Skocz do zawartości

Nowy programik do analizy zdjęć


Rekomendowane odpowiedzi

Gość JacekPala

Tyle, że to jest 80 GB danych i wątpie, żeby ktoś to udostępniał przez FTP.

Opis jest np. tutaj.

 

Jeżeli to możliwe to prosiłbym o katalog USNO-B1.0 gdyż jest to jedyny spotkany przeze mnie katalog o którym autorzy piszą: The USNO-B1.0 is believed to provide all-sky coverage, completeness down to V = 21. Natomiast o wesji A1.0 i A2.0 nie ma już takiej informacji. W tej sytuacji wersja B jest jedynym katalogiem jaki zaspokoił by wymagania tego programu. Problemem jest fakt, że zajmuje on trochę miejsca na dyskach. Koszty poniosę, a osoba która mi pomoże dostanie jako pierwsza każdą nową wersję programu.

 

Jedyny dostęp do katalogu USNO-B1 mam poprzez http://www.nofs.navy.mil/data/fchpix/ ale to stanowczo za kiepski dostęp jak na potrzeby AFA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę w Delphi ale programista ze mnie kiepski (znam tylko podstawy). Nad FITS'em popracuję. Ale to że FITS ma miejsce na dane potrzebne do orientacji zdjęcia to nic nie daje, jeżeli danych tych ktoś nie wprowadzi. Jeżeli ktoś robi sobie fotkę np. Canonem przymocowanym do montażu zwykłego teleskopu to i tak nie zna wystarczająco dokładnych współrzędnych środka zdjęcia. Program AFA jest pomyślany dla takich właśnie amatorów - profesjonaliści mają swoje narzędzia. W tej chwili najbardziej mnie pasjonuje implementacja w programie katalogu USNO bo to jest podstawa do wykrywania gwiazd nowych. Planuję rozszerzenie pomocniczej bazy danych gwiazd odniesienia z YBSC na np. Hipparcosa. Na pewno oprócz ok. 1000 gwiazd które obecnie są opisywane po symbolach (a nie tylko po jasnościach) dorzucę opisywanie każdej gwiazdy po numerze USNO. Ale to wszystko w swoim (wolnym) czasie.

 

 

Piotrze,

 

Zgodzę się z Jackiem, że obsługa FITS-ów jest absolutnie potrzebna. Jest też

o tyle rekomendowana ze względu, jak także wspomniał Jacek, że FITS w

nagłówku zawiera wszystkie potrzebne dane takie jak: współrzędne, kąt

pozycyjny (orientację) zdjęcia, skalę, dane kamery itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę w Delphi ale programista ze mnie kiepski (znam tylko podstawy). Nad FITS'em popracuję. Ale to że

 

Sprawdź pod:

 

http://www.astrosurf.com/astropc/cartes/sources/

 

patrz na Catalog.dll. Jest tam kod źródłowy tej biblioteki w Delphi.

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APEL do wszystkich forumowiczów zainteresowanych tematem!

 

Wszystkich forumowiczów zainteresowanych powstaniem programu analizującego zdjęcia pod kątem znajdowania gwiazd nowych i innych obiektów, a także powstaniem programów generujących kompletne mapy nieba do 21 mag proszę o pomoc w uzyskaniu katalogu USNO-B1.0

 

Problemem do pokonania jest ściągnięcie >40GB z internetu. Łącze jakie posiadam poradzi sobie z tym w przeciągu pół roku ciągłej pracy (dzień i noc o ile nie wystąpią kłopoty). Rozwiązaniem jest podzielenie pracy na kilka(naście) osób posiadających szybkie łącza (1MB i więcej) i nagrywarki DVD które wzieły by na siebie po kawałku roboty, nagrały z zebranego materiału płytkę DVD i wysłały ją do mnie. Ja z zebranego materiału wyssam najpotrzebniejsze informacje i stworzę bazę danych która zmieści się na 1 płycie DVD co pozwoli na łatwą i szeroką dystrybucję oprogramowania. Oczywiście wszyscy którzy włączą się do akcji oprogramowanie stworzone na tej podstawie dostaną jako pierwsi wraz z całą utworzoną bazą danych.

 

Jak już uczynni koledzy podali, baza znajduje się pod adresem:

http://badc.lamost.org/archives/cats/bincats/USNO_B1.0/

Jest tam 180 katalogów (000 do 179) zawierające po 10 plików po zazwyczaj 23-29MB każdy. Tylko skrajne katalogi (<020 i >160) zawierają pliki istotnie mniejsze.

