Skocz do zawartości

montaz paralaktyczny do newtona 200/1200


Allshaq

Rekomendowane odpowiedzi

Nie rozumiesz, bo nie doczytałeś. Ja nie napisałem, że Newton jest zły do astrofotografii. Ja napisałem, że jest zły do nauki astrofotografii. Ja osobiście uwielbiam tę konstrukcję i powyżej pewnej skali nie da się iść już inną drogą.

OK, teraz wiem o co chodziło. Popieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz, bo nie doczytałeś. Ja nie napisałem, że Newton jest zły do astrofotografii. Ja napisałem, że jest zły do nauki astrofotografii. Ja osobiście uwielbiam tę konstrukcję i powyżej pewnej skali nie da się iść już inną drogą.

 

Refraktor jest nieporównywalnie łatwiejszą konstrukcją. Qbanos wymienił kilka powodów, ale generalnie, naprawdę - jest ich sporo. Mała soczewka jest idealna do wystartowania z astrofoto. Najlepiej - 300 mm.

 

Aby efektywnie fotografować Newtonem typu 1000 mm i więcej w połączeniu z zewnętrznym guiderem, trzeba mieć już doktorat z Astrofotografii - czytaj: pare sezonów w plecach.

 

Przy newtonach nawet sprawa kabli zaczyna mieć kolosalne znaczenie - a nie jest łatwo zaplanować taką strukturę, tym bardziej, że potrafi być ich naprawdę dużo. W refraktorach ten problem praktycznie nie istnieje.

 

no ale np EQ6 do newtona z ogiskowa 1200 bedzie dobry ? nie mowie tu o czasach naswietlania kilka godzin ;) ale np 30 min ? warto sie pchac w cos takiego ? newton 200/1200 na eq6 ? poczatkowo jak zaczeliscie mi odradzac heq5 do tego newtona, to zaczalem myslec o kupnie innego newtona, mniejszego albo nawet refraktora i podzenia go na eq5, ale czy ja wiem czy jest sens kupowac montaz i teleskop tylko do nauki ? skoro moge poczekac rok, kupic lepszy sprzet (eq6) i zaczac nauke od czegos trudniejszego ? przeciez to wszystko chyba jest do opanowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale np EQ6 do newtona z ogiskowa 1200 bedzie dobry ? nie mowie tu o czasach naswietlania kilka godzin ;) ale np 30 min ? warto sie pchac w cos takiego ? newton 200/1200 na eq6 ? poczatkowo jak zaczeliscie mi odradzac heq5 do tego newtona, to zaczalem myslec o kupnie innego newtona, mniejszego albo nawet refraktora i podzenia go na eq5, ale czy ja wiem czy jest sens kupowac montaz i teleskop tylko do nauki ? skoro moge poczekac rok, kupic lepszy sprzet (eq6) i zaczac nauke od czegos trudniejszego ? przeciez to wszystko chyba jest do opanowania?

 

To może obejmij jeszcze inną taktykę.

 

Najpierw obczaj dlaczego 30 min. na EQ6 z newtonem 8" F6 jest bez sensu. Takie samotne rycie za tą dokładnie informacją, przetarga cię przez kilka złożonych zagadnień (od doboru parametrów i czasu naświetlania, przez tracking po właściwości sensorów). Przegryzając się przez nie, osiągniesz poziom wiedzy pozwalający na bezstresowy start na dobrze dobranym sprzęcie :)

 

A jezeli taka droga wydaje ci sie niezbyt fajna (why not, ja po takiej odpowiedzi jak moja, też miałbym watpliwości) to jednak posłuchaj , że tak powiem, "na wiare" co ci tu kilku misiów doradza. Kup dłuższy obiektyw i w miare przyzwoity mont (np. to nieszczesne EQ6) a jak bedziesz miał pierwsze udane foty za sobą (postaw sobie za cel jakąś galaktyke... hmmm o mam np. M100. -jest dosyć jasna, prawie 8 min. średnicy) i na tych 300mm bedzie widać strukture wiatraka, to z czystym sumieniem będziesz mógł zadać świadome pytanie na forum: co dalej? I dostaniesz zupełnie inne odpowiedzi. Może nawet "teraz newton".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw obczaj dlaczego 30 min. na EQ6 z newtonem 8" F6 jest bez sensu. Takie samotne rycie za tą dokładnie informacją, przetarga cię przez kilka złożonych zagadnień (od doboru parametrów i czasu naświetlania, przez tracking po właściwości sensorów). Przegryzając się przez nie, osiągniesz poziom wiedzy pozwalający na bezstresowy start na dobrze dobranym sprzęcie :)

