Skocz do zawartości

m109 pierwsze ccd


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Wczoraj poraz pierwszy udało mi się odpalić kamerkę ccd i testowo wybrałem M109 oraz M101. Przy okazji próbowałem również zpłapać kometkę ok 17 mg, ale to było chyba zbyt ambitne zadanie :D

Moje zdjęcia to amatorszczyzna w porównaniu ze zdjęciami kolegów, ale co tam, trzeba pokazywac fotki.

 

M109

m1091603xg2.jpg

 

Tak EM200, SBIG ST2000XM, Newton Celestron 200/1000mm. Fotka 10x600s w L. Jak widać flata jeszcze nie nauczyłem sie robić :D

 

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej widze dziesiątki uszkodzonych pikseli. I chyba guider przekrzywiony. Albo cały czip jest nieskolimowany, albo wypalone piksele po prawej stronie.....

 

 

 

 

 

 

Nie no Stary! Żartuję oczywiście :Boink: !!! Obraz żyleta!

Super, że juz masz TO wszystko. Bardzo sie cieszę i gratuluję.

Świetny first light!!!

Gratulacje jeszcze raz!

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm - okazuje się że nawet do tego sensora nadał by się korektor komy... Ale perspektywy są :)

 

Nawet przy f/5 i takim stosunkowo małym chipie, jednak korektor jest potrzebny. A perspektywy rzeczywiście są. Z tego co widzę galaktyki 17-18 mag spokojnie się rejestrują :D

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, planowałem równiez namierzyć słabą kometę (Linear C/2002 VQ94), ale chyba z tego nic nie wyszło. W załączeniu fotka 3x10min. Według danych na wczoraj miała mieć jasnośc ok 17,9mag. Fotki robiłem ok. 23:00.

Planowalem powtórzyć sesję komety pod koniec nocy, aby sprawdzić ewentualny ruch na zdjęciu, ale pogoda niestety się zepsuła i powtórnej sesji nie było. Może uda Wam się coś znaleźć :D To dla tych co lubią "grzebać" między gwiazdami.

 

PS. Te syfy na chipie, to nie obiekty DS :D

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, planowałem równiez namierzyć słabą kometę (Linear C/2002 VQ94), ale chyba z tego nic nie wyszło. W załączeniu fotka 3x10min. Według danych na wczoraj miała mieć jasnośc ok 17,9mag. Fotki PS. Te syfy na chipie, to nie obiekty DS :D

 

Pozdr

Paweł

 

 

Niestety Pawle kometa jest poza Twoim obrazem (troszke w dół). Ja mam kilka jej obserwacji

(mój 'setup' jest troszeczke podobny - 20cm, ST-7E HEQ5). Kometa jest widoczna spokojnie

na ekspozycji 240s. 10min ekspozycja dodatkowo rozmyję Tobie obraz. Najlepiej focić kometę

krótszym czasem a później pododawać zdjęcia centrując na kometę (w Maximi-e nazywa się to

1-star aligment). Obecnie oceniam ją na 17.5 mag a więc raczej zgodnie z

efemerydą. Mam radę, żebyś nie obserwował komet licząc na efemerydę

bo to złudne. Najlepiej sprawdzić stronkę ICQ itp co w tej chwili

świeci jasnego. Z obiektów które obecnie obserwuje (astrometria) polecam:

-C/2006 L1 McNaught - ładna, dosyć jasna mały warkocz - ok 15mag - w Cefeuszu

-C/2003 WT24 - słaba 16mag ale za to jaki piękny 'długi' warkocz - w Warkoczu

-C/2006 XA1 - bardzo skondensowana 15mag - w Perseuszu.

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak EM200, SBIG ST2000XM, Newton Celestron 200/1000mm. Fotka 10x600s w L. Jak widać flata jeszcze nie nauczyłem sie robić :D

Pozdr

Paweł

 

 

Dobre flaty człowiek uczy się latami ;)

Spróbuj najpierw zrobić Twilight flaty. Po prostu skieruj rurę w zorzę ok 20-30min po zachodzie Słońca.

