Skocz do zawartości

Nowy programik do analizy zdjęć


Rekomendowane odpowiedzi

Z listy widać, że większość nowych to gwiazdy ok. 10 mag więc raczej trudno je zauważyć nawet mając dobry atlas. Sądzę zatem, że tutaj astrofotografia z AFĄ ma pole do popisu. Nie jestem specjalistą z ewolucji gwiazd więc nie znam odpowiedzi na frapujące pytanie: czy nie obserwujemy gwiazd nowych słabszych od 11-12 (z pojedyńczymi wyjątkami) bo

1. taka jest natura tych gwiazd, że wzrost jasności w trakcie wybuchu w połączeniu z odległością najdalszych gwiazd naszej galaktyki których nie zasłania nam pyłowa i mgławicowa materia galaktyczna i ich wielkością absolutną przed wybuchem daje właśnie ~12 mag w trakcie wybuchu

2. czy też po prostu sposób obserwacji dotychczas stosowany na to nie pozwałał.

 

Jeżeli prawdziwy jest punkt 2 to widzę tu duże szanse na odkrycie takich obiektów przy pomocy AFY. Program naprawdę daje niezły efekt przy zastosowaniu trybu graficznego "zakrywania". Znikają wszystkie gwiazdy, zdjęcie robi się całe czarne z wyjątkiem jakiegoś jednego punktu gdy uchwyciliśmy w nim gwiazdę nową. Proszę wypróbować na swoich zdjęciach, np. nanosząc na nich jedną białą kropkę w dowolnym miejscu. Niknąc wśród setek gwiazd, po obróbce w programie zaczyna "jarzyć" w oczy samotnie stojąc na czarnym tle zdjęcia.

 

Życzę każdemu czytelnikowi tego wątku aby jego nazwisko znalazło się na liście do ktorej kolega Limax podał link.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękowania dla Sumasa - płytki doszły. Mam w ten sposób komplet danych. Występują w nich jeszcze w pewnych miejscach problemy które opisałem w najdłuższym z postów w tej dyskusji, ale jakoś je przebrnę. Zatem niedługo pełna wersja programu dostępna na DVD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam pytanie....

 

Jeśli program odkryje już nową gwiazdę lub planetoidę to w jaki sposób to zakomunikuje ?? Bo nie działa to chyba na tej zasadzie, że przeglądmy zdjęcie z lasem opisów które ( jak na zdjęciu M42 sumasa ) sa zupełnie nie czytelne....w poszukiwaniu... no własnie czego ??

 

Poza tym ta czytelność w określonych zakresach chyba ma jednak trochę senu - rozszerza możliwości programu o nowe funkcjonalności - może on zacząć tym sposobem służyć do bardziej zautomatyzowanego opisywania zdjęć ( np do celów czysto edukacyjnych ), do określania zasięgu swojej kamerki itp...Więc jeśli to nie jest jakiś duży problem to zdecydowanie dodałbym możliwość wybierania zakresów jasności. Nigdy nie wiadomo do czego taki program jeszcze zostanie użyty...

Kolejny problem o którym była już mowa to wielkość czcionki...czy jej kolor.... jeśli to nie problem to przydałaby sie możlwość sterowania wielkością napsiów ( albo przynajmniej zmniejszenia tych które są teraz - są po prostu lekko za duże )

 

Program ten, mimo, że w chwili obecnej nie będzie mi służyl do poszukiwania nowych gwiazd ( moja kamerka robi wiecej hotpixeli niż gwiazd na zdjeciu ), to jednak bardzo mnie interesuje....po prostu fajnie jest sobie przebadać swoje zdjęcie....

 

No i na koniec wyrazy uznania dla twórcy.... brawo..... żałuje, że nie przyczyniłem sie do akcji ściągania katalogów ( a miałem możliwości )...

 

Pozdrawiam.

FS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jeśli program odkryje już nową gwiazdę lub planetoidę to w jaki sposób to zakomunikuje ??

Jak zasłonisz gwiazdy z katalogu to zostaną ci tylko nowe i planetki.

 

A jak użyjesz opcji zakrywania planetoid to zostaną ci same gwiazdy nowe (albo może jakieś mniej lub bardziej regularne zmienne które w minimum jasności są słabsze niż 21 mag i nie zostały uchwycone na przeglądach nieba).