 

no to dalczego 30 min na eq6 jest bez sensu ? co nie da sie tyle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje uciąć rozmowę stwierdzeniem :

Jesli nie wykonałeś w swoim zyciu więcej niż 30 fotek DSów które zostały pochwalone na forum - to znaczy, że potrzebujesz refraktor z ogniskową max 500mm o wadze max 8kg ( ze wszystkim ) na najdroższym/najlepszym montazu na jaki cie stać. Odpowiedź "czemu" poznasz sam, jak zrobisz już te 30 fotek. Dopiero potem zacznij myśleć o newtonach

 

Wiem, że to stwierdzenie jest prawdą z własnego doświadczenia popartego sezonem w plecy z powodu newtona....

Allshaq - zadawałem dokładnie te same pytania co tym jakiś rok temu, też nic nie rozumiałem z tego co mi "oni" odpowiadali... teraz ja (chyba) jestem też ci "oni".... i wierz mi - "oni" wydali duzo kasy na znalezienie odpowiedzi na Twoje pytania - jesli chcesz wydać mniej niż "oni" to się ich słuchaj.... i kup se mały zgrabny refraktorek na duuuużym montażu.

 

Niestety cieżko jest przez internet wytlumaczyć większość rzeczy dotyczących focenia - najlepiej pojechać do kogoś kto foci i popatrzeć na sprzęt, technikę parcy, posłuchać o problemach i osobiście zobaczyć caly ten burdel ze sprzetem - przekoonasz się jak bardzo sprawa jest skomplikowana - wtedy sam podejmiesz decyzję o małym refraktorku

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dalczego 30 min na eq6 jest bez sensu ? co nie da sie tyle ?

Pewnie że się da, ale, z całym szacunkiem, ty nie dasz rady. Czemu?

 

1. bo nie zmodyfikujesz montażu na tyle, żeby stało się to możliwe,

2. nie zmodyfikujesz newtona, żeby się dało

3. nie skompletujesz wszystkich potrzebnych elementów, żeby to zagrało - nawet nie wiesz, jakich,

4. nie skonfigurujesz zestawu tak, żeby to zadziałało,

5. nie dobierzesz parametrów fotografii, guidingu, do tego zestawu i to w kontekście warunków panujących w danym dniu,

6. nawet nie połączysz tych elementów, bo nie będziesz wiedział, jak i czym to pospinać (adaptery, korektory, dovetaile, obejmy, etc.).

7...

8...

mogę ci tak pisać jeszcze ze 20.

 

Co ja radzę? Kup sobie 200/1200 i EQ6. Z tego co widzę, tylko tak możesz się przekonać, czemu to nie ma sensu.

 

Ja używam newtona z taką ogniskową na "trochę" droższym montażu - i też nie jest łatwo.

 

W tej branży różnica między "wydaje mi się", a "wiem" - jest wyjątkowo duża.

 

Mam ważne pytanie na koniec - dlaczego chcesz robić newtonem 1200. Potrafisz odpowiedzieć na to pytanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mając możliwości robienia długimi ogniskowymi zamówiłem adapter, żebym mógł do kamery podpiąć obiektyw 150-200 mm. Nie widzę powodu, dlaczego by nie zacząć od takich ogniskowych.

 

http://www.narrowbandimaging.com/widefield_page.htm

 

Nie podobają ci się takie zdjęcia? A może myślałeś, że one pochodzą z długich ogniskowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z ogniskowa 1200 mm , ale z 800 mm na EQ6 1800" ekspozycje są możliwe, jako przykład własnie taka 30 minutowa pojedyncza klatka:

 

30minutxl5.jpg

 

 

Pomijam błędy ustawienia na Polarną , kolimacji i inne wiadomo jakie w przypadku MT800 nie modyfikowanego :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że się da, ale, z całym szacunkiem, ty nie dasz rady. Czemu?