Dobierz tak ekspozycję aby Ci nie wyszedł overflow. Typowo od 5-10s. Zrób gdzieś 6-15 obrazków.

Odpowiednie wyczucie tych parametrów sprawi, że flaty będą idealne. Oczywiście można też

zrobić pudełko na teleskop ze światełkami, odpowiedniej mocy. Wtedy nie musisz czekać na

wschód/zachód Słońca. Metoda wygodniejsza. Ja obecnie właśnie tą metodę stosuję....

Jaki program stosujesz do robienia zdjęć a jaki do obrabiania?

 

pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Maciej Reszelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Pawle kometa jest poza Twoim obrazem (troszke w dół). Ja mam kilka jej obserwacji

(mój 'setup' jest troszeczke podobny - 20cm, ST-7E HEQ5). Kometa jest widoczna spokojnie

na ekspozycji 240s. 10min ekspozycja dodatkowo rozmyję Tobie obraz. Najlepiej focić kometę

krótszym czasem a później pododawać zdjęcia centrując na kometę (w Maximi-e nazywa się to

1-star aligment). Obecnie oceniam ją na 17.5 mag a więc raczej zgodnie z

efemerydą. Mam radę, żebyś nie obserwował komet licząc na efemerydę

bo to złudne. Najlepiej sprawdzić stronkę ICQ itp co w tej chwili

świeci jasnego. Z obiektów które obecnie obserwuje (astrometria) polecam:

-C/2006 L1 McNaught - ładna, dosyć jasna mały warkocz - ok 15mag - w Cefeuszu

-C/2003 WT24 - słaba 16mag ale za to jaki piękny 'długi' warkocz - w Warkoczu

-C/2006 XA1 - bardzo skondensowana 15mag - w Perseuszu.

pozdrawiam,

Maciek

 

Według efemeryd powinna być jak najbardziej w polu widzenia :szczerbaty: Wydaje mi się, że przy odległych kometach, ich ruch jest na tyle niewielki, że przy ekspozycji 10 min powinny być jeszcze w miarę nieporuszone w kadrze,ale to zewryfikuje praktyka. Do centorwania komety używałem The Sky no i efemerydy dla komet sciągnąłem z ICQ. Wiem, że z jasnościami komet jest różnie i teoria często się różni od praktyki, a ta kometa była jedynym możliwym dla mnie wyborem tej nocy. Ta w cefeuszu niestety była za domem, ta w Warkoczu za drzewem. Tak nieszczęśliwie rozłozyłem montaż :D Sposród wszystkich dostępnych komet tylko VQ94 była rozsądnie położona.

 

Generalnie w zabawie ccd chciałbym się nastawic na fotografię i fotometrię komet, a tę noc poświęciłem bardziej próbom sprzętu i foceniu galaktyk.

Do focenia używam Maxima, a do obróbki Maxima w składaniu oraz PS.

 

Maciek, możesz mi pomóc w kwestii fotometrii komet, jestem zielony w tym temacie. Jakiego programu używać, jak to robić ? Bedę wdzięczny za wszelkie rady, linki, itp.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Wypasione eMki, gratulacje. Widzę że C8-N spisał się dobrze. A na pewno lepiej niż kamerka która sama wygenerowała kilka mgławic pyłowych :D

 

Ojej widze dziesiątki uszkodzonych pikseli. I chyba guider przekrzywiony. Albo cały czip jest nieskolimowany, albo wypalone piksele po prawej stronie.....

Żarty żartami ale jest obawa że przesycenie techniką może prowadzić do zboczeń zawodowych tego rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, czy ktoś wie jak ograniczyć jasnością wyświetlane komety w The Sky? Np. chciałbym wyświetlić tylko komety do 15 mag ? W Guide 8.0 nie ma problemu, ale nie znalazłem tej funkcji w The Sky :burza:

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Wypasione eMki, gratulacje. Widzę że C8-N spisał się dobrze. A na pewno lepiej niż kamerka która sama wygenerowała kilka mgławic pyłowych :D

Żarty żartami ale jest obawa że przesycenie techniką może prowadzić do zboczeń zawodowych tego rodzaju.

