Jump to content

Saturn z 114/900


Kamil K.
 Share

Recommended Posts

Świeżo ukończony Saturn, cieszy mnie fakt że już na 100% widać Cassiniego jakby nie było to jest lepiej jak przed rokiem.

 

saturn2yr8.jpg

 

Jednocześnie postanowiłem zaszaleć i spróbować złapać księżyce Władcy Pierścieni ale nieststy lub stety złapały się tylko 2 choć wydaje mi się że widać jeszcze Mimasa i Dione

 

saturnmoon1hs0.jpg

 

Pozdrawiam

Kamil

Link to comment
Share on other sites

Ale wczoraj był seeing żyleta :szczerbaty: Saturn w Taurusie 410 to jest TO!!!! Masakra :notworthy:

 

O tak!

Wczoraj mimo mgły seeing był dobry! Cassini lekko i przyjemnie, ba może nawet przerwa Enckego gdzieś tam majaczyła, mimo ustawienia pierścienia? Tarcza z kilkoma pasmami chmur.

Dziwna rzecz, ale Saturn lubi mgłę. A może się mylę....Hmm.

 

 

Ciemnego nieba i pogody ducha!

Edited by mpp
Link to comment
Share on other sites

Nieźle ci to wyszło, naprawde nieźle. Widać i z takim zwykłym sprzętem można sporo zdziałać i zbierać doświadczenia które sie przydadzą po przesiadce na coś większego :).

 

To nie Saturn lubi mgłę tylko dobry seeing pojawia się często w towarzystwie mgły. Zaraz po prześciu frontu może być za to super klar a seeing do bani...

Link to comment
Share on other sites

O tak!

Wczoraj mimo mgły seeing był dobry! Cassini lekko i przyjemnie, ba może nawet przerwa Enckego gdzieś tam majaczyła, mimo ustawienia pierścienia? Tarcza z kilkoma pasmami chmur.

Dziwna rzecz, ale Saturn lubi mgłę. A może się mylę....Hmm.

Ciemnego nieba i pogody ducha!

 

Czyba się nie mylisz bo u mnie przez słabiuteńkie chmurki też był ostatnio całkiem ładny.

Pozdr

Link to comment
Share on other sites

To fakt seeing wczoraj był dobry. Wykorzystałem 800 klatek z filmiku gdzie obraz był płynny i pozbawiony drgań..oby tak zawsze

Nie, nie był dobry. był RE-WE-LA-CYJ-NY :helo: Od ponad roku nie miałem tak stabilnego nieba w Łodzi. W Intesie pokusiłem się o powiększenie 360x (ogniskowa 1800 i X-Cel 5 mm). Po prostu przykleiło mnie do okularu. Nawet przy stosunkowo małym powiększeniu 72x czytelnie widziałem "trio" księżyców tuż obok pierścienia, a Tytan to wręcz "dawał po oczach"

 

Dziś, o ile pogoda dopisze, zaczaję się na galaktyki w Lwie

Edited by Marcin_G
Link to comment
Share on other sites

Hej a ja dzisiaj lukałem na Saturniątko i zauważyłem 4 księżyce, zrobiłem mały szkic i okazało się że to co widziałem to : Tytan , Tethys , Dione , Rhea :) Na okularze 10mm + barlow

Dobraanoc :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.