Ja jestem zadowolony w 100 procentach, na czas zakrycia niebo nad trójmiastem się wyklarowało i pozwoliło w spokoju obserwować. Do tych co mieli pogodowego pecha albo zaspali - nie przejmujcie się, druga szansa już w maju :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można np tak skonfigurować aby można było mieć czas ze stacji DCF77 w okienku z webkamerki TouCama i to nagrac na avika??

 

Gdzie można dostać odbiornik sygnału ze stacji DCF77 i jaki to jest koszt mniej więcej (widziałem jakąś stronkę aby go samemu wykonać ale jestem zielony w tych sprawach)

 

Czy może mi ktoć pomóc i odpowiedzieć na moje pytanka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoć pomóc i odpowiedzieć na moje pytanka

 

Nie ma dobrej metody, metoda nagrywania takich zjawisk celem czasowania za pomocą kamerek internetowych ze względu na kompresję i gubienie klatek nie jest praktykowane.

 

Co do DCFa to zależy o co Ci chodzi czy chcesz mieć zwykły zegarek, którego wskazania są korygowane sygnałem wzorca czy chcesz mieć sprzęt zakryciowy w oparciu o który chcesz zacząć wykonywać obserwacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dobrej metody, metoda nagrywania takich zjawisk celem czasowania za pomocą kamerek internetowych ze względu na kompresję i gubienie klatek nie jest praktykowane.

 

Co do DCFa to zależy o co Ci chodzi czy chcesz mieć zwykły zegarek, którego wskazania są korygowane sygnałem wzorca czy chcesz mieć sprzęt zakryciowy w oparciu o który chcesz zacząć wykonywać obserwacje?

 

W takim razie powiedz mi jaką metodą najlepiej jest uwiecznić takie zjawisko aby miało to naukowy aspekt.

 

Oczywiście chce mieć sprzęt zakryciowy w oparciu o który chciałbym wykonywać obserwacje, na początek jakieś skromne minimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie powiedz mi jaką metodą najlepiej jest uwiecznić takie zjawisko aby miało to naukowy aspekt.

 

Oczywiście chce mieć sprzęt zakryciowy w oparciu o który chciałbym wykonywać obserwacje, na początek jakieś skromne minimum

 

Zakrycie Saturna nie ma niestety aspektu naukowego. Czasy kontaktów są tak mało obiektywne i trudne do odczytania, że nie raportuje się tego do stosownych instytucji. Ma to natomiast ogromne znaczenie dydaktyczne i kontrolne (wykrywanie grubych błędów - ale teraz o takie trudno).

Do obserwacji zakryć gwiazd przez wszelkiego typu obiekty wystarczy odpowiednio dostosowany stoper i stosowny zegar DCF więcej tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=190331

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie Saturna nie ma niestety aspektu naukowego. Czasy kontaktów są tak mało obiektywne i trudne do odczytania, że nie raportuje się tego do stosownych instytucji. Ma to natomiast ogromne znaczenie dydaktyczne i kontrolne (wykrywanie grubych błędów - ale teraz o takie trudno).

Do obserwacji zakryć gwiazd przez wszelkiego typu obiekty wystarczy odpowiednio dostosowany stoper i stosowny zegar DCF więcej tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=190331

 

Wyczytałem że koszt insertera to ok. 600zł ale na początek to by mi wystarczył narazie stoper i zegar wzorcowy, ale nie wiem czy to musi być jakiś konkretny model stopera ,może coś z allegro, a jak nie to gdzie można zaopatrzzyć sie w ten cały sprzęt. Jaka jest minimalna potrzebna apertura czy celestron 114/900 może już posłużyć do rejestracji zjawisk zakryciowych.

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie wykonać ze zdjęć Pawła Maksyma dwie animacje - zakrycia i odkrycia Saturna. Wyszło trochę nieudolnie, ale mam nadzieję, że pokazuje co trzeba.

 

Zakrycie:

zakrycie_uszastego.gif

 

Odkrycie:

odkrycie_uszastego.gif

 

Pozdrawiam :Beer:

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale nie wiem czy to musi być jakiś konkretny model stopera ,może coś z allegro.

 

Kamil, ja posiadam dokladnie ten:

http://allegro.pl/item173825376_stoper_60_...paragon_fv.html i sprawuje sie idealnie.

 

Jaka jest minimalna potrzebna apertura czy celestron 114/900 może już posłużyć do rejestracji zjawisk zakryciowych.

 

Ja uzywam Skyluxa 70/700 i wykonalem juz nim wiele zjawisk centralnych, o brzegowych nie mowiac. Wiec C 114/900 wystarczy Ci puki co w zupelnosci :).

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.