Skocz do zawartości

Recenzja Teleskopu Sky-Watcher 150/750 EQ3-2


Shoemaker-Levy9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Na początku przedstawie recenzje teleskopu Sky-Watchera 150/750 EQ3-2. A więc zdecydowałem kupić ten sprzęt na jakość dobrą optyke i montażu. Teleskop zakupiłem już w środe w astrokraku zamawiając w sklepie internetowym. Po przyjęciu zamówienia teleskop został przyszykowany z kulimowany i wysłany w ten sam dzień kurierem firmy Masterlink. Towar otrzymałem już po dwóch dniach. Teleskop przez kuriera został przywieziony w dwóch ogromnych kartonach,w jednym pudełku był sam Tubus a w drugim pudełku były: statyw solidny aluminiowy,montaż paralaktyczny,dwa okulary,ciężarki,szukacz,pręt, mikroruchy,pojemnik na akcesoria, akcesoria czyli klucze. Po otwarciu pudła wyjołem najpierw sam statyw,po rozłozeniu i rostawieniu jest dość wysoki ale rozciagłrem go do połowy. Na statyw nałozyłem ciężki montaż paralaktyczny dokręcając głowice do śruby oraz pręt i ciężarki. Po chwili nałożyłem tubus oraz szukacz. Przy 150-siątym centrymetrowym zwierciardłem tubus jest ogromny prawie dogania Synte 8 :D Do montazu dokręciłem gałki mikroruchów śrubkami mocujące bolce. trzeba było śrubki dokrecac śrubokrętem krzyżakiem he he.. wszystko gotowe tylko brak czystego nieba.

 

Parametry teleskopu:

 

Tubus 750 + kulimator okularowy czyli dekiel

Montaż paralaktyczny EQ3-2 + wejście na lunetke biegunową

Solidny statyw aluminiowy

okulary Long Eye Relief Super 10mm,25mm

Szukacz 6x30

solidne gałki mikroruchów

ciężarki

światłosiła f5

Posiada on również wbudowany wyciąg okularowy z tuleją 45mm i końcówką 1,25 cala, co pozwala na stosowanie dowolnych okularów wykonanych w tym standardzie i bezproblemowe podłączenie aparatu fotograficznego !!!

 

Narazie tyle na temat recenzji z powodu braku dobrej pogody,ale jak dopisze nocne niebo to napisze więcej po obserwacji.

Powiem szczerze,ze jestem bardzo zadowolony z kupna tego teleskopu,jest wart tych pieniąszków. Dobre warunki do obserwacji mam z balkonu na południe,troche łuny świetlnej ale do czasu będe go zabierał na wieś pod kraków. Narazie tyle moge napisać,odezwe sie póżniej. Pozdrawiam!

Edytowane przez Shoemaker-Levy9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czekam na pierwsze wrażenia z obserwacji! Być może równiez będę w posiadaniu podobnej tuby to bedę mógł coś uzupełnić :)

 

Postaraj się poprawić i unikać w przyszłości błędów zarówno ortograficznych ("wyjołem", "rozciagłrem", "pieniąszków") jak i typu "kulimator" albo "Przy 150-siątym centrymetrowym zwierciardłem".

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było zbyt różowo:

- "solidny" statyw aluminiowy do wymiany na stalowy

- szukacz do wymiany na 9x50

- okulary... ciekawe co to za konstrukcja?

 

Co do astrofoto to ten teleskop sie tak nadaje jak Synta na Dobsie. Wyciąg 1,25", brak lunetki biegunowej i montaż do typowego amatorskiego wizuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za błędy w pisaniu.. Za szybko po klawiaturze jade nawet prawie nie patrząć. Jak chodzi o obserwacje przez ten teleskop,to powiem szczerze że akurat w sobote wyniosłem na balkon i wycelowałem wprost Mgławice w orionie M42. Najpierw szukaczem wycelowałem a potem okularem 25mm i powiem że widok mnie powalił. Piękna jasna mgławica w postaci mgiełki a trapez uff... miodzio :rolleyes: żadnych wibracji bardzo sztywny montaż. Nawet przy łunej świetlnej było dobrze widać M42. Jestem zadowolony z tego sprzętu. Narazie tyle na temat obserwacji. Jak obejrze więcej obiektów to wkrótce odpisze. Tak naprawde to ten teleskop musze zabrać na wieś bo szkoda marnować na jasne niebo czasu :D Pozdrawiam!!! P/S. Prosze grzecznie odpowiadać OK :angry:

