Skocz do zawartości

Sky-Watcher SKP1309EQ2- warto?


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

waldixs, masz trochę dziecinne podejście - "to mój ostatnio post, już was nie lubię, zabieram swoje zabawki i ide do innej piaskownicy". To chyba taka chęć zwrócenia na siebie uwagi. Jestem bardzo ciekaw czy założysz na Astromaniaku kolejny z serii temat że AF jest bee czy coś w tym rodzaju. Na szczęście ja tego nie będę musiał oglądać :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dłużej obserwujesz astroforum, to powinieneś zauważyć, że to raczej wypadek przy pracy a nie norma.

Ja regularnie bywam tu od roku i widzę, że tego typu wymiana ciosów to raczej żadkość. A na takim poziomie to już chyba pierwszy raz widzę.

Masz racje takiego "poziomu" to jeszcze nie widziałem. Napisałem bo jakoś nie mogłem przeboleć faktu, że to się stało, a forum stanowi normalnie dla mnie raczej miłą odskocznie od codziennych spraw.. a tu masz nagle ciastko z musztardą. Chciałem żeby się nasi koledzy opanowali po moim poście i więcej juz nie kontynuowali tej wymiany

 

Zwykle spotykam się raczej z dużą życzliwością i eleganckim sposobem załatwiania spraw. A sytuacje, gdy człowiek, którego wogóle nie znam (nawet na oczy nie widziałem), pożycza mi okular wart kilkaset złotych (zostawia mi sprzęt na portierni, znając mnie tylko z avatara), to już wogóle mnie zadziwiały.

Tez ostanio sie z tym spotkalem i w sumie to dalej jestem pod wrazeniem takiego przyjacielskiego podejcia :notworthy:

 

Jezeli jak mowisz to wypadek to ja proponuje wszystkie posty nie na temat (wliczając też nasze drobne komentarze do całej sprawy) nie tyle usunąć z tego wątku przenieść gdzieś pod znamiennym tytułe "Nigdy więcej...". Mówię poważnie. Czy rada forum może się do mojej propozycji ustosunkowac?

Moją jedyną intencją je to żeby ktoś kto przychodzi po porade odnośnie sprzętu nie czytał takich rzeczy bo to nie ma sensu.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy kupić 130/900 powinieneś ocenić następujące kwestie:

1. Czy chcesz obserwować głównie księżyc, planety czy też masz ambicje na głęboki kosmos. Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie, że chciałbyś (w miarę możliwości) obserwować głęboki kosmos, to:

2. Czy w przyszłości (takiej odpowiadającej Tobie) możesz liczyć na środki finansowe do zmiany sprzętu na taki z większym lustrem.

3. Powinieneś ocenić swoją mobilność. Większe newtony, takie co to mają już np. 200/1200 to spore urządzenia. Do ogródka przy domku, przy pomocy drugiej osoby to wtachasz sprzęt na obserwacje, ale jeśli miabyś radzić sobie sam a mieszkasz w bloku, to po prostu w penym momencie machniesz na to wszystko ręką. Takie spore reflektory wymagają dostępu do samochodu i to takiego, żeby się rura i montaż w nim zmieściły. Tego już nie weźmiesz "pod pachę", żeby przespacerować się z dziewczyną... A jeśli chcesz poobsewować DS, to już musisz odjechać od Wrocławia jakieś 50 km w kierunku północnym, gdzie jest ciemne niebo. Bez samochodu nie da rady...

 

Jeśli zatem na razie nie masz ambicji na poważniejszy DS, nie czujesz się zbyt mobilny jeśli chodzi o swobodny dostęp do samochodu a na dodatek mieszkasz w bloku, to synta 130/900 będzie dobrym wyborem. Chociażby dlatego, że raczej w tej cenie nic lepszego nie kupisz. No chyba, że cierpliwie zaczekasz aż ktoś na forum będzie sprzedawał coś z 6"...

