Skocz do zawartości

Nowy programik do analizy zdjęć


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za informacje, ale są one dla mnie ciemną magią - nic nie jestem w stanie z tego wydusić przy mojej cienkiej wiedzy. Jeżeli już idziemy tym tropem, to jest sensowne napisać programik który po odpaleniu (przy załączonym internecie) tworzy autmatycznie na dysku pliki ze ściągniętymi danymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisanie takiego programiku nie jest jakimś wyzwaniem, ale w mojej opinii java słabo nadaje się do tworzenia takich programów w heterogenicznym środowisku uruchomieniowym, ponieważ do tak drobnej rzeczy trzebaby dystrybuować cały java runtime, aby umożliwić uruchomienie podprocesu do utworzenia pliku, a to już trochę przerost formy nad treścią.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chętnych zapraszam i oczekuję na opinie, sugestie...

Przejrzałem chyba cały wątek, ale jesli coś po kimś powtarzam to przepraszam.

Zatem:

-w oknie Orientacji przydałoby się aby dwuklik, na danej gwieździe z listy, aktualizował pole z Rektascencją i Deklinacją bez potrzeby ręcznego przepisywania tych danych.

-przydała by też się chyba opcja do odwracania zdjęcia, albo przynajmniej współrzędnych na zdjęciu (to akurat można elegancko zawrzeć w oknie Orientacji)

 

W sumie jest pozytywnie. Te planetoidy mnie intrygują, nic tylko kupić sobie w końcu jakiś teleskop.

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dwuklik już istnieje. Trzeba kliknąć w wiersz gwiazdy, następnie prawym klawiszem wybrać z menu które się ukaże, czy to ma być pierwsza czy druga gwiazda. I współrzędne zostaną automatycznie przeniesione.

 

Nie rozumiem, co kolega ma na myśli pod pojęciem "odwracanie współrzędnych". Proszę o bliższe wyjaśnienie, bo jak rzecz jest ciekawa, to chętnie umieszczę.

 

NO A TERAZ DAWNO OCZEKIWANA WIADOMOŚĆ!

 

JUŻ JEST!

 

Na mojej stronie jest dostępna nowa wersja afy (oznaczona jako maj 2007). A w niej:

- katalog USNO - wszystkie gwiazdy do 20 mag!

- nowa funkcja rysowania siatki współrzędnych na zdjęciu i nanoszenia skali

 

a także drobne zmiany:

- troszkę inna kolejność wskazywania gwiazd orientacyjnych, najpierw wskazujemy obie gwiazdy na zdjęciu a potem dopiero obu nadajemy współrzędne (uzasadnienie jest raczej programistyczne niż funkcjonalne, ale warto o tym wiedzieć, żeby się nie zdiwić że coś nie chodzi)

- pewne zmiany kosmetyczne w tym określone na ludzi którzy mają pierwszy raz kontakt z programem, np. zabezpieczenia przed wykonaniem operacji w niewłaściwej kolejności (najpierw trzeba przeprowadzić orientację a potem analizę).

 

Zachęcam do pobrania programu i testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy pobieram plik tycho2.zip to pobiera mi się niecały plik, tylko 18,2 MB <_<

Próbowalem 2 razy ale to samo. Oczywiście nie da się tego wyodrębnić ...

 

Sprawdziłem:

- plik ze strony ściągnął się całkowicie i bez problemów

- odzipowując programem który go stworzył (7-Zip) jak i WinZipem nie było żadnych problemów

- wyciągając go windowsowskim "folderem skompresowanym" za pierwszy razem wyrzucił błąd ale ponowne próby (2,3,4) się udały bez żadnych komplikacji (może to był jakiś chwilowy błąd lokalny - robiłem parę rzeczy jednocześnie na komputerze).

 

Jeżeli problem będzie się powtarzał proszę dać znać.

 

PS1. Plik Tycho2.kat jest dokładnie tym samym który występował w 1. wesji programu - jak ktoś wtedy ściągnął to teraz nie musi.

