Skocz do zawartości

Pomoc w zakupie pierwszego teleskopu


Tomek88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zaczynam dopiero swoją przygodę z astronomią i chciałbym w końcu zakupić pierwszy teleskop. Niestety nie wiem zbyt wiele o parametrach teleskopów, a dokładniej na co przekładają się poszczególne parametry podczas obserwacji (krótko mówiąc - co można zobaczyć przez różne teleskopy). Nie chcę decydować się na zakup w ciemno dlatego też prosiłbym osoby z Lublina (okolic) o pomoc. Chciałbym mieć jakiś przegląd jeśli chodzi o sprzęt.

Studiuję w Lublinie tak więc jestem często 'dostępny' w okolicach miasteczka akademickiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Od jakiegoś czasu interesuję się astronomią i w końcu postanowiłem kupić pierwszy teleskop. Jako, że nie znam się zbyt dobrze na parametrach, proszę was o pomoc w zakupie. Dobrze by było pogadać z kimś kto się zna sprzęcie więc jeśli ktoś jest z Lublina to proszę o kontakt na PW. A teraz trochę informacji:

 

Miejsce obserwacji: mieszkam na wsi (dużo przestrzeni, niebo ciemne :D )

Co chcę obserwować: Księżyc, planety, Słońce, komety i inne zjawiska okresowe tego typu (DS nie stawiam na pierwszy plan, choć fajnie było by popatrzeć)

Mobilność: nie musi być mobilny (przynajmniej żeby dało się go przewieść w samochodzie na jakieś okazjonalne obserwacje)

Rozmiary, waga: j.w.

Cena: ~600-700 zł

 

Pytania:

Czy EQ2 trzęsie aż tak tragicznie i jest ąż tak awaryjny (jeśli ktoś ma takowy prosiłbym o opinie)?

Czy AZ3 jest jakąś alternatywą dla EQ2?

Na co powinienem się nastawić: refraktor czy reflektor?

Czy można coś wybrać z tego? (Jeśli ktoś posiada jeden z niżej wymienionych teleskopów prosiłbym o kontakt na PW).

Sky-Watcher (Synta) SK709EQ2

Sky-Watcher (Synta) SK909AZ3

Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2

Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Pierwsze co mi się nasuwa, to pytanie, dlaczego DS nie stawiasz na pierwszym miejscu. Nastawiając się na te obserwacje, które wymieniłeś, ryzykujesz sporą "monotematyczność" i okresowe braki ciekawych obiektów na niebie. Np. teraz w zasięgu tak małych teleskopów, które wymieniłeś, masz Wenus, Jowisza i Saturna. A DSy są zawsze- i jest ich "od groma", jeśli dysponujesz odpowiednim sprzętem do ich obserwacji. Ja nie wymienię obrazu gromad kulistych na rzecz nawet Jowisza (wyjątkiem jest Saturn ;)).

Myślę, że jednak Newton jest w twoich warunkach najbardziej uniwersalny.

Jak widzisz w mojej stopce, mam tam wymienione Newtony 200, 170 i 130. Na podstawie tego, co w nich widzę, wydaje mi się, że minimalną aperturą do uzyskania prawdziwego zadowolenia z obserwacji jest 150 mm. Spróbuj do tego podejść tak- jeśli masz naprawdę tak fajnie, jak piszesz - przyjrzyj się 6-calowej Syncie na Dobsonie, jako sprzętowi uniwersalnemu. Miałbyś na początek coś, czym da sie polukać wszystko, co wymieniłeś, a zobaczysz już sporo DSów. Do nauki nieba nie widzę nic odpowiedniejszego... Mając taki teleskop, możesz zbierać na coś zdecydowanie planetarnego- Maczka, refraktor itd.

Oczywiście, jak najbardziej warto zacisnąć zęby i pasa - i zebrać na tą słynną 8-calówkę Synty.

 

Te teleskopy, które wymieniłeś, przy Dobsonach Synty oznaczają prawdziwe zmarnowanie znakomitych warunków do obserwacji :D

 

EQ2 nie będzie trząść, jeśli powiesisz na nim mały, lekki i kompaktowy teleskop- choćby Maka. Do refraktorka 90 mm, czy Newtona 130 - odradzałbym. Montaż azymutalny jest OK, tyle, że lepiej przyjrzyj się innym opcjom.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS też jak najbardziej są fajne. Ale jeśli nastawię się na planety i Księżyc to jaka będzie strata jakości obrazu DSów? Albo na odwrót? Jeśli obraz Księżyca i planet w sprzęcie przystosowanym do DSów był by nie za wiele gorszy to mógłbym przecież kupić coś do DeepSky. Po prostu nie mam przeglądu w różnych sprzętach.

