Skocz do zawartości

22/23 kwietnia - maksimum Lirydów


ZLOKA

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda w dwie najblizsze noce zapowiada sie wysmienita do obserwacji wizualnych meteorow. :D

Ksiezyc nie bedzie przeszkadzal poniewaz wschodzi dopiero wczesnych godzinach porannych. :helo:

 

Oficjalnie aktywnosc Lirydow (LYR) zaczyna sie wedlug IMO-wskiej listy rojow dopiero 16 kwietnia. Moze jednak juz w najblizsze noce uda sie Wam upolowac pierwsze zjawiska z tego roju. Krzysiek Polakowski donosil o pierwszych zjawiskach z tego roju juz przed kilkoma dniami.

 

Podstawowe wskazowki dla obserwatorow:

 

Jak najlepiej oglądać Lirydy? Należy się ubrać w odpowiednią ciepłą odzież gdyż kwietniowe noce są jeszcze chłodnawe, wyjść na zewnątrz, najlepiej w miejsce gdzie nie świecą latarnie oraz nie zasłaniają nam nieba budynki. Należy wziąć ze sobą krzesło lub leżak skierować się w stronę wschodnią (północno wschodnią lub wschodnią) i patrzeć prosto do góry. Nie patrzmy bezpośrednio w centrum radiantu, gdyż najlepiej widoczne i stosunkowo jasne meteory pojawiają się w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu stopni od niego. Jeśli zobaczysz meteora, przedłuż jego trajektorię wstecz i jeśli będzie wylatywał z radiantu będzie to Liryd.

 

Aktywność Lirydów trwa od 16 do 26 kwietnia. Maksimum występuje zazwyczaj z 22/23 kwietnia a w roku 2007 spodziewać się go można najprawdopodobniej tuż przed północą 22 kwietnia, w sobotę wieczorem czyli w czasie korzystnym dla obserwatorów z terenów Polski (lambda = 32°32, gdzie lambda to długość ekliptyczna Słońca). Analiza roju z ostatnich lat pokazała że moment maksimum zmienia się między 22 kwietnia 14h25m UT, a 23 kwietnia 01h45 UT (lambda = 32°0 - 32°45). Centrum z którego wylatują Lirydy to radiant o współrzędnych RA = 271°, DEC = +34°. W tym roku aktywność jaką popiszą się meteory tego roju przewidywana jest na około 20 zjawisk na godzinę. W obserwacjach tegorocznych nie będzie nam przeszkadzał Księżyc.

 

W skrócie:

 

Współrzędne radiantu w noc maksimum: RA = 271° DEC = +34 °

Okres aktywności: 16.04-26.04

Maksimum: 22.04

Średnica radiantu: 5°

Prędkość: 49

ZHR max: 18 (ale nawet 90!)

Skrót: LYR

 

Więcej o Lirydach na stronie PKiM: http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/591#Lirydy

 

Gotowe materialy do obserwacji wizualnych meteorow ze szkicowaniem sa do pobrania ze

strony: http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/421.

 

Osoby obserwujace po raz pierwszy zachecam do rozpoczecia od "Prostej

obserwacji meteorow" -> http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/420

 

Pogodnego nieba! :burza:

 

Kamil Złoczewski

kzlocz-pkim[at]camk.edu.pl

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Aktywność Lirydów trwa od 16 do 25 kwietnia. W 2008 roku maksimum spodziewać się można w nocy 21/22 kwietnia, najprawdopodobniej około 5 rano, we wtorek czyli w czasie korzystnym dla obserwatorów z terenów Polski. Radiant będzie wówczas górować.

 

W tym roku maksimum Lirydów przypada zaledwie 2 dni po pełni. Nie jest jednak tak źle jak by mogło sie wydawać. Księżyc znajdować się będzie między gwiazdozbiorami Wagi i Skorpiona, czyli górować będzie na wysokości zaledwie kilkunastu stopni nad horyzontem. Lirydy znane są z bardzo małego współczynnika masowego r=2.1 dzięki czemu nawet na stosunkowo jasnym niebie zobaczymy duże ilości jasnych zjawisk.

