Skocz do zawartości

montaz paralaktyczny do newtona 200/1200


Allshaq

Rekomendowane odpowiedzi

dzieki za tak obszerne wytlumaczenie :)

ja moze napisze od poczatku do konca jakie foto zamierzam robic tym teleskopem.

mam canona a510 (max czas na swietlania 15s) i wlasnie nim w projekcji okularowej zamierzam robic fotografie. nie w ognisku glownym, nie na piggybacku lustrzanka cyfrowa z obiektywem, ale tym canonem w projekcji okularowej newtonem 200/1200 na (byc moze) heq5.

ja rozumiem, ze najlepszym rozwiazaniem byloby kupic sobie eq6, canona 350d do niego jakies obiektywy, kamerke (i przerobic ja na dlugie czasy), jakies filtry, laptopa i robic fotki, ale po prostu mnie na to nie stac.

chce jedynie wiedziec czy canon a510+orion 200/1200 na heq5 da rade ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za tak obszerne wytlumaczenie :)

ja moze napisze od poczatku do konca jakie foto zamierzam robic tym teleskopem.

mam canona a510 (max czas na swietlania 15s) i wlasnie nim w projekcji okularowej zamierzam robic fotografie. nie w ognisku glownym, nie na piggybacku lustrzanka cyfrowa z obiektywem, ale tym canonem w projekcji okularowej newtonem 200/1200 na (byc moze) heq5.

ja rozumiem, ze najlepszym rozwiazaniem byloby kupic sobie eq6, canona 350d do niego jakies obiektywy, kamerke (i przerobic ja na dlugie czasy), jakies filtry, laptopa i robic fotki, ale po prostu mnie na to nie stac.

chce jedynie wiedziec czy canon a510+orion 200/1200 na heq5 da rade ?

 

To zależy z jakim okularem. Ale będzie Ci cięzko - Newtony mają to do siebie że mają pająka i luterko wtórne którego cień będziesz widział na środku każdej fotografii w postaci dziury, chyba że jakoś idealnie dobierzesz okular albo dasz duże powiększenie a wtedy EQ5 nie da rady na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem, ze nie ma sensu kupowac tego montazu do 15s fotek ? (...)

 

Nie ma najmniejszego sensu.

 

lepiej doskladac z 10tys zl i kupic eq6, lustrzanke cyfrowa, obiektywy, filtry, okulary i najlepiej nowy teleskop ? ;/

 

Nie irytuj sie tylko pomyśl. Nie masz teleskopu do focenia (bo ta twoja krowa niebardzo się do tego nadaje. Nie masz żadnego sensora (bo ta twoja małpka kompletnie się do tego nie nadaje) i nie masz montażu (no bo nie masz). Możesz oczywiście oszukiwać się zę to się uda i brnać dalej. A możesz też przemyśleć sprawe i zweryfikować plany. No sorry, nikt za ciebie tego nie zrobi. Drogi którymi możesz podążyć masz opisane.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 3000 to tak:

 

- sprzedaj swoje 200/1200 - dostaniesz ~500-700 PLN jeśli się uda

 

Wiec masz 3500 PLN

 

kupujesz Sky-Watcher HEQ-5 SynTrek - 2700 PLN

kupujesz 80ED - 1500

kupujesz kamerkę SC2 - 350 PLN

kupujesz filtr UV/IR cut - 150

i jeszcze laptopa musisz mieć

-----------------

4700 PLN

 

czyli musisz doskładać jeszcze 1200 PLN i już focisz całkiem skutecznie ( powiedzmy skutecznie )

 

kupujesz newtona 200/750 - 1000PLN

kupujesz drugą kamerkę dedykowaną - 1000-10000 PLN

sprzedajesz kamerkę SC2 - 300 PLN

kupujesz ST4 - 2000 PLN

 

i masz focenie z guidingiem..... dość docelowe.....

 

Taki układ daje ci wstępne focenie za całkiem krótki czas.... i daje szansę na docelowe focenie na niezłym poziomie za dłuższy czas....do tego czasu dowiesz się wszystkiego o guidingu, filtrach, PE itd....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

sprzedajesz kamerkę SC2 - 300 PLN

kupujesz ST4 - 2000 PLN

(...)

 

ST4 nie zawsze jest sprzedawane z kamerką guidującą. Lepiej zachować SC2 do momentu zakupu ST4 bo może się okazać, że zostaliśmy z ręką w nocniku i trza nam znowu się rozglądać za jakimś sensorem do guidowania.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

odkopuje trupa, bo chciałbym wiedzieć na jakim najtańszym montażu da się posadzić syntę 200/1200, nie koniecznie z napędami, w końcu później można je dokupić, chodzi mi o sam montaż, który nie przyprawi o palpitacje serca gdy zawieje wiatr !!

 

TYLKO WIZUAL

 

z tego co się orientuje to nie ma co patrzeć niżej niż EQ-5

Sky-Watcher EQ-5 (CG-5) AL ~~900zł

Sky-Watcher EQ-5 (CG-5) ~~1100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narazie chodziło mi tylko o kwestię montażu, ale to pytanie w sumie prędzej czy później i tak by wyszło.

gdzie problem jest największy?

