Skocz do zawartości

Jowisz 2007


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

astrokosmo, rozumiem że to pierwszy raz :rolleyes: ale nie mógłbyś sobie znaleźć jakiejś starszej Jupiterki?

znaczy bez tego trądziku młodzieńczego :szczerbaty:

oj czyszczenie matrycy by się przydało

 

Sumi , nie słyszałeś o plamach na Jowiszu ? :ha:

 

Było by lepiej ale nie zrobiłem flata i później nie było czego odjąć.

 

Ps. czym i jak można wyczyścić matrycę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ale w sumie to te plamki nawet fajnie wyglądają :D, dodają zdjęciu uroku.

...

Absolutnie się niezgodzę. Ta plamki wyglądają koszmarnie :(, podobnie jak młodzieńczy trądzik...

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dzis w nocy postanowilem,ze dam Jowiszowi spokoj,po tym jak oszacowalem jego wysokosc nad horyzontem, w czasie gorowania,na 12 stopni!

 

Mnie udało się nagrać krótki avik, kiedy przytrafiła się przerwa w chmurach. Warunki pozwoliły tylko na F=2000m, więc tym razem bez x2 Barlow.

jup_0002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz wspaniały. Aż nie do uwierzenia, że takiego złapałeś. U mnie dzisiaj rano wszystko pływało. Ledwo co można było jakieś pasy zuważyć!

 

Nie do uwierzenia!

 

Wysokość w czasie górowania: +17°57'. Mieszkam na głębokim południu :szczerbaty:

 

 

dobrych warunków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie górowanie mamy +17°. Nie to jest jednak najważniejsze. Kilka razy w okresie styczeń-kwiecień, przymierzałem się do Saturna i naprawdę nic się nie dało zrobić, mimo, że był wysoko nad horyzontem. Seeing koszmarnnie słaby. Obecnie warunki w Lublinie są dobre, dlatego efekty, nawet dla stosunkowo nisko kroczącego Jowisza warte pokazania.

 

Ostatnia noc miała posłużyć jako przymiarka przed zakryciem Sat. Obawiam się, że z Saturna nici (pochmurno), ale Jowisz przyzwoity. Tym razem trochę chłodniejszy, z próba wydobycia szczegółów.

Jup_07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że muszę niemal sam ciągnąć wątek, ale rzeczywiście warunki szczególnie na północy Polski są słabe. W nocy z 24 na 25 maja mieliśmy naprawdę dobry seeing, jak na maj. Zauważyłem, że wykorzystał go także lemarc, efekty w topiku "Księżycowe zakamarki".

 

Obawiam się, że to już koniec korzystnych warunków. Tak więc załączam w sumie skromny efekt moich starań z 24/25.05. Interesująca jest dynamika zmian w atmosferze Jowisza.

 

SC 8'' + toucam740k, registax+obróbka.

jup08.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dopiero pragmatyczne podejście. :rolleyes::D

Dla mnie Jowisz to wyjątkowa planeta. Sama przyjemność rejestracji rekompensuje mi niedoskonałości efektów. Chociaż przyznam szczerze, że początkowo chciałem po prostu przekonać się jak to jest przy tak niskom położeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zawisza, nie sam ciągniesz!

Była mgiełka, ale testowałem wczoraj nowy sprzęt i wypadło na Jowisza. Niestety przejście księżyca było nie tylko na tarczy, ale i za wysokimi brzozami :angry:

Obrazek składany z 900kl. w Registacku, 14" STC, barlow 2x, resized 0,5, Philips ToUcam, krzywa poprawiona, żeby niebo było ciemniejsze (to mój wkład w topic o ingerencji w rzeczywistość astrofotograficzną). Była lekka mgiełka, a seeing jak na tej wysokości bywa. 2/10.

Jowisz_20070606_0039.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja tez dobrze widze 14"????? Kto,Jak,Co..???Za ile..?

 

Moj Jowisz,skoro juz wynioslem teleskop..

Godzina do gorowania,wysokosc nad horyzontem 12 stopni.

 

jowisz4.jpg

Te 12 stopni robią swoje, ale szczegóły jednak widać. Jak chodzi o planety, fory mają mieszkańcy Cieszyna i Jeleniej Góry. Oprócz tych z Filipin i Karaibów. 14" będzie zainstalowany za jakieś 2 tygodnie, teraz był test z tarasu, czy Autostar działa (działa, ale mówi b. mi obco brzmiącym językiem), czy kolimacja OK. No, jest OK, inaczej tylko ustawia się ostrość jak w poprzednim 8" (JMI motofocuser)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Prawie" takiego dziś widziałem w ostatniej obserwacji przez mojego ETeiXa.

Prawie bo u mnie był wyrażniejszy z powodu 18 stopni i faktu niezwykle czystego i zimnego powietrza dzisiejszej nocy.

Zawsze to jednak coś bo od roku nie widziałem go tak wyraźnie ,a zapewne zobaczę go znów w dobrej kondycji za 3-4 lata.

 

ps.

Gratuluję fotki młodszego :lol: kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.