PS2. Plik MP.dat jest zmieniony (uaktualniony) poprzedni też działa ale ten aktualny ma nowsze parametry orbit i parę tysięcy nowych planetoid. Pamiętać jednak należy, że jak się analizuje stare zdjęcia to lepiej używać plików MP.dat utworzonych w zbliżonym czasie jak zdjęcie.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Trzeba kliknąć w wiersz gwiazdy, następnie prawym klawiszem wybrać z menu które się ukaże, czy to ma być pierwsza czy druga gwiazda. I współrzędne zostaną automatycznie przeniesione.

O właśnie, o coś takiego chodziło : )

 

>Nie rozumiem, co kolega ma na myśli pod pojęciem "odwracanie współrzędnych".

W sumie to taki drobiazg. Ktoś miał nieodwrócone zdjęcie z teleskopu, i wrzucił takie do analizy.

Nie wiem czy mi np. kiedykolwiek będzie potrzebne lustrzane odwracanie siatki w programie.

 

- nowa funkcja rysowania siatki współrzędnych na zdjęciu i nanoszenia skali

O to właśnie miałem prosić w dalszej kolejności : ) BARDZO dobrze że jest.

 

 

>Gdy pobieram plik tycho2.zip to pobiera mi się niecały plik, tylko 18,2 MB

U mnie bez problemów, cały plik działa.

 

Fanaberia o której jeszcze myślałem, to narysowanie orbit planetoid i planet znajdujących się na zdjęciu. A skoro już by było rysowanie orbit : ) to na tej linii orbity, małe prostopadłe kreseczki o zdefiniowanym skoku (położenie planetoidy co n-godzin, dni).

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym odwracaniem współrzędnych to już było by przegięcie. Najprościej sprawę rozwiązać uruchamiając windowsowego painta i zrobić w nim lustrzane odbicie zdjęcia.

 

Rysowanie tras planetoid i planet na zdjęciu - czemu nie, ma to pewien sens, choć rzeczywiście to trochę zabawka.

 

W tej chwili ściągam resztę plików USNO z internetu bo niestety, nie wszyscy co się zadeklarowali, pomogli mi w tym, a ponadto nie mogłem odczytać części plików z jednej płyty.

 

Osoby które przysłały mi pliki proszone są o podanie danych adresowych na które wyślę płytkę z pełną bazą USNO tak jak obiecałem (choć ściągnięcie do końca i przeróbka danych potrwa jeszcze parę dni - jak dobrze pójdzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili to zostało już tylko część nieba południowego a konkretnie:

0070-0109 czyli katalogi 007-010

0150-0389 czyli katalogi 015-038

Jeżeli ktoś chce pomóc to proszę aby zrobił to szybko, bo jak miałbym czekać to sam będę ściągać dalej.

 

No ale przede wszystkim oczekuję na jakieś opinie, gromy, narzekania i marudzenia o działaniu i sensowności programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ściągnę te pliki Piotrze (zostało jakieś 240 plików) może do rana da radę?

 

a sam program po prostu rewelacja :notworthy:

 

tak dla sprawdzenia załadowałem Plejady sprzed dwóch lat: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=9565&hl=

a to rezultat:

 

plejady_AFA.jpg

 

nawet by mi do głowy nie przyszło ileż to obiektów było wtedy w kadrze :)

 

do obsługi trochę trzeba się przyzwyczaić, ale manual wyjaśnia wszystko

może jeszcze taka prośba, jakby się dało definiować wielkość czcionek opisu

ale program jest genialny, wielkie dzięki Piotrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>No ale przede wszystkim oczekuję na jakieś opinie, gromy, narzekania i marudzenia o działaniu i sensowności programu.

No to znowu ja : )

Z powodu mojego wrodzonego lenistwa monituję o możliwość wczytywania .jpg z aparatu, jest tam precyzyjna informacja o czasie zrobienia zdjęcia, co oszczędzi szukania i wklepywania tej informacji.

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili to zostało już tylko część nieba południowego a konkretnie:

0070-0109 czyli katalogi 007-010

0150-0389 czyli katalogi 015-038

Jeżeli ktoś chce pomóc to proszę aby zrobił to szybko, bo jak miałbym czekać to sam będę ściągać dalej.

...

