Skocz do zawartości

m109 pierwsze ccd


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam inne pytanie, czy kupiliście wersje dla amatorów poważnych, czy profesjonalną? Nie wiem, potrzebuje jakiś kompleksowy soft "na lata" - do wszystkiego. Wydaje mi się, że nic lepszego nie ma, a wychodzę z założenia, że jak rozgryzać soft to jeden i porządnie.

 

Sky Map przyda mi się do wielu zastosowań, pomijając te o których piszecie, to sprawdza się podobno dobrze w przygotowywaniu kadru itp. Pracuje do tego z oprogramowaniem CCDWare - co jest świetną informacją.

 

Tak więc, dajcie znać, którą wersję używacie i czy jest sens dokładania do PRO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieknie, oj pieknie sie zaczyna Pawelku !!!

 

A co do The Sky tez mam na razie mieszane uczucia. Gude 8.0 znam dosc dobrze i na razie jedyna wyzszoscia jaka widze w Sky'u sa pienke obrazki, ktore moge dokladnie kadrowac ramka CCD.

 

Mam wrażenie, że to kwestia przyzwyczajenia. Jednak the sky ma solidną bazę obiektów mgławicowych, a ja tymczasem niestety mam problem w odpaleniu guide 8.0 z temmą.

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie, czy kupiliście wersje dla amatorów poważnych, czy profesjonalną? Nie wiem, potrzebuje jakiś kompleksowy soft "na lata" - do wszystkiego. Wydaje mi się, że nic lepszego nie ma, a wychodzę z założenia, że jak rozgryzać soft to jeden i porządnie.

 

Sky Map przyda mi się do wielu zastosowań, pomijając te o których piszecie, to sprawdza się podobno dobrze w przygotowywaniu kadru itp. Pracuje do tego z oprogramowaniem CCDWare - co jest świetną informacją.

 

Tak więc, dajcie znać, którą wersję używacie i czy jest sens dokładania do PRO.

 

Adam, chyba rozmawiamy o dwóch różnych programach. My sobie rozmawiamy o The Sky, a Ty mówisz o SkyMap. Nie znam tego ostatniego. Z tego co wiem ostatnia wersja The sky to ver.6 proffesional.

Z wszystkich programów chyba the sky ma najszersze zastosowanie, ale ty tylko moje zdanie. W the sky tez możesz ustawiać, generować kadr jak tylko Ci się podoba.

 

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że to kwestia przyzwyczajenia. Jednak the sky ma solidną bazę obiektów mgławicowych, a ja tymczasem niestety mam problem w odpaleniu guide 8.0 z temmą.

 

Pozdr

Paweł

 

 

Sorry Pawle,

 

Chyba dziś nie zdąże napisać of fotometrii, jutro będę miał więcej czasu.

 

Temma może być kontrolowana przez Guide'a. Poprzez Ascom. W najnowszej poprawce

(na stronce www.projectpluto.com) jest już możliwość podłączenia do ASCOM. Ja osobiście

testowałem kontrolę HEQ i działa w miarę dobrze (wyłączas Ascoma i Guide troche głupieję).

Po usunięciu kilku małych błędów które pewnie będą następnych poprawkach,

będzie idealnie.

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę trzy grosze.

The Sky 6.0 działa poprzez ASCOM'a z Losmandy, jednak czasem musze kilka razy kliknąć na obiekt na ekranie, żeby "zaskoczyło" i montaz ruszył. Wyglada to tak jakby impulsy z peceta wychodziły, ale się po drodze gubiły. W the Sky można monitorować ilość wysyłanych impulsów.

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej fotce jest VQ94 z 11 marca. Fotka jest jaka jest bo starsznie się zrobiło

wilgotno (noc z mlekiem na niebie) a tej nocy również testowałem dopiero autoguid-ing.

Jak widzisz jednak się poruszyła troche - ekspozycja 3x240s.

 

 

pozdrawiam,

Maciek

2002vq94_06X.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Pawle,

 

Chyba dziś nie zdąże napisać of fotometrii, jutro będę miał więcej czasu.

 

Temma może być kontrolowana przez Guide'a. Poprzez Ascom. W najnowszej poprawce

(na stronce www.projectpluto.com) jest już możliwość podłączenia do ASCOM. Ja osobiście

testowałem kontrolę HEQ i działa w miarę dobrze (wyłączas Ascoma i Guide troche głupieję).

Po usunięciu kilku małych błędów które pewnie będą następnych poprawkach,

będzie idealnie.

pozdrawiam,

Maciek

 

Docelowo myslę, że bedę pracował z the Sky dlatego zostanę jednak przy tym programie, a Guide 8.0 bedę traktował pomocniczo, np. do potwierdzania położenia komet na niebie :Salut:

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Przypuszczam, że jest juz więcej chętnych na Twój tutorial !