 

Co roku kamery sieci PFN rejestrują ogromne ilości jasnych meteorów niemal jak podczas maksimów Perseidów. Maksimum jest dość płaskie i wiele zjawisk można zaobserwować również w nocach przed i po maksimum. W tym roku podczas Lirydów będzie testowana fotograficzna automatyczna stacja bolidowa zbudowana przez Przemka.

 

Mimo pełni i środka tygodnia gorąco zachęcam do otwarcia sezonu obserwacyjnego. Rój ten ze względu na jasne zjawiska szczególnie polecam do obserwacji fotograficznych.

 

Przypominam o wysyłaniu raportów do IMO. Niech nasze dane będą widoczne, niech służą globalnym analizom. Formularz na stronie IMO zawiera pole z mailem na który dostaje się potwierdzenie przyjęcia wprowadzonych przez nas danych oraz cały raport. Prosimy o przesyłanie tych maili do Kamila - szefa sekcji wizualnej. Dzięki temu możliwa będzie do wykonania nasza własna analiza wyników oraz ułatwi to wykonanie pełnych podsumowań ilości wykonanych obserwacji w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jak wczoraj wyszło foto obserwacje?? może mnie się dziś uda wybrać na Wał - spróbować szczęścia...

 

23eda5df942d12b6.jpg

 

Tutaj foto relacja z testów Automatycznej fotograficznej stacji bolidowej :

 

http://www.pkim.org/?q=pl/node/911

 

Tymczasem wizualnie przez z 6 godz czasu efektywnego obserwacji widziałem 20 parę lirydów.

Daje to 3-4 zjawiska na godzinę ale po Księżycu w pełni, nie można było sie spodziewać większych ilości meteorów z tego roju.

 

Ja jeszcze dziś zapoluje na Lirydy, na krańcach pomorza jest jeszcze pogoda która ma sie utrzymać niby do rana.

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Godzinka obserwacji zaliczona.

2 sporadyki i odmrozony tylek :Salut:

 

Odswiezam temat:

 

Miejsce z którego pojawiają się meteory z roju Lirydów zlokalizowane jest w konstelacji Lutni i nazywane jest radiantem. Radiant znajduje się dokładnie w północnej części gwiazdozbioru Lutni, niedaleko bardzo jasnej gwiazdy Wega.

 

Poniżej jest przedstawiona mapka wg której odnajdziemy radiant Lirydów.

 

roje_lirydy.gif

 

Jak najlepiej oglądać Lirydy? Należy się ubrać w odpowiednią ciepłą odzież gdyż kwietniowe noce są jeszcze chłodnawe, wyjść na zewnątrz, najlepiej w miejsce gdzie nie świecą latarnie oraz nie zasłaniają nam nieba budynki. Należy wziąć ze sobą krzesło lub leżak skierować się w stronę wschodnią (północno wschodnią lub wschodnią) i patrzeć prosto do góry. Nie patrzmy bezpośrednio w centrum radiantu, gdyż najlepiej widoczne i stosunkowo jasne meteory pojawiają się w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu stopni od niego. Jeśli zobaczysz meteora, przedłuż jego trajektorię wstecz i jeśli będzie wylatywał z radiantu będzie to Liryd.

 

Aktywność Lirydów trwa od 16 do 25 kwietnia. Maksimum występuje zazwyczaj z 22/23 kwietnia a w roku 2009 spodziewać się go można najprawdopodobniej około godziny 13 dnia 22 kwietnia (w środę) czyli w czasie niekorzystnym dla obserwatorów z terenów Polski (? = 32°32).

 

Analiza roju z ostatnich lat pokazała że moment maksimum zmienia się między 22 kwietnia 3h UT, a 22 kwietnia 14 UT (? = 32°0 ?32°45). Centrum z którego wylatują Lirydy to radiant o współrzędnych RA = 271°, DEC = +34°. W tym roku aktywność jaką popiszą się meteory tego roju przewidywana jest na około 20 zjawisk na godzinę. Poniższy rysunek przedstawia wykres aktywności Lirydów w czasie (uśredniony ZHR z lat 1988-2000 w funkcji długości ekliptycznej Słońca; źródło: IMO Handbook):

 

roje_lirydy_zhr_avg1988_2000.gif

 

W obserwacjach tegorocznych Lirydów nie będzie nam przeszkadzał Księżyc 2 dni po nowiu.