 

do rana ściągnąłem od 0070 do ok. 0210 (to jakieś 1,3giga)

zostało jeszcze ok. 180 plików, więc myślę, że do wieczora ściągnie się całość

 

 

 

jeszcze taki mały ból, po zdefiniowaniu siatki, nie można już wrócić do innych ustawień, siatka wyświetlana jest w wybranym najbardziej "gęstym" układzie

 

jest jeszcze problem z opisem, że jeżeli obiekt znajduje się przy prawej krawędzi kadru, to opis nie mieści się wtedy na zdjęciu, ale zapewne ciężko będzie zapanować nad tą kontrolką, żeby opisy mieściły się wewnątrz ekranu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udzielam hurtem odpowiedzi na ostatnio poruszone problemy:

 

- Na prv dostałem sugestię, żeby dołączyć do programu bazę DS - nie widzę żadnego problemu a pomysł taki kołatał mi się w głowie już wcześniej ale chciałem jak najszybciej zakończyć program w wersji do której dążyłem (czyli gwiazdy do 20 mag). Dołączenie bazy DS nastąpi mam nadzieję bardzo szybko o czym poinformuję wszystkich chętnych. Kwestia wyboru katalogów - na pewno NGC+IC, dla galaktyk dam Paturela (PGC) i już mamy kilkaset tysięcy galaktyk załatwione, trochę gorzej z mgławicami, tutaj oczekuję na sugestie jakie katalogi dostępne elektronicznie proponujecie zastosować - powinny informować przynajmniej o położeniu i wielkości obiektu, przydatna była by też jasność. A tak nawiasem: w katalogu USNO słabe i małe, gwiazdopodobne galaktyki są już ujęte, ale w bazie USNO używanej przez program nie ma tego rozgraniczenia (gwiazda-galaktyka, na razie) i galaktyki nie są opisywane po nazwach typowych dla DS a jedynie numerem USNO. Ale obiecuję, że to się zmieni.

 

> jeszcze taki mały ból, po zdefiniowaniu siatki, nie można już wrócić do innych ustawień, siatka wyświetlana jest w wybranym najbardziej "gęstym" układzie

 

Zapewne chodzi o fakt, że raz narysowana siatka nie znika i próba zmniejszenia jej gęstości nie jest widoczna bo stare gęste linie pozostają. Na razie rozwiązaniem tego problemu jest powtórne załadowanie zdjęcia - tylko tyle. Dane orientacyjne i wszystkie ustawienia się nie resetują. Tak więc jak się uzna, że rysunki naniesione przez program są nie takie jak oczekujemy, należy zrobić jeszcze raz "Plik - otwórz obraz" i odpalić ponownie rysowanie siatki (JUŻ BEZ PROCEDURY ORIENTACJI).

 

> jest jeszcze problem z opisem, że jeżeli obiekt znajduje się przy prawej krawędzi kadru, to opis nie mieści się wtedy na zdjęciu, ale zapewne ciężko będzie zapanować nad tą kontrolką, żeby opisy mieściły się wewnątrz ekranu

 

To prawda, jest to taki efekt estetyczny, do ktorego dochodzi jeszcze jeden podobny - jeżeli na samej krawędzi znajduje się obraz jakiegoś obiektu której środek wypada 0,00001 pixela poza zdjęciem, to ten obiekt mimo że w połowie widoczny (np. gwiazda która nie zostawia śladów wielkości 1 px a większe) nie będzie opisany bo dla programu leży poza zdjęciem. W problemie o jakim mówiłeś sprawa jest następująca: Np. w trybie graficznym "same opisy" opis jest lokowany dokładnie i zawsze w tej samej pozycji dla danej grupy obiektów względem samego obiektu. Np. opis planetoidy zawsze jest tak umieszczony, że sama planetoida znajduje się na jego lewym górnym rogu. Gdy opis jest ucinany to próba jego przemieszczenia powoduje utratę tej właściwości i nie wiadomo, na co wskazuje opis. Trzeba by rysować jakieś strzałki a to się kłóci z wybranym trybem graficznym. Tak więc nie będzie to łatwe, nie tylko programistycznie, ale może w przyszłości się zrobi.