 

1. bo nie zmodyfikujesz montażu na tyle, żeby stało się to możliwe,

2. nie zmodyfikujesz newtona, żeby się dało

3. nie skompletujesz wszystkich potrzebnych elementów, żeby to zagrało - nawet nie wiesz, jakich,

4. nie skonfigurujesz zestawu tak, żeby to zadziałało,

5. nie dobierzesz parametrów fotografii, guidingu, do tego zestawu i to w kontekście warunków panujących w danym dniu,

6. nawet nie połączysz tych elementów, bo nie będziesz wiedział, jak i czym to pospinać (adaptery, korektory, dovetaile, obejmy, etc.).

7...

8...

mogę ci tak pisać jeszcze ze 20.

 

Co ja radzę? Kup sobie 200/1200 i EQ6. Z tego co widzę, tylko tak możesz się przekonać, czemu to nie ma sensu.

 

Ja używam newtona z taką ogniskową na "trochę" droższym montażu - i też nie jest łatwo.

 

W tej branży różnica między "wydaje mi się", a "wiem" - jest wyjątkowo duża.

 

Mam ważne pytanie na koniec - dlaczego chcesz robić newtonem 1200. Potrafisz odpowiedzieć na to pytanie?

 

Adamie to nie jest tak, ze sie uparlem i koniec, basta... Po prostu jestem ciekawski i chce sie dowiedziec wielu rzeczy, jednakze grzebiac w forum nie znajduje pytan na nurtujace mnie odpowiedzi... moze trzeba grzebac glebej, nie wiem... ale nie mam na to za bardzo czasu... mam poki co inne obowiazki.

ad 1,2,4 - fakt, nie wiem jak zmodyfikowac i co zmodyfkikowac

ad 3 - masz racje nie wiem jakie

ad 6 - mniej wiecej wiem jak... albo sam do tego dojde ;)

 

kupic 200/1200 nie musze, bo ja go juz mam, po prostu myslalem, ze wystarczy dokupic EQ6 i mozna bedzie jakies fotki pstrykac. ja nie mowie tu o takich ktore mi pokazales (ktore sa wspaniale, naprawde jak dla mnie mistrzostwo swiata), ale o w miare dobrych fotkach jak np to http://www.mikeoates.org/mas/members/messier/m42.jpg czy to http://apod.oa.uj.edu.pl/apod/image/0501/m45_russell.jpg . bo chyba takie cos bede mogl zrobic ? Po prostu jestem ciekaw kilku rzeczy - czy fotografowanie przez takiedo newtona na EQ6 jest niemozliwe ze wzgledu na jakos montazu i to, ze ten newton ma taka ogniskowa, czy ze wzgledu na brak moich zdolnosci astrofotograficznych ?

Jezeli naprawde robienie dobrych fotek proponowanym przeze mnie sprzetem nie bedzie mozliwe ze wzgledu technicznego, to ok kupie cos innego... ale wiadomo chodzi tu tez o koszta. Newtona 200/1200 juz mam, montaz chce kupic, ale jednak zdecydowalem wczesniej, ze kupie go dopiero za ROK, wiec troszke czasu jeszcze bede miec na przemyslenia... czy ktos w skrocie moglby mi odpowiedziec na kilka pytan :

 

1. Jezeli fotografowanie newtonem 200/1200 na EQ6 jest niemozliwe ze wzgledu na jakosc wykonania montazu i tego, ze newtona ma taka dluga ogniskowa, to co polecacie jako sprzet do robienia fotek ? (chcialbym, zeby razem z montazem kwota ta zamknela sie w 8000zl - taki zakup bedzie jednak rozpisany na dwa lata...)

2. Czy wogole EQ6 to dobry wybor ? czy moge miec jakis lepszy montaz za 5000zl ? czy moze moge to EQ6 kupic gdzies jescze taniej ?

3. Zdecydowalem, ze kupie teraz pare szkielek, a montaz dopiero za rok. Chcialbym kupic ze 3 okulary i moze jakis filtr. To jest plan na pol roku ;) jakie okulary (chcialbym, zeby cena jednego zamykala sie w 400zl) polecacie ?

4. pewnie niedlugo cos jescze wymysle ;)

 

Mam nadzieje, ze wszystko opisalem zrozumiale:) dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowej fotki M45 na pewno nie zrobisz tym newtonem. Czemu? Bo do tego potrzebujesz - uwaga - krótkiej ogniskowej. Ogniskowa nie jest celem samym w sobie. Celem jest obiekt, a dopiero znając jego rozmiary dobieramy ogniskową. Ogniskowa określa nam pole widzenia w kontekście użytego chipu (wielkości tegoż).

