Skocz do zawartości

Bydgoszcz


Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że kolejność obserwacji mieliśmy wczoraj bardzo podobną. U mnie też Księżyc, następnie Saturn a później przy swobodnym przeglądzie nieba natknąłem się na pierwsze w mojej przygodzie z niebem kulki: M13 i M92. Księżyc utrudniał obserwacje ale i tak spędziłem tam spoooro czasu. Widoki były rewelacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie! Podziwiam chęć jechania na pole przy tak jasnym Księżycu :)

Super fotki. Polecam zaopatrzyć się w stołek pod tyłek do Synty na Dobsie - nieporównywalnie wyższy komfort obserwacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aleksandra

Witam.

Jestem tutaj, na forum nowa. Jestem też kompletnym laikiem w astronomii. Niestety. Chciałam się jednak podzielić zjawiskiem, które zaobserwowałam razem z rodziną 30.04.2010 r, koło godz. 20-20.30 nad ulicą Fordońską (Bydgoszcz). Od paru dni szukamy odpowiedzi na to. Tego dnia zobserwowaliśmy 7 obiektów, świecących stałym światłem pomarańczowym, poruszających się w regularnych odstępach jeden po drugim. Kształt kulisty. Aż światła zaczęły gasnąć w chmurach. Leciały nad ulica Fordońską w kierunku Torunia. Dodam, że te obiekty leciały dosyć nisko nad ziemią, nie wydawały żadnego dźwięku. Nie były to samoloty. Jesteśmy z Bydgoszczy, może wy również to widzieliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem tutaj, na forum nowa. Jestem też kompletnym laikiem w astronomii. Niestety. Chciałam się jednak podzielić zjawiskiem, które zaobserwowałam razem z rodziną 30.04.2010 r, koło godz. 20-20.30 nad ulicą Fordońską (Bydgoszcz). Od paru dni szukamy odpowiedzi na to. Tego dnia zobserwowaliśmy 7 obiektów, świecących stałym światłem pomarańczowym, poruszających się w regularnych odstępach jeden po drugim. Kształt kulisty. Aż światła zaczęły gasnąć w chmurach. Leciały nad ulica Fordońską w kierunku Torunia. Dodam, że te obiekty leciały dosyć nisko nad ziemią, nie wydawały żadnego dźwięku. Nie były to samoloty. Jesteśmy z Bydgoszczy, może wy również to widzieliście?

 

Witaj Olu.

 

Rowniez widzialem to co Ty. Te pare pktow to byly samoloty ktore czekaly po kolei na pozwolenie podejscia do ladowania na bydgoskim lotnisku , jak mniemam pare z nich zostalo wyslane na lotnisko do torunia.

 

Pozdrawiam

Leju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 km na południe od Bydgoszczy 08.05.10 w sobotę odbyło się małe spotkanie, w którym uczestniczył Sebacyw, Roson, i ja Uzbrojeni byliśmy w dwa Newtony 8” /1000/1200 i niepozorny refraktor 80/400. Warunki obserwacyjne były fantastyczne, zasięg do ok. 6 mag nieuzbrojonym okiem. Przez półtorej godziny padły: ngc 5033, 5005, 3077, 5024 oraz klasyka gatunku m81/82 m51 /m101 trzeba zaznaczyć, że wszystkie te obiekty były znalezione przez Sky Watchera 80/400 a później potwierdzone przez Newtony.

 

Dzięki temu spotkaniu można było się przekonać o możliwościach lekkiego refraktora, który (przy użyciu plossla 25 mm) ściągnął nawet mgławicę Sowa NGC 3587 11.2 mag!!! jasność powierzchniowa 13.47!!! :astronom: Moim zdaniem jest to niskobudżetowa alternatywa dla cięższych i mniej poręcznych Newtonów, adresowana do początkujących obserwatorów.

 

Ja miałem okazję bliżej poznać możliwości Newtonów 8” i muszę przyznać, że świetnie rozbijają gromady gwiazd, chociażby ngc 5024 czy 5272 (w porównaniu do mojego Newtona 6”). Ósemki pięknie pokazywały kształty galaktyk, które były trudniej dostrzegalne przez lunetę.

 

p.s. dzięki za miłą atmosferę, w końcu mogłem poczuć się normalnie wśród tak samo mentalnie skrzywionych jak ja :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dokładkę dodam tylko zdjęcie (niezbyt dobre, ale można spojrzeć ;) )

post-17568-127348944673_thumb.jpg

M81/82 ładnie widoczna, ale największą niespodziankę zrobiła nam M101.

