Skocz do zawartości

Jakość obrazu w SkyWatcher 100/500 a 120/600


siwy99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !!!.

Mam pytanie ,posiadałem refraktor skyWatcher sk1025 100/500 gdy włożyłem okular lv 6mm uzyskałem pow. ok 83x trudno mi było ustawić dokładnie ostrośc czy to za duże powiękrzenie jak na ten sprzęt ? dodam że używałem go do obserwacji ziemskich .

Mam zamiar kupić refraktor 120/600 czy jak zapodam okular 7mm uzyskam pow. ok. 85x czy jakośc obrazu będzie lepsza niż w 100/500 +okular 6mm pow. 83x , czy obraz będzie jaśniejszy.

pozdrawiam siwy99.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !!!.

Mam pytanie ,posiadałem refraktor skyWatcher sk1025 100/500 gdy włożyłem okular lv 6mm uzyskałem pow. ok 83x trudno mi było ustawić dokładnie ostrośc czy to za duże powiękrzenie jak na ten sprzęt ? dodam że używałem go do obserwacji ziemskich .

Mam zamiar kupić refraktor 120/600 czy jak zapodam okular 7mm uzyskam pow. ok. 85x czy jakośc obrazu będzie lepsza niż w 100/500 +okular 6mm pow. 83x , czy obraz będzie jaśniejszy.

pozdrawiam siwy99.

 

Nie power, nie jest za duzy. Prawdopodobnie jakosc fokusera nie pozwoliła ci ustawic ostrosci na odpowiednim poziomie. Przy obserwacjach ziemskich, obraz ma tyle swiatła, że spokojnie mozesz osiagać powiekszenia 2D ale... chromatyzm bedzie wtedy wyraźnie widoczny, a pole mikre. Możliwe jest, że masz coś nie tak z kolimacją lub obiektywem, ale jest to mało prawdopodobne. Co jeszcze moze byc przyczyną? Kątówka! Pryzmatyczna kątówka dodawa w KITcie do tych teleskopów, to optyka niskich lotów, wprowadzajaca dodatkowy chromatyzm, sporo pogarszająca transmisje i będaca potencjalnym miejscem błedów kolimacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką kątówkę radzicie kupić do obserwacji ziemskich ? i czy 120/600 będzie lepszy do obserwacji ziemskich.

 

Kurcze, do obserwacji ziemskich potrzebujesz obrazu prostego, a wiec katówki pryzmatycznej. Wszystkie lepsze jakościowo katówki lustrzne odpadają. Może cos takiego jak to?

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Ale, nie miałem tego pod okiem. No i może byc problem ze znalezieniem ownera takiej optyki, który udzielił by ci sensownej recenzji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kątówka fajna cena też kosztuje tyle co twój teleskop.Ja miałem w zestawie amiciego ale kupiłem kątówkę lustrzaną 2" sky -watchera co prawda dostajesz obraz prosty ale abberacja chromatyczna mniejsza .Mogę ją polecić bo nie wiem czy znajdziesz coś o takiej jakość w tej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz każdy pryzmat dołoży trochę swojej abberacji chromatycznej a czym więcej odbić tym większa abberacja (pryzmat amiciego).Dlatego dla światłosilnego refraktora tylko zostaje lustro-jak chcesz coś zyskać na jakości obrazu.

Pozdrawiam.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Ja miałem w zestawie amiciego ale kupiłem kątówkę lustrzaną 2" sky -watchera co prawda dostajesz obraz prosty ale abberacja chromatyczna mniejsza .Mogę ją polecić bo nie wiem czy znajdziesz coś o takiej jakość w tej cenie.

Podepne sie tu ze swoim pytaniem

Czy ta 2" kątówka Sky-watchera (za 249 w DO) umożliwia wkręcanie dwucalowych filtrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 2" okular to filtr wkręcasz do okularu w kątówce nie ma takiej możliwości bo i po co.Możesz mi podać zastosowanie .A jak jak 1 1/4 cala to możesz wkręcić do redukcji która jest w komplecie z kątówką.Brak jest natomiast clamping ringu co może przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 2" okular to filtr wkręcasz do okularu w kątówce nie ma takiej możliwości bo i po co.Możesz mi podać zastosowanie .A jak jak 1 1/4 cala to możesz wkręcić do redukcji która jest w komplecie z kątówką.Brak jest natomiast clamping ringu co może przeszkadzać.

 

Zastosowanie jest takie, ze nakrecasz w katowke i zmieniasz okulary bez ciaglego przekrecania filtra. I wtedy mozesz uzywac filtru 2" i obserwowac z okularem 1,25".

 

Katowki WO maja gwint filtrowy, choc inna sprawa, ze gwintowanie maja srednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze tylko mi wytłumacz jak umieszczasz bez redukcji okolar 1 1/4 cala w otworze 2" z 2" filtrem.

Pozrawiam.

Tak czy inaczej redukcję musisz założyć nie będziesz musiał wykręcać filtra z redukcji do okularu.Natomiast dla droższych okularów przystosowanych do opraw 2" i 1 1/4" nie będzie to miało żadnego znaczenia.

Pozdrawiam.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerber6, czy Ty zdajesz sobie sprawe gdzie się wkręca filtr w kątówce? :blink:

Wkręca się go w tą część kątówki, którą się wsuwa do telepa.

Czyli nie ma żadnego znaczenia jakiego okularu używasz. Redukcja z 2" na 1,25" musi być zastosowana jeśli używasz okularu 1,25" ale to jest jasne dla wszystkich. :Beer:

Polaris napisał jedną ale jakże ważną zalete takiego rozwiązania.

Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerber6, czy Ty zdajesz sobie sprawe gdzie się wkręca filtr w kątówce? :blink:

Wkręca się go w tą część kątówki, którą się wsuwa do telepa.

Czyli nie ma żadnego znaczenia jakiego okularu używasz. Redukcja z 2" na 1,25" musi być zastosowana jeśli używasz okularu 1,25" ale to jest jasne dla wszystkich. :Beer:

Polaris napisał jedną ale jakże ważną zalete takiego rozwiązania.

Pozdrawiam :Beer:

Do części która wsuwa się do telepa wkręcasz filtr 2" bez problemu tam gwint jest jak w więkrzości kątówek.Ale jak chciał z przodu to mu napisałem jak to zrobić.Sorry może źle zrozumiałem o co mu chodzi.

Pozdrawiam.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu jeżeli można..

 

interesuje mnie, czy sensowne byłoby użycie takich teleskopów jak chińskie achromaty 100mm lub 120 mm jako nośnika dla słonecznego filtra H-alfa np. SolarScope?? Czy te achromaty dają obrazy na tyle dobre jakościowo by nadały się do monochromatycznych obserw Słońca?

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.