Edytowane przez Shoemaker-Levy9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jako że też jestem użytkownikiem tego teleskopu od około roku to dorzucę swoje trzy grosze :D

 

- okulary to Kellnery dosyć przyzwoite ale warto zaopatrzyć sie w coś lepszego

- montaż ok chociaż pod tą tubę mogli dać większy podzielam uwagę polarisa statyw do wymiany

- do astrofoto krótko czasowego może być ale konieczny napęd w RA

- plusem jest gwint do mocowania aparatu (konieczny jest odpowiedni pierścień redukcyjny)

 

 

ogólnie sprzęt jest ok do wizuala na tym montażu + ewentualny napęd w RA dla wygody :Salut:

jeżeli myślisz o astrofoto to zamiast zmieniać statyw, dokupować napęd i lunetkę najlepiej od razu zmienić montaż na solidniejszy co najmniej EQ5

 

P.S tutaj kilka fotek zrobionych tym telepem na EQ3-2 mgławica oriona robiona na HEQ5

Edytowane przez _Zibi_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos nie miałem okazji sprawdzić jaki sie da maksymalne czas zrobić ze względu na pogodę ostatnio robiłem M42 ale niestety przy księżycu i przy sodówkach powyżej minuty nawet przy małym ISO wychodziły totalnie zaświetlone klatki mam nadzieje że w nowiu będą przyzwoite warunki no i muszę załatwić sprawę wymiany filtra UHC-S na mniejszy ponieważ kupiłem 2" a sie okazało że gwinty nie pasują i musi być 1,25" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jako że też jestem użytkownikiem tego teleskopu od około roku to dorzucę swoje trzy grosze :D

 

- okulary to Kellnery dosyć przyzwoite ale warto zaopatrzyć sie w coś lepszego

- montaż ok chociaż pod tą tubę mogli dać większy podzielam uwagę polarisa statyw do wymiany

- do astrofoto krótko czasowego może być ale konieczny napęd w RA

- plusem jest gwint do mocowania aparatu (konieczny jest odpowiedni pierścień redukcyjny)

ogólnie sprzęt jest ok do wizuala na tym montażu + ewentualny napęd w RA dla wygody :Salut:

jeżeli myślisz o astrofoto to zamiast zmieniać statyw, dokupować napęd i lunetkę najlepiej od razu zmienić montaż na solidniejszy co najmniej EQ5

 

P.S tutaj kilka fotek zrobionych tym telepem na EQ3-2 mgławica oriona robiona na HEQ5

 

 

Wszystko pomału. Nie załame się odrazu z astrofotografią bo to nie zabawa dla mnie a to jest powazna sprawa robiąc zdjęcia :D Narazie musze opanowac ten montaż. Ledwo ustawiłem na Mgławice M42. Montaż nie chciał mi się obniżyć w azymucie. nie wiem może coś nie wyregulowałem w montażu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mi się wydaje czy próbujesz ustawiać montaż na obiekt za pomocą tych śrub

 

to nie tędy droga one są do ustawiania na gwiazdę polarną i powinno być ustawione na około 51 stopni :Salut:

 

nie no, to są jaja jakieś normalnie.... tez mam EQ3-2 ale na to nie wpdalem - brak mi emotki na to :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz wiem o co chodzi :rolleyes: Tylko mam problem z ustawianiem na szukaniu współrzędne obiektów. mam instrukcje ale nie moge sie połapać w tych w DEC i RA godzin minut itd. Moze jakieś doradzenie :D tak to szybciej bym odnalazł jakis obiekt itd.

Mogę się mylić ale nikt tych skal chyba nie używa bo:

primo - żeby miały sens musisz montaż mieć zorientowany na biegun

secundo - to i tak nie jest praktyczne

 

Co tu dużo mówić po prostu musisz nabyć znajomości nieba i gwiazdozbiorów w pierwszym kroku (co zajmuje chwilę jeśli nie masz tej znajomości :rolleyes: )

W drugim kroku przy pomocy szukacza i jakiegoś dokładniejszego atlasu nieba (z komputerowych to polecam Cartus du Ciel) namierzasz (dalej w miarę orientacyjnie) położenie - a potem szukasz i szukasz patrząc w okular i ruszając się w prawo i w lewo, w górę i w dół używając mikroruchów jeśli trzeba. Są obiekty że szukacz który masz wystarczy np M42.

Chodzi tu o to że praktyka czyni mistrzem...... i tego nie przeskoczysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.