Skocz do zawartości

Kometa Hale-Bopp


Arcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Astro-Formowiczów :D

Niedawno minęło 10 lat od najlepszej widoczności pamiętnej komety Hale-Bopp-a, z tej okazji ja i mój kolega prowadzący zemną audycje astronomiczną "Niebo nad Miastem" w lokalnym radiu, postanowiliśmy w tej właśnie audycji (17 kwietnia) powspominać, przypomnieć kometę Hale-Boppa. Z powodu naszego młodego wieku (16-17lat, wtedy 6-7..) kometę tą pamiętamy tylko jako "coś",że tak to nazwę...

Dlatego prosimy was, doświadczonych obserwatorów o opowiedzenie o tej komecie. Opowiedzcie o tym jak ją wspominacie, jak ją obserwowaliście... :D

Najciekawsze wypowiedzi na 100% pojawią się w naszej audycji :D

 

Pozdrawiam

Arek :D

 

PS. Audycje te można będzie słuchać przez internet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak najbardziej jestem za takimi audycjami w radiach!!

 

10 lat temu, jako krnąbrny i zapuszczający długie włosy 15 latek :banan:, obserwowałem kosmos za pomocą antyteleskopu firmy Yellow Submarine. Oczywiście tą kometę także! :) Ponieważ jednak nie był to sprzęt dobrej jakości, to zbyt dużo szczegółów nie udało mi się dostrzec. No ale było widać wyraźne i jasne jądro, duża otoczkę i warkocz.

 

Sama kometa była niesamowicie prosta do dostrzeżenia na wieczornym niebie. Było to naprawdę piękny widok! Już na pierwszy rzut oka widać było, że to prawdziwa kometa, z ogonkiem i jaśniejszą główką. Słowem - pełny kosmos!

 

 

Kometa była świetnie widoczna na wieczornym, jeszcze jasnym niebie. Jeszcze piękniej było, gdy robiło się ciemno, a kometa jeszcze była na niebie, wśród pierwszych jaśniejszych gwiazd.

 

Wiele ludzi (co wiedziało, że się interesuję astronomią) się mnie pytało wtedy, co to za kometa i czy napewno nie uderzy w Ziemię. Raz nie wytrzymałem i powiedziałem, że są szanse, że 'za 2 tygodnie uderzy, ale to tajemnica NASA'! :szczerbaty:

 

Dla wielu też Hale-Bopp brzmiało jak Halley - stąd było sporo pomyłek. :) (także w TV)

 

Prócz tego gazety i TV o niej trabiło - nawet jacyś klimaciarze widzeli za nią UFO... A inni uznali tą kometę za zwiastun końca świata!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł, ale na Boga, nie próbujcie opowiadać i prowadzić audycji o czymś, czego nie widzieliście sami. W normalnych warunkach robi się to tak, że zaprasza się gościa. To samo wam proponuje. Na pewno ktoś się znajdzie "od was", kto widział i podziwiał kometę. Możecie wtedy taką audycję zrobić na zasadzie dialogu i spróbować poprzez pytania oddać klimat tamtych wydarzeń.

 

Nie wiem, jak popularne jest to radio, ale warto też zwrócić się z apelem do słuchaczy, niech też opowiedzą swoje wrażenia live na antenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprosiliśmy już jednego z Panów którzy obserwowali te kometę... czekamy na odpowiedź od drugiego :D

Ja w sumie też coś pamiętam z przed 10 lat.. zresztą usłyszycie

co do kontaktu z ludźmi... każdy będzie mógł napisać do nas na GG, a może nawet zadzwonić i opowiedzieć o tym przez telefon.. :D (mam wątpliwości co do tej formy wypowiadania się w radiu ze względu na to co ostatnio się stało... :ha: wiecie ktoś zadzwonił... i "coś" powiedział :blink: )

Co do audycji jest jeszcze jeden pomysł... ale o nim nie bedę narazie mówił... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tej komety zaczęła sie moja przygoda z astronomią. Pierwszy raz zobaczyłem ją zupełnie przypadkowo w połowie marca 1997 roku przy niezbyt dobrych warunkach, ale mimo tego i tak była dobrze widoczna. Potem praktycznie każdego dnia ją oglądałem przez lornetkę, około 4 kwietnia kometa wyglądała niesamowicie. Gołym okiem obserwowałem ją praktycznie do końca maja.

 

http://www2.jpl.nasa.gov/comet/

http://www.cometography.com/lcomets/1995o1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była jedyna kometa której po roku ciągłej obserwacji mialem w końcu serdecznie dość :D . Ale była wyjątkowo piekna i korzystnie usytowana dla obserwatorów z półkuli północnej. Nie zapomnę jej niebieskawej barwy i ciekawych struktur widocznych w otoczeniu jądra, w postaci gejzeru gazów i trzech półkolistych swer, gdzie wiatr słoneczny zderzał się z materią wyrzucaną z jądra. To wszystko obserwowalem przez MTO11CA, ale owe otoczki trudno było sfotografowac na kliszy. Dzisiaj dla cyfry to by była łatwizna.

HALE_BOPPxy_filtered.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była jedyna kometa której po roku ciągłej obserwacji mialem w końcu serdecznie dość :D . Ale była wyjątkowo piekna i korzystnie usytowana dla obserwatorów z półkuli północnej. Nie zapomnę jej niebieskawej barwy i ciekawych struktur widocznych w otoczeniu jądra, w postaci gejzeru gazów i trzech półkolistych swer, gdzie wiatr słoneczny zderzał się z materią wyrzucaną z jądra. To wszystko obserwowalem przez MTO11CA, ale owe otoczki trudno było sfotografowac na kliszy. Dzisiaj dla cyfry to by była łatwizna.

