Skocz do zawartości

Program do obliczania przejść ISS przed Księżycem


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Marku: ktoś wymieniał ten program na grupie dyskusyjnej sci.astro.amateur więc może wystarczy tylko zadanie pytania.

 

Piotrze: znam tą stronkę tak jak 90 % polskich astroamatorów ale tu chodzi nie o obliczanie wszystkich przelotów stacji tylko tych które wypadają na tle tarczy Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien bo nie próbowałem ale za pomocą Guide można policzyć te zjawiska, w ekstrasach jest opcja wyszykiwania złączeń i można też wypluć ich efemerydy dla dowolnego punktu na Ziemi, mając oczywiscie aktualne elementy ISS!!!  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem i znalazłem. Nic lepszego chyba jeszcze nie ma:

 

"Autor: Patrick (patrickathome@email.com)

Temat:Re: ISS and Moon

Grupy dyskusyjne:sci.astro.amateur

Data:2000-11-09 16:14:03 PST

 

> Has anyone every seen the ISS or any large satellite pass in front of

> the moon?

> Is there any software around that might predict such events?

> [i've looked a little and find satellite software, and lunar software,

> but the

> two usually don't seem to talk.]

> These events would happen pretty often if you don't mind travelling a

> few

> miles to get into the "eclipse track".

>

> Since the ISS will eventually be 100 meters or more in size, at 300

> miles

> it would subtend nearly a minute of arc, about the size of Jupiter.

>

> At a range of 300 miles, the ISS moving at 5 miles/second, would move

> about

> 1 degree/second so it would cross the moon in 1/2 second.

> Quick visual peak or video or fast film exposure?

 

The best software to do this (although some might say otherwise) is probably SatSpy 3.0,

one of the many programs for predicting satellite passes.  This program incorporates a

"cone" filter function, and using this I was able to fire up the program and quickly find

that about fourty satellites are making visible transits of the Moon tonight (at my

location), ranging from mag 3 to mag 9.  You can get a free trial version of SatSpy (Fully

funtional for 30 days) at www.satspy.com.  If you find you like it, the registration is 30

bucks, well worth it IMHO."

 

Może ktoś z grupowiczów napisałby taki programik do przewidywania przelotów ISS na tle Księżyca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek wyluzuj i przeczytaj radę w wątku o koncentracji. Masz dziwny sposób pisania na klawiaturze - nie chodzi o szybkość tylko o dokładność - pisać szybko i dobrze człowiek uczy się z każdym wklepanym znakiem ale trzeba pisać dużo - najlepiej to wyćwiczyć na ircu, wejdź na kanał astronomiczny #astropl i pogadaj sobie trochę - oduczysz się złych nawyków bo zmusisz mózg do szybkiego pisania a jednocześnie dokładnego żeby być rozumianym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie!

Jeżeli umiem czytać (a umie) Karol napisał: "Może ktoś z grupowiczów napisałby taki programik do przewidywania przelotów ISS na tle Księżyca?"- fajna propozycja ma wakacje tylko... jakiego wzoru urzyć (o ile taki istnieje) by policztć gdzie jest ISS :)?

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje, że zaraz do okulisty pujdę.

Wchodzą na tą stronę co P.Wojtek podał klikam na Sattelites i... nie mogę znalsźć tego sun/moon crosses :(. Ludże pomórżcie ślepepemu.

:- :- :- :- :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkury - jak wejdziesz na www.calsky.com to tak - odpala sie na górze taki duzy banner- "sattelites" sa max z prawej strony- >wchodzisz. Dalej odpala ci się ta podstronka i teraz pod tym dużym bannerem u góry na żółtym tle, ostatni link to właśnie sun/moon crosses ( lub po germańsku Sonnen/Monddurchgang) ->wchodzisz i klepiesz swoje wspolrzedne i czas.

Ot i wszystko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam nałe pyranie do TLE.

Czy ktoś wie co oznaczają te liczby:

np.

ISS (ZARYA)

1 25544U 98067A 03168.82853009 .00017596 00000-0 22211-3 0 1286

2 25544 51.6333 17.0069 0006574 265.9769 279.5584 15.59641186261108

To na górze domyślam się, że to nazwa ::). Ale reszta? ??? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie niektóre z tych liczb to elementy orbity (jak inaczej program, np Guide błyby wtedy w stanie pokazać gdzie aktualnie jest satelita).

 

Niektóre z elementów są zmienne w czasie i to nawet dosyć szybko, ale dla tych co podałeś to rozszyfrowałem :

 

2554U - numer w katalogu US Space albo NORAD

98067A - miedzynarodowae oznaczenie ISS

03168,82853009 - liczba kodująca epoke elementów orbity, 03-rok 2003, 168- liczba dni od początku roku (czyli sa to elementy z dnia 17 czerwca :P), liczba po przecinku to godzina w UT.

Cała liczba to tzw ogólnie "epoka elementów".

0,00017596 - mimośród orbity

51,6333-nachylenie orblity (inklinacja)

17,0069 - rektascencja węzła wstepującego

265,9769 - argument peryhelium

279,59641-główna anomialia - odległość peryhelium orbityod węzła wstepującego

15,596 - liczba obiegów Ziemi w ciągu doby, co daje okres obiegu około 92 min

 

Reszty nie wiem- pewnie jakieś szpiegowskie bzdury...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to juz musisz sam poczytać co to są elementy orbity i jak je się interpretuje...polecam literaturę, np : "Słownik szkolny- Astronomia " strona 124 - tam jest to przystepnie wyjaśnione

 

Do reszty doszedłem drogą dedukcji, np do numeru stacji ISS czy tego dziwnego formatu epoki elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.