Skocz do zawartości

Szkic Saturna


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ ostatnio 'zakulisowo' się nieco wspominało o szkicach - to ja pozwoliłem sobie przejść od słów do czynów i założyć oddzielny wątek!

 

Wczoraj wieczorkiem wykonałem szkic Władcy Pierścienic, Saturna. Efekt taki jak poniżej:

 

szaturn.07.03.jpg

 

Szkic wykokonany za pomocą achromata C102 (10 cm), okularu LVW 5mm (czyli łączne powiększenie 200x), filtrów Fringe Killer i czasem RG-610 (filtr czerwony). Seeing był calkiem niezły.

 

Wszelkie komentarze wskazane. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Brawo! Brawo!

Cieszę się, że wraca szkic, bo to czysta przyjemność rysowania i oglądania, i wskazówka dla początkujących, czego się spodziewać w okularze!

 

Jodłowskich warunków.

 

ps. Rysunek dobry. Gratuluje warunków na Cassiniego. A tan kawałek cienia na pierścieniach.... MIODZIO !

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dodać, że wczoraj był pierwszy raz, kiedy zauważyłem 'aż tyle' przerwy Cassiniego. Pomógło w tym nakładanie i odkładanie na przemian filtra czerwonego na obraz (coś w rodzaju popularnej techniki jaką się stosuje z filtrem O III).

 

Prócz tego - choć głowy już za to nie dałbym - sądzę, że ta część Saturna, która niebawem była skrywana za pierścieniami miała bardziej szarawy odcień od biało-żółtawej 'większej połowy' ponad pierścieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkic robisz po ciemku czy przy czerwonym świetle?

 

A gdzie w Trójmieście znajdzie się miejsce po ciemku?? ;) Sporo światła rozproszonego w okolicy, więc zwyczajnie wykorzystałem to światło. :P

 

Zrobiłem ten szkic tak, że najpierw się 'napatrzyłem', potem zacząłem szkicować, rozpoczynając od najbardziej 'rzucających się' w oczy, zaznaczając różnymi kreskami i kropkami co tam jest. Potem jeszcze kilka serii 'rzutów' okiem w poszukiwaniu 'smaczków' a na koniec dopiero 'wypełnianie powierzchni'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracie nie napisałeś PODSTAWOWYCH RZECZY !!!

 

po pierwsze nie tylko mnie ciekawi czy to krop czy full zrzut z gałki ocznej?? RESIZE???

primo po drugie - jaką masz rodzielczość??

primo po 3. - ile masz megapixli

no i najwazniejsze czy to jest z odjęciem darków czy nie ??

mógłbyś też napisać jak u ciebie z winietowaniem :blink:

no i kolejna fundamentalna sprawa

JAKIE MASZ CHŁODZENIE ZESTAWU :Beer:

:ha::ha::ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi rysunkami to bardzo dobry pomysł. Można by zrobić nawet podrozdział. Rysunek fajny, chociaż można by było trochę kształt samego pierścienia poprawić.

Ja kiedyś robiłem tylko szkice plam słonecznych, mam tego kilkadziesiąt. No i parę symbolicznych rysunków przedstawiających położenie Księżyców Galileuszowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi rysunkami to bardzo dobry pomysł. Można by zrobić nawet podrozdział. Rysunek fajny, chociaż można by było trochę kształt samego pierścienia poprawić.

 

 

Heh, ja prócz kształtu pierścienia przyczepiłbym się do kształtu samego Saturna, który jest spłaszczony. To też można poprawić.

 

Można również bezszczelnie użyć już 'gotowców' z zarysem kształtu i ustawieniem pierścienia (na rok 2007), jakie można znaleźć choćby na cloudynights.com. I chyba w ta stronę będę zmierzać. W końcu lepiej więcej czasu zaznaczać, co się widzi niż męczyć nad ułożeniem pierścienia (czy też kształtem planety)?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracie nie napisałeś PODSTAWOWYCH RZECZY !!!

 

po pierwsze nie tylko mnie ciekawi czy to krop czy full zrzut z gałki ocznej?? RESIZE???

primo po drugie - jaką masz rodzielczość??

primo po 3. - ile masz megapixli

no i najwazniejsze czy to jest z odjęciem darków czy nie ??

mógłbyś też napisać jak u ciebie z winietowaniem :blink:

 

A ja bym poszedł w drugą stonę:

po pierwsze - jaka twardość ołówka (2B. 3B czy coś jeszcze miększego)?

po drugie - jaki rodzaj papieru - tadycyjny brystol czy coś specjalnego do szkicowania?

po trzecie - czy tą strzałeczką zaznaczyłeś jakąś planetoidkę 14m? :szczerbaty:

Pozdrawiam i czekam na następne szkice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ja prócz kształtu pierścienia przyczepiłbym się do kształtu samego Saturna, który jest spłaszczony. To też można poprawić.

