Skocz do zawartości

protuberancje


mar121

Rekomendowane odpowiedzi

pisałem do baadera o ten filterek

odesłali mnie do DO :D

robione pod konkretne telepy - chcieli nawet numer mojego buta

 

co do coronado PST - ludzie robią patentu że na duże refraktory z przodu dają filtr czerwony o dużej aperturze

a wwyciąg montują resztę PST czarną skrzyneczkę samą i robią takim zestawem masakrujące foty

taki zestaw widziałem w necie razem z jakimś TakaHaszcze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest właśnie SolarSpectrum, Baader jest chyba dystrybutorem (i produkuje ERFy i Telecentryki) jednocześnie z Alpine Astro w chameryce. SS nie posiada własnej strony www albo ja po prostu nie znalazłem.

 

Hehe ale ceny u Baadera to też europejskie mają ;) po taki sprzęt nic tylko za fosę się wybrać i przywozić w kieszeni :szczerbaty:

 

:sunsmiley: pozdrawiam

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dobrym pomysłem byłoby założenie filtra H-alfa na achromata np. Synta 120/600?

 

 

Hmm, sądzę, że w przypadku wąziutkiego pasma H-alfa nie ma znaczenia czy to achromat, czy EDmund, czy apochromat czy też achroaparat! :szczerbaty:

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Belęcinie był zakładany swego czasu Coronado SolarMax 40

na Synte 100 achro

dawało to absolutnie masakrujące widoki

do tej pory mam kolana z waty :ha:

 

:D

 

Bo w takim razie taka konfiguracja przychodzi mi do głowy:

Synta achro 120/600 + ERF 110mm z Iris Blende (jak to powiedzieć? przesłona źrenicowa?) + Telecentyczna soczewa x4 + Solar Spectrum Observer 1.5 (powiedzmy 0.5A), i to wszystko założone na barana mojego SC. Byłby to ULTIMATE zestaw obserwacyjny do Słońca z regulowaną przesłoną w zależności od warunków seeingowych do 80mm apertury.

A otwierając szerzej to ustrojstwo schodzimy poniżej f/30 i przez to zwiększamy pasmo by obserwować protuberancje :szczerbaty:

 

dobry projekt?

 

pozdrawiam słonecznie

Raf

 

PS. ach zapomniałem, jeszcze dodatkowo mamy wtedy trawelerka 120mm ;p

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Synta achro 120/600 + ERF 110mm z Iris Blende (jak to powiedzieć? przesłona źrenicowa?) + Telecentyczna soczewa x4 + Solar Spectrum Observer 1.5 (powiedzmy 0.5A), i to wszystko założone na barana mojego SC. ...

Po co Ci taki duży ERF? Toż to średnica odpowiednia do 14".

Na niecałe 5" z F5 wystarczy Ci ERF o średnicy ze 30 mm (teoretycznie nawet 20 mm).

Tu masz kalkulacje.

http://www.daystarfilters.com/energy.htm

A tu schematy:

http://www.daystarfilters.com/application.html

A różnica w cenie między ERF 114 mm a 25-32 mm to 350-400 $.

Chyba, że liczysz na większą rozdzielczość z większej apertury, wtedy faktycznie trzeba wypośrodkować i podeprzeć się barlowem.

Czy na pewno zmniejszenie apertury powoduje, że widać protuberancje? Pytam na poważnie, bo do tej pory byłem przekonany, że chodzi tu o przesunięcie środkowej częstotliwości filtra H-alfa. Ale to takie moje przekonanie, nigdzie nie znalazłem informacji jak to działa i czy ma związek z przysłoną. Zresztą w PST nie widać szczególnego pojaśnienia tarczy, gdy widać protuberancje. Mylę się? Jeśli tak, wrzuć jakieś linki z wyjaśnieniem tej zależności (przesłona - widoczność protuberancji).

Kiedyś też się trochę interesowałem możliwą alternatywą dla ERF-a i znalazłem informacje, że niektórzy stosują filtr czerwony A25, co niestety ma duży wpływ na żywotność samego filtra H-alfa. Zacząłem kombinować, czy nie dałoby się znaleźć jakiegoś zamiennika ERF-a. Jest przecież techniczne szkło termoizolujące (np. do kominków), ale chyba nie byłoby wystarczającej jakości optycznej.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci taki duży ERF? Toż to średnica odpowiednia do 14".