 

W skrócie:

 

Współrzędne radiantu: RA = 271° DEC = +34 °

Okres aktywności: 16.04-25.04

Maksimum: 22.04

Średnica radiantu: 5°

Prędkość: 49

ZHR max: 18 (ale nawet 90!); w latach 1988-2007 ZHR ~ 10-20

Skrót: LYR

 

Zachęcam do wykonania prostej obserwacji Lirydów do której, konieczna jest jedynie bardzo podstawowa znajomość nieba.

 

Linki do obserwacji Lirdydów 2008:

 

Relacja z obserwacji wizualnych i fotograficznych Lirydów 2008

 

Lirydy 2008 - relacja na żywo

 

Lirydy z Japonii

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z 14/15 kwietnia 2009 widziałem jednego Liryda.

 

Był bardzo ładny, leciał dość powoli i zostawiał dłuuuuuuuugiiii ślad za sobą. Miał ok +2 mag

Piękny meteor.

 

Slowo komentarza. Aby moc stwierdzic z wieksza pewnoscia czy meteor nalezy do aktywnego roju trzeba:

 

a. przedluzyc jego trase wstecz i musi trafic ta trasa w okolice radiantu

b. jego poczatek nie moze byc zbyt blisko radiantu - relatywnie do jego dlugosci

c. obliczona predkosci teoretyczna (spodziewana) w stopniach na sekunde na niebie powinna z grubsza sie zgadzac z ta zaobserwowana dla sprawdzanego zjawiska

 

Szczegoly dotyczace takich wyliczen mozna znalezc w poradniku do obserwacji wizualnych meteorow ze szkicowaniem.

 

Pozdrawiam,

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dziś wyskoczę pod ciemne niebo i będę :notworthy: o parę efektownych widoków ;p jak na razie pogoda zapowiada się wyśmienicie :)

 

Zachecam do zapoznania sie ze wskazowkami do wykonania najprostszej obserwacji meteorow - http://www.pkim.org/?q=pl/najprostsza_obserwacja_meteorow.

 

Mamy tez krotki raport przygotowany z mysla o poczatkujacych obserwatorach - http://www.pkim.org/files/raport_prosta.pdf

 

Pogodnego nieba!

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slowo komentarza. Aby moc stwierdzic z wieksza pewnoscia czy meteor nalezy do aktywnego roju trzeba:

 

a. przedluzyc jego trase wstecz i musi trafic ta trasa w okolice radiantu

b. jego poczatek nie moze byc zbyt blisko radiantu - relatywnie do jego dlugosci

c. obliczona predkosci teoretyczna (spodziewana) w stopniach na sekunde na niebie powinna z grubsza sie zgadzac z ta zaobserwowana dla sprawdzanego zjawiska

 

Szczegoly dotyczace takich wyliczen mozna znalezc w poradniku do obserwacji wizualnych meteorow ze szkicowaniem.

 

Pozdrawiam,

 

Kamil

 

Jestem na 90% pewien że to był Liryd, gdyż ...

 

- leciał nisko nad horyzontem (przez Kasjopeję) a przedłużenie trasy wskazywało na miejsce między Wegą a gwiazdami Herkulesa

- początek miał daleko od radiantu (w Kasjopeji)

- był ... inny niż "zwykły" sporadyczny meteor, poprostu nietypowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na maksimum - w nocy z 18/19 już można był zauważyć zwiększoną aktywność lirydów :)

 

Na stronie International Meteor Organization mozna ogladac wykres aktywnosci Lirydow wykonany na podstawie obserwacji wizualnych obserwatorow rozsianych na polnocnej polkuli.

