Skocz do zawartości

montaz paralaktyczny do newtona 200/1200


Allshaq

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !

Zamierzam kupic montaz do mojego Oriona 200/1200. Bede miec na ten cel (prawdopodobnie) okolo 3000zl. Wolalbym tej sumy nie przekraczac, aczkolwiek gdyby zaszla taka potrzeba...

Zamierzam robic na nim robic fotki (aparat do okularu w telepie) o raczej krotkim czasie (max 60s). Co polecalibyscie mi w tej cenie ? cos z napedem czy moge narazie tylko pomarzyc ? :D bo o star-guide czy goto oczywiscie nawet nie mysle ;)

 

z gory dzieki za odp

 

pozdrawiam Allshaq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEQ5 to mmniejszy montaż (od EQ6) - nie twierdzę, że się na nim nie da, ale na pewno będzie znacznie trudniej. Nie patrz też za wersją standart - tylko za syntrek. Opłaci się wydać te kilka złoty więcej, jak za jakiś czas stwierdzisz, że chcesz robić guide (co nie jest wcale aż tak trudne i skomplikowane) będziesz miał już montaż gotowy bez przeróbek do takiej pracy.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poradzi sobie. Ale pamiętaj. Dwie obejmy pod tę tubę to se ne wrati. Musisz zakombinować z innym mocowaniem, bo sie z tego twojego teleskopu może robić banan. A HEQ5 ma nominalną nośność 13.5 kg. (w realu ciąga więcej bez problemów, ale pozostańmy przy tej wartości) Więc najpierw wykombinuj usztywnienie dla tuby, potem to zważ i dopiero z wynikiem w ręku podejmuj decyzję czy HEQ5 czy EQ6.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm mowisz, ze sie wygnie ? a jak sa inne newtony na paralaktykach mocowane ? maja jakies wzmocnienia w tubie ?

 

Newtony na paralaktykach mają inne tuby niż te sprzedawane na dobsonach. Te dobsonowate sa znacznie delikatniejsze. Przesiadka z paralaktyka na dobsona to żaden problem, kwestia przymocowania czopów w odpowiednim miejscu. W druga stone nie jest lekko. Trzeba jakoś usztywnić całość bo tuba na paralaktyku pracuje jak dzwignia.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze jakies dwa metalowe (dlugie) wzmocnienia nieco od spodu przyspawac (przykleic?) z jednej strony do tego zelastwa z przodu i z tylu telepa (takie dwa pasy po dlugosci) ?

 

Rozwiązań jest wiele, między innymi wszelkiego rodzaju usztywniacze w postaci szyn. Problemem jest masa. Jak już wymyślisz skuteczne rozwiązanie, to sprawdź ile waży. Możesz sie zdziwić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do samego montazu, to czy znasz moze kogos kto go posiada ? moze ktos z obecnych to forumowiczow ? sa gdzies w sieci jakies jego testy ?

wracajac do zamontowania tego - ile moze wazyc ta tuba optyczna ktora posiadam (nie mam dostepu do wagi) oraz ile montaz moze skutecznie kg na sobie nosic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to HEQ5 które podlinkowałeś na początku (czarne - starsze) a testy znajdziesz na Astronocach.

Oficjalną, maksymalną nośność dla czarnego HEQ5 już ci podałem (13,5kg) i dla tych białych chyba jest taka sama, ale poszperaj w specyfikacjach technicznych na stronach SkyWatchera. Powinno wszystko tam być. A ile może ważyć twoja tuba? Stawiam na jakieś 8kg. Ale lepiej zważ to, bo to tylko szacunek a nie sprawdzony pomiar.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety na stronie sky watchera nie ma specyfikacji heq5 - jest tylko heq6 :/

co do testu... nie za bardzo sie w tym orientuje...

 

cytuje:

 

"Z własnego doświadczenia wiemy, że żadnym z tych montaży nie da się robić zdjęć długoczasowych długą ogniskową bez prowadzenia. Trzeba jakoś korygować błędy przekładni. I nie ważne, czy będzie to autoguider czy oko fotografującego. Błąd okresowy będzie miał natomiast większe znaczenie przy fotografowaniu krótkimi czasami bez prowadzenia lub z użyciem funkcji PEC (Periodic Error Correction). Montaże z małym błędem, wyposażone w PEC, lepiej sobie z nim poradzą."