Edytowane przez Velik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Synta 6" będzie o tyle uniwersalna, że dobrze pokaże wszystko. Ma światłosiłę f/8- planety wyjdą OK, a lustro 150 - da niezłe obrazy DS. Koszt- 700 zł... ech jak dołożysz do "ósemki"- będziesz miał "pełnosprawniejszy" sprzęcior. W ośmiocalówce planety robią wrażenie! A wszystko co mniejsze wymięka do DS :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o EQ2 to wszystko zależy co na nim jest powieszone. Już jakiś czas obserwuję niebo Firstscopem 114/900 i mogę ci powiedzieć, że z perspektywy początkującego obserwatora - jak dla mnie montaż EQ2 do obserwacji wizualnych spokojnie wystarcza. Montaż wygląda tak samo jak ten na tym Sky-Watcher 130/900 do którego umieściłeś link. Tuba w FS jest długa i waży 3kg, gdy się dobrze wszystko poskręca i wyważy to jest OK. Tylko naprawde DOBRZE POSKRĘCAĆ. Przy większych podmuchach wiatru obraz trochę drga ale szybko się uspokaja, zresztą trzeba sobie uświadomić, że na solidny montaż trzeba wydać przynajmniej 1000zł... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Velik- dla pewności napisz jeszcze, jakie masz warunki obserwacyjne. Jeśli możesz obserwować blisko domu- i nie masz dużo większych możliwości finansowych- sugeruję którąś z Synt na Dobsonie.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło domu mam dobre warunki, ciemne niebo (jedynie od wschodu mała łuna od Lublina - 30km), mam blisko do szkolnego boiska tartanowego tak więc jest się gdzie rozłożyć na dużej i równej przestrzeni. Wiedziałem, że dużo osób poleci mi Syntę 8" ale na razie to dla mnie większy wydatek. Wiem, że do 600zł można dołożyć 300 i kupić coś lepszego, ale tak można w nieskończoność :D . Nie oczekuję po sprzęcie, że będę mógł np. wyliczyć wszystkie księżyce Saturna, wystarczy mi by dostrzec np. pierścienie Saturna, pasy na Jowiszu, może bieguny Marsa, jakąś kometę, planetoidę itp. Po prostu chciałbym kupić coś takiego żeby posiedzieć z kimś ;) razem i pooglądać niebo ^_^ .

 

Jeśli miałbym już coś kupywać to coś w tych przedziałach cenowych (jak niżej) bo co do telepów za 700zł to racja, można dołożyć do Synty 8" :D .

Sky-Watcher (Synta) SK709EQ2

Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2

 

Dlatego chciałbym się zorientować co 'potrafią' takie teleskopy. A z czasem, oczywiście można zainwestować w lepszy sprzęt.

Edytowane przez Velik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(jedynie od wschodu mała łuna od Lublina - 30km)

 

Jeśli na wschodzie masz małą łunę od oddalonego o 30km Lublina, to mieszkasz około 30km na zachód od Lublina, w okolicach Kurowa, Nałęczowa lub Bełżyc. :icon_idea: Więc może w stopce napisałbyś dokładniej skąd... :rolleyes: Przed nami się nie ukryjesz. :ph34r:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W profilu mam Lublin bo studiuję w Lublinie i teraz tam mieszkam :D . No ale nie ma sprawy. Już uzupełniem stopkę :P .

 

Od razu lepiej. :icon_biggrin: I już wiemy, że masz blisko do ruin zamku Esterki, brązowego Prusa na ławeczce w parku zdrojowym i kilometrów wąwozów lessowych, że o czynnej kuźni o rzut kamieniem nie wspomnę B) . Zazdroszczę Ci tych klimatów; 10lat temu też tak miałem...

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kuźni to jakieś 7 rzutów by było :lol: . A tak przy okazji to zapraszam jak co roku w drugi weekend lipca na Ogólnopolskie Spotkania Kowali :D . No ale wróćmy do moich pytań.

 

Refraktor: Sky-Watcher (Synta) SK709EQ2

 

Czy reflektor: Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2

Edytowane przez Velik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale wróćmy do moich pytań.

 

Refraktor: Sky-Watcher (Synta) SK709EQ2

 

Czy reflektor: Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2

 

No to wracając do pytań. Jeśli przymierzasz się do refraktora 70mm to już chyba lepszy będzie Lidlowy. Jest jaśniejszy f/10, ma sztywniejszy montaż i zostają Ci dwie stówki w kieszeni na następne astrozakupy. A jakość obrazów - potrafi zaskoczyć (oczywiście na plus).

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti, czytałem już ten dział, i temat REFRAKTOR CZY REFLEKTOR też <_< . Chciałem tylko zaptyać ludzi o zdanie co do tych dwóch teleskopów (właściwie to już jeden został Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2). Nie znam się tak dobrze na sprzęcie, wiec dla Ciebie może to być wałkowanie banałów w kółko. Po prostu chciałem żeby ktoś mi pomógł :huh: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :D . Gadam właśnie z Michau, on ma Synte 114/900. Oglądałem jego zdjęcia na stronie http://www.michalstawicki.republika.pl i muszę przyznać, że fajnie wyglądają. Dla mnie, czyli osoby która nie miała kontaktu ze sprzętem typu telep takie obrazy były by wystarczające. Myślę, że trochę czasu zajęło by mi poznanie nieba i działania teleskopów. Dlatego chyba skłaniałbym się ku Syncie 114/900. Ale chciałbym poznać też opinie innych co do tego typu sprzętu. Wiem, że dla osoby posiadającej np. Syntę 8" jest to krok w tył ale ja zaczynam od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zdjęcia znacznie odbiegają od tego co zobaczysz w okularze. Nie ma co porównywać obrazu z okularu z obrazem naświetlanym ileś tam sekund/ minut i obrabianym na komputerze.

