Skocz do zawartości

Jowisz 2007


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję otworzyć nowy wątek. Na zachętę wrzucam zdjątko z ost. piątku, Fatalne położenie Jowisza nie pozwiloło na użycia barlowa, abberacja skasowana filtrem ir-pass. Razem zaledwie 300 kl. Jowisz tańczył na neiktórych framach o połowę obwodu...

jowisz13042007.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jowisz pierwszomajowy

 

meade SC 8'' f/10 + barlow x2, toucam 740k

 

 

 

projekcja okularowa

 

meade SC 8'' f/10 + meade splossl 26mm, toucam 740k

 

 

 

Pierwszy raz w tym roku udało się wykorzystać przyzwoite warunki (jak na miasto i balkonową atmosferę).

Trzeba by jeszcze popracować nad selekcją materiału. Ten efekt to stack około 200 klatek.

Jup05.jpg

Jup09.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładnie wyszło, ale pozwoliłem sobie odrobinę wyrównać balans kolorów i poprzesuwać kanały,

bo pewnie ta aberracja, to od barlowa?

 

No spoko. Obrabiałem jeszcze w nocy (właściwie nad ranem) zgaszone świato, a wtedy właściwie oczka już słabo z kolorkami. Co więcej panel pracuje na zimnych tonach.

Co do aberracji to do końca nie jestem pewny. Przesuwałem kanały RB bo straszni poszły kolory. Jak widzisz sporo jeszcze można poprawić. Myślę, że to jednak ujemny wpływ atmosfery.

 

W pierwszym ujęciu używam barlowa meade air-space triplet apo i on zwykle trzyma kolory.

W drugim okularu meade splossl 26mm.

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woow, Zawisza, gratuluję fajnego Jowisza i to w takich warunkach ! Myślałem że Jowisz jest już stracony na długi czas, i nawet nie podejmowałem prób :unsure: Po Twoich wynikach widać że warto by jednak nastawić budzik <_<

 

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woow, Zawisza, gratuluję fajnego Jowisza i to w takich warunkach ! Myślałem że Jowisz jest już stracony na długi czas, i nawet nie podejmowałem prób :unsure: Po Twoich wynikach widać że warto by jednak nastawić budzik <_<

 

pozdrawiam :Salut:

 

Oglądałem Jowisza Uniwersałem 150/900 prawie 1 rok Jowiszowy temu, gdy ten świecił w Wężowniku. Była to II połowa maja, rano, górował. Seeing był tak dobry, że tyle szczegółów ile wtedy na Jowiszu zobaczyłem chyba nie widziałem nigdy wcześniej ani nigdy później na zdjęciach wykonanych jakimkolwiek teleskopem ziemskim. No, może te z VLT dorównują temu widokowi... Jedynie zdjęcia z Hubble'a i z sond biją na głowę to co wtedy widziałem.

Seeing musiał być znacznie mniejszy od 1". Użyłem wtedy największe posiadane powiększenie (750x); pamiętam że jakbym miał jeszcze większe to z powodzeniem mógłbym go użyć.

 

A czy widział ktoś z Was własny cień rzucany przez Jowisza? Ja widziałem rok (ziemski) temu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze astro fotki.

 

9bcdd438060829a3m.jpg

 

Saturn:

- data: 01.05.2007

- seeing: dobry (chwilami bardzo dobry)

 

Jowisz:

- data: 03.05.2007

- seeing: bardzo kiepski (chwilami tragiczny)

 

Obie fotki to stack ok. 30 klatek - Saturn, i ok. 40 klatek - Jowisz.

 

Projekcja okularowa, aparacik (Canon A430) trzymany w ręku.

Synta 200/1200, SP10mm + Barlow x2

 

W przypadku Jowisza powiększenie 240x było zdecydowanie zbyt duże, jednak przy mniejszym Jowisz był na tyle jasny, że mój aparacik odbierał go jako świecącą kulkę, bez szans na jakiekolwiek szczegóły :angry:

 

 

Jowisza obserwowałem od 3:30 do 5:30, najlepszy widok, zarówno kontrast, jak i szczegóły widziałem przy jasnym już niebie 4:30-5:00 i powiększeniu x96.

