Skocz do zawartości

Szkic Saturna


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze i Forumowiczki!

 

Na naszych oczach się dzieje czyn społeczny! Posty w ruch! Stwórzmy sobie nowy dział! Postępowi amatorscy astronomowie szkicują obiekty niebieskie! Współzawodnictwo! Współprace! Podaj okular!

 

Niech nasze szkice, wykonane choćby pod Przasnyszem,

będą wspaniałe, niczym walka Gołoty z Małyszem!

 

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz kanarkusmaximusie, mówiłem, że się spodoba :)

to co robimy dział? "Astroszkico" :szczerbaty:

trzeba jeszcze tylko 17 chętnych uzbierać,

ABC, kanarkusmaximus i ja jestem za,

kto jeszcze?

 

Qrcze sumas, jeszcze się pytasz? Mnie wojującego przeciwnika kolorowych ..... Mnie się powinno automatem wciągnąć. Niejako z definicji i domyślnie... hahahaha. :D

 

Jeżeli jednak chcesz oficjalnego zgłoszenie, to oto jestem. JESTEM ZA!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanarkusmaximusie, Saturn bardzo fajny. :) Ma wspaniały klimat, przypomina trochę takie starodawne rysunki jakiegoś Galileusza czy Keplera :szczerbaty: Szkoda tylko, że taki kanciasty wyszedł, nachylenie pierścieni też chyba jakieś nie tego...

 

Sam również lubię rysować, bo jednak tylko szkice są w stanie w pełni oddać to, co widzi obserwator. Popełniłem kiedyś taki artykuł o rysowaniu i obserwacjach Saturna. Są do niego dołączone schematy kształtu planety dla różnego nachylenia pierścieni. Dla mnie są one nie zastąpione, ponieważ bardzo trudno jest narysować dwie, współśrodkowe elipsy o odpowiednim nachyleniu.

Oprócz niego na portalu www.astrovision.pl w dziale obserwacje można znaleźć jeszcze kilka moich artykułów na temat rysowania obiektów astronomicznych.

 

Pokażę jeszcze mój rysunek Saturna z ubiegłego roku (w tym sezonie pogoda nie dała mi na razie szansy na dobre obserwacje...):

29___saturn_b.jpg

Osobiście wolę czarne tło na szkicach, bo ono lepiej oddaje widok w okularze. Wolę również, gdy nie jest to tak oczywiste, że jest to szkic. Staram się więc, aby nie było widać śladów ołówka. To oczywiście kwestia gustu, co kto lubi.

 

Zapraszam również do odwiedzenia całej mojej galerii rysunków na stronie www.bemko.republika.pl trzeba wejść w galeria/rysunki. Trochę się już tego uzbierało :D Na stronie jest również nieco stary już artykułu, traktujący dość ogólnie o rysowaniu różnych obiektów astronomicznych: http://www.bemko.republika.pl/atm/rysunki.htm

 

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, Bemko - doskonale zdaję sobie sprawę, że jestem daleko za Toba... :) Ale będę Cie gonić - i kto wie?? może już niebawem - np za 50 lat - Cie dogonię w szkico-materii?? :) Mam skryta nadzieję, że popełnisz jeszcze sporo rysunków, z których będzie można czerpać inspirację! :)

I to prawda z tymi starodawnymi rysunkami - od małego astrodziecka chodziły mi one po głowie!! A czym astronom za młodu nasiąknie...

 

Na podstawie tylko kilku komentarzy jednoznacznie widać, że szkicowanie jest tylko proste w teorii. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej! :)

 

Sam zaś jeszcze nie probowałem zabawy z ciemnym tłem, aczkolwiek niebawem (przy pomocy GIMPa po zeskanowaniu/sfotografowaniu szkicu) chcę spróbować właśnie takiej metody ostatecznego wyglądu szkicu.

