Jump to content

Mission: Ustawić ostrość


Hans
 Share

Recommended Posts

Cel: ostra fotka

 

Sprzęt: Meade DSI, C102VW, przerabiana przelotka 1,25" z AK i Baader IR-cut

 

Problem 1: Brak możliwośći oszacowania ostrości na podgladzie obrazu w sofcie DSI (gwiazdki wyglądaja tak samo przy przesuwaniu fokusera nawet o 0,5mm)

Problem 2: Słabsze gwiazdki widoczne dopiero przy 15sek. klatkach podglądu - strasznie długotrawły proces korekt

Problem 3: Oprogramowanie MEADE DSI o nazwie Magic Eye Focus działa kompletnie niezrozumiale. Wartości i wizualizacje generowane przez tego toola maja sie nijak do jakości obrazu.

 

Rozwiazanie: ??? ( O! I tu potrzebuje waszej pomocy. Jak powinna wyglądac procedura ostrzenia aby było ostro, a nie troche nieostro lub nieostro.)

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

czy taka sama nieostrość przed i za ogniskiem podzielona na pół na focuserze nie daje miejsca ostrego?

 

Tak sie właśnie wspomagam. Niestety taki algorytm postepowania kończy się mniej wiecej takim wynikiem:

 

8.jpg

 

Czyli nawet nie dostateczny. Przy najlepszych nawet chęciach mozna by to nazwać "trzy na szynach", ale na pewno nie dobry lub bardzo dobry.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

jeżeli DSI ma ok 8um pixel to skok ostrości na wyciągu ma przy f/5 10x więcej, czyli 80um (0,08mm) masz taką dokładność?

 

po drugie 1,5*8/5=2,4 czyli jesteś 2,4x poniżej rozdzielczości obiektywu to bardzo duzo nie jest.

 

po trzecie 2,4x140/100= 3,36" miałeś seeing długoczasowy i prowadzenie nie przekraczające 3.36arcsek?

 

mysle, że jesteś około wydolności telgo zestawu i tak wąską kamerka lepiej nie będzie. myslisz, że Crop z canona byłby ostrzejszy?

Edited by McArti
Link to comment
Share on other sites

Własnie Hans boje sie troche zakupu jakiejś kamerki rodem z Meade jako ze pewnie ( nie wiem tego na 100% ) nie współpracują one z innymi programami.

Odkąd zaopatrzyłem sie w motofokusa L.J. i zacząłem korzystać z QFocusa to nie mam według mnie problemu z ostrością. Najlepiej to widać na przykładzie kilku zdjęć księżyca z barlowem z TEGO linku ( nie mam jeszcze super wprawy ale widze potencjał ). Ustawienie ostrości zajmuje mi jakies 5 minut i jestem go zwykle pewien w jakiś 70-90%.

A przypuszczam, że zakup kamerki np MEADE DSI PRO II wiąże sie z korzystaniem z ichsiejszego programu..... i QFocus tu nic nie pomoże.... A QFocus jest niezły. Dla porówniania ten patent do ostrzenia w K33CCDTools jest znacznie gorszy od QFocusowego mimo, że działa na identycznej zasadzie...

 

Mój skok wyciągu na jeden krok silnika krokowego to u mnie 10um... czyli 1/100mm... jest to wartość nie do osiągnięcia w ustawianiu ręcznym. Na dodatek nie dotykasz teleskopu rękoma więc nie ma problemu drgań. Warto dodać, że oczywiście mam ten najbardziej kiczowaty wyciąg za 150 PLN.... i narazie nie widze ŻADNEGO sensu wymiany go na lepszy....

Przed motofokusem ustawianie ostrości było udręką.

Koszt motofokusa jaki ja mam to około 150-200PLN i jest możliwość podpięcia go do kompa z pamięcią ustawień ( tu L.J. znowu sie popisał ). Jak tylko uda mi sie zmusić do współpracy z PC i przetestuje to dam recenzję podobną do tej z GOTO...

 

Pozdrawiam.

FS

Edited by philips
Link to comment
Share on other sites

jeżeli DSI ma ok 8um pixel to skok ostrości na wyciągu ma przy f/5 10x więcej, czyli 80um (0,08mm) masz taką dokładność?

 

po drugie 1,5*8/5=2,4 czyli jesteś 2,4x poniżej rozdzielczości obiektywu to bardzo duzo nie jest.

 

po trzecie 2,4x140/100= 3,36" miałeś seeing długoczasowy i prowadzenie nie przekraczające 3.36arcsek?

 

mysle, że jesteś około wydolności telgo zestawu i tak wąską kamerka lepiej nie będzie. myslisz, że Crop z canona byłby ostrzejszy?

 

No to mnie nie pocieszyłeś. :o Myślę, że na wyciagu jestem w stanie pewnie operować na zakresie ok. 0.1mm (to ten crayford bez przekładni 1:10 z Baader Planetraium) chyba, ze tylko mi się wydaje, ze mam taka dokładnosc, a w realu jest lepiej. No i prowadzenie to zupełnie nie ta klasa o której wspominasz. Przy moim montarzu mam okresy ok. 10-12 min. względnej stabilności w okolicach 5" potem ok 3-4 min. czknięcia na warości ok. 20" i znowu 10-12min spokoju. (ostanio troche sie pogorszyło i montaz dostanie akcje regulację, bo na guiding jeszcze mnie nie stać. ST4 na astromarcie to 500$ czyli jak by nie patrzeć po cłach i VATach równowartość montażu).

 

Czyli w sumie myślałem, ze po prostu daje d... a tu jakość mojego zestawu skrzeczy. Cholera.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.