 

pozdrawiam

 

Grzegorz

Edytowane przez Grzegorz S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy kupić 130/900 powinieneś ocenić następujące kwestie:

1. Czy chcesz obserwować głównie księżyc, planety czy też masz ambicje na głęboki kosmos. Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie, że chciałbyś (w miarę możliwości) obserwować głęboki kosmos, to:

2. Czy w przyszłości (takiej odpowiadającej Tobie) możesz liczyć na środki finansowe do zmiany sprzętu na taki z większym lustrem.

3. Powinieneś ocenić swoją mobilność. Większe newtony, takie co to mają już np. 200/1200 to spore urządzenia. Do ogródka przy domku, przy pomocy drugiej osoby to wtachasz sprzęt na obserwacje, ale jeśli miabyś radzić sobie sam a mieszkasz w bloku, to po prostu w penym momencie machniesz na to wszystko ręką. Takie spore reflektory wymagają dostępu do samochodu i to takiego, żeby się rura i montaż w nim zmieściły. Tego już nie weźmiesz "pod pachę", żeby przespacerować się z dziewczyną... A jeśli chcesz poobsewować DS, to już musisz odjechać od Wrocławia jakieś 50 km w kierunku północnym, gdzie jest ciemne niebo. Bez samochodu nie da rady...

 

Jeśli zatem na razie nie masz ambicji na poważniejszy DS, nie czujesz się zbyt mobilny jeśli chodzi o swobodny dostęp do samochodu a na dodatek mieszkasz w bloku, to synta 130/900 będzie dobrym wyborem. Chociażby dlatego, że raczej w tej cenie nic lepszego nie kupisz. No chyba, że cierpliwie zaczekasz aż ktoś na forum będzie sprzedawał coś z 6"...

 

pozdrawiam

 

Grzegorz

 

 

Oj Grzegorz ale wyskoczyłeś z tym postem. Nie widzisz że ten wątek służy do obrzucania się błotem, a ty ni z gruszki ni z pietruszki opowiadasz o jakiś tam teleskopach. :szczerbaty: To strefa Mortal kłombat, tu nima przelewek. :sterb029:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Grzegorz ale wyskoczyłeś z tym postem. Nie widzisz że ten wątek służy do obrzucania się błotem, a ty ni z gruszki ni z pietruszki opowiadasz o jakiś tam teleskopach. :szczerbaty: To strefa Mortal kłombat, tu nima przelewek. :sterb029:

 

Pozdrawiam

 

Sluszna uwaga: ...tu ni ma przelewek, tu trza lac..."

I pomyslec co znajdzie ktos, kto w przyszlosci bedzie szukal informacji na temat teleskopu 130/900, chcac go uczynic pierwszym zrodlem przyjemnosci i satysfakcji w astronomii amatorskiej.

Dowie sie jak pasjonaci tego wspanialego hobby, wskakuja sobie do gardel o kawalek szkla.

Pomysli chwile, pojdzie po rozum do glowy i zamiast teleskopu, zamowi sobie wiatrowke z kolimatorem i bedzie w wolnych chwilach napier....al do wrobli.

 

Powiem krotko panowie.

Wstyd, wstyd i po trzykroc wstyd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, coś mi to wyglądało podejrzanie - prozaiczny wątek o Sky Watcher 130 na EQ2, i nie zaglądałem tutaj - ale co ja widzę! 3 strony postów temat ciągle utrzymuje się na topie - no to go sobie całego przeczytałem, a im więcej czytam tym szerzej otwieram oczy :o

 

atmosfera jest z gatunku: wpadło gó..o w wentylator, i osoby czytające uważnie forum, widzą, że temat dojrzewał od dłuzszego czasu

 

co mogę powiedzieć - sądzę, że osoby zaangażowane w ten konflikt, są w stanie wyjaśnić sobie nieporozumienia, i dojść do kompromisu, ale nie jestem pewien czy tego chcą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych Panow i Panie , jestem nowy wiec prosze niebic :) , przeczytalem wszystkie wypowiedzi dotyczace tego tematu i wsumie niewiele sie dowiedzialem ( jedynie ze wieksza czesc grona poleca Synte 8" ) . Mam zamiar kupic pierwszy teleskop i moje poszukiwania zatrzymaly sie na tym wlasnie modelu Sky-watcher 1309EQ2 (ograniczony budrzet 700zł ) .