 

Już Ci na czacie pisałem, że jak masz takie warunki jakie masz, to najlepszy wybór na początek to sprzęt na montażu Dobsona. Oszczędność na montażu paralaktycznym zrekompensuje Ci większe lustro - lepsza rozdzielczość.

 

No chyba, że montaż Dobsona i idea ręcznego orientowania teleskopu nie wchodzi w grę ;) Od 114/900 na EQ2 sam zaczynałem - to dobry zestaw na początek ale trzeba dokupić dodatkowo elektryczne prowadzenie (inaczej mija się to z celem) i można robić webkamerką takie ładne fotki jak Michau :)

 

pozdr

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Velik, witaj sąsiedzie... Odpowiem na Twoje pytanie, skoro zignorowałeś podpowiedzi kolegów: ZAPOMNIJ o tych teleskopikach na EQ2. W Twoim przypadku to zdecydowana strata pieniędzy -ten montaż [mam solidniejszy EQ3-2, więc wiem] z ledwością wystarczy pod tak małe teleskopy i nie nadaje się pod nic większego. O astrofoto na nim tym bardziej można zapomnieć. Poza tym przy obecnych cenach i przy Twoich warunkach obserwacyjnych [niebo za miastem, brak koniecznosci jeżdżenia ze sprzętem] ładowanie się w tak mały teleskop jest TOTALNYM nieporozumieniem. Jeśli nie masz najmniejszych możliwości dozbierania na Syntę 8", bierz tę 6-ciocalową. Będzie to sprzęt całkowicie uniwersalny jeśli chodzi o planety i DS. Bez paralaktyka też da się obserwować planety, natomiast zbyt małym teleskopem nie dostrzeżesz zbyt wiele nawet na najdoskonalszym montażu para. On tylko ułatwia obserwację przy dużym powiększeniu, nic więcej.

Do planet istotna jest konstrukcja optyki teleskopu, a zaraz potem jego apertura [średnica]. Dlatego z różnych względów preferowane są teleskopy długoogniskowe [o małej światłosile]. Zależność ta dotyczy zarówno refraktorów jak i reflektorów, choć w niektórych aspektach z zupełnie odmiennych powodów.

DS-y -tu liczy się niemal wyłącznie apertura teleskopu, dlatego tak wszyscy pieją nad tą Syntą 8", bo to najtańszy dobrej jakości 200mm teleskop na rynku.

6" [czyli 150mm] będzie miało b. dobra aperturę jeśli chodzi o planety, do DS-ów jest to tylko minimum przyzwoitości -sam mam 130mm Newtona, ale F/5, słabo nadającego sie do planet -a i tak na planetach taki refraktorek 70mm/900 leży przy nim na wznak i kwiczy. Do DS brakuje mi trochę apertury, oj brakuje... Choć coś tam można nim zobaczyć.

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałem, że kupuję EQ2, po prostu rzuciłem hasło :D . Jarek, trochę mi rozjaśniłeś sytuację ;) . Dzięki za radę. Widzę, że jednak Synta 8" króluje więc trzeba będzie poszukać kogoś w okolicy z Syntą i obrejrzeć w akcji ten sprzęt. A podpowiedzi jak najbardziej nie ignoruję, w końcu po to założyłem temat :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem posiadaczem Skyluxa (refraktor 70/700 na EQ2), którego kupiłem za 400zł w lubelskim Lidlu.

Jeśli znajdziesz w okolicy posiadacza Synty, mógłbyś porównać obrazy dawane przez obydwa teleskopy.

Różnica na korzyść Synty jest naprawdę duża.

Mam także teleskop 270/1300, który jednak nie jest odpowiednikiem Synty 8", a raczej 10".

 

Poza tym zapraszam na zebrania PTMA, które odbywają się w piątki co dwa tygodnie na UMCS w Lublinie.

Tam można się dowiedzieć wiele na temat sprzętu astronomicznego, pytając o doświadczenia członków PTMA.

Dokładniejsze informacje znajdziesz TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Sien pomelełem- karzdymó śe zdaży :szczerbaty:

Palóh mi óćknoł z 8 na 7 zwyczjanie

 

P.S. Nie będę dawał tłumaczenia na polski- to, że z "8 na 7" każdy skuma :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też jestem początkującym posiadaczem teleskopu. Mam Soligora MT-800, którego kupiłem po okazyjnej cenie (1300 zl) i jak narazie jestem bardzo zadowolony. Wszystko zależy pewnie od tego jakimi dysponujesz funduszami na zakup, do czego chcesz używać danego sprzętu i skąd chcesz obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.