środek ciężkości, dovetail, czy obejmy czy mix wszystkiego ?

czy chodzi tylko o to by się nie zniekształciła - nie załatwią tego 3-4 obejmy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wieszanie synty z dobsona na paralaktyka, Hans już o tym chyba pisał,

musiałbyś sobie zrobić dodatkowe mocowania by dać 8" na paralaktyka np. tak jak to zrobił ignisdei,:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7ddc8ceae8952abb.html

 

Ale ja bym zostawił to tak jak jest, przecież Te synty na dobsie mają przeznaczenie by na nim zostać co nie ? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narazie chodziło mi tylko o kwestię montażu, ale to pytanie w sumie prędzej czy później i tak by wyszło.

gdzie problem jest największy?

środek ciężkości, dovetail, czy obejmy czy mix wszystkiego ?

czy chodzi tylko o to by się nie zniekształciła - nie załatwią tego 3-4 obejmy ?

 

Kwestia jest taka, jaką mase osiągnie twoj ATM dostosowawczy. EQ5/CG5 powiedzmy że poniesie te 7kg. Takie HEQ5 juz 13-14, EQ6... itd. Ile bedzie ważyć toja przerobiona OTA? ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm cięższe niż dobs, zenit wypada.... ale nie trzeba trzymać synty za dziure :P i to jest największy plus i sens tego mojego wcześniejszego pytania.

 

bo ostatnio jakoś bardziej mi się planetki podobają.... tylko nie pisać mi o MAC'ach, bo planetki mogą być tylko fazą przejściową, narazie tylko kształtuje zainteresowania.... kto wie czy się nie zmienią jak zakupię sobie jakieś mega fajne 30-31mm

 

tak więc to było pytanie w stylu "co by było gdyby" i za ile

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie po dluzszej przerwie :) niestety nie kupilem wtedy montazu, poniewaz mialem inne wydatki... szkola... auto itd.... ale ja nie o tym. chcialbym wrocic do tematu montazu; otoz ZAMIERZAM kupic HEQ5 Sky Watcher http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9902881ace56d8c za 2700zl. Czytalem dosc sporo na forum na temat montazy, ale im wiecej czytam tym wiecej glupieje :/ czy ktos moglby mi poradzic czy taki montaz bedzie ok do mojego Oriona 200/1200 ? Zamierzam robic zdjecia raczej jakies MAX 5 min (gdyz narazie nawet nie mam odpowiedniego aparatu) badz przez kamerke internetowa. Czy ten montaz da rade ? czytalem jego recke na bodajze astronocach, ale niestety nie kumam za bardzo o co tam chodzi, bo w dziedzinie sprzetu astro jestem do tylu. Co poradzicie ? Warto w niego inwestowac ?

 

Aha jeszcze jedno - co do guidingu. Staralem sie czytajac na forum dojsc o co w tym chodzi i nie wiem czy dobrze zrozumialem... otoz umieszczamy kamerke przy okularze, podlaczamy ja do kompa i chyba jeszcze montaz (musi miec jakies wyjscie) takze do pc i w programie astro ustawiamy sledzenie wybranego obiektu (chyba konkretnie jakiejs gwiazdki obok obiektu ktory nas interesuje) i teleskop bedzie sam za tym obiektem podazac tak ? czy jest to rozwiazanie na tyle dobre (w tym modelu Sky Watchera) aby robic jakies sensowne foto ? (i czy dobrze to zrozumialem i czy wogole sie tak da?)

 

z gory dzieki za klarowne odpowiedzi i cierpliwosc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm czyli juz full zestaw ;) jakbys sie z tym wstrzymal z 2-3mce to moze bym i kupil, bo montaz zamierzam kupic dopiero okolo czerwca ;/

Będzie leżeć dopóki nikt nie kupi :) Już mi nie jest potrzebne bo kupiłem inną kamerkę.

 

A co do astrofoto na ogniskowej 1200mm to będzie niełatwo - chyba potrzebne byłoby minimum EM200, a lepiej AP900 takie jakie ma Adam Jesionkiewicz. HEQ5 z guidingiem pociągnie co najwyżej 800, może z dużą dozą tolerancji co do fotek 900mm. To samo dotyczy EQ6, tak więc jeśli chcesz poważnie focić z ogniskową 1200mm to przygotuj się na spory wydatek :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego foto z ogniskowa powyzej 800 wymaga eq6 ? EM200 AP900 to sa modele montazy ? szukalem w polskich sklepach internetowych i niestety takie heq5 jest chyba najlepszym wyborem w tym przedziale cenowym...

 

Nie, nie, nie. Foto powyżej 800mm wymagałoby EM200 aby sobie w miarę bezstresowo pofocic. HEQ5 i EQ6 moim zdaniem do 800mm będą akurat na styk, aby otrzymać w miarę dobre jakościowo fotki. To jest kwestia dokładności prowadzenia, po prostu mają za małą dokładność i gwiazdy będą kreskami lub wielkimi plackami. Wszystko zależy jakiej jakości zdjęć oczekujesz.

 

Tak EM200 i AP900 to są modele montaży:

 

http://www.buytelescopes.com/product.asp?t...pid=5684&m=

 

http://www.buytelescopes.com/product.asp?t...pid=2879&m=

 

 

HEQ5 jest dobre w swoim przedziale cenowym ale do dwa razy krótszej ogniskowej od 1200mm cyli około 600mm. Wtedy prowadzi idealnie aby uzyskać bardzo dobre jakościowo fotki ograniczone detektorem i optyką a nie montażem. To samo tyczy się EQ6, które prowadzi mniej wiecej z taką samą dokładnością. oczywiście jezeli możesz żyć z niedociągnięciami to da radę i 900mm na tym pojechać, jednak 1200 to jest ZDECYDOWANIE za dużo.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.