 

Pozdro

Paweł

 

Próbuję uruchomić funkcję "Data reduction" w Astrometrica, ale raczej bez dobrego rezultatu.

Może też znajdę odpowiedź na pytanie co robię źle:)

 

Hej

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję uruchomić funkcję "Data reduction" w Astrometrica, ale raczej bez dobrego rezultatu.

Może też znajdę odpowiedź na pytanie co robię źle:)

 

Hej

 

Widzę, że już walczysz :D

 

To już jest nas dwóch oczekujących na info od Maćka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, chyba rozmawiamy o dwóch różnych programach. My sobie rozmawiamy o The Sky, a Ty mówisz o SkyMap. Nie znam tego ostatniego. Z tego co wiem ostatnia wersja The sky to ver.6 proffesional.

Z wszystkich programów chyba the sky ma najszersze zastosowanie, ale ty tylko moje zdanie. W the sky tez możesz ustawiać, generować kadr jak tylko Ci się podoba.

Pozdro

Paweł

 

Nie, wybacz - mówie oczywiście o TheSky. Walnąlem się w tym zdaniu.

 

Są trzy wersje programu:

TheSky6 Professional Edition $279.00

TheSky6 Serious Astronomer Edition $129.00

TheSky6 Student Edition $49.00

 

Professional już jednak trochę kosztuje... i tak się zastanawiam...

Edytowane przez Adam J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę trzy grosze.

The Sky 6.0 działa poprzez ASCOM'a z Losmandy, jednak czasem musze kilka razy kliknąć na obiekt na ekranie, żeby "zaskoczyło" i montaz ruszył. Wyglada to tak jakby impulsy z peceta wychodziły, ale się po drodze gubiły. W the Sky można monitorować ilość wysyłanych impulsów.

Pozdrawiam

Tiamat

 

A co kontrolujesz? Tzn Losmandy Gemini?

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wybacz - mówie oczywiście o TheSky. Walnąlem się w tym zdaniu.

 

Są trzy wersje programu:

TheSky6 Professional Edition $279.00

TheSky6 Serious Astronomer Edition $129.00

TheSky6 Student Edition $49.00

 

Professional już jednak trochę kosztuje... i tak się zastanawiam...

 

Oczywiście nie chce poruszać wątku jak zaoszczędzić te 279$ i mieć Sky 6 Pro.

Odpowiedź 'drzemię' głęboko na serwerze Planetarium Pekińskiego ;)

Spróbuj porównać wersje na http://www.bisque.com/help/v6/TheSky_Version_6.htm.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kontroluję Gemini z G11 Losmandy.

 

W czym mam problem.

Otóż.

 

Ładuję dwa zdjęcia tego samego obszaru zrobione np w 2h odstępie.

Odejmuję wcześniej darki, ale o tym nie piszę.

Z zakładki "Internet" ściagam MPCOrb.

20 megsów ściaga się.

Z Astrometry" daję Data reduction.

Potwierdzam współrzędne zdjęcia odczytane z FITS'a.

Nie wybieram żadnego obiektu, bo... za bardzo nie rozumiem sensu robienia tego:)

i pojawia się poniższy komunikat.

Nie wiem jak to dalej rozwiązać.

 

Czy możesz mnie nakierować?

Tiamat

astrometrica1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem do Astrometricki 3 fitsy z kometą VQ94 i włączyłem blinkowanie. Wydaje mi sie, że kometa może być w miejscu pokazanym na zdjęciu!

 

PS. Jak ktos chce to chetnie wyslę mailem fitsy.

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem do Astrometricki 3 fitsy z kometą VQ94 i włączyłem blinkowanie. Wydaje mi sie, że kometa może być w miejscu pokazanym na zdjęciu!

 

PS. Jak ktos chce to chetnie wyslę mailem fitsy.

 

Pozdro

Paweł

 

To ja poprose tsy FITSy

 

Adres w stopce

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kontroluję Gemini z G11 Losmandy.

 

W czym mam problem.

Otóż.

 

Ładuję dwa zdjęcia tego samego obszaru zrobione np w 2h odstępie.

Odejmuję wcześniej darki, ale o tym nie piszę.

Z zakładki "Internet" ściagam MPCOrb.

20 megsów ściaga się.

Z Astrometry" daję Data reduction.

Potwierdzam współrzędne zdjęcia odczytane z FITS'a.

Nie wybieram żadnego obiektu, bo... za bardzo nie rozumiem sensu robienia tego:)

i pojawia się poniższy komunikat.

Nie wiem jak to dalej rozwiązać.

 

Czy możesz mnie nakierować?

Tiamat

 

Zamknij drugi obrazek. On trochę Astrometrice denerwuję.

 

Masz źle ustawiony parametr orientacji kamery. Mam nadzieję, że w ustawieniach podałeś dobrze

'wymiary' teleskopu'.