 

Powiem tak, prędzej zrobisz takie zdjęcie, które ci pokazałem w poprzednim poście, niż te, które sam wrzuciłeś. Fotografia krótką ogniskową jest dużo łatwiejsza, przyjemniejsza i mniej stresująca. Przy długich ogniskowych zanim coś wyjdzie, stracimy masę nocy. To czy ktoś zostanie w tej branży zależy od cech psychofizycznych. Jeden podda się po straconych bezsensownie 5 nocach. Inny wytrzyma 3 lata bez efektów walcząc ze sprzętem.

 

Dlatego tak naciskamy na fotografię z obiektywem foto (do 300mm), żeby oswoić się z obróbką, kablami, pryncypiami pracy montażu, ustawiania polarnej, etc. Potem systematycznie sobie komplikować życie poprzez np. dodanie guidera. Samo zrozumienie i przetrenowanie guidera zajmie co najmniej tyle samo, co nauka do tego punktu. Dopiero po tym zacząłbym zwiększać ogniskową. Idealny jako next step będzie tu np. jakiś refraktor 80 mm.

 

To co tu przedstawiłem to wielka frajda na +/- dwa lata. Można uzyskać takie efekty, jakich nikt się nie spodziewa, bo jest to totalnie w Polsce zaniedbana dziedzina astrofotografii - tzw. wide field, czyli szerokie pole. Nie wiem z czego wynika ten pęd dużych rur - długich ogniskowych. Sam w niego swego czasu wpadłem. Mogę się tylko domyślać ;)

 

Niedobre jest tylko to, że wiele osób rezygnuje z fotografii jeżeli nie będą pracować z długą ogniskową. Wygląda to tak: albo długą rurą, albo w ogóle.

 

Qbanos przeciera ścieżkę i naprawdę pałam za to do niego wielką sympatią. Mam nadzieję, że jeszcze sporo pofoci krótkimi ogniskowymi.

 

Teoretycznie bardzo łatwo teraz rozbudzić wręcz modę na astrofotografię "szerokim kątem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z czego wynika ten pęd dużych rur - długich ogniskowych. Sam w niego swego czasu wpadłem. Mogę się tylko domyślać ;)

 

bo są najtańsze i każdego stać na niego

 

ktoś by powiedział, że obiektyw też drogi nie jest.

 

ale nikt przecież nie zaczyna zainteresowania od razu od astrofoto, tylko od obserwacji, a wtedy każdy chce walczyć tym co ma - długim newtonem

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos przeciera ścieżkę i naprawdę pałam za to do niego wielką sympatią. Mam nadzieję, że jeszcze sporo pofoci krótkimi ogniskowymi.

 

Heh, obiecuję, że powyżej 600mm w ciągu najbliższych kilku nie wejdę, co by konkurencji nie czynić :lol:

 

pyntko_krtofli, obiektyw to wydatek 300zł a długi Newton? Co przeszkadza aby focić takim obiektywem ZAMIAST Newtonem?

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i ciągle mi chodzi o początek zainteresowania..

najczęściej ludzie kupują synte czyli dobsa, tam nie ma montażu synta to 1100zł

obiektyw z montażem do 2500 by chyba trzeba było liczyć, aha i aparacik jakiś :P 1600zł :P

 

i spytam inaczej ilu z was zacząło swoje zainteresowanie od razu od astrofoto, a może dokładniej, od obiektywu ? trzeba swoje przejść :D

 

ale powtórze: zgadzam się w wami i jak kiedyś mi odbije i zechcę trochę pofocić to zacznę to robić od obiektywu !

chyba, że kupie MAK'a 150 ^^

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najczęściej ludzie kupują synte czyli dobsa, tam nie ma montażu synta to 1100zł

 

Ja na początku miałem właśnie Syntę 8". Potem zainteresowałem się astrofoto i musiałem ją sprzedać, aby kupić montaż paralaktyczny. I zacząłem jak najbardziej od obiektywu! Najpierw trochę Tairem (jeszcze w projekcji kompaktem), do którego teraz wróciłem, potem Sigmą 70-300. W między czasie był Newton 150/750 ale coś mi nie pasiło i wróciłem do krótkiej ogniskowej (przynajmniej narazie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha widze, ze nikt mi nie odpowie na moje pytania :/

bo jesli kupie eq6 to raczej zostawie newtona do obserwacji (montaz bedzie miec goto), a dokupie tak jak radzicie obiektyw. tylko prosilbym na odpowiedzi do postu z godziny 22.08...