 

Jeżeli podzielić by to na 14 w miarę równych części (po 2-3 GB, zmieści się na 1 DVD) to wyjdzie:

1. część - katalogi od 000-029

2. część - katalogi od 030-039

3. część - katalogi od 040-049

4. część - katalogi od 050-059

5. część - katalogi od 060-069

6. część - katalogi od 070-079

7. część - katalogi od 080-089

8. część - katalogi od 090-099

9. część - katalogi od 100-109

10. część - katalogi od 110-119

11. część - katalogi od 120-129

12. część - katalogi od 130-139

13. część - katalogi od 140-149

14. część - katalogi od 150-179

 

Zatem proszę wszystkich chętnych i mających odpowiednie możliwości do zarezerwowania sobie wybranej części, poinformowania o tym na forum aby działania się nie pokrywały, ściągnięcie danych i przesłanie takiej płytki na adres Piotr Brych, ul. Palestyńska 8/5, 03-321 Warszawa.

 

No to jak? Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

jestem pierwszy - no to chyba wezme 000-039 ! (dwie pierwsze rubryki)

 

Pozdrawiam !

 

ps. też testuje program, myślę że za jakiś moment będę miał kilka uwag, ogólnie cieszą mnie takie inicjatywy !

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się tym bardziej, że to na kolegi pięknym zdjęciu plejad z 15.12.2006 testowałem na początku swój program i cieszyłem się gdy program wykrył na nim podłużny ślad planetoidy 2027-Shen Guo, który wyraźnie odbiegał kształtem od obrazów gwiazd (co jest dowodem na dość długi czas pomiędzy pierwszą a ostatnią ekspozycją składową zdjęcia).

 

mk.JPG

 

jestem pierwszy - no to chyba wezme 000-039 ! (dwie pierwsze rubryki)

 

Pozdrawiam !

 

ps. też testuje program, myślę że za jakiś moment będę miał kilka uwag, ogólnie cieszą mnie takie inicjatywy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

dokładnie to zdjęcie chciałem pokazać :) :)

 

no to w sumie od razu napisze co mnie "boli" - w zasadzie na razie miałem dwa problemy.

1. Program nie chciał przyjąć bitmapy 3072px - trzeba było ją zmniejszyć do 3000px.

2. (wiąże się z bazą gwiazd) przy wskazaniu gwiazdy spoza katalogu - wklepując jej współrzędne ręcznie, zaznaczone obrazy gwiazd są delikatnie przesunięte. Być może popełniam jakiś błąd przy wpisywaniu.

 

Marzeniem by było gdyby program oczywiście wskazywał potencjalne obiekty których nie ma w katalogu, rozumiem że w tą stronę dąży.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także testuję program. Mam kilka pytań.

 

Gdzie jest baza danych planetoid ? Jak ją uaktualnić ? Czy oprócz planetoid można zaimplementować także komety ?

Piotrze, dobrze by było by zaznaczać też można było gwiazdy nie od 8 mag i słabsze ale powiedzmy od 3-4 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. U mnie program przyjął bez problemu bitmapę 50MB o rozmiarze 4800x3756 full kolor - jeżeli problem będzie występował u innych użytkowników to będę musiał go rozważyć. W Twoim przypadku to chyba jakieś problemy z wielkością RAMu, nie znam parametrów Twojego komputera.

 

2. Powinno być wszystko w porządku. Ja też w wielu przypadkach wklepywałem ręcznie współrzędne z katalogu i wszystko chodziło precyzyjnie. Np. zdjęcie M51 parę odpowiedzi wyżej było na ręcznie wprowadzonych współrzędnych bo żadnej gwiazdy HR nie było na zdjęciu. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę aby współrzędne gwiazd były na epokę J2000. Mikroskopijne różnice mogą wynikać z ruchów własnych gwiazd, znacznie większe rozbieżności wynikną gdy:

- nieprecyzyjnie wskaże się gwiazdy orientacyjne (trzeba kliknąć w sam środek gwiazdy)

- odległości pomiędzy gwiazdami orientacyjnymi są małe w stosunku do całego zdjęcia (np <10%) wtedy błąd jednego pixela rozrasta się do 10 px w obszarach zdjęcia dalego od gwiazd orientacyjnych

- przy zdjęciach obejmujących większe obszary nieba (>5 deg) występują zniekształcenia bardzo duże dla obszarów odległych od gwiazd orientacyjnych.

 

Program ma na celu wskazywać:

- obiekty poszukiwane których współrzędne lub nazwę znamy

- obiekty nie istniejące w katalogach a obecne na zdjęciu

 

pozdrawiam

 

 

dokładnie to zdjęcie chciałem pokazać :) :)

 

no to w sumie od razu napisze co mnie "boli" - w zasadzie na razie miałem dwa problemy.

1. Program nie chciał przyjąć bitmapy 3072px - trzeba było ją zmniejszyć do 3000px.

2. (wiąże się z bazą gwiazd) przy wskazaniu gwiazdy spoza katalogu - wklepując jej współrzędne ręcznie, zaznaczone obrazy gwiazd są delikatnie przesunięte. Być może popełniam jakiś błąd przy wpisywaniu.