 

Właśnie dlatego, co napisałeś. Jak sie już pakować w taki system, to świętokradztwem by było używać tego z 40mm apertury ;) Duży ERF można by zawsze przysłonić odpowiednio w zależności od warunków atmosferycznych, małego w górę oczywiście się nie da odsłonić. A różnica w cenie pomiędzy różnej wielkości ERFami jest niewielka w stosunku do ceny filtra.

 

:Beer:

 

PS. A producenci filtrów z etalonem z tyłu piszą, że seeing nie ma aż takiego wpływu na obserwacje jak to twierdzi konkurencja (Coronado) ;)

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno zmniejszenie apertury powoduje, że widać protuberancje? Pytam na poważnie, bo do tej pory byłem przekonany, że chodzi tu o przesunięcie środkowej częstotliwości filtra H-alfa. Ale to takie moje przekonanie, nigdzie nie znalazłem informacji jak to działa i czy ma związek z przysłoną. Zresztą w PST nie widać szczególnego pojaśnienia tarczy, gdy widać protuberancje. Mylę się? Jeśli tak, wrzuć jakieś linki z wyjaśnieniem tej zależności (przesłona - widoczność protuberancji).

 

to takie moje przemyślenia odnośnie pracy filtra. Promienie muszą wchodzić do filtra równolegle by możliwe było uzyskanie ekstremalnie wąskiego pasma (granica f/30). Poniżej tej granicy promienie wpadają do filtra także pod innymi kątami zwiększając wtedy pasmo. Nie wiem jakby to zadziałało w przypadku stosowania soczewki telecentrycznej (mającej na celu kasowanie wszystkich nierównoległych promieni) zamiast zwykłego barlowa. A widać to na załączonych przez ciebie rysunkach w linku DayStar

 

pozdr

 

 

PS. Być może też z takim rozwiązaniem zetknąłem się w którymś z artykułów na CN, ale to już jutro sprawdzę.

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest fajny artykuł o filtrach słonecznych. http://sctscopes.net/SCT_Tips/Nice_to_Have..._observing.html

I tam chyba piszą, że do protuberancji jest stosowane szersze pasmo (1.5 Å chyba). I ma to jakiś związek ze zjawiskiem Dopplera. Nie mam teraz czasu, żeby się zagłębiać, ale tam może być wyjaśnienie.

 

Możesz mieć rację. Zbieżność wiązki może mieć związek z szerokością pasma, wtedy otwieranie przesłony "psuje" filtr H-alfa do filtra do protuberancji (Prominence Filter). Zastanawiam się tylko, dlaczego w PST przy zawężaniu pasma (obserwacje tarczy) znikają protuberancje?

 

PS. Dorzucam jeszcze bardzo fajną stronę poświęconą obserwacjom Słońca. Może ją znacie, Dużo tam ciekawych informacji i wynalazków "słonecznych". http://www.sungazer.net/

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko, dlaczego w PST przy zawężaniu pasma (obserwacje tarczy) znikają protuberancje?

 

 

Wydaje mi się że światło z centrum tarczy słonecznej dociera pierwsze do Ziemi od światła emitowanego przez protuberancje znajdujące sie na brzegu tarczy czyli ponad 600 tys km dalej od Ziemi niż centralna część tarczy Słońca co daje dłuższą wędrówkę światła o 2 sekundy. Dodając do tego wzajemny ruch Ziemi i Słońca powoduje to lekką różnicę w długości fali przez co trzeba korygować to pierścieniem w PST.

Jeśli sie mylę niech mnie ktos poprawi :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że światło z centrum tarczy słonecznej dociera pierwsze do Ziemi od światła emitowanego przez protuberancje znajdujące sie na brzegu tarczy czyli ponad 600 tys km dalej od Ziemi niż centralna część tarczy Słońca co daje dłuższą wędrówkę światła o 2 sekundy. Dodając do tego wzajemny ruch Ziemi i Słońca powoduje to lekką różnicę w długości fali przez co trzeba korygować to pierścieniem w PST.

Jeśli sie mylę niech mnie ktos poprawi :Beer:

Dobrze kombinujesz, chociaż nie chodzi tu o dłuższą wędrówkę światła od protuberancji niż ze środka tarczy, ale raczej o widmo samych protuberancji. W protuberancji cząstki poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego często z wielkimi prędkościami, co powoduje duże rozmycie dopplerowskie linii H-alfa. Na tyle, że przy małej aperturze i wąskim paśmie protuberancje wydają się zanikać.