 

Odpowiedzi na twoje pytania padły już w tym watku wiele razy.

 

O okularach pozaglądaj do innych wątków.

 

Bo widzisz, to jest tak. Ja sobie tu teraz napisze pytanko:

 

Jak do ciężkiej cholery obrabiać fotki astro żeby było dobrze? (zajęło mi to 10 sek.)

 

I teraz

 

albo ktoś z sensem odpowie elaboratem (a zajmie mu to pewnie z 10 godzin, w dodatku ludzi potrafiących odpowiedzieć na takie pytanie pewnie sie da na forum policzyć na palcach). W dodatku odpowiedź w wielu miejscach bedzie typu "to zależy od..."

 

albo ktoś odpowie w trzech zdaniach (z sensem lub nie) czego sie trzymać i gdzie szukać wiedzy.

 

albo nikt nie odpowie (bo nie kazdy ma czas na poświęcenie dnia na napisanie wykładu, lub nie ma na tyle pełnej wiedzy aby taki wykład odpowiedzialnie popełnic)

 

I ty właśnie zadałeś pytania tego typu. Zalecam:

 

1. Przeczytać wątek od początku (tu naprawde padły już te odpowiedzi)

2. Przeryć się przez watki o doborze okularów na forum ?(wszystko już było, nie raz i nie dwa)

3. Przeprosić się z celestią : http://www.celestia.pl/Strona_główna

 

Pozdrawiam (i nie ma w tym poście ani grama złośliwości, po prostu z takim podejściem masz naprawdę mikre szanse na sukces w astro-foto)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allshaq.... za 5000zl nie dostaniesz lepszego montazu niż EQ6 ( ewentaulnie w grę wchodzi GM-8 ściagane ze USAi do tego używane, ale ono ani dużo lepsze jesli idzie o PE ani o większej nośności nie jest ).

 

Więc kup to EQ6, powieś na nim tego newtona a po jakiś 3 nocach już bedzie wiedział czemu niewton się nie nadaje.... potem dojdziesz do wniosku, że potrzebny ci guding więc kupisz za jednym zamachem kable, kamerkę, refraktorek, laptopa, drugi refraktorek do guidingu, dovetaila itd.... i... powiesisz to na EQ6....

 

krótko mówiąc to co masz nie nadaje się do astrofo i potrzebujesz calutki setup od początku do konca sobie kupić....

 

poniewaz musisz kupić wsio od nowa - wiec rozważ jednak HEQ5 co by sie zmieścić w tym 8000zł ze wszystkim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem. newton + foto = blad :)

zatem kupie to EQ6 skoro nic lepszego w tej cenie nie znajde i newtona bede uzywac do obserwacji (montaz bedzie posiadal goto) a do focenia kupie zgodnie z zaleceniami obiektyw. jednak czy taki obiektyw (rozumiem, ze razem z aparatem) bedzie na piggybacku na teleskopie (wtedy mozna podlaczyc np guider) ? czy sam samiusenki na montazu ? hmmm jeszcze pozostaje kwestia kupna aparatu - chyba taki canon 350 bedzie ok ?

skoro tematy z okularami byly juz wielokrotnie poruszane i wyjasnione, to zabieram sie za czytanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem. newton + foto = blad :)

zatem kupie to EQ6 skoro nic lepszego w tej cenie nie znajde i newtona bede uzywac do obserwacji (montaz bedzie posiadal goto) a do focenia kupie zgodnie z zaleceniami obiektyw. jednak czy taki obiektyw (rozumiem, ze razem z aparatem) bedzie na piggybacku na teleskopie (wtedy mozna podlaczyc np guider) ? czy sam samiusenki na montazu ? hmmm jeszcze pozostaje kwestia kupna aparatu - chyba taki canon 350 bedzie ok ?

skoro tematy z okularami byly juz wielokrotnie poruszane i wyjasnione, to zabieram sie za czytanie ;)

Możesz i tak i tak - tzn. na piggybacku, albo "samiusieńki". Pytanie tylko, po co ci przy krótkiej ogniskowej to bydle na montażu? Do guidingu lepiej zrzucić newtona i założyć coś małego - typu SW70/500. Kosztuje pewnie ze 200-300 zł. Do obiektywu możesz nawet coś mniejszego, tylko chyba już nie ma nic tańszego, a sensownego?