 

Program nie odkrywa gwiazd nowych ani nowych planetoid. To by było za proste. On tylko eliminuje obiekty znane nauce, pozostawiając na zdjęciu te nie znane które dzięki temu od razu rzucają się w oczy. Oczywiście można wstawić w program procedurę która automatycznie wykrywa wszystkie jasne punkty pozostawione na zdjęciu po operacji eliminacji znanych obiektów i tylko wyświetla komunikat: "Znaleziono nowy obiekt na współrzędnych ...". Szczerze mówiąc mam taki plan - plan automatycznego przeszukiwania nieba z automatyczną analizą zdjęć - ale to już zbyt skomplikowane (bo wybitnie uzależnione ad używanego sprzętu - montażu, kamery) aby było udostępniane w formie gotowego programu dla każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program w wersji 1.0 oraz - co najważniejsze - baza obiektów 20 mag do niego, ukończone!

 

Wypalam płytki aby je przesłać osobom które się zgłosiły. Wszystkie sugestie co do działania programu zostana uwzględnione w następnych wersjach, trzeba było na jakimś etapie powiedzieć sobie "dość" i udostępnić aktualną wersję bo inaczej to mógłbym poprawiać program bez końca i nigdy go nie uznać za ukończonego.

 

Zapraszam do pobrania na www.brych.com.pl/astronomia.html plików podstawowych a bardziej ambitnych zapraszam do składania zapotrzebowania na płytkę DVD z bazą 20 mag.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dzięki Piotr za przeslanie płytki!

 

Udało mi się dokonać analizy pierwszegio zdjęcia!

W załaczeniu fotka z planetoida Arequipa. Fotka została zrobiona 2007/05/02 o 00:09 UT.

Generalnie, trzeba powiedzieć, że porgram pracuje dość płynnie, choć dla szybkiej obsługi danych przydałoby się:

- pracować bezpośrednio na fitsach. Konwertowanie do BPM jest upierdliwe i czasochłonne.

- do programiku według mnie powinno się wpisywac wspólrzędne środka zdjęcia, a on powienien automatycznie porównywac zdjęcie z katalogiem, biorąc pod uwagę skalę fotki, czyli ogniskową i wielkość chipu, pixela.

Jeżeli ktoś chciałby się zająć poważnie szukaniem obiektów, to praca musiałaby byc bardziej automatyczna, ponieważ obróbka jedengo zdjęcia zajmuje trochę czasu, a przy pracach odkrywczych tych zdjęć trzebaby robić na kopy!

Przy okazji wyskakuje mi błąd typu "brak pliku U083252.dat". Tych plików według programu brakuje więcej. Tak się dzieje chyba wtedy jak włączę identyfikację gwiazd z USNO.

 

Generalnie programik jest bardzo przyjemny. Gratuluję Piotr stworzenia wspanialego narzędzie dla astromaniaków :D Mam nadzieję, że będziesz rozwijał ten programik !!!!

 

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skopiowałeś ten program na HDD?

i wypakowałeś pliki katalogu USNO do folderu dysk:\ścieżka_dostępu\afa\USNO ?

na płycie one są w postaci archiwum, żeby były dostępne dla programu, muszą być wypakowane

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff, jeszcze nigdy nie miałem tylu plików jednym katalogu :D

Nooo teraz program nie pyta o żadne pliki ! Jeszcze jedna drobna uwaga - byloby super jakby można było cofnąć wcześniejszy ruch, albo wyczyścić zdjęcie do innego opisu. Przykładowo jak się pomylę i wgram gwiazdy do 18 mag, to zdjęcie zapełnia sie cyferakmi, literkami i staje się nieczytelne. Jeżeli chce teraz to naprawić i wgrać zdjęcia tylko do 14 mag, to muszę od początku wgrać zdjecie, wskazać gwiazdy.... czyli przechodzić całą procedurę od początku.

 

 

 

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Uwaga: Od pewnego czasu udostępniam na swoim serwerze częściowo pełną wersje tego programu

Jeśli będzie potrzeba mogę wstawić wersje do +18 mag.

 

http://www.astrocd.pl/index.php?id=12&id2=&kat=1 (do +16 mag, 339MB)

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.