 

nic z tego nie kumam :/ czy to oznacza, ze robiac fotki z krotkim czasem zdjecia wyjda lepsze (nieporuszone) niz te z dlugim ? moze mi to ktos wyjasnic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/PE

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/PEC

 

http://www.pk3.org/Astro/index.htm?astroph...ount_errors.htm

 

To oznacza, że przy montażach za 1000- 2000$ nie będziesz w stanie wypalać fotek dłuższych niż 5 min. bez korekcji prowadzenia przy normalnych (>500mm) ogniskowych. Aby osiągnąć dłuższe czasy musisz albo wspomagać się guiderem albo PECem.

 

Ale wiesz co Allshaq, jak ty planujesz montaż do focenia tym twoim newtonem, to szykuj raczej 3000$ anie 3000pln.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm ale ja narazie nawet nie mysle o 5 minutach :) jak dla mnie 30 sekund to duzo, a minuta to naprawde max. moj aparat ma czas naswietlania max 15 sekund, wiec jezeli chcialbym naswietlac dluzej, to musialbym kupic inny aparat co sie wiaze z kolejnymi kosztami... jezeli troszke znowu sie dorobie, to na zimie (byc moze) sprzedam tego sky watchera, doloze cos i kupie inny.

Edytowane przez Allshaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ,że dobrym sposobem jest założenie wręg do tuby np. z 10mm sklejki wododpornej,w szczególnosci umiescic je gesciej w miejscu ,gdzie bedą założone obejmy mocujace tube z montażem.

To moja propozycja.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm 1kg "jak dla mnie" . licze sam aparat (moj aparat) z aku czyli jakies 400g. co to jest guider ?

 

Oj widzę problem.

Wyjaśnijmy "conieco" bo czuje, że twoje szanse na totalną porażkę rosną.

 

Po pierwsze.

Kupując montaz nie dobieraj go do obecnych rozwiązań, ale do docelowych. Sam piszesz, że będziesz się przesiadał.

(...) jak dla mnie 30 sekund to duzo, a minuta to naprawde max. moj aparat ma czas naswietlania max 15 sekund, wiec jezeli chcialbym naswietlac dluzej, to musialbym kupic inny aparat (...)

A czy ty wiesz ile potrafi ważyć cyfrowa lustrzanka? Jak nie, to sprawdz to najpierw. Czy wiesz ile wazy dedykowane CCD do astro-foto? Jak nie, to najpierw sprawdz parametry tego na który chcesz się przesiadać. Jak będziesz chciał walczyć tylko jakąś małpą w projekcji to też pamiętaj, że w wyciągu będzie siedział spec. interface (grupa pierścieni przeważnie), na piersćieniach twoja małpka, a przed aparatem będzie siedział jeszcze okular, tia... 400g to to nie będzie wazyło.

(...)jezeli troszke znowu sie dorobie, to na zimie (byc moze) sprzedam tego sky watchera, doloze cos i kupie inny. (...)

:blink: Ekhem.... bez sensu.

 

Po drugie.

O foceniu czegokolwiek poza Łysym w projekcji, tym aparatem to ty zapomnij, a do tego paralaktyk ci niepotrzebny. W ogóle to najpierw się zdecyduj co ty tak naprawdę chcesz focic. To podstawa, bo pozwoli ci określić czego tak naprawdę ocekujesz od sprzętu, a więc i jakiego sprzętu potrzebujesz.

 

- Tylko Łysy kamerką w projekcji - potrzebna ci przejściówka. Jaka to dopytaj w DO, AK lub u innego dystrybutora. Nie potrzebny ci tu ani paralaktyk ani napędy. Być może przydał by się jakiś lepszy okular dobrze radący sobie w projekcji, ale o to dopytaj np. Polarisa lub MCartiego, ja za cienki jestem w foceniu w projekcji żeby ci z sensem doradzić.

 

- Łysy i Planetki w ognisku głównym. - potrzebny ci sensor CCD zdolny do kręcenia avi i to wszystko. Żadne paralaktyki, napędy przelotki itd. są ci tak naprawdę niepotrzebne. (choć poważnie ułatwiają życie). Z dodatkowych zakupów to będzie cię czekał prawdopodobnie dobry barlow (nie, nie soligor 2" x2) . Ten sam poziom fotek możesz osiągnąć kupując jakiegoś paralaktyka (choćby zwykłe EQ5) i napędy. Będzie ta sama jakość, ale bedzie duuuuuuuuzo wygodniej focącemu. O szczeg dopytaj naszych forumowych planeciarzy. Wiedzą znacznie więcej ode mnie w tym temacie.