 

Można również bezszczelnie użyć już 'gotowców' z zarysem kształtu i ustawieniem pierścienia (na rok 2007), jakie można znaleźć choćby na cloudynights.com. I chyba w ta stronę będę zmierzać. W końcu lepiej więcej czasu zaznaczać, co się widzi niż męczyć nad ułożeniem pierścienia (czy też kształtem planety)?? :)

 

Można smemu narysować pierścień i sam kształt na podstawie jakiegoś zdjęcia, a potem dorysować wszystkie szczegóły już w czsie obserwacji. Albo narysować całość podczas obserwacji, a potem na podstawie tego narysować drugi juz poprawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym poszedł w drugą stonę:

po pierwsze - jaka twardość ołówka (2B. 3B czy coś jeszcze miększego)?

po drugie - jaki rodzaj papieru - tadycyjny brystol czy coś specjalnego do szkicowania?

po trzecie - czy tą strzałeczką zaznaczyłeś jakąś planetoidkę 14m? :szczerbaty:

Pozdrawiam i czekam na następne szkice.

 

 

2B i HB (do konturowania na pierwszym etapie). Blok techniczny (albo raczej 'techniczny'). Szczałka oznacza kierunek ruchu planety B) (w okularze telepa of korz). Taki ponoć 'obowiązuje' standard (przynajmniej wg m.in. Deep Sky Observer's Guide).

 

Metod i szkół rysowania jest zapewnie wiele. Najlepiej jakąś dobrze 'posiąść' i w tej metodzie robić postępy. A jak widzicie u mnie to sam pociątek... :)

 

Najbardziej czekam na Jowisza - tam ilość farfocli jest naprawdę zdumiewająca! Póki co 'leży' za nisko (i od strony miasta Gdańsk) jak dla mnie, więc wszystko się majta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracie nie napisałeś PODSTAWOWYCH RZECZY !!!

 

po pierwsze nie tylko mnie ciekawi czy to krop czy full zrzut z gałki ocznej?? RESIZE???

primo po drugie - jaką masz rodzielczość??

primo po 3. - ile masz megapixli

no i najwazniejsze czy to jest z odjęciem darków czy nie ??

mógłbyś też napisać jak u ciebie z winietowaniem :blink:

no i kolejna fundamentalna sprawa

JAKIE MASZ CHŁODZENIE ZESTAWU :Beer:

:ha::ha::ha:

 

Musze się pochwalić że też mam taki sprzęcior!!

MegaPixli :

6 mln czułych na kolory (czopków)

100 mln pręcików czułych najmniejsze błyski (precików)

Czułość, nie wiem jak to się ma w luksach, ale żeby zobaczyć błysk potrzeba tylko wykryć 6 fotonów!

Zdjęcia uśrednione w czasie rzeczywistym (co za moc obliczeniowa!) robione co 1/500 sekundy!

Szybkość odbioru 5 fotonów na sekundę (przez jeden pręcik).

Chłodzone i zasilane krwiobiegiem.

Wycenione przez naukowców na 68 mln dolarów.

 

No i co?

Ktoś nadal myśli że w dzisiejszych czasach to obserwacje "oczne" należą do archaizmu?

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny rysun :dobrze:

 

Tarcza bez zastrzeżeń. Widze że zwróciłeś uwagę nawet na pociemnienie przy brzegu tarczy.

Co do pierścieni to polecam użyć szablonów np. tych ze strony ALPO. Sam kiedyś się męczyłem nad odręcznym narysowaniem pierścieni i doszedłem do wniosku nie o to tak naprawdę chodzi. Lepiej skupić się na szczegółach powierzni tarczy i pierścieni.

 

Życzę dalszych sukcesów,

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, to teraz chłopcy poczekajcie chwilke na moje szkice planetek... nie ukrywam, że mam spore zdolności manualne i rysunek to dla mnie niezła rozgrzewka przed malowaniem na płótnie...

 

niech tylko przejda te chmurwy okropniaste...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest używać papieru w kratkę. Taka siatka pomaga złapać proporcje. Ja przynajmniej takiego używam... Przed rysowaniem planetek dobrze jest zrobić sobie cyrklem lub monetą tarczę. Zawsze to potem łatwiej umieszczać szczegóły na już instniejącym owalu.

 

A linka do strony ALPO jest świetny! Nie znałem tej strony. Zawsze strasznie się męczyłem z pierscieniami...

 

 

 

Jodłowskich warunków i miękkiej kreski!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.jpg2.jpg

 

Skany moich rysunków plam słonecznych. Po zeskanowaniu słabo było ołówek widać, więc musiałem przyciemnić trochę i kontrast ustawić, przez to jakieś przebarwienia się zrobiły i jakieś odbicia z drugiej zapisanej strony :szczerbaty: , których normalnie nie widać.

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem dobre. Te dwie grupy z 24 kwietnia też szkicowałem. Ładnie oddałeś szarą otoczkę. To tak właśnie wygląda.

No to czekamy na dobrą pogode i ołówki w dłoń. Tanio, prosto i z uśmiechem. :D

 

 

Ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.