 

lyr2009overview.png

 

Szczegolowe informacje sa tutaj: http://www.imo.net/live/lyrids2009/

 

Mozna dodac swoje obserwacje do tego wykresu za pomoca formularza z obserwacji wizualnej bez szkicowania - http://www.imo.net/visual/report

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po obserwacjach, wczoraj nie było okazji i tylko 30 min popatrzyłem i nic nie zobaczyłem, dziś wyszedłem około 21:30 i wróciłem parę minut temu, wcześnie bo rano do pracy.

Z moich obserwacji wynika że w tym czasie jest około 5 -6zjawisk na godzinę :blink: , tyle ja zaobserwowałem, na oku miałem wschodnie i północno-wschodnie niebo, ogólnie to rewelki nie było, po około 20 min już miałem rezygnować i wracać aż tu nagle jest pierwszy z roju Lirydów :) , na kolejny też musiałem trochę poczekać, w między czasie mykneło chyba z 5 satelitów :blink: , parę samolotów :).

Obserwacje prowadziłem na stojąco, oparty o ogrodzenie, szyja mnie jeszcze boli ;p :Boink: , około 22:45 postanowiłem wracać do domu, ale że miał bym wschodnie niebo za plecami, to wracałem tyłem :szczerbaty:, mając nadzieję że coś jeszcze przeleci, krok po kroczku cofam się aż tu jest !! był co najmniej 2 razy jaśniejszy od Saturna , ślad jaki zostawił był widoczny ze 3 sekundy, normalnie na to czekałem :banan: , i to był ostatni który widziałem, jak sytuacja pozwoli to z 22 na 23 postaram się godzinną obserwacje zrobić po północy, może wtedy częściej będę mógł wypowiadać życzenia :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po obserwacjach, wczoraj nie było okazji i tylko 30 min popatrzyłem i nic nie zobaczyłem, dziś wyszedłem około 21:30 i wróciłem parę minut temu, wcześnie bo rano do pracy.

Z moich obserwacji wynika że w tym czasie jest około 5 -6zjawisk na godzinę :blink: , tyle ja zaobserwowałem, na oku miałem wschodnie i północno-wschodnie niebo, ogólnie to rewelki nie było, po około 20 min już miałem rezygnować i wracać aż tu nagle jest pierwszy z roju Lirydów :) , na kolejny też musiałem trochę poczekać, w między czasie mykneło chyba z 5 satelitów :blink: , parę samolotów :).

 

Brawo!

 

Kilka wskazowek:

 

* wzrok adoptuje sie w pelni do ciemnosci (rozszerza sie w pelni zrenica oka) minimum 15-20 minut

* im nizej znajduje sie radiant roju nad horyzontem tym mniejsza aktywnosc - wysokosc radiantu w wypadku Lirydow jest odpowiednia dopiero okolo 22:30

* do dluzszej, wygodnej obserwacji polecam lezak polowy lub siedzisko z oparciem na plecy

 

Zachecam do zapoznania sie z raportem z pierwszej obserwacji meteorow przed obserwacja - http://www.pkim.org/files/raport_prosta.pdf.

 

Pogodnego nieba!

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Myślę że warto się tym pochwalić:

 

Maksimum Liryd trafiło doskonale w pogodę w naszych szerokościach geograficznych i było doskonale widoczne w Polsce co zaowocowało sporą ilością obserwacji polskich obserwatorów.

Dawno już nie było tak by sporą część obserwacji wykonała taka duża grupa obserwatorów z Polski.

Gratulacje dla PKiM !!

 

Aktywność widoczna na wykresie:

 

lyr2009overview.png

 

Tak mały współczynnik masowy (r = 2.1) mówi że Lirydy są dość jasne (większość zjawisk przypada na wielkości gwiazdowe 2-4 mag) co widać na rozkładzie masowym --> http://www.imo.net/live/lyrids2009/out/lyr2009_magn.csv

 

Jestem ciekaw czy nasze stacje bolidowe złapały tak jasne zjawiska :)

 

Więcej danych na stronach IMO: http://www.imo.net/live/lyrids2009/

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.