Tak jak napisał kolega-niebo bardzo dobre.

Niestety zawartość pary wodnej była tak duża, że teleskopy zaczynały "moknąć" (a największa zgroza była u mnie na zwierciadle wtórnym, ale zaradziliśmy coś na to B) )

Również dziękuję za mile spędzony czas w miłej atmosferze i "do następnego" ;)

Pozdrawiam

Edytowane przez sebacyw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

U mnie na obserwacje się nie zanosi. W czerwcu mam wolny tylko 12,13 (sobota niedziela) i 21,22 (poniedziałek, wtorek) :huh:

Później pierwsza połowa lipca urlop, także jak w lipcu będzie się coś dziać natychmiast się dopisuję jako chętny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie... również jestem z Bydgoszczy i mam 15 lat, więc moje pytanie brzmi czy w tym wieku również mogę się z wmi spotkać?

PS: Jestem zupełnym amatorem, nawet jescze nie mam teleskopu, ponieważ najpierw do końca czerwca kupie lornetkę, a w połowie lipca kupię najprawdopodobniej syntę 6 lub 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

4 czerwca udało się zrobić kolejny "mini-astro-zlocik" ;)

Osoby:

sebacyw

Roson

Pogoda na tą noc zapowiadała się wyśmienicie. Na niebie widoczne jeszcze zanikające warstwy stratusów tak więc ruszyliśmy do Naszej miejscówki.

Głównym celem było zobaczenie komety C/2009 R1 (McNaught), która prezentuje się nisko nad horyzontem w kierunku północno-wschodnim oraz Jowisza wschodzącego przed porankiem.

Po dotarciu do celu i wyjściu z samochodu pierwsze co rzuciło się w oczy, a raczej na Nas to rządni krwi bezlitośni krwiopijcy, którzy chyba czekali w trawie (palce mam do dzisiaj w bąblach). Nie straszne Nam moskity więc wypakowaliśmy sprzęt i ruszyliśmy do konfiguracji.

Po zachodzie Słońca "ulubieńcy" poszli spać, a pierwszym obiektem, na który skierowałem swój teleskop była Wenus, a następnie Saturn - zawsze zachwyca :)

Niebo ściemniło się na tyle, że można wyszukać DS'y. Roson znalazł M13. Gromadka ładnie widoczna i wyróżniał ją "wypukły" kształt. Następnie M51- ledwo widoczne, ale zawsze coś :)

Co to!? Na teleskopie zaczęła zbierać się para wodna- o nie!

Tragedii jeszcze niema - lusterka całe.

Po małej przerwie poszedłem zerknąć na Saturna.

Szukacz cały zaparowany, ale znalazłem go. Patrzę przez okular, a tam tragedia-ledwo go widać i otoczony jest rewelacyjną poświatą, halo czy jak kto woli :swear:

Na horyzoncie koło lasu zaczęła pojawiać się mgła - "świetnie"

Decyzja jednak zapadła - czekamy do wschodu.

Teleskopy były już spocone, ale coś tam jeszcze widać. Niestety komety nie zobaczyliśmy, ale czekamy na Jowisza.

Księżyc jako pierwszy wyszedł zza horyzontu, ale co to?-chmury!

Czekaliśmy chwilę. Niestety chmur naszło tyle, że nawet "Srebrny Glob" był już niewidoczny, a mgła pozamiatała całą resztę :huh:

Obserwacje skończyły się "niedosytem", a najgorsze jest to, że jak wracaliśmy to chmury nagle rozproszyły się na wschodzie i było widać Jowisza-no cóż, następnym razem :)

post-17568-127600257866_thumb.jpgpost-17568-127600259858_thumb.jpgpost-17568-12760027354_thumb.jpgpost-17568-127600274824_thumb.jpg

post-17568-127600277821_thumb.jpgpost-17568-12760027946_thumb.jpgpost-17568-12760028127_thumb.jpgpost-17568-127600283142_thumb.jpg

post-17568-127600285201_thumb.jpgpost-17568-127600286868_thumb.jpgpost-17568-127600290046_thumb.jpgpost-17568-127600291673_thumb.jpg

post-17568-127600294299_thumb.jpgpost-17568-127600296604_thumb.jpgpost-17568-127600298035_thumb.jpgpost-17568-127600299555_thumb.jpg

Pozdrawiam

Edytowane przez sebacyw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.