Jump to content

BALKON a przejrzystość - zima vs wiosna

wojski
 Share

Recommended Posts

TEleskop mam od zimy, więc wiosenne obserwacje to dla mnie nowość.

DO tej pory jak wychodziłem ze sprzętem na balkon przy ładnym niebie, to patrząc na saturna na dzień dobry - pomijając duże LP, przy nieschłodzonym sprzęcie widziałem pierścienie. Teraz przy temperaturach plusowych (tym samym dużym LP) i wiekszej wilgotności powietrza Saturn to duża rezedrgana gwiazda - bez względu na powiększenia.

To wpływ prejrzystości powietrza związanej z ociepleniem jest taki duży? Czy może chodzi o coś innego (kolimacja jest ok)

dzieki

w.

Oczywiście pomijam drobny szczegół, że przy dużym LP, gdy widać tylko to co naprawdę jasne - mogłem nie wcelować w Saturna tylko np Arktura :Boink:

Chodzi mi o Wasze ogólne doświadczenia z pogarszaniem się obserwacji w wiązku z ociepleniem.

TEleskop mam od zimy, więc wiosenne obserwacje to dla mnie nowość.

DO tej pory jak wychodziłem ze sprzętem na balkon przy ładnym niebie, to patrząc na saturna na dzień dobry - pomijając duże LP, przy nieschłodzonym sprzęcie widziałem pierścienie. Teraz przy temperaturach plusowych (tym samym dużym LP) i wiekszej wilgotności powietrza Saturn to duża rezedrgana gwiazda - bez względu na powiększenia.

To wpływ prejrzystości powietrza związanej z ociepleniem jest taki duży? Czy może chodzi o coś innego (kolimacja jest ok)

dzieki

w.

Powinno być na odwrót. Kiedy jest zimno mamy większy strumień ciepła od bloku do otoczenia i powoduje to turbulencje które skutecznie utrudniają obserwacje.

Czym różnica temperatur mniejsza tym mniejszy strumień ciepła. Najbardziej optymalnie jest kiedy kiedy mamy na zewnątrz 20 stopni. Teoretycznie nie ma wtedy żadnego przepływu, sąsiad z otwartym oknem u dołu nie będzie przeszkadzał.

Pozdrawiam

Po pierwsze nie chodzi tutaj o przejrzystość, a seeing, a więc stabilność atmosfery, czyli ruch cząsteczek powietrza wpływający na pogorszenie obrazu.

Po drugie mamy co najmniej dwa czynniki wpływające na te ruchy i co za tym idzie dwa rodzaje seeingu.

Pierwszy i najważniejszy to seeing atmosferyczny. Generalnie tym lepszy im chłodniejsze powietrze. Często bardzo dobry w zimowych, mroźnych wyżach, ale może też być dobry w przejściowych porach roku, przy wyżowej, chłodnej pogodzie.

Niestety bywa fatalny przy różnego rodzaju ociepleniach, szczególnie, gdy w pobliżu jest ciepły front atmosferyczny.

Drugi rodzaj to seeing lokalny, generowany przez budynek, w którym mieszkasz, a także "najbliższą okolicę". Ten jest dokuczliwy właśnie w przypadku obserwacji balkonowych, przy dużych różnicach temperatury pomiędzy nagrzanym budynkiem, a chłodnym otoczeniem. A więc zimą, gdy budynek oddaje ciepło (szczególnie przy wszelkich nieszczelnościach), oraz latem, wieczorem, gdy budynek jest bardzo nagrzany po okresie dnia.

Nie wspominam o ruchach powietrza, które może wywołać "gorący" obserwator ;)

Edited by Robert Bodzoń

Dodam tylko ze do wyskości ok 6m od powierzchni gruntu występuje tzw seeing przygruntowy.

Czasem w letnie ciepłe noce przy mglistej pogodzie i słabej widocznosci pojawia sie seeing żyleta.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 134 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.