 

Ja też wymiotowałem tą kometą, cały z nią problem był taki, że co człowiek zerknął w niebo to ona tam była i wisiała i wisiała... Boże daj nam raz jeszcze taką flarę na tyle miesięcy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była jedyna kometa której po roku ciągłej obserwacji mialem w końcu serdecznie dość :D . Ale była wyjątkowo piekna i korzystnie usytowana dla obserwatorów z półkuli północnej. Nie zapomnę jej niebieskawej barwy i ciekawych struktur widocznych w otoczeniu jądra, w postaci gejzeru gazów i trzech półkolistych swer, gdzie wiatr słoneczny zderzał się z materią wyrzucaną z jądra. To wszystko obserwowalem przez MTO11CA, ale owe otoczki trudno było sfotografowac na kliszy. Dzisiaj dla cyfry to by była łatwizna.

 

Kurcze, piękne zdjęcie. Słusznie zauważyłeś, że dzisiaj komety są zupełnie innym wyzwaniem dla nowej technologii. Wyobrażasz sobie, co by się w astrofotografii działo, gdyby nas taka kometa teraz nawiedziła? Fantastyczne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zaledwie fragment fotki zrobiony malutkim obiektywem 135mm. Wyobrażam sobie jak taka kometa wyszła by dziś z tym obiektywem i dopiętym Canonem 350D. :D Może się jeszcze doczekamy czegoś równie pięknego, bo statystycznie podobne okazy komet trafiaja się raz na 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już 10 lat minęło?

Pamiętam ja mgliście, ale popełniłem nawet dwa zdjęcia Zenitem 12FS z bodajże teleobiektywem Tair 3s...

Takie początki astrofoto :)

 

th_Hale-Bopp1.jpg

 

th_Hale-Bopp2.jpg

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mogę zdradzić mój pomysł...

Podczas audycji telefonicznie połączymy się z dr.Krzysztofem Ziołkowskim z Centrum Badań Kosmicznych PAN, zajmującym się kometami i innymi małymi obiektami naszego Układu Słonecznego. Pan dr.Ziołkowski pochodzi z naszego miasta (Biała Podlaska) więc z chęcią zgodził się by udzielić na telefonicznego wywiadu na antenie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam Kometę HALE-BOPP

 

 

Tę wyjątkową i bez wątpienia największą z komet XX wieku dane nam było obserwować przez ponad rok. Jasnością i rozmiarami przewyższała słynną kometę Halley,a z 1910r. Rzeczywiście, było to „zjawisko obserwacyjne”, nie porównywalne z żadnym innym, dla którego zaangażowało się tak liczne grono astronomicznych entuzjastów – w tym SOK-iści z PTMA. To było swoiste podsumowanie stulecia. Ta niespodziewana „nagroda” dla zaangażowanych obserwatorów i przypadkowych świadków, stała się wydarzeniem, o którym regularnie informowały media. Hale-Bopp jak żadna z obserwowanych przeze mnie komet (było ich chyba tuzin) - nie absorbowała tak wielkiej ilości czasu i mitręgi. Dlatego naocznie potwierdzam opinię Lemarca, że ta wielka kometa zmusiła nas do obserwacyjnych wyrzeczeń. Równocześnie, była to kometa rekordowa pod względem rozmiarów kątowych, dlatego tak wielu obserwatorom sprawiała trudność ocena jej rzeczywistej jasności.

Kometę Hale-Bopp będę zawsze kojarzył z wyjątkowym rankiem 8 marca 1997r w miejscowości Wisznice kolo Białej Podlaskiej, gdzie na podwórku moich teściów mogłem ją obserwować i fotografować w wyjątkowo korzystnych warunkach pogodowych, na kolorowym negatywie 24x36mm.

HB_okno.jpg

HB_wie_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej fali nadaje to radio, chetnie bym posluchal choc pewnie do Bialegostoku nie dolatuje :(. Moze nadajecie online??

 

Ekhem... to radio nadaje online :szczerbaty: . A konkretnie jest to internetowe radio Biała FM http://www.biala.fm/ .

 

Ja napewno będe słuchał, trzeba jakoś uczcić tą komete której nie widziałem bo byłem 7-letnim smarkaczem :lol: .

 

Jaka jest szansa że tak majestatyczna kometa jak Halle-Bopp będzie ozdobą nieba w tym wieku (a konkretnie w czasie mojego życia :) )?

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

I ja ją znalazłem w swoich zbiorach, czasy jak jeszcze chodziłem do liceum. Jak ten czas leci :D

 

Zdjęcie wykonałem Zenitem ET i obiektywem Helios 44-4M na Kodak Gold 400 w Warszawie z balkonu. Nie mając prawdziwej osłony przeciwsłonecznej zrobiłem ją na szybko z... rolki papieru toaletowego. Taki człowiek był pomysłowy :Boink:

 

kometa_Halea-Boppa.jpg

(wycinek kadru)

 

 

Edit:

 

kometa_Halea-Boppa_02.jpg

 

 

PS. Sorki za odgrzebanie tematu ;)

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Też wspominam kometę Hale Bopp`a, od tej pory zacząłem interesować się astronomią. Nawet zrobiłem parę zdjęć tej komety ale muszę poszukać negatywów i spróbuję pokazać zdjęcia (jak mi się uda bo mam problemy z dodawaniem zdjęć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.