Skocz do zawartości

M 106


Gość JacekPala

Rekomendowane odpowiedzi

Ogromna ta galaktyka, chyba z nowego astrografa. Zgadzam się z qbanosem, co do zmiękczania. Zostawiłbym trochę szumu. Zyskałyby na tym szczegóły.

W zdjęciach z kamer CCD podoba mi się kolor gwiazd w przeciwieństwie do zdjęć z canonów, w których gwiazdy są jakieś takie białe.

Jacek, pal te galaktyki, chętnie pooglądamy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że obrodziło w ten przepiękny obiekt. Mój materiał z 12-tego, Puszcza Notecka, niestety nadciągnęły wysokie chmury i tylko 10 ekspozycji się nadawało. Następna noc, Jeziory Wielkie, super seing i niebo zaciągnięte mgłami. Mało czasu pozostało na foto - 12 ekspozycji.

W sumie 21 x 360sek iso800, Canon 350 bez filtra.

Tak FS-128 f8 , NJP160 guider ST-4.

Jacku świetny materiał , tylko powalcz jeszcze z obróbką , przychylam się do opinii kolegów.

Heniek

"W zdjęciach z kamer CCD podoba mi się kolor gwiazd w przeciwieństwie do zdjęć z canonów, w których gwiazdy są jakieś takie białe."

Tym razem szczególny nacisk położyłem na kolor gwiazd , mam nadzieję że jest ok.

Wycinanie szumu niestety pogarsza efekt "głębokiego kosmosu" więc nic nie usuwałem,

Pozdrawiam

 

Pełna klatka plus krop.

M106a.jpg M106crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku, jak wygląda surowa klatka ?

Zależy mi na tym żeby porównać szczegóły w kontekście LP, które niestety mam dosyć znaczne.

 

Jutro postaram się surówkę wstawić. Dzisiaj zapomniałem zabrać z pracy zasilacz do laptopa i nie mam dostępu do materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku, jak wygląda surowa klatka ?

Zależy mi na tym żeby porównać szczegóły w kontekście LP, które niestety mam dosyć znaczne.

 

Niestety Canon to tylko kompromis. Może nas poratować absolutnie czarne niebo i niska temperatura.

Tak wygląda klatka 360sek. iso800 , 20km w linii prostej od Poznania , Jeziory Wielkie.

 

IMG_7034.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać parametrów ekspozycji:

360"/800 co do odległości od "wielkich świateł" to podobnie jak u Ciebie 20 km w linii prostej ale od centrum Krakowa + niemała łuna z miejsca w którym wykonywałem zdjęcie. Na szczęści M 106 była dosyć wysoko.

Aparat Canon 350Dniemodyfikowany, obiektyw Orion 80 ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz że jest podobnie. Trzeba zbierać kasę na ccd. Wtenczas nie będzie trzeba się z domu ruszać, o szumach i dynamice nie wspomnę.

Dla przypomnienia zdjęcie z przed domu w Poznaniu. Kamera FLi Mirka Krasnowskiego, czip bardzo mały coś ok. 700 x 500. Cas 10 x 360 sek. Ta sama luneta. U mnie zaświetlenie takie że ledwo gwiazdozbiory widać.

m81surmax1a_copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
... Trzeba zbierać kasę na ccd. Wtenczas nie będzie trzeba się z domu ruszać, o szumach i dynamice nie wspomnę ...

 

Dokladnie tak!

 

Plan mialem taki: CCD do luminancji i kolor z EOSa - bo szybciej :D

Jak kupowalem kamerke, Michal mi pwiedzial, ze jak zasmakuje CCD to nie bede chcial wracac do Canona. Moze nie doslownie, ale cos jest na rzeczy, a faktem jest, ze od czasu ST, EOS (mimo, ze chlodzony) lezy na swoim miejscu :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.