 

- Duże obszary nieba i jasne DSy w wielkim polu. - potrzebny ci sensor o wysokiej czułości zdolny do pracy na długich czasach i o niewielkich szumach (cyfrowa lustrzanka, przerobiony webcam, dedykowane CCD). Potrzebny ci jakiś przyzwoity obiektyw o ogniskowej w okolicach 100-200mm który będzie ostro rysował. Potrzebny ci montaż paralaktyczny zdolny do względnie precyzyjnego operowania niewielkimi ogniskowymi i niewielkimi masami (EQ5 a nawet EQ3-2 jak jakiś lepszy egzemplarz) z napędami i to wsio. Tu możesz bezposrednio zapytowywnąc JaLego. Ostatnio właśnie w takim układzie foci.

 

- Obiekty DS w ognisku (nauka) - potrzebny ci sensor o wysokiej czułości zdolny do pracy na długich czasach i o niewielkich szumach (cyfrowa lustrzanka, przerobiony webcam, dedykowane CCD). Potrzebny ci jakiś teleskop (tu przeważnie niewielkie refraktory górują, a dlaczego to zaraz wyjaśnie). Potrzebny ci montaż paralaktyczny zdolny do operowania tubą przez którą będziesz focił. I tu zaczynają się schody. Do reraktora 80-100mm o dużej światłosile czy newtona 150/750 możesz spokojnie zaprząc jakiś niedrogi przyzwoity montaż (np. GPE, HEQ5) i bedzie fajnie. Pod newtona klasy 200/1000 to już trzeba innej bajki (klasy EQ6, GPD2), a to zupełnie inne koszty prawda?

 

- Obiekty DS w ognisku (wysoka jakość) - potrzebny ci sensor o wysokiej czułości zdolny do pracy na długich czasach i o niewielkich szumach (cyfrowa lustrzanka, dedykowane CCD). Potrzebny ci teleskop o dobrej, sprawnej optyce (wysokiej jakości reflektor (przeważnie dedykowany lub modyfikowany pod astro-foto) lub refraktor ED/APO). Potrzebny ci montaż paralaktyczny zdolny do operowania tubą przez którą będziesz focił. Tu już w grę będą wchodzić długie czasy i naprawdę dluuuugie sesje foto. W tym momencie montaż powinien mieć możliwość korygowania PE np. guidingiem i być naprawdę wysokiej jakości.

 

Po trzecie.

 

Ile czasu zajęło ci napisanie pytania "co to jest guider?" ? 5 sekund?

Ile czasu zajęło mi napisanie tego posta z wyjaśnieniami? Ponad godzine.

Uprasza się o sprawdzanie informacji podstawowych samodzielnie. Bez obrazy Allshaq. Ja to pisze do wszystkich czytających takie wątki, nie do ciebie bezpośrednio.

 

Adminie. Myślę że ten wątek nałezy przybić gdzieś na stałe ku pamięci.

Uwaga. Funduję medal z kartofla dla osoby która podejmie się napisania step by step wstępu do astrofoto bo ja naprawdę nie mam ani czasu ani sił aby odpisywać na takie posty regularnie co 3-4 dni.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adminie. Myślę że ten wątek nałezy przybić gdzieś na stałe ku pamięci.

Uwaga. Funduję medal z kartofla dla osoby która podejmie się napisania step by step wstępu do astrofoto bo ja naprawdę nie mam ani czasu ani sił aby odpisywać na takie posty regularnie co 3-4 dni.

 

Pozdrawiam.

 

Hans, podziwiam Twoją cierpliwość. Jak widzę pytanie co to jest guider to już mi się nie chce odpowiadać :)

A co do wstępu do astrofoto to podjąłem już taką próbę, ale to temat bardzo obszerny i ciężko wszystko zawrzeć w jednym tekście.

 

P.S. Allshaq polecam pół roku czytania na forum o astrofotografii (nie tylko na polskim ale też zagranicznych) zanim zaczniesz się w to bawić.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.