 

Tak czy inaczej - Saturn jaki jest - każdy widzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy już szczęśliwe 13 głosów 'za' (lub 14, bo Bemko w swym poście nie napisał wyraźnie, że jest za, ale daję głowę, że jest za!). :)

Oczywiście, że jestem za. Wydawało mi się to tak oczywiste, że nie napisałem. Jak tylko pojawi się nowy dział, to zaraz wrzucę trochę ciekawych linków, które mam uzbierane w ulubionych. :)

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanarkus, Twój rysunek Saturna jest interesujący, może trochę surowy w formie, ale tak jak większość szkiców posiada coś czego nie mają fotografie - każdy szkic oddaje nasze subiektywne odczucie widzianego obiektu, jest osobistym zbiorem naszych własnych spostrzeżeń

Dlatego jestem zwolennikiem robienia szkiców obserwacyjnych, i jeżeli powstanie taki dział, to obiecuję że od czasu do czasu coś tam skrobnę :rolleyes:

 

Kanarkus - aby nabrać wprawy i pewności kreski, polecam robienie szkiców i rysunków - najlepiej

można poprawić technikę rysując kobiece akty ;):D

 

 

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanarkus - aby nabrać wprawy i pewności kreski, polecam robienie szkiców i rysunków - najlepiej

można poprawić technikę rysując kobiece akty ;):D

 

Bardzo dobry pomysł! Od lat (tzn od 2 roku studiów) niczego 'żywego', szczególnie 'zaakconego' nie rysowałem - a rzeczywiście powinienem! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkice Saturna z dnia 2007/03/13. Wykorzystałem gotowe szablony ze ALPO.

Użyte okulary to 9mm PL oraz 6mm PL, filtr niebieski + Synta DOB 1200/200.

Seeing zaznoczono na szkicu.

Przepraszam za ślad palca na dolnym rysunku - wilgoć mnie zaskoczyła. :(

 

P1030777.JPG

 

Ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpp, czy na 'dolnej, mniejszej połowie' Saturna zaznaczyłeś coś w okolicach podbiegunowych (jakieś zaciemnienie?)? Interesuje mnie to to. :)

 

PS. Paluch jest dowodem autentyczności!! ;D

 

Tak. Wczoraj coś tam było widać. Ale dopiero przy 6mm. Podobnie jak przyciemnienie pierścienia po stronie tarzy, oraz na zewnątrz od Cassiniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpp - fajnie, na Twoich szkicach jest wszystko co być powinno, ale popracuj nad tachniką :)

 

Sam, zmobilizowany nowym działem na forum :D w końcu zrobiłem szkic Saturna.

Już wcześniej szukałem do tego okazji ale jak nie chmury to seeing był do niczego, dlatego w tym sezonie to mój pierwszy rysunek Saturna: (mam nadzieje że nie ostatni)

 

9 marca, 21:45, seeing 6/10

Synta + Plossl 10mm(120x), Orto 6mm(200x)

skanuj1.1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksiu! Grejt łobrazek!

 

Mam kilka pytań odnośnie szczegółów, które mnie ciekawią (względem porównania tego z moimi 'wizjami' Saturna):

 

- jak oceniasz intensywność tego pasu (nie pamiętam jak się go określa) chmur - tego najbardziej widocznego?

Moim zdaniem natychmiast się rzuca w oczy i jest znacznie wyraźniejszy (i ciemniejszy) od 'ciemnawej', ekhm 'przestrzeni' między tym pasem a obszarem biegunowym. Z Twego szkicu wynika (albo źle interpretuję), że różnica między nimi nie jest tak wielka...

 

- czy widziałeś może jakąś ciemną 'krechę' (Bemko rzecze i udowadnia, że to pierścień C) na tarczy Saturna?? Jak obserwuje, to jest to to bardziej wyraźne od tego wspomnianego już pasa... :)

 

- czy wydaje się Tobie, że północna, 'mniejsza' półkula ma inny odcień - bardziej szarawy od południowej? Mi się to to wydaje naprawdę często! (choć nie wiem, czy tu nie ma jakiegoś wpływu abberki chromatycznej, mimo,że obserwuje z Fringe Killerem i po drugiej stronie tego nie zauważyłem!).

 

:) czekam na odpowiedzi!

 

Jak widać wyraźnie ze szkiców - Saturn jest taki, jak się go widzi! (czyli są różnice! :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto jak go widziałem. Przerwa Cassiniego widoczna była na całym obwodzie, jak również pierścień C, znacznie ciemniejszy od pozostałych, półprzezroczysty i "miękki" (to jest pewnie ta ciemna "krecha").

Rożnica w odcieniach obu półkul wynika pewnie z nachylenia osi obrotu Saturna i w tej chwili właśnie widzimy (jeszcze) okolice bieguna południowego.

post-924-1173892513_thumb.jpg

Edytowane przez zbigb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.