 

Jak widzisz Marek, sprzęt się nie marnuje ;-)

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, czy ktoś wie jak ograniczyć jasnością wyświetlane komety w The Sky? Np. chciałbym wyświetlić tylko komety do 15 mag ? W Guide 8.0 nie ma problemu, ale nie znalazłem tej funkcji w The Sky :burza:

 

Pozdr

Paweł

 

Obawiam się, że sie nie da:(

Byłoby też przydatne przy planetoidach.

Ostanio Jacek Pala pisał, że przejechał się na dokladności Sky'a przy nanoszeniu MPC orbit. Podobno jest problem z dokładnością.

Chyba będziesz musiał używać Guide'a

 

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że sie nie da:(

Byłoby też przydatne przy planetoidach.

Ostanio Jacek Pala pisał, że przejechał się na dokladności Sky'a przy nanoszeniu MPC orbit. Podobno jest problem z dokładnością.

Chyba będziesz musiał używać Guide'a

 

Pozdrawiam

Tiamat

 

To pewnie dlatego nie trafiłem tej komety :D Następnym razem porównam położenie obiektów w Guide i the sky.

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że sie nie da:(

Byłoby też przydatne przy planetoidach.

Ostanio Jacek Pala pisał, że przejechał się na dokladności Sky'a przy nanoszeniu MPC orbit. Podobno jest problem z dokładnością.

Chyba będziesz musiał używać Guide'a

 

Pozdrawiam

Tiamat

 

Hej!

 

Ale nie rozgłaszajcie takich plotek. Czytajcie dokładniej posty, bo akurat Sky pokazuję

pozycje idealnie zgodne. Dziwiłbym się gdyby produkt używany w wielu profesjonalnych

obserwatoriach pokazywał inaczej.

 

pozdr,

Mac

Edytowane przez Maciej Reszelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie dlatego nie trafiłem tej komety :D Następnym razem porównam położenie obiektów w Guide i the sky.

 

Pawel

 

Nie liczy się czy to będzie Sky czy Guide czy nawet Starry Night. Pozycja jedynie zależy

od aktualności elementów orbitalnych. Najlepiej jak updejtuje sie je jaknajczęściej

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że sie nie da:(

Byłoby też przydatne przy planetoidach.

 

Pozdrawiam

Tiamat

 

Czywiście że da się... Klikasz na jakąś kometę prawym przyciskiem myszy. Masz tam 'Display properties of

Comet. Domyślnie limit masz ustawiony na 30.0 więc zmniejsz go na 15.

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według efemeryd powinna być jak najbardziej w polu widzenia Wydaje mi się, że przy odległych kometach, ich ruch jest na tyle niewielki, że przy ekspozycji 10 min powinny być jeszcze w miarę nieporuszone w kadrze,ale to zewryfikuje praktyka. Do centorwania komety używałem The Sky no i efemerydy dla komet sciągnąłem z ICQ. Wiem, że z jasnościami komet jest różnie i teoria często się różni od praktyki, a ta kometa była jedynym możliwym dla mnie wyborem tej nocy. Ta w cefeuszu niestety była za domem, ta w Warkoczu za drzewem. Tak nieszczęśliwie rozłozyłem montaż Sposród wszystkich dostępnych komet tylko VQ94 była rozsądnie położona.

Maciek, możesz mi pomóc w kwestii fotometrii komet, jestem zielony w tym temacie. Jakiego programu używać, jak to robić ? Bedę wdzięczny za wszelkie rady, linki, itp.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

W okolicy masz jeszcze C/2004 B1 podobnej jasności (Herkules). Przy ekspozycji 10min, rzeczywiście będzie niewielki. Jednak przy astrometrii będzie

miało to znaczenie. A każdą fotometrię rozpoczyna się od astrometrii... :)

Mam pytanie czy efemerydę ściągnąłeś z ICQ znaczy poprzez Sky-a czy zczytałeś ze strony?

