Skocz do zawartości

Zakrycie Saturna przez Księżyc


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie dziura w chmurach przyszła w najodpowiedniejszym momencie :D Jeszcze o trzeciej nic nie wskazywało, że tak będzie, ale jakieś 5 minut przed zakryciem Księżyc wyjrzał zza chmur na kilka minut.

 

Ledwo zdążyłem rozstawić Taurusa. Widok był niesamowity - to najpiękniejsze zjawisko jakie udało mi się do tej pory zobaczyć na własne oczy :helo:

 

Poczekałem jeszcze na moment odkrycia i miałem połowiczne szczęście. Księżyc pokazał się zaledwie na kilkanaście sekund - Saturn dopiero zaczynał się wyłaniać zza naszego satelity. Później były już tylko chmury :burza:

 

W planach były też fotki, ale było za mało czasu. Dlatego gratuluję wszystkim, którym udało się uwiecznić to piękne zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwatorium z tarczą, mam zjawisko nagrane na CCD z DCF no i kupę fot...

Pozdro

Paweł Maksym

 

Zapomniałeś dodać, że filmowałeś przy ogniskowej 1000 mililitrów :szczerbaty:

Poza tym: Fantastyczna noc :banan: , dużo emocji, to moje pierwsze zakrycie planetarne (wstyd przyznać.....)

Mam nadzieje, że zaćmienie wyjdzie podobnie pięknie :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Toruniu pięknie było widać. Niestety u mnie ostre przeziębienie i oglądałem całe zjawisko przez szybę. Nawet trochę ponagrywałem filmików. Niestety przez tę szybę ostrość nie za bardzo wyszła. Wstawiam animację zakrycia, mam nadzieję, że nikt nie umrze ze śmiechu. Mój syn w każdym razie miał problem, żeby rozpoznać Saturna. Ale gdyby ustawić to w normalnym miejscu i dobrze podkręcić ostrość, to kto wie, może nawet widać byłoby pierścienie wyraźnie. :szczerbaty: Filmik robiony ToUcamem 840 przez ETX-70 i barlowa 3x.

ms.gif

Oczywiście mam dłuższą sekwencję "podchodzenia do lądowania", ale się nie mieści w limicie załączników. Robiłem też nieprzepalony Księżyc. Pewnie jakbym się postarał, to by wyszedł i Księżyc i Saturn, ale łapy mi się trzęsły i szkoda mi było Saturna zgubić w szumie.

PS. A jak wyglądało to na żywca w Toruniu, popatrzcie na fotki Michała W. http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=9792.25 :notworthy:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie całkowite zachmurzenie ;/. Przeglądałem wszystkie zdjęcia i są na prawdę bardzo dobre. Dla mnie nie liczy się jedynie jakość zdjęcia lecz zaobserwowanie i sfocenie zjawiska :). Ja nie miałem takiej możliwości i bardzo żałuję. Matka Natura nie dała mi szansy.

 

Pozdrawiam, Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie widzialem tego zjawiska. Jestem chory i z gorączką przespałem całą noc.

więc śpiochy i malkontenci, albo po prostu pechowcy, niech żałują straconej okazji.
Żałuje bardzo, ale siła wyższa mnie powstrzymała. Patrzyłem na zdjęcia satelitarne z nocy i w tym okresie, najpradopodobniej było u mnie zachmurzenie 100%, także tym się pocieszam.

 

PS. Wszyscy, którzy nie widzieli tego zakrycia, niech się nie martwią za bardzo. Za około 2,5 miesiąca będzie druga taka okazja. 22 maja 2007 r. wystapi jeszcze raz takie zjawisko. W maju powinny być o wiele lepsze warunki, więc życze powodzenia sobie i wszystkim, którzy go dzisiaj nie widzieli.

 

Tutaj jeszcze jedna fotka w wykonaniu Pete Lawrence --> :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się co nieco udało.

Wróciłem do domu padnięty na maxa o drugiej w nocy,

ale się zawziąłem na zrobienie chociaż momentu zakrycia.

Nic ładnego na razie nie wyciągłem. Musiałem agresywnie obrabiać osobno księżyc i osobno saturna.

Coś tam widać, ale założenie korektora ogniskowej x0.5 nie było dobrym pomysłem. Cóż... Za późno! :Boink:

Pozdrawiam :Beer:

 

sat003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

pełna gotowość od 2.30

bezchmurne niebo

ustawiam montaż

nadciągają chmury

godz. 2.48 pstrykam fotki próbne

pełne zachmurzenie

sprzątam montaż

idę spać

 

oto efekcik ze zbliżenia

celestron c6n, canon 300d, iso 800, Tv 1/200, ognisko główne

 

saturn1.jpg

 

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Pawle ładna sesyjka tego malucha. Ja niestety miałem pełne zakrycie ale nieba, nawet małej dziurki nie było. :szczerbaty:

 

Raz jeszcze napiszesz/powiesz Panie a będziesz biegł do sklepu po bombonierkę lub coś mocniejszego na przeprosiny... :D:lol::szczerbaty:

 

Paweł jestem

 

Pozdr

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie Paweł!Ja nie miałem okazji pstrykac.Widac bylo Ksiezyc,ale przez grube cirrusy,czy co tam jeszcze,tak ze sie nawet nie rozstawilem ze sprzetem:(

 

Ile razy wspomnisz o meniscasie,to przypominaja mi sie moje poczatki z astrofoto,tez mialem przyjemnosc z tym instrumentem.Teraz mam krotszy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te Wasze relacje i zdjęcia oglądam... i jestem załamany, bo na zakrycie zaspałem, a potem to już tylko chmury były :Boink:

 

Gratulacje dla Wszystkich którym się powiodło :)

 

 

Arturze,

 

odsypiać najlepiej po udanej obserwacji. Wypróbowałem wczoraj !

Mailem wysyłam Ci jedno z naszych zdjęć, nieco skorygowane kolorystycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.