Jump to content

Vixen GPD2 - głowica + dodatki


Guest kaluzny_m
 Share

Recommended Posts

Guest kaluzny_m

Cena - 2700 zł (szczegóły pod opisem)

 

Głowica paralaktyczna Vixen GPD2. Jest to najwyższy model z serii GP - można by powiedzieć że jest to efekt końcowy ewolucji mniejszych montaży paralaktycznych. Wzór który na dobre stał się ikoną w astronomii amatorskiej. To właśnie na podstawie tego typu montażu Chińczycy zaczęli masową produkcję EQ5 - astro5 czy innych tego typu podobnych modeli. GPD2 w zasadzie tylko z wyglądu jest montażem podobnym do GPE. Wewnątrz

różnice w budowie są jednak dość znaczne. Przede wszystkim obie osie montażu nie są odlewami a stalowymi czopami, obie ślimacznice są wykonane z specjalnego brązu przekładniowego w celu bardziej precyzyjnej i płynnej pracy.

Podstawa montażu ma znacznie grubszy przekrój przez montaż jest dużo stabilniejszy. Producent zapewnia również, że wykonuje GPD2 w znacznie wyższych tolerancjach precyzji oraz montuje go ręcznie, na stronach Vixena można również znaleźć informacje o ręcznym docieraniu przekładni co ma wpływać na precyzję pracy. Trudno się z tym nie zgodzić wykres PE jest bardzo równy a błąd okresowy dużo niższy od produktów chińskich. Kolejną ciekawostką jeżeli chodzi o budowę to nieco inny sposób działania sprzęgła. W zwykłych montażach EQ5 czy GPE sprzęgło poprzez podkładkę bezpośrednio naciska na ślimacznicę, znacznie utrudnia to regulację gdyż zawsze jedna strona

osi działa nieco lżej a druga nieco ciężej. W GPD2 zastosowano tzw. clamp ring - obejmę na którą naciska sprzęgło - a ta równomiernie rozkłada nacisk na całą ślimacznicę. Różnice są również w smarowaniu. Producent zapewnia że zastosował znacznie lepszy smar który umożliwia pracę nawet w temp. do -25 st C.

Bez guide przy ogniskowej 750mm montaż daje praktycznie 100% materiału dla czasów około 100” – dla 500mm to około 200~250”. Przy poprawnym ustawieniu montażu ogniskowa 300mm to praktycznie nieograniczony czas ekspozycji.

Pierwsza głowica która do mnie dotarła z DO – niestety okazała się uszkodzona, firma wzorowo wywiązała się z gwarancji i kilka dni później miałem już sprawną i działającą głowicę. Musze również dodać, że egzemplarz jest po regulacji i był przez cały pobyt u mnie utrzymywany w odpowiednim stanie – lunetka polarna wyjustowana i tylko kilka odprysków farby różni go od nowego.

 

CRW_6189a.jpg

 

CENA ZA SAMĄ GŁOWICĘ - 2700 zł koszt nowej w DO - 3349 zł

 

Napęd którego używałem z montażem to początkowo Meade z tzw. GoTo 4 all – niestety okazało się, że choć GoTo działa bardzo dobrze – same silniczki mają dość znaczny błąd okresowy stąd decyzja na zmianę. Następne w kolejności były tanie silniki od EQ5 – zestaw pracował lepiej ale wciąż nie było to, to czego oczekiwałem. Ostatecznie na próbę wypożyczyłem do testów silniki z DO (oryginalne Vixena) i po pierwszych próbach bez wahania je nabyłem. Okazuje się, że choć wizualnie wyglądają bardzo podobnie do chińskich działają o niebo lepiej. Precyzja prowadzenia wzrosła w sposób znaczący a minimalna prędkość 1,5x okazała się strzałem w dziesiątkę w przypadku guide. Nie pytajcie mnie w czym różnica (poza dość znaczą w cenie) – przypuszczam, że Vixen albo ma lepszy sterownik, albo precyzyjniejszą mechanikę, albo obie te rzeczy naraz. Zestaw który oferuje to dwa silniki MT1 (białe) oraz sterownik DD1. Sterownik ma wyprowadzone wyjście na guide przez komputer. Ponieważ sterownik Vixena różni się budową od sterownika chińskiego – w konstrukcja relayboxa różni się od zwykłego (jakich opisy w sieci znajduje się sporo). Standartowo guide wykonuję programem guidemaster i błąd po korekcji dla ekspozycji nawet kilkanaście minut nie przekracza zwykle 1,75~2” (całkowity błąd w dwie strony – przy guide robionym ogniskową 800mm). Zdjęcia do obejrzenia w dziale astrofoto lub na mojej stronie.

 

CENA ZA NAPĘD - tj. 2x silnik + sterownik + relay box + kabel zasialający - 1000 zł - koszt samego sterownika i silników w DO 1447 zł

 

Oczywiście jest możliwe zakup całości http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16016

 

Pozdrawiam !

Edited by kaluzny_m
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.