 

> monituję o możliwość wczytywania .jpg z aparatu, jest tam precyzyjna informacja o czasie zrobienia zdjęcia

 

To dla mnie nowa informacja, że w JPG jest zapisany moment zrobienia zdjęcia. Ale skoro tak jest to można by z tego skorzystać. Z JPG (jak i każdym innym skompresowanym formatem) jest problem bo trzeba użyć specjalnych bibliotek programistycznych lub znać jego strukturę wewnętrzną (co do bajtu) aby się nim posługiwać co jest dla mnie pewnym bólem (wszak jestem programistą amatorem i to początkującym). Natomiast przyznaję rację, że tryb czytania JPG (jak i FITS, GIF i PNG) jest dla tego programu wysoce wskazany i zapewne się tym zajmę. Na razie w razie potrzeby analizy jakiegoś zdjęcia przerabiam je w paincie na bmp i problem z głowy.

 

> regulacja wielkości czcionki opisu

 

Rzecz jak najbardziej słuszna a obecnie niedostępna. Nie tylko wielkość czcionki ale i jej kolor powinien być zmieniany (jak i kolor siatki współrzędnych) bo przecież zdjęcia nie zawsze są czarne (np. negatywy). Będzie taka opcja.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>To dla mnie nowa informacja, że w JPG jest zapisany moment zrobienia zdjęcia.

Nie będę się wymądrzać w temacie dla mnie mało zbadanym. Napiszę tylko, że EXIF został wprowadzony przez producentów aparatów, jest to po prostu JPG wyposażony w dodatkowe tagi przechowujące wszystkie informacje o zdjęciu i aparacie jakie można sobie tylko zamarzyć.

 

Polecam kompleksowe opracowanie (tam są też linki do gotowców czytających metadane z pliku):

http://en.wikipedia.org/wiki/Exif

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak można jeszcze ponarzekać, to Piotrze przydała by się jakaś lepsza obsługa dużych plików,

chodzi mi o rozdzielczość zdjęć, które nie mieszczą sie na ekranie, program wyświetla zdjęcie pixel w pixel, czyli 100%, jeżeli rozdzielczość zdjęcia jest większa niż rozdzielczość monitora pojawiają sie paski przewijania

ale może jakaś łapka by się przydała?

może zoom najlepiej pod kółkiem myszy ( ale równie dobrze może być +- z klawiatury numerycznej)

noi sam kształt kursora, teraz jest standardowy wskaźnik myszy, ale gdyby kursor miał kształt krzyża celowniczego można by było dokładniej orientować gwiazdki

 

i jeszcze taki mały przykładzik

M42_crop_AFA.jpg

a mały bo to crop większej całości

 

 

--edit--

 

i jeszcze taki drobiazg; jakby była inna domyślna nazwa zapisywanego pliku, zamiast "obraz.bmp"

to np. "nazwa_oryginalnego zdjęcia_AFA.bmp" albo coś w tym stylu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Piotrze, ale to są katalogi które Ci wysłałem i to już naprawdę dawno temu (na dwóch płytach DVD) od 001 - 0039, czy jest problem z otwarciem płyt, czy też moja ulubiona firma jak zwykle dała d... ?

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o rany, dopiero po wgraniu katalogu USNO-B1 widać co ten program potrafi :wow:

 

obraz20mag_res.jpg obraz20mag_crop.jpg

resize i crop

 

a w zasadzie nic nie widać, tak ogromna ilość obiektów :blink:

 

właśnie Piotrze, może w takim razie, przydałoby się w trochę inny sposób zaznaczać, które gwiazdy o danej jasności mają być wyświetlane, bo teraz jest tak, że mamy do wyboru:

 

- jaśniejsze od 6 mag

- jaśniejsze od 7 mag

-

itd.

- jaśniejsze od 20 mag - czyli wszystkie

 

a jakby się dało zrobić jakąś listę zakresu jasności

 

- > 6 mag

- 6-7 mag

- 7-8 mag

-

itd .. do

- 19-20 mag

 

i przy każdym ptaszek - czy mają być wyświetlane czy nie,

w ten sposób, może łatwiej by było nad tym ogromem wyświetlanych danych zapanować?

 

 

-----

a ściągać jeszcze nie skończyło

zostało jakieś 83 pliki,

mam już 198 (to jakieś 3,6GB)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, ale to są katalogi które Ci wysłałem i to już naprawdę dawno temu (na dwóch płytach DVD) od 001 - 0039, czy jest problem z otwarciem płyt, czy też moja ulubiona firma jak zwykle dała d... ?