Drugą oczywistą przyczyną jest mniejsza jasność protuberancji niż tarczy, nawet przy szerszym paśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając jeszcze tematykę filtrów znalazłem coś takiego "Baader Solar Continuum filter stacked" i do tego folia ND3.8 za 419zł- czyżby zwykły filtr continuum tylko że z mniejszym pasmem przepuszczalności (czyli 4nm zamiast 8nm)

I jeszcze to- "2A (+/- 0.5A) h-alpha filter 1,25 za prawie 2000zł.

 

Dobrze kombinujesz, chociaż nie chodzi tu o dłuższą wędrówkę światła od protuberancji niż ze środka tarczy, ale raczej o widmo samych protuberancji. W protuberancji cząstki poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego często z wielkimi prędkościami, co powoduje duże rozmycie dopplerowskie linii H-alfa. Na tyle, że przy małej aperturze i wąskim paśmie protuberancje wydają się zanikać.

Drugą oczywistą przyczyną jest mniejsza jasność protuberancji niż tarczy, nawet przy szerszym paśmie.

 

Wydaje mi sie że większe znaczenie przy rozmyciu dopplerowskim ma to, że przecież jedna strona krawędzi Słońca sie do nas zbliża, a druga oddala powodując klasyczny efekt Dopplera.

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zobaczyć protuberancje na brzegu tarczy słońca wystarczy posłużyć się koronografem ( teleskop z tzw. sztucznym księżycem który przesłania tarczę słońca... ) Natomiast silne brzegowe w świetle białym widać przy użyciu koronografu. Słabsze i tarczowe zobaczymy tylko przez H-alphe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może spektrohelioskop? Tu jest ciekawa strona na ten temat:

http://home.hetnet.nl/%7Ec.severijns/Spectrohelioscope.htm

Gościu uzyskał przy pomocy skonstruowanego przez siebie monochromatora szerokość pasma poniżej 0.1 Å. Oczywiście można go nastawiać na różne długości fal. Obraz Słońca jest skanowany i ponownie składany przy pomocy systemu dwu luster.

Rezultaty bardzo ciekawe:

http://home.hetnet.nl/%7Ec.severijns/Spect...anden/Tests.htm

Tu jest jeszcze kopalnia wiedzy o Spektroheliografii:

http://astrosurf.com/rondi/obs/shg/

PS. Oczywiście ten post, to właściwie zboczenie z tematu, bo nie o protuberancje tu idzie (ewentualnie na tle tarczy).

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno zmniejszenie apertury powoduje, że widać protuberancje? Pytam na poważnie, bo do tej pory byłem przekonany, że chodzi tu o przesunięcie środkowej częstotliwości filtra H-alfa. Ale to takie moje przekonanie, nigdzie nie znalazłem informacji jak to działa i czy ma związek z przysłoną.

 

Znalazłem na Cloudy Nights artykuł poruszający ten temat. Nie jest napisane wprost, ale generalnie piszą tam, że protuberancje ładnie wyłażą już przy f/27

 

Daystar T-Scanner - 07 Angstrom review

 

:sunsmiley: pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa: czy jeżeli zamiast jednego ERF 63 mm (w przypadku SC 8")

erf1.jpg

źródło - www.daystarfilters.com

założyć np dwa (powiedzmy niedaleko siebie po okręgu) to światłosiła wzrośnie przy tej samej ogniskowej teleskopu do wielkości światłosiły z teleskopu o porównywalnej sumarycznej powierzchni fi 63+63mm?

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wstawisz je daleko od siebie, to na pewno uzyskasz większą aperturę, a tym samym większą zdolność rozdzielczą. Mówię tu oczywista nie o powierzchni sumarycznej dwóch ERF-ów, ale o aperturze opisanego na nich okręgu. Jakby więc dwa ERF-y rozstawić po przeciwnych stronach, to można by uzyskać zdolność rozdzielczą całych 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że jak tylko uda mi się opanować robienie dobrych fotek na PST HAlpha (nie w projekcji ino w ognisku)

kolejnym zakupem będzie linia wapnia PST

:sunsmiley::icon_rambo:

 

Tadeo, jak dobrze pójdzie to we wrześniu zapraszam do Łodzi na CaK PST, no cóż każdy kto ma zwykłe PST od razu się w nim zakochuje i chce mieć parkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.