 

 

Kup to EQ6, 350D + obiektyw 150-300 mm, do tego za chwilę dokupisz 70/500 guider + webkamerka przerobiona - i... hasta la vista baby ;). Z tego zestawu zrobisz zdjęcia zaskakujące każdego. A pan Newton zostanie do visuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja dodam jedną wadę focenia obiektywami - szerokie pole jest BARDZO czułe na złej jakości niebo, bardzo łatwo wychodzą gradienty, z którymi trzeba walczyć. Wiem to z doświadzenia - niebo mam niezłe a i tak przy ognsikowych około 300mm trzeba się namęczyć, a im krócej tym gorzej. Wraz ze wzrostem ogniskowej problem ten się zmniejsza - niebo jest bardziej równomiernie zaświetlone. teraz pytanie: jakie kolega Allshaq ma warunki na niebie? Może się okazać, że czeka go tylko ha-alpha i inne wąskie pasma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zdjęcia zrobione z krótką ogniskową mają niepowtarzalny klimat jeśli widoczne są na nich elementy krajobrazu. Ten specyficzny urok jest nieosiągalny dla zdjęć robionych długą ogniskową gdzie liczy się przede wszystkim doskonałość techniczna

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja dodam jedną wadę focenia obiektywami - szerokie pole jest BARDZO czułe na złej jakości niebo, bardzo łatwo wychodzą gradienty, z którymi trzeba walczyć. Wiem to z doświadzenia - niebo mam niezłe a i tak przy ognsikowych około 300mm trzeba się namęczyć, a im krócej tym gorzej. Wraz ze wzrostem ogniskowej problem ten się zmniejsza - niebo jest bardziej równomiernie zaświetlone. teraz pytanie: jakie kolega Allshaq ma warunki na niebie? Może się okazać, że czeka go tylko ha-alpha i inne wąskie pasma :)

 

mieszkam 20 km od czestochowy, niestety obok mojego domu jest ze tak powiem centrum mojej miejscowosci wczasowo=wypoczynkowej ;) ale i tak da sie golym okiem zobaczyc M42 czy M31 o obserwacjach przez teleskop nie wpsomne. jednak mam dzialke 3km od tego miejsca, gdzie do najblizszej lampy drogowej mam z kilometr i gdzie niebo jest lepsze niz u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

odkopuje temat ;)

 

czas leci, czlowiek madrzeje. przeczytalem jeszcze raz temat od poczatku do konca i chcialem przeprosic za upartosc odnosnie focenia newtonem 200/1200 ;)

 

zamierzam zrobic tak jak piszecie - czyli montaz + guider + lustrzanka cyrfowa.

 

i teraz tak : montaz chcialbym HEQ5 SynTrek (2149 PLN) / HEQ5 PRO SynScan (2699 PLN) - chyba nie ma sensu kupowac syntreka skoro mozna miec za 550zl wersje goto ? bo pilot kosztuje 1000zl... / badz pojsc "po bandzie" i kupic EQ6 PRO SynScan (3799 PLN) ekhm drogi, ale to chyba inwestycja w przyszlosc ? sam sie sklaniam ku heq5 synscan.

 

aparat - canon 350d ? czy moze doplacic i kupic 450d ? do tego musza byc odpowiednie obiektywy tak ? jakie kupic ?

 

guider - kamerka + maly refraktorek tak ? cos w stylu SkyWatcher SK1025 OTA (100/500) ?

czy ogniskowa / obiektyw guidera maja znaczenie ?

 

dobrze to widze ? czy cos poplatalem ?

czy aby guidowac wystarczy podlaczyc kamerke do refraktorka, podlaczyc pod laptopa u istawic sledzenie gwiazdy ? czy trzeba to zrobic w inny sposob ?

czy to wszystko co jest potrzebne do focenia ? czy cos pominalem ? btw - bede mogl na tym heq5 posadzic tobe newtona 200/1200... nie denerwujcie sie... do obserwacji ? :) czy moze "zajade" silniczki ? jest to mozliwe ?

Edytowane przez Allshaq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.