Skocz do zawartości

Mission: Ustawić ostrość


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cel: ostra fotka

 

Sprzęt: Meade DSI, C102VW, przerabiana przelotka 1,25" z AK i Baader IR-cut

 

Problem 1: Brak możliwośći oszacowania ostrości na podgladzie obrazu w sofcie DSI (gwiazdki wyglądaja tak samo przy przesuwaniu fokusera nawet o 0,5mm)

Problem 2: Słabsze gwiazdki widoczne dopiero przy 15sek. klatkach podglądu - strasznie długotrawły proces korekt

Problem 3: Oprogramowanie MEADE DSI o nazwie Magic Eye Focus działa kompletnie niezrozumiale. Wartości i wizualizacje generowane przez tego toola maja sie nijak do jakości obrazu.

 

Rozwiazanie: ??? ( O! I tu potrzebuje waszej pomocy. Jak powinna wyglądac procedura ostrzenia aby było ostro, a nie troche nieostro lub nieostro.)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy taka sama nieostrość przed i za ogniskiem podzielona na pół na focuserze nie daje miejsca ostrego?

 

Tak sie właśnie wspomagam. Niestety taki algorytm postepowania kończy się mniej wiecej takim wynikiem:

 

8.jpg

 

Czyli nawet nie dostateczny. Przy najlepszych nawet chęciach mozna by to nazwać "trzy na szynach", ale na pewno nie dobry lub bardzo dobry.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli DSI ma ok 8um pixel to skok ostrości na wyciągu ma przy f/5 10x więcej, czyli 80um (0,08mm) masz taką dokładność?

 

po drugie 1,5*8/5=2,4 czyli jesteś 2,4x poniżej rozdzielczości obiektywu to bardzo duzo nie jest.

 

po trzecie 2,4x140/100= 3,36" miałeś seeing długoczasowy i prowadzenie nie przekraczające 3.36arcsek?

 

mysle, że jesteś około wydolności telgo zestawu i tak wąską kamerka lepiej nie będzie. myslisz, że Crop z canona byłby ostrzejszy?

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie Hans boje sie troche zakupu jakiejś kamerki rodem z Meade jako ze pewnie ( nie wiem tego na 100% ) nie współpracują one z innymi programami.

Odkąd zaopatrzyłem sie w motofokusa L.J. i zacząłem korzystać z QFocusa to nie mam według mnie problemu z ostrością. Najlepiej to widać na przykładzie kilku zdjęć księżyca z barlowem z TEGO linku ( nie mam jeszcze super wprawy ale widze potencjał ). Ustawienie ostrości zajmuje mi jakies 5 minut i jestem go zwykle pewien w jakiś 70-90%.

A przypuszczam, że zakup kamerki np MEADE DSI PRO II wiąże sie z korzystaniem z ichsiejszego programu..... i QFocus tu nic nie pomoże.... A QFocus jest niezły. Dla porówniania ten patent do ostrzenia w K33CCDTools jest znacznie gorszy od QFocusowego mimo, że działa na identycznej zasadzie...

 

Mój skok wyciągu na jeden krok silnika krokowego to u mnie 10um... czyli 1/100mm... jest to wartość nie do osiągnięcia w ustawianiu ręcznym. Na dodatek nie dotykasz teleskopu rękoma więc nie ma problemu drgań. Warto dodać, że oczywiście mam ten najbardziej kiczowaty wyciąg za 150 PLN.... i narazie nie widze ŻADNEGO sensu wymiany go na lepszy....

Przed motofokusem ustawianie ostrości było udręką.

Koszt motofokusa jaki ja mam to około 150-200PLN i jest możliwość podpięcia go do kompa z pamięcią ustawień ( tu L.J. znowu sie popisał ). Jak tylko uda mi sie zmusić do współpracy z PC i przetestuje to dam recenzję podobną do tej z GOTO...

 

Pozdrawiam.

FS

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli DSI ma ok 8um pixel to skok ostrości na wyciągu ma przy f/5 10x więcej, czyli 80um (0,08mm) masz taką dokładność?

 

po drugie 1,5*8/5=2,4 czyli jesteś 2,4x poniżej rozdzielczości obiektywu to bardzo duzo nie jest.

 

po trzecie 2,4x140/100= 3,36" miałeś seeing długoczasowy i prowadzenie nie przekraczające 3.36arcsek?

 

mysle, że jesteś około wydolności telgo zestawu i tak wąską kamerka lepiej nie będzie. myslisz, że Crop z canona byłby ostrzejszy?

 

No to mnie nie pocieszyłeś. :o Myślę, że na wyciagu jestem w stanie pewnie operować na zakresie ok. 0.1mm (to ten crayford bez przekładni 1:10 z Baader Planetraium) chyba, ze tylko mi się wydaje, ze mam taka dokładnosc, a w realu jest lepiej. No i prowadzenie to zupełnie nie ta klasa o której wspominasz. Przy moim montarzu mam okresy ok. 10-12 min. względnej stabilności w okolicach 5" potem ok 3-4 min. czknięcia na warości ok. 20" i znowu 10-12min spokoju. (ostanio troche sie pogorszyło i montaz dostanie akcje regulację, bo na guiding jeszcze mnie nie stać. ST4 na astromarcie to 500$ czyli jak by nie patrzeć po cłach i VATach równowartość montażu).

 

Czyli w sumie myślałem, ze po prostu daje d... a tu jakość mojego zestawu skrzeczy. Cholera.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pomocy załączam link do ściągnięcia takiego pomocnego patentu w EXCELU jaki popełnilem.

Służy on do wyliczenia przekładni w motofokusie i ogólnie parametrów skoku wyciągu.

 

LINK:

 

http://philips.art.pl/astro/MOTOFOKUS-Obli..._parametrow.xls

 

Screen:

 

motofokus.gif

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.