 

W tym przypadku kliknij ok (jak masz 'manual...'). Pokażą się czerwone kółka możesz zmniejszyć sobie

limit wielkości gwiazdowej aby było ich mniej. Manipulując 'angle' tak ustawiasz wszystko aby 'kółka'

się pokrywały z gwiazdami na obrazku. Jak dopasujesz klikasz ok.

Dla zwiekszenia prędkości przesuwania 'kółek' możesz użyć 'shift+ctrl'+ odpowiedznia strzałka.

 

Co do Gemini. Jeśli kontrolujesz go bezpośrednio ze Sky-a to błąd w programie. Jeśli z ASCOM-a (przez

interfejs TeleAPI albo POTH-a) to załaduj najnowszy sterownik Gemini z: http://ascom-standards.org/downloads.html. Zresztą polecam kontrolowanie wszystkiego z ASCOM-a. Sterowniki pisane są przez ludzi bardzo kompetentnych którzy mają full czasu żeby je dopracować.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem do Astrometricki 3 fitsy z kometą VQ94 i włączyłem blinkowanie. Wydaje mi sie, że kometa może być w miejscu pokazanym na zdjęciu!

 

PS. Jak ktos chce to chetnie wyslę mailem fitsy.

 

Pozdro

Paweł

 

Niestety Pawle,

 

Właśnie się przyjrzałem dokładniej. Obiekt który zaznaczyłeś to galaktyka -

PGC 2160827

Mag: 16,9

Equ 2000: RA: 14h 41m 13s Dec: +40°06'54"

 

Kometa jest dalej poza obrazem ;)

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknij drugi obrazek. On trochę Astrometrice denerwuję.

 

Masz źle ustawiony parametr orientacji kamery. Mam nadzieję, że w ustawieniach podałeś dobrze

'wymiary' teleskopu'.

 

W tym przypadku kliknij ok (jak masz 'manual...'). Pokażą się czerwone kółka możesz zmniejszyć sobie

limit wielkości gwiazdowej aby było ich mniej. Manipulując 'angle' tak ustawiasz wszystko aby 'kółka'

się pokrywały z gwiazdami na obrazku. Jak dopasujesz klikasz ok.

Dla zwiekszenia prędkości przesuwania 'kółek' możesz użyć 'shift+ctrl'+ odpowiedznia strzałka.

 

Co do Gemini. Jeśli kontrolujesz go bezpośrednio ze Sky-a to błąd w programie. Jeśli z ASCOM-a (przez

interfejs TeleAPI albo POTH-a) to załaduj najnowszy sterownik Gemini z: http://ascom-standards.org/downloads.html. Zresztą polecam kontrolowanie wszystkiego z ASCOM-a. Sterowniki pisane są przez ludzi bardzo kompetentnych którzy mają full czasu żeby je dopracować.

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Hmmm, powiem tak:

gratuluję wiedzy :)

 

Zaraz postaram się sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Parametr orientacji kamery"

czy chodzi Ci o ustawienie względem kierunku Północ?

Z jaką tolerancją może to być podawane?

 

Tiamat

 

Tak. W ustawieniach -> CCD masz position angle i pointing. Pointing to tolerancja

którą możesz ustawić. Z tego co wiem możesz ustawić do 20%. Więcej Astrometrica

nie przyjmię. Z pierwszym zdjęciem musisz zawsze potestować - ustawić orientację

manualnie. Jeśli poźniej nie zmieniałeś orentacji kamery to wprowadź ten wynik w

ustawieniach. Ja swoją kamerę zawsze orentuję tak samo każdej nocy więc nie muszę już

poźniej zmieniać tego parametru.

 

Jeśli nie możesz ustawić 'kółek' z katalogu do swojego obrazu to współrzędne w

nagłówku FITS-a są nieprawidłowe. Nie wiem jaki program do robienia frame'ów

używasz ale standartowo większość programów zczytuję te parametry z teleskopu.

Tu pojawia się cała zabawa. Bo manualnie musisz podać wtedy RA i Dec przed redukcją.

 

O wiele plastyczniejszy pod tym względem wydaję się program który nazywa się PIXy-2

(http://www.aerith.net/misao/pixy/index.html). On szuka nawet bez podawania

parametrów angle itp. Potrafi wyciągnąć ze zdjęcia wszystkie obiekty (gwiazdy, galaktyki itp).

Ale działa wolniej (używa Javę) a poza tym fotometria przy jego użyciu jeszcze budzi moją

wątpliwość chociaż wymieniłem z autorem Seiichi-m Yoshidą kilka maili i intensywnie

pracuję nad nim. W przypadku Pixy-2 obraz musi do fotometri być idealnie skalibrowany,

po prostu bo potrafi wywalić Ci wynik z lekka z kosmosu.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.