Skocz do zawartości

Skylux 70/700 czy PowerSeeker 80EQ ?


VomitroN

Rekomendowane odpowiedzi

To ma byc pierwszy telepik dla malolata. Poczatkowo dostalem gorny pulap kwotowy do 700zl teraz okazuje sie ze jeszcze stowe trzeba uciac. Zatem ciezki orzech do zgryzienia.

Myslalem wstepnie o jakims reflektorku bo sam mam i znam, ale wazne by sprzet byl w miare mobilny i nie za ciezki, a co najwazniejsze nadawal sie do pierwszych obserwacji Ksiezyca, moze Jowisza i Saturna, no i zeby malolat nauczyl sie wyszukiwania chociaz podstawowych DSow :)

 

Wybralem dwie mozliwosci:

Skylux Bresser 70/700 dostepny w Astrokraku za 549zl

 

Celestron Powerseeker 80EQ dostepny w Deltaoptical za 519zl

 

Ktory bardziej wart wyboru? Co przy zakupie od razu wywalic do kosza a co dokupic zeby malolat nie zrazil sie do astronomii juz na starcie.

Widzialem kiedys obraz ze Skyluxa i bylem nawet mile zaskoczony jakoscia obrazu. Powerseeker nie jest mi natomiast znany ale za to tanszy i cale 10mm szerszy. Nie mam pewnosci jednak jaki ma montaz. Wyglada jak cos a'la EQ1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Najlepsza pewno by była tuba Powerseekera na montażu Skyluxa ;)

 

Z tych dwóch- brałbym Skyluxika, właśnie ze względu na montaż. Z jego zestawu do wyrzucenia jest na pewno okular 4 mm, chyba też tandetny odwracacz obrazu. Sama tuba i montaż są OK. Dokupiłbym Plossle Vixena 9 i 6 mm. Zresztą- wszystkie okulary są do stopniowej, ale raczej szybkiej wymiany. Powinno być w zestawie coś szerokokątnego (UWA Sky Watchera!)- 15-20 mm. Te trzy wymienione okularki będą dużo lepszym kompletem, niż te... kieliszki. Mam porównanie okularów ze starszej serii Skyluxów i nowej- ech, jakość "siadła"...

Całkiem niedawno obserwowałem z moim synem Księżyc przez dobre okularki 18 i 8 mm- ech, to były piękne chwile :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zeby chociaz ze dwie odpowiedzi powtorzyly sie, byloby po sprawie :)

 

Mimo iz montaz Skyluxa wyglada rzeczywiscie nieco solidniej to jednak 10mm roznicy szkla sprawia ze bardziej sklaniam sie ku Celestronowi.

Pytanie tylko czy podobnie jak w Skyluxie sporo trzeba w nim wymienic, zeby dac mlodemu czlowiekowi jakakolwiek przyjemnosc z ogladania?

I ponawiam rowniez pytanie czy ten montaz od niego to EQ1 moze?

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...911db3a5c211866

ten wybor oraz ewentualnie jakis reflektor 130/900 rzeczywscie bralem poczatkowo pod uwage przy zalozeniu ze mam wydac do 700zl. Gdy okazalo sie ze trzeba sie zamknac w szesciu stowach, tylko ten Skylux i Celestron raczej pozostal. Z lekkim wskazaniem ku Celestronowi. ( te 80mm )

Edytowane przez VomitroN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego Powerseekera. Montaż, oględnie mówiąc słaby, ale używalny. Jak dobrze ustawisz na gwiazdę polarną to Saturn nie będzie uciekał. Ale licz się z luzami i niską "kulturą" pracy łożysk.

Barlow 3x z zestawu użyj jako kieliszek. Podobnie krótki okular 4mm, z tym, że pojemność jest mniejsza, więc upijesz się póżniej. Hehehe! Dodawany Kelner 20mm jest używalny. Używam go czasem w mojej Syncie 200/1200. Taki skrótowy opis. Jeśli chodzi o sprawność optyczną, to refraktor 80mm jest odpowiednikiem 114mm Newton.

Gdyby montaż był lepszy, to bez wahania polecam, jaki startowy tani teleskop. Na dodatek mobilny!

Koniecznie dokupic jakiś 8mm-12mm okular.

 

Ciemnego nieba i dobrej zabawy!

 

ps. użyj wyszukiwarki, bo trochę się pisało o tym modelu na forum.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego Powerseekera. Montaż, oględnie mówiąc słaby, ale używalny. Jak dobrze ustawisz na gwiazdę polarną to Saturn nie będzie uciekał. Ale licz się z luzami i niską "kulturą" pracy łożysk.