 

Marzeniem by było gdyby program oczywiście wskazywał potencjalne obiekty których nie ma w katalogu, rozumiem że w tą stronę dąży.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baza danych planetoid jest w pliku MP.dat a powstał on przez obróbkę bazy zamieszczonej na ftp://cfa-ftp.harvard.edu/pub/MPCORB/. Aby mieć aktualną bazę trzeba mieć programik który przekształca dostępny tam plik na bazę w formacie obsługiwanym przez AFA. Skoro jest taka potrzeba to programik ten będzie udostępniony razem z AFĄ. Każdy będzie mógł sam sobie ściągnąć z internetu bazę i ją przerobić. O ile MPCORB będzie udostępniało bazę w tym samym formacie w przyszłości.

 

Komety - tak. Bardzo dobry pomysł! Rozbuduję program o tę funkcję.

 

Zaznaczanie tylko gwiazd jasnych (<8 mag) zostało pominięte a to dlatego, że zdjęcia na których występują tylko gwiazdy jasne to zdjęcia szerokich obszarów nieba - a takie nie są obsługiwane przez program bo występują tu duże zniekształcenia w odwzorowaniu nieba na płaskim zdjęciu. Jasne gwiazdy są oznaczane ale razem ze slabymi. Może przesunę granice do 6 mag ale niżej nie ma sensu.

 

pozdrawiam

 

Także testuję program. Mam kilka pytań.

 

Gdzie jest baza danych planetoid ? Jak ją uaktualnić ? Czy oprócz planetoid można zaimplementować także komety ?

Piotrze, dobrze by było by zaznaczać też można było gwiazdy nie od 8 mag i słabsze ale powiedzmy od 3-4 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APEL do wszystkich forumowiczów zainteresowanych tematem!

 

Wszystkich forumowiczów zainteresowanych powstaniem programu analizującego zdjęcia pod kątem znajdowania gwiazd nowych i innych obiektów, a także powstaniem programów generujących kompletne mapy nieba do 21 mag proszę o pomoc w uzyskaniu katalogu USNO-B1.0

....

 

Jak już uczynni koledzy podali, baza znajduje się pod adresem:

http://badc.lamost.org/archives/cats/bincats/USNO_B1.0/

Jest tam 180 katalogów (000 do 179) zawierające po 10 plików po zazwyczaj 23-29MB każdy. Tylko skrajne katalogi (<020 i >160) zawierają pliki istotnie mniejsze.

 

Jeżeli podzielić by to na 14 w miarę równych części (po 2-3 GB, zmieści się na 1 DVD) to wyjdzie:

1. część - katalogi od 000-029

2. część - katalogi od 030-039

3. część - katalogi od 040-049

4. część - katalogi od 050-059

5. część - katalogi od 060-069

6. część - katalogi od 070-079

7. część - katalogi od 080-089

8. część - katalogi od 090-099

9. część - katalogi od 100-109

10. część - katalogi od 110-119

11. część - katalogi od 120-129

12. część - katalogi od 130-139

13. część - katalogi od 140-149

14. część - katalogi od 150-179

 

Zatem proszę wszystkich chętnych i mających odpowiednie możliwości do zarezerwowania sobie wybranej części, poinformowania o tym na forum aby działania się nie pokrywały, ściągnięcie danych i przesłanie takiej płytki na adres Piotr Brych, ul. Palestyńska 8/5, 03-321 Warszawa.

 

No to jak? Pomożecie?

 

ba! pytanie :rolleyes:

a gdzieś, kiedyś już to słyszałem :szczerbaty:

 

ale poważnie już, to lista wygląda tak:

 

1. część - katalogi od 000-029 - kaluzny_m

2. część - katalogi od 030-039 - kaluzny_m

3. część - katalogi od 040-049 - mario2005

4. część - katalogi od 050-059 - mario2005

5. część - katalogi od 060-069 - GrzegorzP

6. część - katalogi od 070-079 - KrzysztofZ

7. część - katalogi od 080-089 - KrzysztofZ

:dobrze: 8. część - katalogi od 090-099 - sumas ale bez pliku U0917.bin

9. część - katalogi od 100-109 - sumas

10. część - katalogi od 110-119

11. część - katalogi od 120-129

12. część - katalogi od 130-139

13. część - katalogi od 140-149

14. część - katalogi od 150-179 - Piotr Brych

 

jak nie będzie chętnych, to pociągne do końca, mam 4mbitowe łącze

serwer jest dość szybki ok. 150KB/s

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba już się już zbiesił, bo zdaje się serwer padł, bo podaje komunikat error = 10054 - sieć nieosiągalna

chociaż wygląda na to, że niektóre pliki są uszkodzone i generują takie komunikaty

narazie zassałem ok. 460MB

----

37plików 867MB

plik U0917.bin wygląda na uszkodzony :(

----

73pliki 1,65GB

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.