Skocz do zawartości

czy dobrze znalazłem Arktura?


cys_ek

Rekomendowane odpowiedzi

DSC02655.jpg

z map wygląda na to że dobrze rozpoznałem te gwiazdę, ale proszę o potwierdzenie. były to najjaśniejszy obiekt na zachodzie (nie miałem kompasu ale +/- na zachodzie to było). była sama (dookoła nie widziałem innych gwiazd) więc można było szybko rozpoznać ten obiekt. zdjęcie zrobiłem 4 kwietnia 2007 koło 21:30, i strasznie szybko znikała z pola widzenia 9ale nie wiem czy to wina statywu nie było)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ustawiłes dobrze ostrosci w aparacie/teleskopie.

Czym robiłes zdjęcie? Aparatem i teleskopem, założe się że Newtonem z tąd ten "pączek".

 

Jeżeli był to najaśniejszy obiekt na niebie i w dodatku żadnego innego nie było widać, całkiem możliew że to była jednak Wenus.

Przy okazji gwiazd w takim dużym przyblieżeniu nie da się odróżnic od siebie nie mając w pobliżu żadnych punktówe odniesienia :/

 

P.S. Obiket tak szybko ci zniknął z obiektywu bo niebo sie przesuneło.

 

Pozdrówko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus jak nic godzina sie zgadza jasnośc tez -4mag. to musi byc wenus.

Jowisza kiedy najlepiej ustrzelic? i gdzie(w jakim gwiazdozbiorze)?

 

Pozdro!

Skorzystaj z dobrej mapy nieba ( jest trochę opisów na forum)

Ale odradzam korzystanie z tych mapek co kolega cys_ek. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AJJJ kiepsko bo akurat od strony poł-wsch. mam poznań. to sobie z domku nie poogladam:(

Dlaczego? Poznań raczej Ci w tym nie przeszkodzi, no chyba że zakładasz nadmierną emisję gazów o podwyższonej temperaturze z kominów i rur samochodowych mogących zakłócić stan atmosfery. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz problem z rozpoznaniem obiektów jakie obserwowałeś to powinieneś zaopatrzyć się w jakis programik typu planetarium. Ja osobiście używam Stellarium i mogę ci śmiało powiedzieć, że jako początkującemu obserwatorowi nieba bardzo mi się przydał. Tym bardziej, że można w nim ustawić jezyk polski. Zajrzyj tu http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15199 znajdziesz tam kilka ciekawych programików.

 

Pzdr. :Salut:

kasper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał powyżej Kasper - koniecznie zainstaluj w swoim komputerze jakiś symulator nocnego nieba, znacznie ułatwi Ci nawigację po niebie i poznawanie obiektów.

Stellarium jest bardzo ładnie rozwiązany graficznie, i prosty w obsłudze. Z bardziej zaawansowanych programów polecam Starry Night Pro Plus 5

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciez od poznania tak swieci ze ja tam nie mam przyjemnosci zadnych gwaizd ani obiektow widywac. a programik zainstaluje sobie bo w sumie to nie mam jeszcze zadnego programiku. dzieki chlopaki!

 

pozdrawiam

Obiekty DS czy słabsze gwiazdy to co innego niż planety, z których wiekszość jest obiektami bardzo jasnymi i watpię aby były z nimi problemy nawet z Manhattanu. A że poruszylismy sprawę Jowisza to chciałem zaznaczyć że LP ma na ten obiekt niewielki wpływ jesli w ogóle. Jedynym problemem moze byc jego niskie położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strony pokręciły mi się w Cartes du Ciel :/ i teraz to faktycznie Wenus jest :)

 

mój 'sprzęt'

sprzęt teleskop - nie wiem co to jest bo teleskop pożyczyłem ze szkoły, bo chce zdjęcia na prezentacje zrobić. zdjęcie zrobiłem ręcznie Sony dsc-p32 - mam przygotowanego zenita ttl, ale zanim statyw z aparatem ustawie to obiektu do fotografowania już nie ma :/

 

dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny paczek, tzn Wenus :szczerbaty: Tez kiedys cyknalem podobna fotke w projekcji okularowej - zastanawialem sie czy nie cyknalem przez pomylke jakiegos UFO czy cos... :blink: .

 

30 marca znow sie przymierzylem do Wenus moim Olympusem C350-ZOOM.... Oto efekt :rolleyes:

 

4e3bc9c97a4449a8m.jpg

 

W wizualu widziales podobna faze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.