 

Kładę się spać ale napiszę coś jutro o fotometrii na świeżo :) Powiem tylko, żebyś ściągnął sobie Astrometricę

i Focas II (ten ostatni pod adresem: http://astrosurf.com/cometas-obs/_Articulos/Focas/Focas.htm)

 

jutro objaśnie jak i co.

 

pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Maciej Reszelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czywiście że da się... Klikasz na jakąś kometę prawym przyciskiem myszy. Masz tam 'Display properties of

Comet. Domyślnie limit masz ustawiony na 30.0 więc zmniejsz go na 15.

pozdrawiam,

Maciek

 

O! Świetnie, przydatna informacja!

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicy masz jeszcze C/2004 B1 podobnej jasności (Herkules). Przy ekspozycji 10min, rzeczywiście będzie niewielki. Jednak przy astrometrii będzie

miało to znaczenie. A każdą fotometrię rozpoczyna się od astrometrii... :)

Mam pytanie czy efemerydę ściągnąłeś z ICQ znaczy poprzez Sky-a czy zczytałeś ze strony?

 

Kładę się spać ale napiszę coś jutro o fotometrii na świeżo :) Powiem tylko, żebyś ściągnął sobie Astrometricę

i Focas II (ten ostatni pod adresem: http://astrosurf.com/cometas-obs/_Articulos/Focas/Focas.htm)

 

jutro objaśnie jak i co.

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Efemeryde zapisałem u siebie na dysku jako plik tekstowy, a później załadowałem przez Data/comets and minor planets/import.

Programy ściągnę wieczorkiem. Teraz trzeba popracować :-)

PS. Ograniczenie zasięgu komet działa :Beer: !

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efemeryde zapisałem u siebie na dysku jako plik tekstowy, a później załadowałem przez Data/comets and minor planets/import.

Programy ściągnę wieczorkiem. Teraz trzeba popracować :-)

PS. Ograniczenie zasięgu komet działa :Beer: !

 

Tak w przelocie szybko,

Zbadałem ponownie wskazania Guide'a, Sky-a i porównałem z efemerydą

MPC:

 

Sky 6: 00h 13m 18s -07°04' 01"

Guide8: 00h 13m 18.397s -07 04' 00.24"

MPC 00 13 18.4 -07 04 00

 

Różnicę pomiędzy tymi pozycjami są tak niewielkie,

że nawet nie przekraczają dopuszczalnej granicy błędu

przez MPC dla obserwacji astrometrycznych (tzn 2").

 

Tak więc ponownie dementuję doniesiena o rzekomych

błędach Sky'a.

 

Pawlę lepiej zrobić tak:

W zakładcę Data -> Comets and Minor Planets klikasz

na przycisk Observable. Ukazuję Ci się lista dostępnych

na strone MPC elementów orbitalnych, zaznaczasz które

chcesz importować i tyle. To to samo co zrobiłeś manualnie

tyle że o wiele prostszę :)

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maciek!

 

Teraz będzie łatwiej :-)

Przy okazji ograniczeń jasności widocznych komet w the sky, miałem raczej na myśli funkcję find z kometami do konkretnej jasnosci. Niestety jeżeli ograniczysz jasność wyświetalnych komet, a później chesz przejśc do komet funkcją find, to w menu dalej wyświetlane są wszystkie komety, a powinny być tylko te co na ekranie, ograniczone jasnością.

W guide 8.0 jeżeli ograniczysz jasność komet widocznych do np. 12mag, to z menu goto-comet masz wyświetlone tylko komety do podanej jasności. I to jest to !

 

Jeżeli nie ma różnic w generowanych efemerydach przez programy, to kometa powinna być w polu widzenia mojej fotki. Korzystałem z the sky a aktualizację zrobiłemd dzień wcześniej. Moja wersja Taka em200 jest z temmą2. Dzięki enkoderom ustawienie komety w kadrze było proste, ale jak widać na zdjęciu jej nie ma ;-)

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.