 

P.S. Wiem, że moje fotki nie umywają się do tych prezentowanych na Forum, jednak myślę, że jak na pierwszy raz nie jest tak źle :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego sprzętu użyłeś do takiego powera (750X!!!)?

 

Jak wyżej, szukacz komet 150/900. Wykonanie lustra głównego z dokładnością 1/24 lambda. Oj, ta seria od Pawła Sochy i Stefana Płocieniaka w Uniwersałach to były lusterka przez duże L :) Wciąż je mam.

 

Kilka razy używałem 750x, ale tylko wtedy jego użycie było w pełni uprawnione warunkami na niebie.

Kto by pomyślał, że najładniejszego Jowisza zobaczy się akurat wtedy kiedy jest on najniżej na ekliptyce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze astro fotki.

 

9bcdd438060829a3m.jpg

 

Projekcja okularowa, aparacik (Canon A430) trzymany w ręku.

Synta 200/1200, SP10mm + Barlow x2

 

Nieźle wyszło.

 

Apropos Canona A430, dlaczego nie ustawiłeś manualnie czasu i przysłony by nie przepalać Jowisza ? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku pozwoliłem też sobie nieco podrasować Twoje zdjęcie

 

Nie ma problemu.

Mocno się za niego zabrałeś. Zwykle staram się jak najmniej ingerować w obraz. Silny retusz burzy trochę naturalność obrazu, chociaż muszę powiedzieć, że w wizualu Saturn czy Jowisz potrafią zaskoczyć i bywają własnie tak ostre i kontrastowe. Szczególnie nie lubię ingerować w krawędzie planet, robić na nich maski itp. Na oryginale były widoczne dwa księżyce: Ganimedes i Europa, przy ostrej obróbce lubią zniknąć. Być może w czasie opozycji zrobię dobry materiał i dłużej przy nim posiedzę.

Zaskoczeniem są także efekty pracy oceniane zamiennie na CRT i LCD. Lekka konsternacja. :blink:

 

 

JESZCZE WIĘCEJ takiego szaleństwa proszę :helo: !

 

PS: Chyba warto nastawiać ten budzik - po co czekać do 2011 roku? :szczerbaty:

 

Spokojnie. Szaleństwo dopiero się zacznie. Mój Jowisz to tylko żeby obudzić towarzystwo. Obserwuję trochę to forum i wiem jakie użytkownicy mają możliwości.

 

Budzik najlepiej nastawić na poczatek czerwca :lol:

 

A to druga wersja. Widoczne Gan i Eu.

Jup04c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos Canona A430, dlaczego nie ustawiłeś manualnie czasu i przysłony by nie przepalać Jowisza ? :huh:

Jeżeli myślimy o tym samym aparacie: Canon PowerShot A430

 

ff40548dd5095d74m.jpg

 

to niestety nie posiada on trybu manualnego. Tzn. jest tryb "pseudo" manualny w którym można wybrać niektóre opcje: Jasność, Czułość, Balans bieli, Tryb migawki (zdjęcia pojedyncze, seryjne, samowyzwalacz), Kolory, Rozdzielczość i kompresję.

 

Są jeszcze programy tematyczne, ale bezpośrednich ustawień czasu, czy przesłony nie ma :angry:

 

Spróbuje powalczyć z programami tematycznymi, a nuż któryś się nada :szczerbaty:

 

Ciemnego Nieba :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jak spojrzałem na miniaturę zdjęcia to wydawało mi się, że to cień któregoś z księżyców, dopiero po kliknięciu na zdjęcie okazało się że tych księżyców jest troszkę za dużo :szczerbaty::Boink: .

Ale w sumie to te plamki nawet fajnie wyglądają :D, dodają zdjęciu uroku.

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.