Chcialbym swoja uwage skupic na planetach , jaka jakosc ogladnego obrazu beda mial przy pomocy tego teleskopu ( np.Saturna - nomen omen mieszkam , na ul.Saturna ).

Jesli ktos posiada jakies foty pogladowe jaki mozna otrzymac obraz ogladanych planet (oczywiscie max. najlepszy) przy pomocy tego teleskopu to by pomoglo przy podjeciu decyzji . Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne, nawet najlepsze zdjęcia nie oddadzą ci nigdy tego co widać gołym okiem. Co do tego Sky-watchera, za 700 zł nie dostaniesz nic lepszego, ja nie widzę innej alternatywy za taką cenę. Po prostu żeby dostać coś lepszego to musisz zwiększyć budżet. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wlasnie , a cialem zobaczyc ta roznice w ogladanym obrazie , pomiedzy tym modelem z tematu a synta 8'' . tutaj na forum znalazlem 2 foty, tylko ze 1 zdjecie to inny model teleskop ale o nizszych parametrach.

post-4526-1175940290_thumb.jpg

post-4526-1175940325_thumb.jpg

No i badz teraz madry :) , ktos kto sie zna na tym sprzecie moglby zalozyc temat i wypisac + i - jednego i drogiego teleskopu SKP1309EQ2 vs Synta 8" . Zamiast caly temat uprawiac MK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok skoro obraz bedzie zupelnie inny , tzn. jaki : wiekszy , czystszy , dokladniejszy , jesli tak to w ktorym z teleskopow .Prosze o jakies szczegoly jesli to nieproblem .poniewaz z zamieszczonych zdjec to az takiej wielkiej roznicy niewidac .

Edytowane przez oxia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie proste, bo kazdy okular pokaze nieco inaczej.

A poniewaz skladanka z webcama nijak sie ma do obrazu w okularze, najlepiej jest sie samemu przekonac korzystajac z uprzejmosci innych np. na astro-zlocie.

 

Pomijajac szczegoly techniczne obrazu, obserwacje "na zywo" dostarczaja zupelnie innych emocji.

 

Czego mozna sie spodziewac? Zdecydowanie slabszej kolorystyki (jesli w ogole), mniejszego obrazu planety, ale w chwilach spokoju atmosfery detal potrafi powalic.

To inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasciwie , to mialem taki plan co do SKP1309EQ2 zeby go kupic i za te 300zł dokupic jakies okular lepszy ,mobilnosc tez jest wskazana . Bo do takiej Synty 8" tez trzeba cos dokupic czy juz z takiego zestawu sklepowego mozna smialo patrzec w kosmos ?

Edytowane przez oxia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasciwie , to mialem taki plan co do SKP1309EQ2 zeby go kupic i za te 300zł dokupic jakies okular lepszy ,mobilnosc tez jest wskazana . Bo do takiej Synty 8" tez trzeba cos dokupic czy juz z takiego zestawu sklepowego mozna smialo patrzec w kosmos ?

 

W zasadzie to po dokupieniu soczewki barlowa za jakieś 100zł to można już patrzeć...

A resztę dokupić z czasem, w miarę przypływu gotówki...

Kiedyś np. można kupić jakis okular 2" i to jest dopiero rewelacja. W SKP1309EQ2 nigdy nie założysz takiego okularku, bo ma jedynie wyciąg 1,25" :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.