Barlow 3x z zestawu użyj jako kieliszek. Podobnie krótki okular 4mm, z tym, że pojemność jest mniejsza, więc upijesz się póżniej. Hehehe! Dodawany Kelner 20mm jest używalny. Używam go czasem w mojej Syncie 200/1200. Taki skrótowy opis. Jeśli chodzi o sprawność optyczną, to refraktor 80mm jest odpowiednikiem 114mm Newton.

Gdyby montaż był lepszy, to bez wahania polecam, jaki startowy tani teleskop. Na dodatek mobilny!

Koniecznie dokupic jakiś 8mm-12mm okular.

 

Ciemnego nieba i dobrej zabawy!

 

ps. użyj wyszukiwarki, bo trochę się pisało o tym modelu na forum.

 

Nie pozostaje mi nic innego jak zgodzic się z MPP - nawet co do jego "ps" :D . Ja posiadam Skyluxa i miałem jakie takie porównanie z 80mm Celestronem. Optycznie Celestron lepszy.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem postanowione.

Celestron Powerseeker 80EQ - trafiony, zatopiony. Zamowie chyba w DO, ze wzgledu na przesylke gratis, no i mialem przyjemnosc robic juz u nich zakupy. (hint: sig!)

 

Dzieki za szybka reakcje i konkrety na temat. Pomogly w wyborze :)

 

Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Chodzi o relacje sprawnosci optycznej dwoch systemow. Mpp napisal ze reflektor 114mm to odpowienik 80mm refraktora. Wiadomym jest ze lustrzanka wypada zwykle te kilkanascie procent gorzej. Ale czy istnieje jakis dokladniejszy wzor pozwalajacy wyliczyc ten stosunek, czy zalezy to wylacznie od jakosci napylenia danego lustra?

Dlaczego pytam?

Ano mam newtonowska Synte 8" na dobsonie i dobrze wiedziec jaki refraktor jest jej odpowiednikiem. Przesiadka chodzi mi po glowie juz od dluzszego czasu, a akurat bede mial mozliwosc potestowac roznice w obsludze na tym Celestronie, jak juz stanie sie prezentem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vomitron, jesli jeszcze nie zamówiłeś, to posłuchaj NAPRAWDĘ DOBREJ rady Hansa. Daruj sobie te marne paralaktyki pod 70-80mm refraktorki. Zakres powiekszeń z takiej apertury wcale nie wymusza obserwacji na paralaktyku. Co więcej, przy słabym montażu para drgania uniemożliwią poprawne ustawienie ostrości przy maksymalnych powiększeniach. Do tego problemy z obsługa paralaktyka dla dziecka -nie rób mu tego... Zakup 90-tki na AZ3 z mikroruchami, o ile jest przyzwoicie wyposażona [zawsze możesz poszukać 80-tki na AZ3] będzie dużo lepszym rozwiązaniem. Z takim samym statywem, ale z głowicą AZ zestaw będzie o niebo lżejszy [przeciwwagi won] i przede wszystkim sztywniejszy... Mogą być tylko problemy z głowicą AZ3 w pobliżu zenitu, o ile pamiętam wrażenia bodajże Arka podawane tu lub na astro4u.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz.

Niedlugo przed tym tematem, zalozylem podobny na astro4u http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=9963.0, gdzie majac do dyspozycji 700zl wzialem wlasnie pod uwage refraktor 90mm na azymutalu lub 130/900 na EQ2. Zwlaszcza ze widze jak malolat zaczyna sie interesowac i podklejal juz plastrem kompaktowa cyfrowke do lornetki. Ma 19 lat. :notworthy:

 

Zatem zdaje sobie sprawe ze bylby to najlepszy wybor w tym zakresie cenowym. Jednakze:

 

Moj szwagier, wiedzac ze mam teleskop zwrocil sie wlasnie do mnie aby cos wybrac na prezent dla siostrzenca. Teraz okazalo sie ze granica cenowa skurczyla sie do 600zl i jak juz pisalem sam mam dylemat jak wybrnac z tego aby chlopak nie zrazil sie do astronomii i zeby potem nie okazalo sie ze zakupiony sprzet to tylko zabawka. Wspomagajac sie otrzymanymi radami pozostal mi tylko ten Celestron.

 

Teleskop dopiero zamowie w przyszlym tygodniu, ale po twojej wypowiedzi i Hansa, zastanawiam sie powaznie, czy samemu nie dolozyc tej stowy, zeby potem miec przyjemnosc z tego, ze zamiast lazic po nocac z kolesiami, mlody czlowiek spedza je wypatrujac nowychy DSow. :D

 

Zatem na stan dziesiejszy mam na celowniku tego Celestrona 80mm, z mocnym wskazaniem na refraktor Synta 90/900 AZ3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.