 

Najprawdopodobniej list Twój do mnie nie dotarł. Pokłońmy się głęboko Poczcie Polskiej albo innemu stosownemu dostarczycielowi przesyłek. Trudno. Ale nie zapomnił przesłać danych na prv. Płytka Ci się należy.

 

A teraz o spostrzeżeniach kolegi Sumasa.

Zrobić taką funkcję jest rzeczą prostą tylko zastanawiam się czy jest tego sens albowiem:

1. gwiazd od np. 15.00 do 15.99 jest i tak 2x więcej niż wszystkich gwiazd do 14.99. Zatem ilość obiektów wyświetlanych (tylko od 15.00 do 15.99) będzie tylko o 1/3 mniejsza od ilości obiektów obecnie wyświetlanych przy ustawieniu "wszystkie jaśniejsze od 16" a więc przejrzystości to nie wniesie.

2. co dawało by takie ustawienie aby nie zaznaczać gwiazd jaśniejszych a zaznaczać tylko te z pewnego przedziału? W poszukiwaniu gwiazd nowych to by raczej nie pomogło.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam coś nie tak w systemie. Pobrałem program do pobierania plików i udało mi się ściągnąć ów katalog Tycho2. Przepraszam za zamieszanie!

 

-----------

Więc zainstalowałem sobie program i dochodzę do dość dziwnego wniosku ... dlaczego warto używać tego programu ? Czy posiadacze Guide z bazą planetoid bedą chcieli posługiwać się AFĄ ?

 

Bo gdy załadowałem wybrane zdjęcie to wskazałem pierwszą gwiazdę, potem drugą a potem ... no właśnie, uruchomiłem Guide i wyszukałem ów gwiazdy by pobrać ich współrzędne. Dalej już wiadomo jak ...

 

... więc po co mam robic tą samą robotę skoro Guide też wyświetli planetoidy tyle że w swoim programie a nie na zdjęciu ? Czy to tu tkwi "siła" programu, w rysowaniu bezpośrednio na zdjęciu ?

 

 

Sam już niewiem co o tym wszystkim myśleć. Zastanówcie się co robicie by w AFA wpisać współrzędne lub nazwy dwóch gwiazd ?

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

Zrobić taką funkcję jest rzeczą prostą tylko zastanawiam się czy jest tego sens albowiem:

1. gwiazd od np. 15.00 do 15.99 jest i tak 2x więcej niż wszystkich gwiazd do 14.99. Zatem ilość obiektów wyświetlanych (tylko od 15.00 do 15.99) będzie tylko o 1/3 mniejsza od ilości obiektów obecnie wyświetlanych przy ustawieniu "wszystkie jaśniejsze od 16" a więc przejrzystości to nie wniesie.

2. co dawało by takie ustawienie aby nie zaznaczać gwiazd jaśniejszych a zaznaczać tylko te z pewnego przedziału? W poszukiwaniu gwiazd nowych to by raczej nie pomogło.

 

wiesz, chodziło by głównie o jakąś bardziej czytelną formę wyświetlanych obiektów, jasne gwiazdki do stwierdzenia czy program prawidłowo zaznaczył obiekty, a poszczególne zakresy do określenia zasięgu

 

a wreszcie udało mi się ściągnąć te brakujące katalogi

razem to 280 plików (6,2 giga)

wyślę pewnie w poniedziałek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to tu tkwi "siła" programu, w rysowaniu bezpośrednio na zdjęciu ?

Bo zdjęcie to rzeczywistość - i to na zdjęciu pokazują się gwiazdy nowe a nie w programie typu planetarium. Dlatego warto analizować zdjęcie.

Kolega użył tutaj błędnej interpretacji sensu programu. W programie NIE CHODZI o wyświetlanie planetoid. Planetoidy w programie występują tylko po to, że jak na zdjęciu zobaczymy "gwiazdę" której nie powinno tam być to pierwsze co powinniśmy sprawdzić poszukując gwiazd nowych to to czy czasem nie uchwyciliśmy planetoidy. Jak program wskaże, że to nie planetoida no to wtedy możemy dopiero podejrzewać że to gwiazda nowa. I to jest sens użycia planetoid w programie.

 

Z góry dziękuję za pozostałą część USNO, czekam niecierpliwie.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.